Connect with us

Economy

Sparkasse zamyka sześć oddziałów – więcej do naśladowania

Published

on

W oddziale Sparkasse w Okelu nie będzie już środków od 2022 roku. To jeden z sześciu oddziałów, które zostaną zamknięte na stałe pod koniec tego roku. Miejsca w Fahrenhorst, Varrel, Neubruchhausen, Nordwohlde i Engeln również odejdą w przeszłość.

© Fabian Bieber

Syke – Kreissparkasse Pod koniec roku Syke zamknie sześć oddziałów. Przekształca sześć innych placówek w oddziały czysto samoobsługowe.

Jednak cztery oddziały zostaną całkowicie zamknięte do końca 2023 r. Jens Brethridge, prezes Sparkasse, opisuje restrukturyzację jako „silny krok w przyszłość i konkurencyjność”.

Kreissparkasse Syke zamyka sześć oddziałów

Od 31 grudnia br. filie w Okel, Fahrenhorst, Varrel, Neubruchhausen, Nordwohlde i Engeln odejdą w przeszłość. W zakładach w Bramstedt, Schwarm, Südöhe, Sichenhausen i Ernst Bodenplatz w Seek oraz Dorfeststraße w Kirschwehe maszyny będą dostępne dopiero od 2022 roku, ale nie będzie już personelu. Oddział w Ernst-Boden-Platz również zostanie całkowicie zamknięty pod koniec 2022 roku. Rok później Sparkasse zrezygnował z lokalizacji w Sudweyhe, Seckenhausen i Dorfstraße w Kirchweyhe. Restrukturyzacja dotknęła ponad 7000 klientów. Około 35 pracowników Sparkasse przejdzie do innej pracy, ale nikt nie straci pracy.

Kreissparkasse tworzy centrum obsługi klienta korporacyjnego

Według członka zarządu Olafa Meyera Ronnenbauma, poprzez „reorganizację”, Kreissparkasse łączy również swoje usługi doradcze dla prawie 6500 klientów korporacyjnych i komercyjnych. Dla nich Credit Institute tworzy Centrum Klienta Korporacyjnego „Północ” z witrynami Brinkum i Kirchweyhe oraz „Południe” z witryną Syke. Tam zespoły doświadczonych konsultantów i ekspertów ds. kredytów korporacyjnych oferują pełne spektrum porad, od indywidualnych młodych przedsiębiorców po średnie firmy.

Bratherig i Meyer-Runnebohm nie ukrywali, że Kreissparkasse Syke, podobnie jak wiele innych instytucji kredytowych, od lat musiała akceptować „znaczące spadki naszego dochodu podstawowego” – w końcu „kilka milionów” rocznie. Jednocześnie wzrosły koszty. Na przykład za niezbędne inwestycje m.in. w cyfryzację lub wynagrodzenia z tytułu podwyższonych taryf.

READ  Czarny piątek 2021 w Amazon & Co.: Te oferty już się zbliżają

Presja kosztowa wymaga restrukturyzacji i złagodzenia struktury oddziałów

Bratherig podsumował to: „Aby wzmocnić nasze akcje, musimy nadal osiągać zyski”. Rezultat: przekształcenie i rozluźnienie struktury gałęzi.

Kreissparkasse jest łatwiej dostępna dla klientów wszystkimi kanałami niż kiedykolwiek wcześniej.

Członek zarządu Sparkasse Olaf Mayer Runnibaum

Tymczasem Sparkasse, według Meyera Runnibauma, powiadomił pocztą wszystkich klientów oddziałów dotkniętych zmianami. W końcu prawie dwie trzecie wszystkich klientów korzysta obecnie z bankowości internetowej, „a Kreissparkasse jest łatwiej dostępny dla klientów we wszystkich kanałach niż kiedykolwiek wcześniej”.

