Connect with us

science

Jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze i objawy choroby

Published

on

Jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze i objawy choroby
  1. Strona główna
  2. konsument

kreatura:

od: Karolina Niemiec

Demencja rośnie na całym świecie. Eksperci spodziewają się, że liczba przypadków wzrośnie wykładniczo w ciągu najbliższych kilku dekad. Jak rozpoznać pierwsze oznaki demencji oraz jakie są jej formy i przyczyny.

Brema – To rozwój, który dotyczy nie tylko ekspertów: demencja rośnie. Według badań opublikowanych w The Lancet Public Health liczba przypadków demencji na świecie ma się potroić. Także w Niemcy Osób z demencją jest coraz więcej – także wśród młodzieży. Niedawno poinformowało o tym Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera. Ewolucja demograficzna prawdopodobnie spowoduje dalszy wzrost liczby w ciągu następnych trzech dekad – co jednak wynika również z lepszych diagnoz. Ale co dokładnie charakteryzuje demencję? Jakie są pierwsze objawy choroby?

Objawy demencji: jak rozpoznać wczesne objawy

Istnieje wiele znaków wskazujących, że demencja została zdiagnozowana od samego początku. W tym momencie szczególnie ważne jest odróżnienie objawów od innych chorób neurologicznych, takich jak depresja, ponieważ czasami powodują one podobne objawy i upośledzenie. otępienie (z łac. otępienie „bez umysłu”) wg Niemieckie Federalne Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii „Związana z chorobą nabyta utrata wyższych funkcji mózgu”. W rezultacie zdolności poznawcze są stopniowo tracone. Osobom dotkniętym chorobą coraz trudniej jest rozpoznać znajome osoby i miejsca, a także orientację, umiejętności językowe, planowanie oraz umiejętności emocjonalne i społeczne.

Nagłe zmiany osobowości i wahania nastroju są powszechne we wczesnej fazie choroby. Rozróżnienie między innymi chorobami jest tutaj szczególnie ważne, ponieważ na przykład depresja może objawiać się w podobny sposób. Tutaj istnieje ryzyko pomylenia ze sobą objawów choroby. Jednak we wszystkich przypadkach, jeśli zauważysz zmiany nastroju lub zaburzenia poznawcze u siebie lub innych, szczególnie ważne jest, aby zgłosić się do lekarza. Ponieważ takie objawy wymagają starannego badania lekarskiego iw razie potrzeby należy je odpowiednio leczyć.

Na początku demencji objawy pozostają łagodne i nie są trwałe

Początkowo, czyli w początkowej fazie choroby, pojawiają się pierwsze łagodne objawy, które mogą wskazywać na demencję. Są one również w większości tymczasowe, więc często są pomijane. To zawiera:

  • Zapominanie
  • Poruszanie się w czasie staje się coraz trudniejsze, często „zacina się” i zapomina się o aktualnym czasie
  • Osoba nie może już orientować się w znanych miejscach i często się gubi
  • (Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia WHO)

Objawy demencji i zmiany w zachowaniu często pojawiają się na początku i dlatego są związane z chorobą dopiero później. W miarę postępu choroby objawy nasilają się i stają się bardziej zauważalne. Wtedy pacjent zapomina o ostatnich wydarzeniach, spotkaniach czy rozmowach. Nie pamiętają imion lub gubią się w swoich domach. Komunikacja staje się dla nich coraz trudniejsza i często potrzebują pomocy, aby zadbać o siebie. Wtedy zachowanie zmienia się w bardziej zauważalny sposób. Osoby dotknięte chorobą często błąkają się bez celu lub zadają wielokrotnie te same pytania.

READ  W przypadku wariantów Sars-CoV-2: nowy składnik aktywny może zapobiegać infekcji

Czym jest demencja i jak się rozwija?

Na początku pamięć krótkotrwała i retencja są często upośledzone. W innym kontekście zanikają także treści pamięci długotrwałej, które są wdrukowywane głębiej. W rezultacie chorzy tracą coraz więcej umiejętności nabytych w ciągu życia. Większość demencji jest obecnie nieuleczalna. Dlatego leczenie tej „nieodwracalnej” demencji ma na celu przede wszystkim jak największą poprawę jakości życia chorych i ich bliskich.

