Connect with us

Economy

Sparkasse zamyka sześć oddziałów – więcej do naśladowania

Published

on

Sparkasse zamyka sześć oddziałów – więcej do naśladowania

W oddziale Sparkasse w Okelu nie będzie już środków od 2022 roku. To jeden z sześciu oddziałów, które zostaną zamknięte na stałe pod koniec tego roku. Miejsca w Fahrenhorst, Varrel, Neubruchhausen, Nordwohlde i Engeln również odejdą w przeszłość.

© Fabian Bieber

Syke – Kreissparkasse Pod koniec roku Syke zamknie sześć oddziałów. Przekształca sześć innych placówek w oddziały czysto samoobsługowe.

Jednak cztery oddziały zostaną całkowicie zamknięte do końca 2023 r. Jens Brethridge, prezes Sparkasse, opisuje restrukturyzację jako „silny krok w przyszłość i konkurencyjność”.

Kreissparkasse Syke zamyka sześć oddziałów

Od 31 grudnia br. filie w Okel, Fahrenhorst, Varrel, Neubruchhausen, Nordwohlde i Engeln odejdą w przeszłość. W zakładach w Bramstedt, Schwarm, Südöhe, Sichenhausen i Ernst Bodenplatz w Seek oraz Dorfeststraße w Kirschwehe maszyny będą dostępne dopiero od 2022 roku, ale nie będzie już personelu. Oddział w Ernst-Boden-Platz również zostanie całkowicie zamknięty pod koniec 2022 roku. Rok później Sparkasse zrezygnował z lokalizacji w Sudweyhe, Seckenhausen i Dorfstraße w Kirchweyhe. Restrukturyzacja dotknęła ponad 7000 klientów. Około 35 pracowników Sparkasse przejdzie do innej pracy, ale nikt nie straci pracy.

Kreissparkasse tworzy centrum obsługi klienta korporacyjnego

Według członka zarządu Olafa Meyera Ronnenbauma, poprzez „reorganizację”, Kreissparkasse łączy również swoje usługi doradcze dla prawie 6500 klientów korporacyjnych i komercyjnych. Dla nich Credit Institute tworzy Centrum Klienta Korporacyjnego „Północ” z witrynami Brinkum i Kirchweyhe oraz „Południe” z witryną Syke. Tam zespoły doświadczonych konsultantów i ekspertów ds. kredytów korporacyjnych oferują pełne spektrum porad, od indywidualnych młodych przedsiębiorców po średnie firmy.

Bratherig i Meyer-Runnebohm nie ukrywali, że Kreissparkasse Syke, podobnie jak wiele innych instytucji kredytowych, od lat musiała akceptować „znaczące spadki naszego dochodu podstawowego” – w końcu „kilka milionów” rocznie. Jednocześnie wzrosły koszty. Na przykład za niezbędne inwestycje m.in. w cyfryzację lub wynagrodzenia z tytułu podwyższonych taryf.

READ  Rafineria w Schwedt: Czy rosyjska ropa nadal płynie do niemieckich samochodów? - Praca

Presja kosztowa wymaga restrukturyzacji i złagodzenia struktury oddziałów

Bratherig podsumował to: „Aby wzmocnić nasze akcje, musimy nadal osiągać zyski”. Rezultat: przekształcenie i rozluźnienie struktury gałęzi.

Kreissparkasse jest łatwiej dostępna dla klientów wszystkimi kanałami niż kiedykolwiek wcześniej.

Członek zarządu Sparkasse Olaf Mayer Runnibaum

Tymczasem Sparkasse, według Meyera Runnibauma, powiadomił pocztą wszystkich klientów oddziałów dotkniętych zmianami. W końcu prawie dwie trzecie wszystkich klientów korzysta obecnie z bankowości internetowej, „a Kreissparkasse jest łatwiej dostępny dla klientów we wszystkich kanałach niż kiedykolwiek wcześniej”.

Kreissparkasse Syke zatrudnia około 650 osób

Sparkasse Syke jest jedną z największych kas oszczędnościowych w Dolnej Saksonii z łącznymi aktywami 4,05 mld euro. Zatrudnia około 650 osób w miastach i gminach Syke, Stuhr, Weyhe, Bassum, Twistringen i Bruchhausen-Vilsen. W ubiegłym roku Sparkasse zapłacił 10,6 mln euro podatków i przekazał około 1 mln euro poprzez darowizny i sponsoring na rzecz sztuki, kultury, sportu i środowiska. I to, według Bratheriga i Meyer-Runnebohma, „powinno tak pozostać, jeśli to w ogóle możliwe”.