Kreissparkasse Syke zatrudnia około 650 osób

Sparkasse Syke jest jedną z największych kas oszczędnościowych w Dolnej Saksonii z łącznymi aktywami 4,05 mld euro. Zatrudnia około 650 osób w miastach i gminach Syke, Stuhr, Weyhe, Bassum, Twistringen i Bruchhausen-Vilsen. W ubiegłym roku Sparkasse zapłacił 10,6 mln euro podatków i przekazał około 1 mln euro poprzez darowizny i sponsoring na rzecz sztuki, kultury, sportu i środowiska. I to, według Bratheriga i Meyer-Runnebohma, „powinno tak pozostać, jeśli to w ogóle możliwe”.

Kreissparkasse Grafschaft Diepholz wdrożyła już podobne działania restrukturyzacyjne w ciągu ostatnich kilku lat.

za I przeciw

Popierający komentarz Hansa Willemsa

dźwięk swoimi stopami

Na pierwszy rzut oka wycofywanie się Kreissparkasse Syke z mniejszych miejscowości, takich jak Okel, Fahrenhorst, Neubruchhausen czy Nordwohlde, może być dla klientów niewygodne. Ale każdy, kto zajmie się argumentami zarządu Sparkasse, będzie w stanie zrozumieć tę decyzję. Podobnie jak wszystkie instytucje kredytowe, Kreissparkasse Syke jest pod ogromną presją działania. Od lat koszty rosną, a przychody systematycznie spadają – zarząd musi działać.

Wycofanie się z regionu wynika oczywiście przede wszystkim z presji ekonomicznej. W zasadzie jednak głosowali na to sami klienci – nogami. W mniejszych oddziałach liczba odwiedzających wynosiła ostatnio średnio 2 klientów na godzinę. Jednak większość z nich nie prosiła o poradę, po prostu chciała wypłacić pieniądze z automatu lub wydrukować wyciągi bankowe. W tym celu nie jest potrzebny wykwalifikowany personel. Z czysto prawnego punktu widzenia Sparkasse jest jednak zobowiązana zapewnić każdemu oddziałowi co najmniej dwóch pracowników.

READ  Córka wylatuje w kosmos: 44-latka wygrywa dwa loty w kosmos

Około dwie trzecie z ponad 70 000 klientów prywatnych prowadzi swoją działalność za pośrednictwem Sparkasse online, a gotówka jest teraz dostępna przy prawie każdej płatności w supermarkecie — jeśli nadal jest używana jako metoda płatności. Zamykanie oddziałów to nic innego jak logiczna konsekwencja.

Contra zawieszenie od Sigi Step

Słaba żywotność ośrodków na miejscu

Nie do przecenienia jest decyzja Kreissparkasse Syke o zamknięciu sześciu oddziałów i skróceniu kolejnych sześciu do miejsca instalacji bankomatów. Osłabia witalność ośrodków znajdujących się na terenie. Każdy, kto odwiedza oddział Sparkasse, zazwyczaj kojarzy podróż z zakupami lub odwiedzaniem osób znajdujących się w pobliżu.

Tak więc klienci Sparkasse wkrótce będą musieli zaakceptować dłuższe dystanse. Jeśli chcesz jechać do jednej z centralnych lokalizacji, wywierasz presję na klimat. Ludzie bez samochodów i tak pozostają w tyle, ponieważ infrastruktura transportu publicznego nie jest jeszcze wystarczająco rozwinięta, aby umożliwić łatwy dostęp do centralnych miejsc. To nie powinna być jednodniowa wycieczka, na którą musisz wziąć urlop, aby służyć w jednym z pozostałych 17 oddziałów.

W czasach, gdy cyfryzacja postępuje, a pracownicy instytucji kredytowych pracują z domu, pytanie o to, gdzie pracują, nie ma większego znaczenia, prawda? Po co więc skupiać się na wszystkim? Czy nie byłoby miło, gdyby w Fahrenheit lub Neubrochhausen stacjonował jakiś specjalista, który na przykład zajmuje się szczególnie skomplikowanym finansowaniem budowy? Każdy, kto planuje duży dom wielorodzinny jako projekt za milion dolarów z penthousem w pobliżu, zwykle ma dużo do przejechania. Mógłby być zadowolony, że od razu dostał miejsce parkingowe w małych miejscach Sparkasse. W Syke trzeba się odwrócić.