Około 1,6 miliona osób w Niemczech cierpi na demencję. Upośledzenie słuchu zwiększa ryzyko chorób. © Ute Grabowsky / imago-images

W bardzo zaawansowanym stadium choroby możliwości pacjentów są tak ograniczone, że są całkowicie zależni od innych. Nawet przyjaciele i krewni już ich nie rozpoznają, a ich poczucie czasu i miejsca zostaje całkowicie utracone. Wtedy często zachowują się agresywnie w stosunku do innych, a ich ruch jest mocno ograniczony.

Demencja może mieć różne przyczyny, przy czym najczęstsza jest choroba Alzheimera, z częstością od 60 do 65 procent.

Objawy demencji zależą od rodzaju choroby. Ponieważ istnieją różne formy demencji, każda ma inną przyczynę. Najczęstszą jest choroba Alzheimera. Stanowi od 60 do 65 procent wszystkich demencji. To sprawia, że ​​jest to najczęstsza pierwotna postać demencji.

Wiek jest największym czynnikiem ryzyka otępienia typu alzheimerowskiego. Stale wzrasta od 65. roku życia. Dotyka jedną na pięć osób w wieku powyżej 85. W bardzo rzadkich przypadkach może również wystąpić u osób w wieku poniżej 65 lat, w którym to przypadku jest to pierwotna postać choroby Alzheimera. Leczenie nie jest obecnie możliwe. Jednak postęp choroby można przynajmniej zatrzymać za pomocą leków.

Oznaki i objawy demencji: Zwapnienie naczyń krwionośnych może również prowadzić do demencji

Demencja występuje stosunkowo często, około 10 do 15 procent, ponieważ naczynia krwionośne z powodu zwapnienia są uszkodzone. W dłuższej perspektywie prowadzi to do zaburzeń krążenia w mózgu, co z kolei powoduje objawy demencji. To jest otępienie naczyniowe. Szczególnie osoby poniżej cukrzycowy lub wysokie ciśnienie krwi są szczególnie zagrożone. Dlatego te choroby podstawowe muszą być zawsze leczone konsekwentnie i Styl życia Są one odpowiednio modyfikowane.

READ  Czy alternatywna teoria grawitacji może być rozwiązaniem?

W szczególności osoby z cukrzycą i nadciśnieniem są bardziej narażone na rozwój demencji

Mieszane formy otępienia naczyniowego i otępienia typu alzheimerowskiego występują w około 20 procentach przypadków. Mniej powszechne są inne formy otępienia, na przykład otępienie z ciałami Lewy’ego, w którym oprócz typowych złogów otępiennych w neuronach kory mózgowej tworzą się inne złogi, zwane ciałami Lewy’ego. Jest to również cecha choroby Parkinsona.

Tak zwana otępienie czołowo-skroniowe jest mniej powszechne niż choroba Alzheimera z pięcioma procentami przypadków. Jest to spowodowane skurczem płata czołowego mózgu. Godne uwagi jest to, że młodzi ludzie w wieku poniżej 50 lat są bardziej narażeni na zarażenie. Typowymi objawami są zmiany osobowości i przetwarzanie trudnych emocji. Czasami może również wystąpić postępująca utrata mowy.

Niektóre demencje można odwrócić, jeśli leczy się chorobę podstawową

Jednak mniejszy odsetek demencji, około dziesięciu procent, można wyleczyć, ponieważ są one wynikiem innych chorób podstawowych. Są to wtórne formy demencji. Obejmują one Federalne Ministerstwo Zdrowia W zależności od chorób metabolicznych, niedoborów witamin czy objawów przewlekłego zatrucia alkoholem lub narkotykami. Jeśli te podstawowe choroby są odpowiednio leczone, objawy demencji również ustępują, więc w tych przypadkach choroba jest „odwracalna”.

Jaka jest różnica między demencją a chorobą Alzheimera?

