Connect with us

Economy

Rosną koszty tankowania: czy warto jechać do Czech i Polski?

Published

on

Jesienne wakacje rozpoczęły się w Saksonii. Każdy, kto chce pojechać na wakacje samochodem i zatankować, płaci obecnie wygórowane ceny. W niektórych miejscach w tym tygodniu trzeba było zapłacić około 2 euro za litr benzyny premium. Według ADAC stracono zaledwie kilka groszy, zanim przekroczono poprzednie rekordowe ceny z 2012 r. Motorem napędowym nie jest tylko cena ropy.

Czy tankowanie w Saksonii jest drogie czy stosunkowo tanie?

Ankiety przeprowadzone przez serwis informacji konsumenckiej Clever Tanken pokazują ponadprzeciętne ceny, przynajmniej w dużych miastach. Kierowcy w Lipsku w zeszłym miesiącu zapłacili średnio 382,54 euro za cztery 60-litrowe zbiorniki E10. Cena była wyższa tylko w Wuppertalu, gdzie wynosiła 383,07 euro. W porównaniu z 20 największymi niemieckimi miastami Drezno zajmuje dziesiąte miejsce z 377,74 euro. Średnia krajowa wynosi 371,50 euro.

Kiedy ostatnio ceny paliw były tak wysokie w Niemczech?

Według statystyk ADAC ostatni odnotowany wzrost miał miejsce dziewięć lat temu. 13 września 2012 r. Super E10 kosztował średnio w całym kraju nieco poniżej 1,71 euro, czyli o sześć centów więcej niż w tamtym tygodniu. Tak więc diesel był najdroższy w dniu 26 sierpnia 2012 roku za około 1,55 euro. Nawet tej standardowej wartości brakuje tylko trzech centów. Clever Tanken odnotował niską wartość szczytową jesienią 2012 r. i dlatego już pobito rekord diesla.

Czy wkrótce ceny paliw nadal będą rosły?

Jest to trudne do przewidzenia, ponieważ rozwój zależy od wielu różnych czynników, w tym od ceny ropy naftowej i kursu euro w stosunku do dolara – mówi Catherine van Randenburg z Abu Dhabi Airports. Prawda jest taka, że ​​cena ropy znacznie wzrosła w ostatnim czasie. Cena baryłki ropy Brent (159 litrów) w piątek wynosiła około 84,60 USD. Ten poziom nie istniał trzy lata temu. OPEC Plus, do którego należy 13 krajów produkujących, zdecydował się na zwiększenie produkcji, ale docelowa wielkość pozostała poniżej oczekiwań. Ale wkrótce coś się powtórzy, jeśli chodzi o udział państwa w kosztach paliwa: ponieważ cena CO2 zostanie podniesiona z 25 do 30 euro za tonę na początku 2022 roku, każdy litr oleju napędowego i benzyny będzie kosztował cent lub dwa. . Droższe od stycznia. Ziemia teraz W przypadku benzyny około 64 procent rachunku za paliwo to podatek płacony przez państwo.

READ  DAX Micro Move: Inwestorzy handlują ostrożnie

Czy w najbliższych latach ceny dwutlenku węgla będą nadal rosły?

Tak, to jest planowane. Cena dwutlenku węgla ma wzrosnąć do 55 euro za tonę do 2025 roku. W zależności od odmiany i dodanej zawartości organicznej, może to zwiększyć koszt paliwa o kolejne siedem do dziewięciu centów.

Czy wszyscy, którzy są uzależnieni od samochodu, nie powinni czuć się teraz dobrze?

Szef ADAC Traffic Gerhard Hillebrand zaapelował w tym tygodniu do Future Alliance, „Powstrzymaj się od wszelkich gierek myślowych o szybszym wzroście ceny dwutlenku węgla”. Ponadto należy zwiększyć dodatek podróżny. Obecnie obowiązuje stawka 35 centów od dwudziestego pierwszego kilometra. Od 2024 r. wzrośnie do 38 centów za kilometr. Minister transportu Andreas Scheuer (CSU) wezwał następny rząd do wkroczenia i obniżenia podatków najpóźniej do 1,99 euro za litr.