Jestem za tym, aby symbol S nie znikał z małych miasteczek. Miejsca powinny stać się ośrodkami prywatnymi. Zwykła praca wsteczna może być wtedy wykonana przez maszynę. A dla podstawowych usług możesz ustawić określone dni i godziny.

READ  Gospodarka: jakie drogie surowce wpływają na inflację
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Szanse na wejście: akcje BASF, Covestro i LANXESS odbiły po pozytywnych badaniach | biuletyn

Published

on

Przede wszystkim BASF i LANXESS odrobiły dużą część swoich ostatnich strat i teraz wyglądają lepiej na wykresach. Ostatnio akcje BASF wzrosły o 2,01 procent do 60,79 euro. Ceny LANXESS wzrosły o 2,85 procent i kosztowały 54,20 euro. Akcje Covestro wzrosły ostatnio o 2,11 procent do 52,22 euro.

Amerykański bank JPMorgan dostrzega obecnie atrakcyjne możliwości wejścia w wielu gazetach z branży chemicznej. Dotyczy to również akcji BASF ze względu na ich niższe ceny od początku roku. Począwszy od rocznego maksimum na początku kwietnia, wynoszącego 72,88 euro, akcje spadły obecnie o dobre 16 procent.

BASF oferuje teraz najwyższy prawie zwrot zysku W branży, powiedział Udeshi. Uaktualnił tytuł z „neutralnego” do „z nadwagą”. Nasza niezmieniona cena docelowa 78 euro nadal wskazuje na duże pole do poprawy. Ogólnie rzecz biorąc, według Odishiego, perspektywy gospodarcze na 2022 r. są korzystne, nawet jeśli niepewność co do Corony prawdopodobnie się utrzyma. W przypadku akcji Covestro ekspert głosuje teraz „neutralnie”, zamiast „niedoważać”.

Swój rating inwestycyjny zostawił firmie LANXESS na „Neutral”. W ostatnich latach LANXESS dokonał znaczącej restrukturyzacji swojego portfela korporacyjnego. Korzyści w odniesieniu do wskaźników finansowych nie są jeszcze jasne. Analitycy Exane BNP Paribas są bardziej pozytywnie nastawieni do firmy LANXESS, ulepszając akcje z „neutralnych” do „wyjątkowych”.

/ ajx / ag / stk

Frankfurt (dpa-AFX)

Więcej wiadomości o BASF

Źródła obrazu: BASF SE

READ  Córka wylatuje w kosmos: 44-latka wygrywa dwa loty w kosmos
Continue Reading

Economy

Dow w centrum uwagi: ożywienie na Wall Street

Published

on


Raport rynkowy

Status: 6 grudnia 2021 22:20

Malejące obawy inwestorów przed firmą Omicron doprowadziły do ​​silnego kontrataku ze strony Wall Street. Gwiazdą dnia był indeks Dow Jones Leading Index, ale Nasdaq również rósł mocniej w ciągu dnia.

Na początku tygodnia byki giełdowe agresywnie wymachiwały maczugą na Wall Street. Akcje znów były poszukiwane po tym, jak obawy dotyczące nowego wariantu Omikrona zniknęły w tle. Nawet jeśli sytuacja w zakresie danych pozostanie słaba, rynek powiedział, że Omikron nieco stracił strach z powodu bardziej obiecujących wiadomości z RPA. Raporty, że infekcje wirusowe mogą być mniej ekscytujące, zachęciły inwestorów do ponownego zakupu.

Dow Jones ponownie ponad 35 000 punktów

W szczególności indeks Dow Jones Leading Index był dziś bardzo mocny na nowojorskiej giełdzie. Wzrósł o 1,87 procent do 35 227 punktów, a na szczycie do 35 356 punktów, czyli prawie 2,2 procent. Indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł na poziomie rynkowym o 1,17 proc. do 4591 punktów.

Według obserwatorów rynku, w związku z oznakami zacieśniania polityki pieniężnej w USA, inwestorzy coraz częściej odwracają się od akcji spółek technologicznych na rzecz papierów wartościowych z branż tradycyjnych. Opublikowany w piątek listopadowy raport o rynku pracy był nieco mieszany, ale zdaniem ekspertów był na tyle dobry, że Rezerwa Federalna (Fed) mogła ograniczyć zakupy obligacji szybciej niż wcześniej sądzono.