Kreissparkasse Grafschaft Diepholz wdrożyła już podobne działania restrukturyzacyjne w ciągu ostatnich kilku lat.

za I przeciw

Popierający komentarz Hansa Willemsa

dźwięk swoimi stopami

Na pierwszy rzut oka wycofywanie się Kreissparkasse Syke z mniejszych miejscowości, takich jak Okel, Fahrenhorst, Neubruchhausen czy Nordwohlde, może być dla klientów niewygodne. Ale każdy, kto zajmie się argumentami zarządu Sparkasse, będzie w stanie zrozumieć tę decyzję. Podobnie jak wszystkie instytucje kredytowe, Kreissparkasse Syke jest pod ogromną presją działania. Od lat koszty rosną, a przychody systematycznie spadają – zarząd musi działać.

Wycofanie się z regionu wynika oczywiście przede wszystkim z presji ekonomicznej. W zasadzie jednak głosowali na to sami klienci – nogami. W mniejszych oddziałach liczba odwiedzających wynosiła ostatnio średnio 2 klientów na godzinę. Jednak większość z nich nie prosiła o poradę, po prostu chciała wypłacić pieniądze z automatu lub wydrukować wyciągi bankowe. W tym celu nie jest potrzebny wykwalifikowany personel. Z czysto prawnego punktu widzenia Sparkasse jest jednak zobowiązana zapewnić każdemu oddziałowi co najmniej dwóch pracowników.

READ  Nieznana grupa hakerów wysyła ostrzeżenie do Elona Muska

Około dwie trzecie z ponad 70 000 klientów prywatnych prowadzi swoją działalność za pośrednictwem Sparkasse online, a gotówka jest teraz dostępna przy prawie każdej płatności w supermarkecie — jeśli nadal jest używana jako metoda płatności. Zamykanie oddziałów to nic innego jak logiczna konsekwencja.

Contra zawieszenie od Sigi Step

Słaba żywotność ośrodków na miejscu

Nie do przecenienia jest decyzja Kreissparkasse Syke o zamknięciu sześciu oddziałów i skróceniu kolejnych sześciu do miejsca instalacji bankomatów. Osłabia witalność ośrodków znajdujących się na terenie. Każdy, kto odwiedza oddział Sparkasse, zazwyczaj kojarzy podróż z zakupami lub odwiedzaniem osób znajdujących się w pobliżu.

Tak więc klienci Sparkasse wkrótce będą musieli zaakceptować dłuższe dystanse. Jeśli chcesz jechać do jednej z centralnych lokalizacji, wywierasz presję na klimat. Ludzie bez samochodów i tak pozostają w tyle, ponieważ infrastruktura transportu publicznego nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, aby umożliwić łatwy dostęp do centralnych miejsc. To nie powinna być jednodniowa wycieczka, na którą musisz wziąć urlop, aby służyć w jednym z pozostałych 17 oddziałów.

W czasach, gdy cyfryzacja postępuje, a pracownicy instytucji kredytowych pracują z domu, pytanie o to, gdzie pracują, nie ma większego znaczenia, prawda? Po co więc skupiać się na wszystkim? Czy nie byłoby miło, gdyby w Fahrenheit lub Neubrochhausen stacjonował jakiś specjalista, który na przykład zajmuje się szczególnie skomplikowanym finansowaniem budowy? Każdy, kto planuje duży dom wielorodzinny jako projekt za milion dolarów z penthousem w pobliżu, zwykle ma dużo do przejechania. Mógłby być zadowolony, że od razu dostał miejsce parkingowe w małych miejscach Sparkasse. W Syke trzeba się odwrócić.

Jestem za tym, aby symbol S nie znikał z małych miasteczek. Miejsca powinny stać się ośrodkami prywatnymi. Zwykła praca wsteczna może być wtedy wykonana przez maszynę. A dla podstawowych usług możesz ustawić określone dni i godziny.