© Grafika: FP Tilo Steiner

Czy ta granica na autostradach nie została przekroczona dawno temu?

Czasem tak. Jeśli porównasz ceny na stacjach obsługi przy autostradach z cenami na najbliższych postojach ciężarówek, olej napędowy kosztuje średnio 25 centów więcej, a E10 Super nawet 26 centów. przynajmniej jeden ma Porównanie cen opublikowanych przez Abu Dhabi Airports Company we wtorek. Stacja serwisowa Weiskirchen-Nord na A3 w Hesji poinformowała ostatnio, że za litr Super Plusa przypada 2,27 euro, jak twierdzi Steffen Bock, założyciel Clever-Tanken. Jeśli sytuacja będzie nadal napięta, zimą może „niestety wyobrazić sobie 2,50 euro za Super Plus”. Oznacza to, że żądanie pięciu marek niemieckich na litr benzyny przez Federalną Konferencję Delegatów Zielonych w 1998 r. może wkrótce stać się rzeczywistością.

Stephen Bock jest dyrektorem zarządzającym InfoRoad GmbH, która oferuje również usługę smart-tanken.de.

Stephen Bock jest dyrektorem zarządzającym InfoRoad GmbH, która oferuje również usługę smart-tanken.de. © Michael Reichel / Inforoad GmbH

Ile oszczędności przynosi przejście z E5 na E10?

Chociaż wiele silników jest zatwierdzonych do E10, większość właścicieli samochodów nadal używa Super E5. Benzyna o maksymalnej zawartości biopaliwa wynoszącej pięć procent jest o sześć centów droższa niż Super E10 o zawartości organicznej 10 procent. Ustawa Bundeskartellamt stanowi, że ta różnica „nie wydaje się skutkować większą chęcią zakupu”. Od stycznia do lipca 2021 r. udział E10 w całkowitej sprzedaży benzyny wyniósł zaledwie 15,7 proc. Jest to oparte na danych Federalnego Urzędu Gospodarki i Kontroli Eksportu (Bafa). Nie ma nowszych numerów. Jan Alexander Fichte, właściciel czarteru stacji benzynowej z lokalizacjami w Cummins, Huerzuerda, Bernsdorf i Klitowitz, poinformował, że on sam nie był jeszcze w stanie wykryć stagnacji lub nawet spadku sprzedaży paliw. Jednak gdzie indziej jest skąpa. „Ludzie kupują paczkę papierosów po zatankowaniu. Ale teraz robią to bez kiełbasy i kawy.”

Co można zaoszczędzić tankując w Polsce i Czechach?

Wyrywkowe kontrole przeprowadzone przez SZ wczoraj, w piątek, pokazały następujący obraz: Podczas gdy był w Chlumcu w Czechach (niedaleko Ústí nad Labem) ONO .stacja benzynowa Diesel o 11:30 za 1,26 euro i Super E5 za 1,32 euro, to samo paliwo w Altenbergu, 25 kilometrów dalej, za cenę odpowiednio 1,48 i 1,67 euro. W Vogtland kierowcy zaoszczędzili 30 centów za litr Super E5, jeśli nie skorzystali ze stacji benzynowej Star w Klingenthal około 10.15, ale zamiast tego Gaz F1 W oddalonych o kilka kilometrów Kraslicach. W przypadku oleju napędowego oszczędności w tym momencie wyniosły 24 centy za litr. Istniały również znaczne różnice na pograniczu polsko-niemieckim. Rano o 6:15 kierowcy tankują przy moście miejskim w Zgorzelcu za 1,33 euro – Super E5 i diesel. Markowe stacje benzynowe na zachód od Nysy w Görlitz pobierały jednocześnie prawie 46 centów za E5 i około 25 centów za olej napędowy.

Popularny cel dla saksońskiego turysty czołgowego: Diesel był dostępny na stacji benzynowej Uno w czeskim Klomecku w piątek o 11:30 za 1,26 euro.  Koszt Natural 95 (Super E5) to 1,32 euro.