Demencja (z łaciny demens = „bezmyślny”, „z dala od rozumu”) to ogólny termin określający choroby neurologiczne, które zwykle skutkują utratą lub poważnym pogorszeniem wielu zdolności umysłowych. Może to być spowodowane różnymi chorobami, które uszkadzają mózg. Często występuje z powodu zaburzeń krążenia w mózgu.

Choroba Alzheimera jest jedną z przyczyn demencji. Najczęściej występuje w około 60 procentach. Podczas choroby neurony obumierają, a połączenie między nimi zostaje zniszczone. Niewiele wiadomo o dokładnych przyczynach choroby. Dochodzi do zmniejszenia masy mózgu i złogów białkowych w mózgu, tzw. blaszek miażdżycowych. Czynniki genetyczne odgrywają niewielką rolę w jej rozwoju.

READ  Podróże kosmiczne: Europa nie ma nic wspólnego z kosmosem

Każdy, kto zna przyczyny i czynniki ryzyka demencji, może jej zapobiegać w ukierunkowany sposób

Nawet jeśli w większości przypadków demencji nie można zapobiec, można przynajmniej opóźnić wystąpienie objawów. Aby to zrobić, trzeba nie tylko znać czynniki ryzyka, ale przede wszystkim ich unikać. Ale możesz także wykonywać więcej aktywności, aby jak najdłużej pozostać wolnym od objawów. Zespół badawczy z Finlandii ustalił, że osobisty Styl życia ma znaczący wpływ na wystąpienie demencji ona ma.

Przede wszystkim niezdrowa dieta kojarzy się z wieloma gotowe posiłkipochodna CukierI alkohol A niewłaściwe tłuszcze mają niekorzystny wpływ. Ludzie, którzy często jedzą przetworzoną i pieczoną żywność, są bardziej narażeni na demencję. Nawet ci, którzy mało ćwiczą, są bardziej narażeni na utratę zdolności umysłowych. Aktywny tryb życia w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami i dietą inspirowaną kuchnią śródziemnomorską może zapobiegać demencji.

Może to również zwiększyć ryzyko wielu innych chorób, takich jak: atak mózguI cukrzycowyI Zawał serca lub rak Zmniejsz, ponieważ badania wykazały, że tylko minimalne spożycie Cukier i mięso są kluczem do długiego życia on. Aktywność umysłowa, edukacja i utrzymywanie kontaktów społecznych też chronią przed demencją – i jest też zabawą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Gorączka denga rośnie w kurortach wakacyjnych w południowej Europie

Published

on

Gorączka denga rośnie w kurortach wakacyjnych w południowej Europie
  1. Strona główna
  2. doradca
  3. wycieczka

Naciska

Według eksperta ds. wczesnego ostrzegania przed kryzysami, A3M, ryzyko wystąpienia gorączki denga stale rośnie. Liczba przypadków rośnie również w miejscowościach wakacyjnych na południu Europy.

W przeszłości podróżujący do Europy nie musieli martwić się gorączką denga. Choroba wirusowa występuje głównie w regionach tropikalnych i subtropikalnych i występuje w miastach. Jednak w tym roku liczby te dramatycznie wzrosły: w samej Brazylii do marca zarejestrowano ponad dwa miliony przypadków. Władze zgłosiły również szybki wzrost liczby infekcji na turystycznej wyspie Bali. Z tego powodu lokalne Ministerstwo Zdrowia zaleca obecnie szczepienie przeciwko dengi lokalnym mieszkańcom i urlopowiczom. Ekspert wczesnego ostrzegania przed kryzysami A3M Ostrzega także przed rosnącym zagrożeniem wirusem dengi. Nawet w Europie zdarzały się już przypadki, które nie były skutkiem wakacyjnego wyjazdu.

