Connect with us

science

Jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze i objawy choroby

Published

on

Jakie są pierwsze sygnały ostrzegawcze i objawy choroby
  1. Strona główna
  2. konsument

kreatura:

od: Karolina Niemiec

Demencja rośnie na całym świecie. Eksperci spodziewają się, że liczba przypadków wzrośnie wykładniczo w ciągu najbliższych kilku dekad. Jak rozpoznać pierwsze oznaki demencji oraz jakie są jej formy i przyczyny.

Brema – To rozwój, który dotyczy nie tylko ekspertów: demencja rośnie. Według badań opublikowanych w The Lancet Public Health liczba przypadków demencji na świecie ma się potroić. Także w Niemcy Osób z demencją jest coraz więcej – także wśród młodzieży. Niedawno poinformowało o tym Niemieckie Stowarzyszenie Alzheimera. Ewolucja demograficzna prawdopodobnie spowoduje dalszy wzrost liczby w ciągu następnych trzech dekad – co jednak wynika również z lepszych diagnoz. Ale co dokładnie charakteryzuje demencję? Jakie są pierwsze objawy choroby?

Objawy demencji: jak rozpoznać wczesne objawy

Istnieje wiele znaków wskazujących, że demencja została zdiagnozowana od samego początku. W tym momencie szczególnie ważne jest odróżnienie objawów od innych chorób neurologicznych, takich jak depresja, ponieważ czasami powodują one podobne objawy i upośledzenie. otępienie (z łac. otępienie „bez umysłu”) wg Niemieckie Federalne Towarzystwo Psychiatrii i Neurologii „Związana z chorobą nabyta utrata wyższych funkcji mózgu”. W rezultacie zdolności poznawcze są stopniowo tracone. Osobom dotkniętym chorobą coraz trudniej jest rozpoznać znajome osoby i miejsca, a także orientację, umiejętności językowe, planowanie oraz umiejętności emocjonalne i społeczne.

Nagłe zmiany osobowości i wahania nastroju są powszechne we wczesnej fazie choroby. Rozróżnienie między innymi chorobami jest tutaj szczególnie ważne, ponieważ na przykład depresja może objawiać się w podobny sposób. Tutaj istnieje ryzyko pomylenia ze sobą objawów choroby. Jednak we wszystkich przypadkach, jeśli zauważysz zmiany nastroju lub zaburzenia poznawcze u siebie lub innych, szczególnie ważne jest, aby zgłosić się do lekarza. Ponieważ takie objawy wymagają starannego badania lekarskiego iw razie potrzeby należy je odpowiednio leczyć.

Na początku demencji objawy pozostają łagodne i nie są trwałe

Początkowo, czyli w początkowej fazie choroby, pojawiają się pierwsze łagodne objawy, które mogą wskazywać na demencję. Są one również w większości tymczasowe, więc często są pomijane. To zawiera:

  • Zapominanie
  • Poruszanie się w czasie staje się coraz trudniejsze, często „zacina się” i zapomina się o aktualnym czasie
  • Osoba nie może już orientować się w znanych miejscach i często się gubi
  • (Źródło: Światowa Organizacja Zdrowia WHO)

Objawy demencji i zmiany w zachowaniu często pojawiają się na początku i dlatego są związane z chorobą dopiero później. W miarę postępu choroby objawy nasilają się i stają się bardziej zauważalne. Wtedy pacjent zapomina o ostatnich wydarzeniach, spotkaniach czy rozmowach. Nie pamiętają imion lub gubią się w swoich domach. Komunikacja staje się dla nich coraz trudniejsza i często potrzebują pomocy, aby zadbać o siebie. Wtedy zachowanie zmienia się w bardziej zauważalny sposób. Osoby dotknięte chorobą często błąkają się bez celu lub zadają wielokrotnie te same pytania.

READ  Jak poważne są konsekwencje dla twojego zdrowia?

Czym jest demencja i jak się rozwija?