Dotyczyło to zwłaszcza papierów z klasycznych gałęzi przemysłu oraz sektorów szczególnie narażonych na wydarzenia związane z kryzysem koronowym. Na przykład w sektorze turystycznym akcje linii lotniczych poszybowały w górę, a inwestorzy również kupują akcje statków wycieczkowych. Odwrotnie, zainteresowanie zapasami szczepionek gwałtownie spadło, a nawroty wykazały 18,6 procent i 13,5 procent w Biontech czy Moderna.

Nasdaq staje się pozytywny

Jednak najbardziej uderzającą rzeczą tego dnia było to, że Nasdaq nie tylko w pełni zrekompensował początkowe straty, ale także znacznie zmienił się w terytorium dodatnie. Indeks złożony wzrósł o 0,93 procent do 15 225 punktów, a indeks Nasdaq 100 wzrósł o 0,85 procent do 15 846 punktów.

Dzieje się tak pomimo faktu, że przesunięcie stóp procentowych Rezerwy Federalnej powoduje problemy. Ponieważ modele biznesowe wysoko ocenianych firm technologicznych mają zwykle wyższe koszty refinansowania niż modele „starej gospodarki”. Chociaż rozwój wydarzeń nie był zaskoczeniem, a wcześniejsze wzrosty były imponujące, Nasdaq grozi na tym tle utratą impetu.

DAX z Happy-End

Lokalny rynek akcji był bardzo zmienny na początku tygodnia, kontynuując w ten sposób gwałtowną zmienność z zeszłego tygodnia. Czołowy niemiecki indeks DAX poruszał się w ciągu dnia w kształcie V, co zawsze jest oznaką zwiększonej nerwowości wśród inwestorów. Ostatecznie jednak byki giełdowe, czyli optymiści, mieli lepsze zakończenie dla siebie.

READ  Runda 2 Polski Trybunał Konstytucyjny przyznaje pierwszeństwo prawu krajowemu przed prawem UE

Indeks ostatecznie zamknął się o 1,39 proc. na 15 380 pkt i tym samym zbliżył się do najwyższego dziennego poziomu na 15 415 pkt. W wartościach bezwzględnych zyskał nieco ponad 210 pipsów i ledwo osiągnął serię 200 dni. Linia jest ważnym wskaźnikiem kierunku w kontekście analizy technicznej.

W międzyczasie nie było to szczęśliwe zakończenie, bo po szybkim starcie indeks początkowo cofnął się i późnym rankiem osiągnął najniższy poziom tego dnia na poziomie 15150 pkt. Z amerykańskim benchmarkiem Dow Jones w tle, sprawy nabrały tempa równie szybko po południu.

Umieszczenie obaw O’Micron w perspektywie

Obecna wysoka zmienność jest nadal spowodowana boomem aury Omikrona, który pojawił się w przeszłości. Bo generalnie wciąż brakuje rzetelnych informacji o wirusie, co powoduje napięcie i niepewność na giełdzie. Ponadto pojawiają się oznaki zmiany stóp procentowych w USA, która rozpocznie się wcześniej niż wcześniej oczekiwano.

A oświadczenia władz ds. zdrowia w RPA i Stanach Zjednoczonych potwierdziły, że wariant Corona do tej pory nie był powiązany z żadnym poważnym rozwojem choroby, zapewniły zaufanie do Omicron.

„Straty z zeszłego tygodnia prawdopodobnie zostaną ponownie zrekompensowane w tym tygodniu, gdy ludzie zobaczą, że Omikron nie jest tak zabójczy jak poprzednie boomy, a EBC trzyma się tymczasowej passy inflacyjnej” – powiedział Stuart Cole, ekonomista w domu maklerskim Equiti Capital. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, w Europie nie widać żadnych zmian w systemie stóp procentowych.

Trzy podwyżki cen w USA w 2022 roku?