Popularny cel dla saksońskiego turysty czołgowego: Diesel był dostępny na stacji benzynowej Uno w czeskim Klomecku w piątek o 11:30 za 1,26 euro. Koszt Natural 95 (Super E5) to 1,32 euro. © Christian Chaugan

Jak powstają te różnice cenowe?

Opierał się głównie na różnych stawkach podatkowych, mówi Alexander von Giersdorf z Mineralölwirtschaftsverband (MWV). Im europaweiten Vergleich am teuersten war Super zuletzt in den Niederlanden (im Schnitt 1,97 Euro) und Dänemark (1,80 Euro), Diesel kostete laut ADAC in der Schweiz (1,64 Euro) und w Großbritannien (1,60 Euro) często.

Kiedy przerzucenie się na tani czołg już nie działa?

Zasadniczo: „Im wyższa różnica cen między obszarami w pobliżu granicy, tym silniejsza turystyka czołgowa” – mówi Catherine Van Randenburg, rzeczniczka Abu Dhabi Airports. Jednak kierowcy muszą dokładnie obliczyć, co zrobią podczas krótkiej podróży tankowania. Według Tüv Süd koszty czystego paliwa wynoszą około czterech euro na 20-kilometrową podróż w obie strony, w oparciu o zużycie paliwa przez samochód klasy średniej. Automobile Club zaleca poszukiwanie niedrogich punktów zaczepienia na już zaplanowanych trasach.

Jaki jest najlepszy czas na zatrzymanie się na paliwo?

Według przeprowadzonej przez ADAC analizy ruchów cen na około 14 tys. stacji benzynowych, paliwo tanieje wieczorem między 18:00 a 19:00 oraz między 20:00 a 22:00. Natomiast dzienny szczyt cenowy osiągany jest tuż po 7 rano. W ciągu dnia jest podobnie do Historia cen stopniowo opadającej krzywej zygzakowatej. Aby uchwycić krótkie, korzystne momenty, aplikacje na smartfony pomagają pokazać, ile czasu minęło od ostatniej zmiany ceny.

Jeśli nie mogę uzyskać znacznych oszczędności przy zakupie paliwa, jak mogę to zrobić?

Nadal najlepszą strategią jest „rozsądne użycie przepustnicy i hamulca” – mówi Jean-Alexandre Fichte. ADAC zaleca również wyłączanie silnika na biegu jałowym, wyjmowanie ciężkich przedmiotów z bagażnika, wyłączanie nieistotnych odbiorników energii elektrycznej oraz nieznaczne zwiększanie zalecanego przez fabrykę ciśnienia w oponach lub zakładanie opon energooszczędnych. (z stn, tb i dpa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Szanse na wejście: akcje BASF, Covestro i LANXESS odbiły po pozytywnych badaniach | biuletyn

Published

on

Przede wszystkim BASF i LANXESS odrobiły dużą część swoich ostatnich strat i teraz wyglądają lepiej na wykresach. Ostatnio akcje BASF wzrosły o 2,01 procent do 60,79 euro. Ceny LANXESS wzrosły o 2,85 procent i kosztowały 54,20 euro. Akcje Covestro wzrosły ostatnio o 2,11 procent do 52,22 euro.

Amerykański bank JPMorgan dostrzega obecnie atrakcyjne możliwości wejścia w wielu gazetach z branży chemicznej. Dotyczy to również akcji BASF ze względu na ich niższe ceny od początku roku. Począwszy od rocznego maksimum na początku kwietnia, wynoszącego 72,88 euro, akcje spadły obecnie o dobre 16 procent.

BASF oferuje teraz najwyższy prawie zwrot zysku W branży, powiedział Udeshi. Uaktualnił tytuł z „neutralnego” do „z nadwagą”. Nasza niezmieniona cena docelowa 78 euro nadal wskazuje na duże pole do poprawy. Ogólnie rzecz biorąc, według Odishiego, perspektywy gospodarcze na 2022 r. są korzystne, nawet jeśli niepewność co do Corony prawdopodobnie się utrzyma. W przypadku akcji Covestro ekspert głosuje teraz „neutralnie”, zamiast „niedoważać”.