Ryzyko wystąpienia gorączki denga wzrasta również w Europie

Według Światowej Organizacji Zdrowia w latach 2000–2019 liczba przypadków gorączki denga na całym świecie spadła z Zwiększona dziesięciokrotnie. Około połowa światowej populacji jest obecnie zagrożona infekcją. Marcel Conrad, dyrektor ds. treści w A3M, stwierdził w oświadczeniu, że problem nie ogranicza się już do tropików. „Sytuacja w Europie Południowej jest z pewnością niepokojąca” – mówi Conrad. „Połączenie komarów przenoszących choroby, wystarczającej liczby nosicieli wirusa w populacji i warunków klimatycznych tworzy idealne środowisko do rozprzestrzeniania się dengi”.

W zeszłym roku podejrzewano przypadki gorączki denga w jeziorze Garda. © Michael Billmeyer/Imago

W niedawnej przeszłości w Europie Południowej często zgłaszano przypadki autochtoniczne. Oznacza to, że osoba chora zaraziła się na swoim terenie, mimo że wirus tam zwykle nie występuje. Takie infekcje miały miejsce w popularnych krajach wakacyjnych, takich jak Włochy, Francja, Hiszpania, Chorwacja i inne. Również Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega teraz WłochyFrancję i Hiszpanię nękają aktywne w dzień komary Aedes, które w miesiącach letnich mogą czasami przenosić wirusy dengi. W zeszłym roku we Włoszech wybuchła epidemia w Lombardii, Przypadki infekcji odnotowano także nad jeziorem Garda. W 2023 r. we Włoszech naliczono łącznie 82 przypadki. Według Niemieckiej Agencji Informacyjnej (DPA) we Francji są 43 przypadki, a w Hiszpanii trzy przypadki.

READ  Kalkulatory też zawodzą, jeśli chodzi o obliczenia – a Ty?

Jednak podróżnicy spędzający wakacje w zachodnich regionach Turcji, na Cyprze i nad Morzem Czarnym również powinni zachować ostrożność. Gorączka denga może się tu również rozprzestrzeniać, ponieważ występują tam komary, które ją przenoszą.

Nie chcesz przegapić żadnych aktualności i porad dotyczących wakacji i podróży?

W takim razie zapisz się na biuletyn podróżniczy naszego partnera Merkur.de.

Jak objawia się gorączka denga?

Według Federalnego Centrum Edukacji Zdrowotnej (BZgA) gorączka denga jest zwykle przenoszona przez ukąszenie egipskiego komara tygrysiego (Aedes agyptii). Jednak w Europie południowej wirus dengi przeniósł głównie inny podgatunek komara Aedes, azjatyckiego komara tygrysiego (Aedes albopictus). W większości przypadków infekcja nie powoduje żadnych objawów lub ma łagodne objawy, które ustępują najpóźniej po tygodniu. Jeśli choroba stanie się bardziej wyraźna, możesz Następujące objawy Powiedz program jesienny:

  • Gorączka do 40 stopni
  • gęsia skórka
  • Ból głowy (silne uczucie ucisku za oczami)
  • Silny ból mięśni i ból stawów
  • Wysypka skórna z małymi jasnoczerwonymi plamkami na ciele
  • Obrzęk węzłów chłonnych
  • mdłości

W szczególnie ciężkich przypadkach gorączka denga może zagrażać życiu. Występują bóle brzucha, wymioty, duszność i zaburzenia świadomości. To z kolei może prowadzić do niewydolności krążenia i narządów.

Jak podróżni chronią się przed zakażeniem dengą?

Według Conrada z A3M każda osoba podróżująca po dotkniętym obszarze powinna zachować pewne środki ostrożności. Należą do nich środki odstraszające komary, odzież zakrywająca całe ciało lub szczepionki. Według Conrada klimatyzacja zmniejszyłaby również ryzyko użądlenia. A3M zaleca, aby podróżni dowiedzieli się więcej o aktualnej sytuacji i ryzyku przed wyjazdem na wakacje. Informacji w tej sprawie udziela m.in. niemiecki MSZ.

Continue Reading

science

Rewolucyjny pomysł na trening na Księżycu – „Dziwię się, że nikt jeszcze na to nie wpadł”

Published

on

Rewolucyjny pomysł na trening na Księżycu – „Dziwię się, że nikt jeszcze na to nie wpadł”
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Tylko jedna szósta ziemskiej grawitacji wpływa na Księżyc. Powoduje to utratę mięśni – chyba że trenujesz przeciwko temu. Zespół badawczy ma kreatywny pomysł.