Inwestorzy spekulują teraz, że Fed może obniżyć zakupy obligacji o 30 miliardów dolarów miesięcznie od stycznia. To podwoiłoby tempo i tak zwane „opukiwanie” mogłoby zakończyć się w marcu. Wtedy będzie to darmowy sposób na podniesienie stóp procentowych.

„Kontrakty terminowe w USA są wyceniane w trzech podwyżkach stóp Fed do końca 2022 r.” – potwierdza ekspert ds. rynku Robert Rithfield z Wellenreiter-Invest. Pierwsza obniżka stóp może nastąpić w czerwcu, a może nawet w maju. Wyższe stopy procentowe sprawiają, że akcje są mniej atrakcyjne niż obligacje.

Podsycanie obaw o bankructwo Evergrande

Tymczasem obawy inwestorów o sektor nieruchomości w Chinach wzrosły dzisiaj. obawy o bankructwo Cena akcji Evergrande, drugiego co do wielkości dewelopera w Chinach, na giełdzie w Hongkongu spadła o prawie 20 procent do rekordowo niskiego poziomu. Inny chiński deweloper, Sunshine 100 China Holdings, przyznał, że wystąpiły problemy z obsługą dużej pożyczki.

READ  Przyszła korekta: czy akcje Apple'a osiągnęły szczyt? | Wiadomość

„Nawet jeśli rząd w Pekinie zawsze odnosił zaskakujące sukcesy w zarządzaniu pękającymi bańkami spekulacyjnymi na rynku nieruchomości i ich konsekwencjami bez efektu domina dla światowej gospodarki, nie oznacza to, że i tym razem odniesie sukces” – ostrzega analityk rynku. Yuchen Stanzel z CMC Markets.

Spadek ceny Bitcoina jako znak ostrzegawczy

Tymczasem jest to również sygnał ostrzegawczy dla giełd Zakłócenia na giełdach kryptowalut. Pod koniec tygodnia bitcoin czasami rósł o ponad 20 procent. Na początku tygodnia cena wyniosła nieco ponad 49 000 $.

Eksperci lubią przedstawiać trajektorię kryptowalut w odniesieniu do ogólnej tolerancji ryzyka inwestorów. Mówi się o ruchu „risk off” na giełdzie, gdy inwestorzy wychodzą z ryzykownych inwestycji, takich jak kryptowaluty, a także towary i akcje.

Ceny ropy znów rosną

Jednak rosnące nadzieje gospodarcze są często związane z wyższymi cenami ropy. Inwestorzy gromadzą dziś ropę w nadziei, że silny popyt się utrzyma. Cena ropy Brent z Morza Północnego wynosi około 4 procent, podobnie jak cena amerykańskiej lekkiej słodkiej ropy WTI.

Według maklerów giełdowych inwestorzy w ropę są zachęcani przez wyższe ceny w Arabii Saudyjskiej dla klientów azjatyckich. Dodatkowo, w związku z utknięciem w rozmowach nuklearnych między Zachodem a Iranem, maleją perspektywy szybkiego powrotu irańskiej ropy na światowy rynek.

Koszt uncji trojańskiej złota spadł o około 0,2 procent do 1779 USD. W handlu amerykańskim euro spadło o 0,3 procent do 1,1284 USD. Europejski Bank Centralny ustalił stopę referencyjną na 1,1287 USD (piątek: 1,1291).

Niskie ceny w Delivery Hero

Wbrew temu trendowi Delivery Hero był dziś jednym z największych przegranych na DAX, nawet jeśli był w stanie nieco ograniczyć swoje straty w późnych godzinach handlu. Inwestorzy wycofali się z dostawców żywności, obawiając się zaostrzenia unijnych przepisów. Stuart Cole, główny ekonomista w domu maklerskim Equiti Capital, przewiduje, że w przyszłości pracownicy dostaw powinni być pracownikami, a nie podwykonawcami.

W przypadku Delivery Hero pojawiły się również złe wieści, że dostawcy usług dostawy online nie udaje się obecnie drugiej próby przejęcia przez konkurenta w Arabii Saudyjskiej. Krajowa komisja ds. konkurencji zakazała DAX przejęcia The Chefz w weekend.