READ  Mówi się, że pracownicy Tesli udostępniali sobie nagrania wideo z pojazdów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Baywie grozi niewypłacalność – przeglądy prasy i podstawowe informacje o sytuacji

Published

on

Baywie grozi niewypłacalność – przeglądy prasy i podstawowe informacje o sytuacji

Firma zajmująca się handlem produktami rolnymi Baywa AG stoi w obliczu kryzysu. Od czasu publikacji raportu restrukturyzacyjnego cena akcji spadła. Rolnicy odczuwają skutki jako klienci i inwestorzy. Informacje zwrotne i tło:

Niedziela, 21 lipca 2024 o 9:51

Czas czytania: 6 minut

Baywa AG opublikowała w piątkowy wieczór po zamknięciu giełdy specjalny komunikat, w którym zwróciła się o sporządzenie raportu restrukturyzacyjnego. W rezultacie w poniedziałek rano akcje Baywy tymczasowo spadły o około 35%. Następnie we wtorek akcje ponownie spadły i rano spadły do ​​najniższego poziomu od 2009 roku.

Zatrudniająca około 24 000 pracowników monachijska spółka zajmująca się handlem produktami rolno-energetycznymi ogłosiła, że ​​raport restrukturyzacyjny ma na celu poprawę „napiętej sytuacji finansowej”.

Komentatorzy w gazetach i portalach giełdowych widzą zmowę ze strony wyższej kadry kierowniczej. Trudna sytuacja finansowa stała się już jasna. Wybór dźwięków:

FAZ: Rockweed powinien zasiadać w radzie nadzorczej Baywy

the Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Komentarze na temat kryzysu pod tytułem „Baiwa House of Cards”. Zaledwie 15 miesięcy temu dyrektor generalny Klaus Lutz pożegnał się z Baywa AG bilansem otoczonym złotem. Lutz w dalszym ciągu „rozbudowuje” spółkę Green AG, dotychczas ograniczającą się do lokalnego handlu produktami rolnymi, w międzynarodową grupę o obrotach rzędu 27 miliardów euro, która sfinansowała ekspansję pożyczkami. Jego następca i wieloletni towarzysz Marcus Bollinger wspierał go „najlepiej, jak mógł”. „W czasach rosnących stóp procentowych firma założona w 1923 roku wygląda jak domek z kart w środku burzy” – napisał FAZ. Rada nadzorcza, w której zasiadają prezes rolników Joachim Rockwed i europosłanka CSU Monika Hollmayr, „biernie obserwuje, co się dzieje”. Musi działać teraz, ocenia FAZ. Nowy początek na czele Rady wydaje się nieunikniony.

DSW: Dotknięci rolnicy jako klienci i inwestorzy

Wiceprezes Niemieckiego Towarzystwa Ochrony Kolekcjonerów Papierów Wartościowych (DSW), prawniczka Daniela Bergholt z Monachium, szczególnie zaniepokojona jest inwestorami z sektora rolnego. „BayWa jest firmą prywatną: wielu tamtejszych rolników jest zarówno klientami, jak i akcjonariuszami. Akcje BayWa często stanowią ważną część oszczędności emerytalnych” – powiedziała. W komunikacie prasowym.

READ  Przemysł zbrojeniowy - Założyciele firmy Heckler & Koch byli naśladowcami epoki nazistowskiej - Ekonomia

Towarzystwo Opiekuńcze uruchomiło zatem serwis informacyjny dla wszystkich akcjonariuszy i obligatariuszy. Możesz bezpłatnie zarejestrować się w kancelarii prawnej Bergdolt jako regionalnym biurze DSW w Bawarii, a będziesz informowany o bieżących wydarzeniach i środkach. W tym celu należy wysłać e-mail na adres [email protected] lub zadzwonić pod numer 089/38665430.

Handelsblatt: Lutz rządzi

the Handelsblatt Dociekał przyczyn niedoli: w 2023 roku BayWa musiała ogłosić pierwszą w historii grupy porażkę. Szczególnym problemem ze względu na wysokie stopy procentowe jest wysoki poziom zadłużenia. Ponadto nie doszła do skutku planowana sprzedaż przynoszącej straty działalności w zakresie handlu energią słoneczną.