Na początku pamięć krótkotrwała i retencja są często upośledzone. W innym kontekście zanikają także treści pamięci długotrwałej, które są wdrukowywane głębiej. W rezultacie chorzy tracą coraz więcej umiejętności nabytych w ciągu życia. Większość demencji jest obecnie nieuleczalna. Dlatego leczenie tej „nieodwracalnej” demencji ma na celu przede wszystkim jak największą poprawę jakości życia chorych i ich bliskich.

Około 1,6 miliona osób w Niemczech cierpi na demencję. Upośledzenie słuchu zwiększa ryzyko chorób. © Ute Grabowsky / imago-images

W bardzo zaawansowanym stadium choroby możliwości pacjentów są tak ograniczone, że są całkowicie zależni od innych. Nawet przyjaciele i krewni już ich nie rozpoznają, a ich poczucie czasu i miejsca zostaje całkowicie utracone. Wtedy często zachowują się agresywnie w stosunku do innych, a ich ruch jest mocno ograniczony.

Demencja może mieć różne przyczyny, przy czym najczęstsza jest choroba Alzheimera, z częstością od 60 do 65 procent.

Objawy demencji zależą od rodzaju choroby. Ponieważ istnieją różne formy demencji, każda ma inną przyczynę. Najczęstszą jest choroba Alzheimera. Stanowi od 60 do 65 procent wszystkich demencji. To sprawia, że ​​jest to najczęstsza pierwotna postać demencji.

Wiek jest największym czynnikiem ryzyka otępienia typu alzheimerowskiego. Stale wzrasta od 65. roku życia. Dotyka jedną na pięć osób w wieku powyżej 85. W bardzo rzadkich przypadkach może również wystąpić u osób w wieku poniżej 65 lat, w którym to przypadku jest to pierwotna postać choroby Alzheimera. Leczenie nie jest obecnie możliwe. Jednak postęp choroby można przynajmniej zatrzymać za pomocą leków.

Oznaki i objawy demencji: Zwapnienie naczyń krwionośnych może również prowadzić do demencji

Demencja występuje stosunkowo często, około 10 do 15 procent, ponieważ naczynia krwionośne z powodu zwapnienia są uszkodzone. W dłuższej perspektywie prowadzi to do zaburzeń krążenia w mózgu, co z kolei powoduje objawy demencji. To jest otępienie naczyniowe. Szczególnie osoby poniżej cukrzycowy lub wysokie ciśnienie krwi są szczególnie zagrożone. Dlatego te choroby podstawowe muszą być zawsze leczone konsekwentnie i Styl życia Są one odpowiednio modyfikowane.

READ  Długoterminowe konsekwencje korony: jakie problemy może spowodować Covid-19 na całe życie

W szczególności osoby z cukrzycą i nadciśnieniem są bardziej narażone na rozwój demencji

Mieszane formy otępienia naczyniowego i otępienia typu alzheimerowskiego występują w około 20 procentach przypadków. Mniej powszechne są inne formy otępienia, na przykład otępienie z ciałami Lewy’ego, w którym oprócz typowych złogów otępiennych w neuronach kory mózgowej tworzą się inne złogi, zwane ciałami Lewy’ego. Jest to również cecha choroby Parkinsona.

Tak zwana otępienie czołowo-skroniowe jest mniej powszechne niż choroba Alzheimera z pięcioma procentami przypadków. Jest to spowodowane skurczem płata czołowego mózgu. Godne uwagi jest to, że młodzi ludzie w wieku poniżej 50 lat są bardziej narażeni na zarażenie. Typowymi objawami są zmiany osobowości i przetwarzanie trudnych emocji. Czasami może również wystąpić postępująca utrata mowy.

Niektóre demencje można odwrócić, jeśli leczy się chorobę podstawową

Jednak mniejszy odsetek demencji, około dziesięciu procent, można wyleczyć, ponieważ są one wynikiem innych chorób podstawowych. Są to wtórne formy demencji. Obejmują one Federalne Ministerstwo Zdrowia W zależności od chorób metabolicznych, niedoborów witamin czy objawów przewlekłego zatrucia alkoholem lub narkotykami. Jeśli te podstawowe choroby są odpowiednio leczone, objawy demencji również ustępują, więc w tych przypadkach choroba jest „odwracalna”.