To może pozostać dobrze

Być może Herbert Diess, szef Volkswagena, może kontynuować restrukturyzację firmy samochodowej z Wolfsburga. Po tym, jak jego przyszłość jako prezesa w ciągu ostatnich kilku tygodni wisiała na włosku z powodu walki o władzę z Radą Pracy, Coraz więcej wskazuje na to, że 63-latek może pozostać na stanowisku. „Idzie w kierunku, w którym spór zostanie rozwiązany, a Dess pozostanie dyrektorem naczelnym” – powiedziała osoba zaznajomiona z dzisiejszymi dyskusjami agencji informacyjnej Reuters.

READ  Inwestorzy są nerwowi: słabość Wall Street spowalnia powrót DAX'a

Rozwiązanie, znalezione w długich negocjacjach, zapewnia szefowi marki VW Ralfowi Brandstätterowi objęcie funkcji w zarządzie grupy. W przyszłości powinno to koncentrować się na strategicznych kwestiach związanych z zarządzaniem firmą. W kręgach korporacyjnych mówiono, że wraz z powstaniem Brandstätter Diess tracił wpływ na działalność operacyjną. Ani Volkswagen, ani Porsche SE nie skomentowały tego, ponieważ rodziny Porsche i Pech mają większość praw głosu w grupie z Wolfsburga.

Deutsche Bank z Bonusem Analityka

JPMorgan podniósł akcje Deutsche Banku z „neutralnych” do „przeważonych”. Analityk Kayan Abu Hussein napisał, że grupa konsekwentnie realizuje wprowadzoną w 2019 roku strategię restrukturyzacji pod obecnym kierownictwem. Dochody są stabilne – a co najważniejsze – budżet się zwraca. Gazeta zyskała ponad cztery procent.

Deutsche Wonen wkrótce w MDAX?

Grupa deweloperska Deutsche Wohnen, która istniała przed przejęciem, przejdzie na MDAX i zastąpi tam Zooplus. Termin przyjęcia ustalono na 20 grudnia. Do tego czasu Vonovia prawdopodobnie przejmie Deutsche Wohnen, co doprowadzi do dalszych zmian w indeksie.

Trzy zmiany w SDAX

Od 20 grudnia w SDAX zostaną wprowadzone następujące zmiany: Vitesco Technologies zastąpi internetowego sprzedawcę mebli Home24, a Heidelberger Druckmaschinen przejdzie do dostawcy broni Hensoldt. Westwing robi również miejsce dla GFT Technologies.

Pozytywne Booster-Wiadomości von Bavarian Nordic

Jefferies Investment Bank posiada papiery Bawaria Nordic Vaccine Researcher Po wiadomościach o Covid-Booster z ceną docelową 415 DKK po „kupuj” po lewej stronie. Sygnały z badania fazy II ABNCoV2 potwierdziły, że surowica jest potencjalnym globalnym środkiem wzmacniającym, według analityka Petera Welforda. Wystąpił ogromny wzrost przeciwciał przeciwko wszystkim wariantom Covid testowanym przed Omikronem. Trzecia faza mogłaby rozpocząć się w pierwszej połowie 2022 roku.

AstraZeneca oferuje publiczne szczepionki?

Według poinformowanych źródeł firma farmaceutyczna AstraZeneca rozważa pierwszą ofertę publiczną swojego nowego działu szczepionek i immunoterapii. Kierownictwo na wczesnym etapie w celu zbadania najlepszego składu dla działu, takiego jak agencja informacyjna Bloomberg Napisane przez osoby zaznajomione z tematem. Mówiono również o udostępnieniu go opinii publicznej.

Continue Reading

Economy

Białoruś: Komisja Europejska chce zaostrzyć prawo azylowe na granicy

Published

on

obce kraje Uproszczone migracje

Komisja UE chce zaostrzyć prawo azylowe na granicy z Białorusią

Iracka rodzina czeka na granicy polsko-białoruskiej

Iracka rodzina czeka na granicy polsko-białoruskiej

Źródło: AFP / WOJTEK RADWAŃSKI

W tym momencie znajdziesz treści z Podigee

Aby wchodzić w interakcje lub przeglądać treści z Podigee i innych sieci społecznościowych, potrzebujemy Twojej zgody.