Długi te wynikają w dużej mierze z kadencji byłego dyrektora generalnego Klausa Josefa Lutza, który do wiosny 2023 roku kierował spółką ograniczającą się do handlu produktami rolnymi i przekształcił ją w konglomerat. Menedżer rozwijał się na całym świecie dzięki kredytowi, a przede wszystkim zbudował biznes energii odnawialnej jako drugi filar grupy.

Ale za kadencji Lutza Baiwa dokonywała również wykupów w branży rolnej: firma stała się większościowym właścicielem dużych nowozelandzkich plantatorów jabłek Turners and Growers, którzy prowadzą jej gospodarstwa na całym świecie.

W walce o władzę z Lutzem, która obejmowała także podejrzenia dotyczące potencjalnych naruszeń zasad compliance, zwyciężył obecny dyrektor generalny Markus Bollinger, ponieważ ufają mu właściciele spółdzielni. „Ale rada nadzorcza dała jasno do zrozumienia, że ​​oczekuje od Bollingera postępów w restrukturyzacji w tym roku” – napisał Handelsblatt.

SZ: To są najwięksi wierzyciele

the Gazeta południowoniemiecka Spojrzał na wierzycieli Baiwy. Największymi posiadaczami są DZ Cooperative Bank, Landesbank Baden-Württemberg (LBBW) i Unicredit, które pozyskały kredyt konsorcjalny o wartości 2 miliardów euro, którego termin spłaty przypada na wrzesień 2025 roku.

Monachium Mercur: kilka kryzysów jednocześnie

Zdaniem grupy przyczyną słabej działalności jest przede wszystkim spadek cen w branży modułów fotowoltaicznych Monachium Merkury. Ceny zostałyby obniżone o połowę w 2023 r. Nadwyżka mocy produkcyjnych w produkcji ogniw słonecznych w Chinach doprowadziła do globalnego nadmiaru, a następnie spadków cen.

Rolnictwo w dalszym ciągu boryka się z ekstremalnymi warunkami pogodowymi, kontynuuje Mercur, powołując się na wcześniejsze informacje z BayWa. Straty w zbiorach i składki ubezpieczeniowe naliczone, zwłaszcza w Nowej Zelandii, w wyniku huraganu Gabriel, zmniejszyłyby wynik. Warunki pogodowe spowodowały także straty w handlu zbożem. Dodatkowo niższe ceny nawozów będą miały negatywny wpływ na działalność rolniczą w 2023 roku. Niższe ceny zbóż w efekcie taniego importu z Ukrainy przełożyły się na niższy popyt na nawozy.

Dodatkowo, po podwyżce stóp procentowych prawdopodobnie nastąpi załamanie w budownictwie mieszkaniowym w Niemczech. Spadek liczby pozwoleń na budowę od 24 miesięcy z rzędu przekłada się wyraźnie na spadek popytu na materiały budowlane. Według Stephena Mechtera, generalnego przedstawiciela i szefa działu konstrukcyjnego monachijskiej firmy BayWa AG, największy kryzys w branży budowlanej od 50 lat można przezwyciężyć jedynie poprzez transformację – twierdzi gazeta.

Finanz.net: Analitycy zawieszają rekomendację

W poniedziałek inwestorzy sprawili, że ich akcje spadły aż o 35%. Na koniec notowań pozostało około -28%. Pisze Finanzen.net. Gazeta traci teraz 7,39% do 15,04 euro za pośrednictwem XETRA. Analitycy z Warburg Research i prywatnego banku Metzler zawiesili teraz swoją ocenę.

Fakt, że grupa powołała do zarządu eksperta ds. restrukturyzacji, będzie prawdopodobnie zauważalny w codziennej działalności, powiedział finanzen.net ekspert z Warburga, Oliver Schwarz. Na przykład wyprzedaż Solar Trade może zakończyć się nagle. Ponadto dostawcy mogą nalegać na płatność z góry, a refinansowanie może stać się droższe.

Borsenzitung: Teraz kolej na banki-wierzycieli

the Gazeta Al Borsa Uważa, że ​​„Baiwa znajduje się w kryzysie egzystencjalnym”. Wraz z publikacją raportu o restrukturyzacji mocno zadłużona grupa handlu rolnego Baywa zrzekła się sterów przedsiębiorstwa, jak podała gazeta Börsenzeitung, prosząc o dalsze komentarze. Teraz kolej na banki-wierzycieli. Raport restrukturyzacyjny opublikowany przez zadłużoną grupę handlu rolnego jest przyznaniem, że zarząd osiągnął swoje granice, jeśli chodzi o restrukturyzację spółki. Jak podaje gazeta „Porsenszeitung”, instytucje kredytowe obawiają się, że członek Monachium SDax wkrótce nie będzie w stanie terminowo spłacać swoich zobowiązań.