Swój rating inwestycyjny zostawił firmie LANXESS na „Neutral”. W ostatnich latach LANXESS dokonał znaczącej restrukturyzacji swojego portfela korporacyjnego. Korzyści w odniesieniu do wskaźników finansowych nie są jeszcze jasne. Analitycy Exane BNP Paribas są bardziej pozytywnie nastawieni do firmy LANXESS, ulepszając akcje z „neutralnych” do „wyjątkowych”.

/ ajx / ag / stk

Frankfurt (dpa-AFX)

Więcej wiadomości o BASF

Źródła obrazu: BASF SE

READ  Różne zasady w miejscu pracy w Unii Europejskiej
Continue Reading

Economy

Dow w centrum uwagi: ożywienie na Wall Street

Published

on


Raport rynkowy

Status: 6 grudnia 2021 22:20

Malejące obawy inwestorów przed firmą Omicron doprowadziły do ​​silnego kontrataku ze strony Wall Street. Gwiazdą dnia był indeks Dow Jones Leading Index, ale Nasdaq również rósł mocniej w ciągu dnia.

Na początku tygodnia byki giełdowe agresywnie wymachiwały maczugą na Wall Street. Akcje znów były poszukiwane po tym, jak obawy dotyczące nowego wariantu Omikrona zniknęły w tle. Nawet jeśli sytuacja w zakresie danych pozostanie słaba, rynek powiedział, że Omikron nieco stracił strach z powodu bardziej obiecujących wiadomości z RPA. Raporty, że infekcje wirusowe mogą być mniej ekscytujące, zachęciły inwestorów do ponownego zakupu.

Dow Jones ponownie ponad 35 000 punktów

W szczególności indeks Dow Jones Leading Index był dziś bardzo mocny na nowojorskiej giełdzie. Wzrósł o 1,87 procent do 35 227 punktów, a na szczycie do 35 356 punktów, czyli prawie 2,2 procent. Indeks Standard & Poor’s 500 wzrósł na poziomie rynkowym o 1,17 proc. do 4591 punktów.

Według obserwatorów rynku, w związku z oznakami zacieśniania polityki pieniężnej w USA, inwestorzy coraz częściej odwracają się od akcji spółek technologicznych na rzecz papierów wartościowych z branż tradycyjnych. Opublikowany w piątek listopadowy raport o rynku pracy był nieco mieszany, ale zdaniem ekspertów był na tyle dobry, że Rezerwa Federalna (Fed) mogła ograniczyć zakupy obligacji szybciej niż wcześniej sądzono.

Dotyczyło to zwłaszcza papierów z klasycznych gałęzi przemysłu oraz sektorów szczególnie narażonych na wydarzenia związane z kryzysem koronowym. Na przykład w sektorze turystycznym akcje linii lotniczych poszybowały w górę, a inwestorzy również kupują akcje statków wycieczkowych. Odwrotnie, zainteresowanie zapasami szczepionek gwałtownie spadło, a nawroty wykazały 18,6 procent i 13,5 procent w Biontech czy Moderna.

Nasdaq staje się pozytywny

Jednak najbardziej uderzającą rzeczą tego dnia było to, że Nasdaq nie tylko w pełni zrekompensował początkowe straty, ale także znacznie zmienił się w terytorium dodatnie. Indeks złożony wzrósł o 0,93 procent do 15 225 punktów, a indeks Nasdaq 100 wzrósł o 0,85 procent do 15 846 punktów.

Dzieje się tak pomimo faktu, że przesunięcie stóp procentowych Rezerwy Federalnej powoduje problemy. Ponieważ modele biznesowe wysoko ocenianych firm technologicznych mają zwykle wyższe koszty refinansowania niż modele „starej gospodarki”. Chociaż rozwój wydarzeń nie był zaskoczeniem, a wcześniejsze wzrosty były imponujące, Nasdaq grozi na tym tle utratą impetu.