W przypadku Polski, Litwy i Łotwy powinny teraz obowiązywać wyjątki w procedurze azylowej: kraje mogą przyjmować migrantów do 16 tygodni w ośrodkach recepcyjnych w pobliżu granic, a także łatwiej ich deportować. Obrońcy praw człowieka biją na alarm.

drUnia Europejska chce umożliwić państwom członkowskim Polsce, Łotwie i Litwie czasowe zawieszenie niektórych praw ochronnych dla migrantów w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W środę komisja Unii Europejskiej przedstawiła w Brukseli propozycję złagodzenia przepisów azylowych. Umożliwi to państwom załatwienie procesu azylowego bezpośrednio na granicy i uprości deportacje. Komisarz UE ds. migracji Ylva Johansson podkreśliła, że ​​„prawa podstawowe nie zostaną naruszone”. Był sprzeciw obrońców praw człowieka.

Od tygodni kilka tysięcy osób próbuje przedostać się z Białorusi przez zewnętrzne granice Unii Europejskiej do Polski lub krajów bałtyckich. Unia Europejska oskarża autorytarnego władcę Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o kierowanie ludzi z regionów objętych kryzysem do Mińska w celu przemycenia ich do Unii Europejskiej. Kryzys obciąża i tak już napięte stosunki z byłą republiką radziecką.

Przeczytaj także

Migranci ogrzewają się ogniem

Propozycja Komisji Europejskiej stanowi, że władze w krajach przygranicznych mają dłuższy czas na rejestrację wniosków o azyl – cztery tygodnie zamiast maksymalnie dziesięciu dni – oraz że rejestracje odbywają się tylko na niektórych przejściach granicznych. Umożliwiłoby to również rozpatrywanie prawie wszystkich wniosków azylowych bezpośrednio na granicy. Proces azylowy może wtedy potrwać do 16 tygodni. Może to oznaczać, że ludzie przebywają w ośrodkach recepcyjnych przy granicy przez długi czas i nie mogą ich opuszczać. UNHCR chce również umożliwić łatwiejsze i szybsze deportacje.

Środki należy stosować przez okres sześciu miesięcy

Środki muszą być początkowo stosowane przez okres sześciu miesięcy. Aby to zrobić, państwa członkowskie muszą jeszcze przyjąć propozycję Komisji. Parlament Europejski raczej nie zagłosuje w tej sprawie. Organizacje praw człowieka skrytykowały reklamę. „Propozycja ta podważa podstawowe prawa osób ubiegających się o azyl” – powiedziała Erin McKay z Oxfam. „Aresztowanie, przetrzymywanie i kryminalizacja osób szukających ochrony w Europie jest naruszeniem prawa międzynarodowego i europejskiego prawa azylowego”.

Amnesty International skarżyło się, że niektóre państwa członkowskie wykorzystują sytuację na Białorusi jako pretekst do realizacji programu antyimigracyjnego. „Jeśli Unia Europejska pozwala mniejszości państw członkowskich na odrzucenie zasad, ponieważ na jej granicach jest kilka tysięcy ludzi, to rezygnuje również z wszelkich uprawnień w zakresie praw człowieka i rządów prawa”. niepokojący.”

Przeczytaj także

WELT autor Nicholas Dole

W środę polscy strażnicy graniczni odnotowali 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy w ciągu 24 godzin. Stanislav Zarin, rzecznik koordynatora białoruskiego wywiadu, powiedział, że białoruskie siły bezpieczeństwa celowo rozsiewały pogłoski wśród migrantów. Między innymi rozpowszechnia się fałszywy raport, że Białoruś negocjuje z Zachodem, że Polska otworzy swoje granice, aby umożliwić migrantom wyjazd.

Według Ministerstwa Obrony, w pobliżu miasta Tyryspol, latarnie wzniesione przez wojsko zostały ze strony białoruskiej postrzelone i uszkodzone przez wiatrówkę.

READ  Dług publiczny: Bruksela chce teraz złagodzić regułę 60 procent
Continue Reading

Trending