Rozwiązanie 3: Baywa jest „zbyt duża, aby upaść”

Nieprzyjemne konsekwencje czekają na akcjonariuszy i wierzycieli Redakcja 3. Może wystąpić ryzyko obniżenia kapitału, w tym podwyższenia kapitału lub restrukturyzacji strony pasywnej. Ale jasne jest również, że Baywa jest „zbyt duża, aby upaść” – mówi komentator Stock3. Z pewnością będzie to kontynuowane, ale w jaki sposób w perspektywie krótkoterminowej pozostaje dużym znakiem zapytania.

Mówi się, że do końca 2023 r. Baiwa będzie zadłużona na 5,5 miliarda euro. Stało się to problemem w związku ze wzrostem stóp procentowych. Po poniedziałkowym ogłoszeniu cena akcji spadła o jedną trzecią, do poziomu pomiędzy 13,80 a 14,90 euro. Największym akcjonariuszem jest Bayerische Raiffeisen-Beteiligungs-AG z 33,8%, a za nim plasuje się państwowa spółka zależna Volks- und Raiffeisenbanken. Spółka nie ujawniła początkowo tożsamości biegłego ani terminu udostępnienia raportu restrukturyzacyjnego. Według kręgów finansowych ma to być firma konsultingowa Roland Berger.

ogłoszenie:

Aby w pełni wykorzystać możliwości tej witryny, włącz JavaScript w swojej przeglądarce

Aby przeczytać ten artykuł, potrzebujesz najwyższej subskrypcji agrar

O naszych subskrypcjach

Continue Reading

Economy

Producent popełnia ogromny błąd – produkt sprzedawany jest w Edece i Rewe

Published

on

Producent popełnia ogromny błąd – produkt sprzedawany jest w Edece i Rewe
  1. tz
  2. konsument

Naciska

Piwo bezalkoholowe to idealne rozwiązanie na ugaszenie pragnienia. Jednak jeden z producentów ostrzega obecnie przed jednym ze swoich napojów. W sześciopakach znajdują się fałszywe butelki.

Kassel – Szczególnie w gorące letnie dni zimne piwo jest szczególnie popularne po treningu, na zakończenie dnia lub w towarzyskim gronie przy grillu. Jeśli wolisz unikać alkoholu, możesz zdecydować się na wersję bezalkoholową, ponieważ w supermarkecie jest duży wybór.

Konsumenci muszą jednak obecnie zachować ostrożność: alkohol przedostaje się do rzekomo bezalkoholowego napoju. Producent udostępnia informacje nt On pamięta Ostrzega wcześniej.

Pilne wycofanie piwa bezalkoholowego: Nieprawidłowa zawartość w produkcie bezalkoholowym

Dotknięte piwo nosi nazwę „Hirsch Non-Alcoholic” i pochodzi z firmy HirschBrauer Honer GmbH z siedzibą w Wurmlingen w Badenii-Wirtembergii. Firma pisze w A komunikat prasowy: „Niektóre sześciopaki oznaczone jako „Hirsch Alcohol Free” mogą zawierać butelki piwa zawierającego alkohol lub nasz produkt „Hirsch Hefe Weisse” z datą przydatności do spożycia 25 stycznia 2025 r.”.

Dotyczy następującego produktu:

Hirsch biały bezalkoholowy
Honor browaru Hirsch
25.01.2025
Sześciopakowe pudełka

Browar Hirsch informuje klientów o wycofaniu piwa – butelki, których to dotyczy, są również sprzedawane w supermarketach

Konsumenci powinni zwracać uwagę na reklamy umieszczone na butelkach podczas otwierania pudełek zawierających sześciopaki. „Możesz wymienić nieprawidłowo zapakowane butelki na zewnętrzne opakowanie alkoholu bezalkoholowego Hirsch na nowy towar w sklepie, w którym produkt został zakupiony, lub zwrócić cenę sprzedaży.”