MEDIOLAN – W nadchodzących latach ludzie ponownie polecą na Księżyc. Jak niestrudzenie podkreśla amerykańska organizacja kosmiczna NASA, eksploracja Księżyca tym razem powinna mieć charakter „długoterminowy” – wśród planów jest utworzenie stacji kosmicznej na orbicie Księżyca oraz stacji badawczej na ziemskim satelicie. Jednak dłuższe przebywanie w kosmosie stanowi dla ludzi wyzwanie – nie tylko ze względu na konieczność wyjaśnienia dostaw żywności, wody i tlenu, ale także dlatego, że przestrzeń kosmiczna niesie ze sobą pewne wyzwania zdrowotne.

Oprócz promieniowania, na które narażeni są ludzie w kosmosie, szczególnie ważną rolę odgrywa tutaj stan nieważkości: przyczynia się do utraty masy kostnej, dlatego astronauci na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej muszą codziennie wykonywać określone ćwiczenia. Na Księżycu sytuacja nie wyglądałaby inaczej. Występuje tylko około jednej szóstej grawitacji Ziemi, co również prowadzi do utraty mięśni. Zespół badawczy wymyślił interesujący sposób, w jaki astronauci dbają o dobrą formę ciała na Księżycu.

Astronauci na Księżycu mogą trenować w „Ścianie Śmierci”.

Zespół badawczy kierowany przez Alberto Minettiego z Uniwersytetu w Mediolanie proponuje wykorzystanie do celów szkoleniowych tzw. „Ściany Śmierci” znalezionej na Księżycu. „Ściana Śmierci” jest również znana w języku niemieckim jako „Steilwand” i nadal można ją okazjonalnie oglądać na wystawach. Jest to duży cylinder, w którym po ścianach jeżdżą samochody lub motocykle. Na kierowcę działają duże siły – wielokrotnie przekraczające jego masę ciała.

Akrobatyk pokonuje „Ścianę Śmierci” w Indonezji. © imago/imagebroker

Zespół badawczy uważa, że ​​zjawisko to można wykorzystać do utrzymania sprawności na Księżycu, a badanie wykazało, że w warunkach księżycowych rzeczywiście możliwe jest przejście po „ścianie śmierci”. Aby to zrobić, Minetti i jego zespół wykorzystali wynajętą ​​„ścianę śmierci”, 36-metrowy dźwig i linki bungee, do których przymocowano obiekty testowe w sposób imitujący grawitację księżycową. To był test Udokumentowane na wideo.

READ  NASA przestaje produkować tlen na Marsie

Ludzie nie spadną na Księżyc ze „Ściany Śmierci”.

Podczas testów zespół badawczy wykazał, że człowiek na Księżycu byłby w stanie biegać wystarczająco szybko, aby nie tylko utrzymać się na ścianie, ale także przeciwdziałać utracie mięśni i kości. Wystarczająca będzie prędkość nieco poniżej 13 km/h. „To zapewniłoby środek zaradczy oparty na ćwiczeniach, który jednocześnie stymulowałby wydolność krążeniowo-oddechową i układ mięśniowo-szkieletowy oraz kontrolę motoryczną” – napisał zespół badawczy w badaniu. W Otwarta nauka Towarzystwa Królewskiego opublikowany stał się.

„Dziwię się, że nikt jeszcze nie wpadł na ten pomysł” – mówi Minetti. W porównaniu z opiekun. „To może być odpowiedni sposób na trening na Księżycu”. W pracy badawczej jego zespół proponuje, aby astronauci mogliby żyć na Księżycu w okrągłym środowisku – gdzie można by tanim kosztem zbudować swego rodzaju „ścianę śmierci”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

science

Jako para przeciw samotności i depresji

Published

on

Jako para przeciw samotności i depresji

Interwencja online pomaga poprawić umiejętności społeczne i zmniejszyć problemy psychologiczne