DAX z Happy-End

Lokalny rynek akcji był bardzo zmienny na początku tygodnia, kontynuując w ten sposób gwałtowną zmienność z zeszłego tygodnia. Czołowy niemiecki indeks DAX poruszał się w ciągu dnia w kształcie V, co zawsze jest oznaką zwiększonej nerwowości wśród inwestorów. Ostatecznie jednak byki giełdowe, czyli optymiści, mieli lepsze zakończenie dla siebie.

READ  Dlatego dyrektor generalny Evonik Kullmann walczy o wycofanie energii jądrowej

Indeks ostatecznie zamknął się o 1,39 proc. na 15 380 pkt i tym samym zbliżył się do najwyższego dziennego poziomu na 15 415 pkt. W wartościach bezwzględnych zyskał nieco ponad 210 pipsów i ledwo osiągnął serię 200 dni. Linia jest ważnym wskaźnikiem kierunku w kontekście analizy technicznej.

W międzyczasie nie było to szczęśliwe zakończenie, bo po szybkim starcie indeks początkowo cofnął się i późnym rankiem osiągnął najniższy poziom tego dnia na poziomie 15150 pkt. Z amerykańskim benchmarkiem Dow Jones w tle, sprawy nabrały tempa równie szybko po południu.

Umieszczenie obaw O’Micron w perspektywie

Obecna wysoka zmienność jest nadal spowodowana boomem aury Omikrona, który pojawił się w przeszłości. Bo generalnie wciąż brakuje rzetelnych informacji o wirusie, co powoduje napięcie i niepewność na giełdzie. Ponadto pojawiają się oznaki zmiany stóp procentowych w USA, która rozpocznie się wcześniej niż wcześniej oczekiwano.

A oświadczenia władz ds. zdrowia w RPA i Stanach Zjednoczonych potwierdziły, że wariant Corona do tej pory nie był powiązany z żadnym poważnym rozwojem choroby, zapewniły zaufanie do Omicron.

„Straty z zeszłego tygodnia prawdopodobnie zostaną ponownie zrekompensowane w tym tygodniu, gdy ludzie zobaczą, że Omikron nie jest tak zabójczy jak poprzednie boomy, a EBC trzyma się tymczasowej passy inflacyjnej” – powiedział Stuart Cole, ekonomista w domu maklerskim Equiti Capital. W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych, w Europie nie widać żadnych zmian w systemie stóp procentowych.

Trzy podwyżki cen w USA w 2022 roku?

Inwestorzy spekulują teraz, że Fed może obniżyć zakupy obligacji o 30 miliardów dolarów miesięcznie od stycznia. To podwoiłoby tempo i tak zwane „opukiwanie” mogłoby zakończyć się w marcu. Wtedy będzie to darmowy sposób na podniesienie stóp procentowych.

„Kontrakty terminowe w USA są wyceniane w trzech podwyżkach stóp Fed do końca 2022 r.” – potwierdza ekspert ds. rynku Robert Rithfield z Wellenreiter-Invest. Pierwsza obniżka stóp może nastąpić w czerwcu, a może nawet w maju. Wyższe stopy procentowe sprawiają, że akcje są mniej atrakcyjne niż obligacje.

Podsycanie obaw o bankructwo Evergrande

Tymczasem obawy inwestorów o sektor nieruchomości w Chinach wzrosły dzisiaj. obawy o bankructwo Cena akcji Evergrande, drugiego co do wielkości dewelopera w Chinach, na giełdzie w Hongkongu spadła o prawie 20 procent do rekordowo niskiego poziomu. Inny chiński deweloper, Sunshine 100 China Holdings, przyznał, że wystąpiły problemy z obsługą dużej pożyczki.

READ  DAX Micro Move: Inwestorzy handlują ostrożnie

„Nawet jeśli rząd w Pekinie zawsze odnosił zaskakujące sukcesy w zarządzaniu pękającymi bańkami spekulacyjnymi na rynku nieruchomości i ich konsekwencjami bez efektu domina dla światowej gospodarki, nie oznacza to, że i tym razem odniesie sukces” – ostrzega analityk rynku. Yuchen Stanzel z CMC Markets.