Jaka jest różnica między demencją a chorobą Alzheimera?

Demencja (z łaciny demens = „bezmyślny”, „z dala od rozumu”) to ogólny termin określający choroby neurologiczne, które zwykle skutkują utratą lub poważnym pogorszeniem wielu zdolności umysłowych. Może to być spowodowane różnymi chorobami, które uszkadzają mózg. Często występuje z powodu zaburzeń krążenia w mózgu.

Choroba Alzheimera jest jedną z przyczyn demencji. Najczęściej występuje w około 60 procentach. Podczas choroby neurony obumierają, a połączenie między nimi zostaje zniszczone. Niewiele wiadomo o dokładnych przyczynach choroby. Dochodzi do zmniejszenia masy mózgu i złogów białkowych w mózgu, tzw. blaszek miażdżycowych. Czynniki genetyczne odgrywają niewielką rolę w jej rozwoju.

READ  Ekspedycja Polarstern: Naukowcy mierzą spadek ozonu w Arktyce

Każdy, kto zna przyczyny i czynniki ryzyka demencji, może jej zapobiegać w ukierunkowany sposób

Nawet jeśli w większości przypadków demencji nie można zapobiec, można przynajmniej opóźnić wystąpienie objawów. Aby to zrobić, trzeba nie tylko znać czynniki ryzyka, ale przede wszystkim ich unikać. Ale możesz także wykonywać więcej aktywności, aby jak najdłużej pozostać wolnym od objawów. Zespół badawczy z Finlandii ustalił, że osobisty Styl życia ma znaczący wpływ na wystąpienie demencji ona ma.

Przede wszystkim niezdrowa dieta kojarzy się z wieloma gotowe posiłkipochodna CukierI alkohol A niewłaściwe tłuszcze mają niekorzystny wpływ. Ludzie, którzy często jedzą przetworzoną i pieczoną żywność, są bardziej narażeni na demencję. Nawet ci, którzy mało ćwiczą, są bardziej narażeni na utratę zdolności umysłowych. Aktywny tryb życia w połączeniu z regularnymi ćwiczeniami i dietą inspirowaną kuchnią śródziemnomorską może zapobiegać demencji.

Może to również zwiększyć ryzyko wielu innych chorób, takich jak: atak mózguI cukrzycowyI Zawał serca lub rak Zmniejsz, ponieważ badania wykazały, że tylko minimalne spożycie Cukier i mięso są kluczem do długiego życia on. Aktywność umysłowa, edukacja i utrzymywanie kontaktów społecznych też chronią przed demencją – i jest też zabawą.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjny pomiar za pomocą zegarów atomowych ujawnił, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Ekspedycja Polarstern: Naukowcy mierzą spadek ozonu w Arktyce

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą wziąć pod uwagę inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

science

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce

Published

on

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce
  1. 24vita
  2. Choroby

Naciska

Alergia na pyłki jest nie tylko irytująca, ale nieleczona może być również niebezpieczna. Ponieważ może prowadzić do astmy i na dłuższą metę może wywierać nacisk na serce.

Alergia na pyłki, zwana także katarem siennym, to najczęstszy rodzaj alergii, na który w Niemczech cierpi około dwanaście milionów osób. Chorzy często, szczególnie wiosną, cierpią na katar, podrażnienie oczu i ataki kichania. Wiele osób cierpiących na alergię na pyłki czuje się także osłabionych i nie produktywnych podczas liczenia pyłków. Ważne jest, aby alergie były rozpoznawane i właściwie leczone. Jeśli stan zapalny nie będzie leczony, może rozprzestrzenić się na głębokie drogi oddechowe i prowadzić do długotrwałych problemów z sercem.