Problemy ze zdrowiem psychicznym, samotność i polaryzacja szybko rosną, zwłaszcza po pandemii Covid-19. Nowe, zakrojone na szeroką skalę badanie badawcze w ramach projektu CovSocial prowadzonego przez Tanyę Singer z Towarzystwa Maxa Plancka pomaga ludziom ponownie połączyć się ze sobą, innymi i społeczeństwem. jako całość. Ostatnie odkrycia pokazują, że 10-tygodniowy program treningu mentalnego online obejmujący codzienne ćwiczenia z partnerem może zwiększyć odporność, empatię i współczucie oraz pogłębić relacje społeczne. Tymczasem krótkie codzienne ćwiczenia z drugą osobą – zwaną „parą” – wykonywane za pomocą aplikacji, zmniejszają samotność, depresję, stany lękowe i negatywne nastawienie do życia. Naukowcy mają nadzieję, że to szkolenie będzie można wykorzystać na całym świecie w celu przezwyciężenia samotności i podziałów społecznych.

Tanja Singer, psycholog, neurobiolog społeczny i dyrektor naukowy Laboratorium Neuronauki Społecznej przy Towarzystwie Maxa Plancka w Berlinie, pracuje nad opracowaniem programów interwencyjnych dotyczących nastawienia. Opierają się na codziennych ćwiczeniach partnerskich (duety medytacyjne) i przypominają medytacje uważności, które na co dzień wykonuje się wyłącznie z partnerem.

W przeciwieństwie do ćwiczeń medytacyjnych opartych na uważności, które są wykonywane samodzielnie, duety obejmują ustrukturyzowaną wymianę zdań między dwiema osobami, podczas których każda na zmianę omawia ze sobą określone tematy, podczas gdy druga słucha ze empatią, nie oceniając ani nie przerywając w żaden sposób. Na przykład dychotomia afektu składa się z dwóch pytań mających na celu ułatwienie lepszego zrozumienia i akceptacji trudnych emocji oraz promowanie odporności poprzez wdzięczność i troskę.

Więcej tolerancji i mniej uprzedzeń

W codziennych diadach uczestnicy uczą się umiejętności społecznych przez okres dziesięciu tygodni. Pogłębiają swoją codzienną praktykę poprzez cotygodniowe sesje ćwiczeń prowadzone przez nauczyciela. We współpracy ze swoimi partnerami, losowo przydzielanymi co tydzień, uczestnicy pracują nad zwiększeniem tolerancji, redukcją uprzedzeń, pokonywaniem granic i wspieraniem poczucia wspólnego człowieczeństwa. Mając swoje korzenie w starożytnych tradycjach medytacyjnych i najnowszych osiągnięciach neuronauki społecznej, praktyki par okazały się potężnym narzędziem rozwijania umiejętności społecznych i promowania odporności w różnych populacjach.

Nauka pokazuje obecnie korzyści płynące z takich praktyk społecznych. Projekt CovSocial, zakrojone na szeroką skalę badanie zdrowia psychicznego prowadzone przez Tanję Singer i przeprowadzone z udziałem tysięcy obywateli Berlina w latach pandemii Covid-19, wykazało w pierwszej fazie, że poczucie samotności, stresu, depresji i lęku wzrasta wraz z każdą izolacją . W drugiej fazie Singer i jej zespół zaoferowali internetowe programy treningu mózgu. Zespół porównał skuteczność dwóch dziesięciotygodniowych programów szkoleniowych online: klasycznego programu interwencyjnego w diadzie społeczno-emocjonalnej opartego na uważności oraz programu interwencji w diadzie społeczno-emocjonalnej.

Ćwiczenia są skuteczne

Ostatnie badania pokazują, że te codzienne praktyki medytacyjne wykonywane z drugą osobą mogą faktycznie poprawić samopoczucie psychiczne i samopoczucie uczestników. Zmniejsza depresję, lęk, trudności w regulowaniu emocji i zwiększa umiejętności społeczne, takie jak empatia i współczucie dla siebie i innych. Takie społeczne praktyki mentalne mogą również pomóc przezwyciężyć różnice społeczne, zmniejszyć samotność i poprawić relacje społeczne między ludźmi.