Piwo sprzedawane jest w sklepie internetowym Hirsch Brewery Honer. Można go również dostać w wielu sklepach z napojami, zwłaszcza w Badenii-Wirtembergii. Nawet w dużych sieciach supermarketów, m.in edicanetto i RoyJest na półce.

Producent informuje o pilnym wycofaniu piwa. Napój bezalkoholowy, który nieprawidłowo zawiera alkohol. (Awatar) © Svetlana Iakusheva/Imago

Inne produkty, których nie dotyczy wycofanie

Producent udziela pełnej aprobaty dla innych produktów: „Pojedyncze butelkowane butelki z asortymentu „Hirsch Hefe Weisse” (z alkoholem) nadają się do spożycia lub mają typową jakość, a deklaracja pojedynczej butelki odpowiada również zawartości butelki .” Jedynie opakowanie zewnętrzne z napisem „Hirsch Alcohol Free” zawiera podrobione butelki.

READ  poznać? Nigdy nie wkładaj określonego napoju do kasy! „Co dwa dni był osioł”.

Aktualnie jest też pilny Zadzwoń do kiełbasek w Edece, w najgorszych przypadkach istnieje ryzyko zatrucia krwi. Konsumenci powinni również: Kupując ser, należy zachować ostrożność: producent ostrzega, że ​​w jednym z produktów znajdują się bakterie. (Progresywny)

Continue Reading

Economy

Czy Smart Roadster powróci jako samochód elektryczny?

Published

on

Czy Smart Roadster powróci jako samochód elektryczny?

Adelmann, oficjalny dyrektor generalny Smart Europe, powiedział Autocar, że opcją jest ożywienie małego Smart Roadstera jako samochodu elektrycznego w celu poszerzenia gamy modeli marki. „Jeśli zbudujemy roadstera, możecie być pewni, że będzie on bardzo kompaktowy – na pewno dwumiejscowy” – powiedział.

W Europie Smart sprzedaje obecnie E-SUV nr 1 i powiązane z nim SUV-y coupe nr 3 – oto nasz aktualny raport dotyczący napędu tego modelu. Większy model SUV-a nr 5 ma zostać wypuszczony na rynek w przyszłym roku, jego badanie pokazano na kwietniowym salonie Auto China, a wstępne zdjęcia i dane dotyczące wersji seryjnej stały się znane w czerwcu. Smart nadal pracuje nad elektrycznym następcą oryginalnego Smarta – Fortwo. Aby obniżyć koszty w segmencie małych samochodów, Smart twierdzi, że będzie musiał dzielić platformę z innym producentem.

Gdy ta podstawowa gama modeli elektrycznych będzie już dostępna, marka będzie mogła zacząć „przekierowywać uwagę na bardziej dynamiczne i smuklejsze oferty” – stwierdził Autocar w raporcie. Wielkie ale: w przypadku tak kompaktowych pojazdów ceny i marże są zwykle tak niskie, że zyski (lub nawet próg rentowności) można osiągnąć tylko w dużych ilościach – problem, z którym Smart już się boryka w przypadku następcy Fortwo. Modele specjalistyczne dla entuzjastów ekonomii są bardzo trudne w realizacji, zwłaszcza w segmencie minivanów i minivanów.

Sam Smart również wie to ze swojej historii: zaledwie po trzech latach budowy Smart Roadster pierwszej generacji nie był sukcesem ekonomicznym ówczesnego DaimlerChrysler AG. Wysokie ceny, minimalne rabaty i nieprzekonująca motywacja doprowadziły do ​​spadku popytu. Do końca produkcji na początku listopada 2005 roku wyprodukowano 43 000 egzemplarzy, z czego około 11 000 nie zostało wówczas jeszcze sprzedanych.

To, że Adelmann jest w dalszym ciągu tak otwarty na pomysł nowego Roadstera, może wynikać także z jego „bardzo emocjonalnego związku z tym samochodem”, jak sam mówi – Smart Roadster był kiedyś pierwszym samochodem jego firmy.

READ  Mówi się, że pracownicy Tesli udostępniali sobie nagrania wideo z pojazdów

autocar.co.uk, Archive.org (Artykuł o zakończeniu produkcji w 2005 roku)

Continue Reading

Trending