Nieleczony katar sienny: Podejrzenie alergii zawsze zostaje wyjaśnione

Wiele osób cierpi na katar sienny. Aby uniknąć chorób współistniejących, należy je leczyć (obraz symboliczny). © Panthermedia/Imago

W przypadku kataru siennego rozpuszczalne w wodzie białka pyłku powodują objawy w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi. Białka te są w zasadzie nieszkodliwe, jednak osoby z alergią są na nie niezwykle wrażliwe, a ich układ odpornościowy wywołuje reakcję zapalną. Uwalniająca się histamina powoduje wzmożone wydzielanie (katar), swędzenie i kichanie, a także zaczerwienienie i obrzęk błon śluzowych. Napady suchego kaszlu i choroby skóry, takie jak neurodermit, mogą być również spowodowane alergią na pyłki Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF) wytłumaczyć.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Pierwsze objawy kataru siennego można początkowo pomylić z przeziębieniem. Istnieją wyraźne różnice:

  • Przeziębienie zwykle ustępuje po dziesięciu dniach, natomiast objawy alergii utrzymują się przez cały sezon pylenia
  • Wydzielina z nosa przy katarze siennym jest wodnista, natomiast przy przeziębieniu jest zwykle całkowicie żółta
  • Swędzenie oczu nie jest typowym objawem przeziębienia, ale często występuje w przypadku alergii
READ  Sztuczna trzustka jako rozwiązanie „zrób to sam” – praktyka lecznicza

Jeśli nie jesteś pewien, powinieneś wyjaśnić objawy swojemu lekarzowi. Test skórny lub badanie krwi mogą zapewnić tutaj jasność. W przypadku braku jednoznacznego wyniku można wykonać próbę prowokacyjną, a w przypadku trudności w oddychaniu badanie czynności płuc.

Nieleczony katar sienny może być szkodliwy dla serca

Ważne jest, aby alergia na pyłki była prawidłowo zdiagnozowana, a następnie leczona, w przeciwnym razie stan zapalny może z czasem ulec tzw. przesunięciu poziomu i przenieść się z górnych dróg oddechowych (nos) do dolnych dróg oddechowych (płuca). Może to prowadzić do alergicznej astmy oskrzelowej z ciężkimi napadami duszności. Dotyczy to około jednej na trzy osoby z alergią na pyłki.

Ostrzega, że ​​zwężenie dróg oddechowych nie tylko prowadzi do duszności, ale w pewnym momencie może również wpłynąć na pracę serca Niemiecka Fundacja Serca. W miarę pogrubiania się błony śluzowej płuc w wyniku stanu zapalnego wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych, a serce jest zmuszone pompować krew, stawiając czoła większemu oporowi. Powoduje to pogrubienie mięśnia sercowego i zmniejszenie zdolności narządu do pompowania krwi. Szwedzki Zostań W tym kontekście był nawet w stanie wykazać zwiększone ryzyko migotania przedsionków spowodowanego astmą.

Ponadto histamina, przekaźnik alergii, ma również wpływ na wielkość tętnic wieńcowych. W przypadku nietolerancji histaminy może wystąpić szybkie bicie serca i kołatanie serca. Według kardiologów niektórzy pacjenci cierpią również na silne kołatanie serca.

Leki mogą złagodzić objawy alergii

Jeśli lekarz zdiagnozuje alergię na pyłki, można ją leczyć lekami, w tym lekami przeciwhistaminowymi i kortyzonem, takimi jak: Niemieckie Stowarzyszenie Alergii i Astmy (DAAB) Zostałem poinformowany. Najważniejszy etap leczenia alergii, czyli unikanie alergenu (tzw. unikanie alergenu), nie jest możliwy w przypadku uczulenia na pyłki. Jednak leki jedynie łagodzą objawy alergii, a nie leczą przyczyny.

Dobra wiadomość: w przypadku kataru siennego można również leczyć przyczynę, czyli nadwrażliwość. Niewielkie ilości alergenu podaje się wielokrotnie przez okres od trzech do pięciu lat w postaci tabletek, kropli lub we wstrzyknięciu. Występuje rodzaj efektu przyzwyczajenia; Układ odpornościowy powoli buduje tolerancję na białka pyłku, które błędnie uważa się za szkodliwe.

READ  Ekspedycja Polarstern: Naukowcy mierzą spadek ozonu w Arktyce

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjne pomiary przy użyciu zegarów atomowych wykazały, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień w historii odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Czy możliwe jest życie na Tytanie, księżycu Saturna? Badanie daje realistyczną odpowiedź

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą przewidywać inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

Trending