Niedawno opublikowany artykuł głównego autora Godary wykazał, że internetowy program w duecie może faktycznie zmniejszyć depresję, lęk i trudności w regulowaniu emocji, jednocześnie poprawiając odporność. Co ciekawe, zmniejszyło się również to, co nazywa się „negatywnym błędem interpretacyjnym” – tendencją do negatywnego interpretowania innych osób lub sytuacji. Można zredukować negatywne myśli i poglądy oraz wykształcić bardziej pozytywne spojrzenie na świat i podejście do życia.

Mniej depresji dzięki bardziej pozytywnemu spojrzeniu na świat

Ten spadek negatywizmu może wyjaśniać obserwowany wzrost zdrowia psychicznego. „Obydwie interwencje oparte na uważności online zmniejszyły problemy psychiczne uczestników, ale rosnący trend w kierunku bardziej pozytywnego światopoglądu może wyjaśnić zaobserwowaną redukcję depresji. Wierzymy, że codzienne praktykowanie wdzięczności podczas diadycznej relacji z partnerem sprzyja bardziej pozytywnemu podejściu perspektywy.” Życie, a tym samym poprawia odporność i zdrowie psychiczne jednostki” – wyjaśnia Tanya Singer.

W innej publikacji projektu CovSocial pierwsza autorka Hannah Matthews i jej współpracownicy wykazali, że poczucie samotności zmniejsza jedynie trening diadyczny wykonywany z partnerami, a nie klasyczny trening uważności, który obejmuje wyłącznie medytację wykonywaną w samotności. „Jak wiemy z poprzedniego badania, codzienne diady mogą wzmacniać relacje społeczne i ułatwiać ludziom dzielenie się z innymi swoimi trudnościami i słabościami. W bieżącym badaniu mogliśmy rozszerzyć wcześniejsze ustalenia i wykazać, że codzienne diady odbywały się wyłącznie w Internecie może pogłębić relacje społeczne, a nawet je ograniczyć. „Dzięki powszechnemu stosowaniu programów treningu mentalnego opartych na dualności można odwrócić niepokojące tendencje w kierunku izolacji społecznej, samotności i podziałów” – mówi Singer.

Planowane szerokie zastosowanie

Biorąc pod uwagę coraz liczniejsze dowody na skuteczność programów treningu mentalnego opartego na diadzie, badacze chcą opracować interwencje diadyczne, aby można je było stosować szerzej – szczególnie w obszarach społecznych, gdzie powszechne są wskaźniki wypalenia zawodowego i stresu. Na przykład w systemach opieki zdrowotnej lub edukacji. „W czasach, gdy decydenci stoją w obliczu rosnącej fali złego stanu zdrowia psychicznego, rosnącej samotności i podziałów społecznych, nasze badanie pokazuje, że możliwe jest ponowne zjednoczenie społeczności i tworzenie pozytywnych społeczności, które zapewnią większy sukces” – podsumowuje Tanya Singer, liderka projektu CovSocial. Promowanie zdrowych interakcji międzyludzkich. Tego pilnie potrzebuje nasze społeczeństwo. Ludzie pragną poczucia przynależności, wspólnoty, opieki i prawdziwych relacji społecznych. Mam nadzieję, że wyciągniemy wnioski z tego badania i zaczniemy rozszerzać i udoskonalać programy szkoleniowe w zakresie relacji mentalnych z korzyścią dla społeczeństwa. Dlatego właśnie rozpoczęliśmy kolejne badanie, projekt Edukacja:Społeczna, którego celem jest wprowadzenie tych praktyk do dziedzin edukacji i opieki zdrowotnej.

Zatem w kolejnym programie, Edu: Szkoła Społeczna, zbadamy, czy programy dualne mogą zwiększyć odporność nauczycieli i umiejętności społeczne oraz poprawić ducha zespołowego personelu i klimat w klasie.

READ  Ograniczenia wobec nieszczepionych: rośnie presja na tych, którzy się nie zgadzają i odmawiają
Continue Reading

Trending