Spadek ceny Bitcoina jako znak ostrzegawczy

Tymczasem jest to również sygnał ostrzegawczy dla giełd Zakłócenia na giełdach kryptowalut. Pod koniec tygodnia bitcoin czasami rósł o ponad 20 procent. Na początku tygodnia cena wyniosła nieco ponad 49 000 $.

Eksperci lubią przedstawiać trajektorię kryptowalut w odniesieniu do ogólnej tolerancji ryzyka inwestorów. Mówi się o ruchu „risk off” na giełdzie, gdy inwestorzy wychodzą z ryzykownych inwestycji, takich jak kryptowaluty, a także towary i akcje.

Ceny ropy znów rosną

Jednak rosnące nadzieje gospodarcze są często związane z wyższymi cenami ropy. Inwestorzy gromadzą dziś ropę w nadziei, że silny popyt się utrzyma. Cena ropy Brent z Morza Północnego wynosi około 4 procent, podobnie jak cena amerykańskiej lekkiej słodkiej ropy WTI.

Według maklerów giełdowych inwestorzy w ropę są zachęcani przez wyższe ceny w Arabii Saudyjskiej dla klientów azjatyckich. Dodatkowo, w związku z utknięciem w rozmowach nuklearnych między Zachodem a Iranem, maleją perspektywy szybkiego powrotu irańskiej ropy na światowy rynek.

Koszt uncji trojańskiej złota spadł o około 0,2 procent do 1779 USD. W handlu amerykańskim euro spadło o 0,3 procent do 1,1284 USD. Europejski Bank Centralny ustalił stopę referencyjną na 1,1287 USD (piątek: 1,1291).

Niskie ceny w Delivery Hero

Wbrew temu trendowi Delivery Hero był dziś jednym z największych przegranych na DAX, nawet jeśli był w stanie nieco ograniczyć swoje straty w późnych godzinach handlu. Inwestorzy wycofali się z dostawców żywności, obawiając się zaostrzenia unijnych przepisów. Stuart Cole, główny ekonomista w domu maklerskim Equiti Capital, przewiduje, że w przyszłości pracownicy dostaw powinni być pracownikami, a nie podwykonawcami.

W przypadku Delivery Hero pojawiły się również złe wieści, że dostawcy usług dostawy online nie udaje się obecnie drugiej próby przejęcia przez konkurenta w Arabii Saudyjskiej. Krajowa komisja ds. konkurencji zakazała DAX przejęcia The Chefz w weekend.

To może pozostać dobrze

Być może Herbert Diess, szef Volkswagena, może kontynuować restrukturyzację firmy samochodowej z Wolfsburga. Po tym, jak jego przyszłość jako prezesa w ciągu ostatnich kilku tygodni wisiała na włosku z powodu walki o władzę z Radą Pracy, Coraz więcej wskazuje na to, że 63-latek może pozostać na stanowisku. „Idzie w kierunku, w którym spór zostanie rozwiązany, a Dess pozostanie dyrektorem naczelnym” – powiedziała osoba zaznajomiona z dzisiejszymi dyskusjami agencji informacyjnej Reuters.

READ  Grenke Stock: Grenke szuka sposobu na normalność - Ekonomia

Rozwiązanie, znalezione w długich negocjacjach, zapewnia szefowi marki VW Ralfowi Brandstätterowi objęcie funkcji w zarządzie grupy. W przyszłości powinno to koncentrować się na strategicznych kwestiach związanych z zarządzaniem firmą. W kręgach korporacyjnych mówiono, że wraz z powstaniem Brandstätter Diess tracił wpływ na działalność operacyjną. Ani Volkswagen, ani Porsche SE nie skomentowały tego, ponieważ rodziny Porsche i Pech mają większość praw głosu w grupie z Wolfsburga.

Deutsche Bank z Bonusem Analityka

JPMorgan podniósł akcje Deutsche Banku z „neutralnych” do „przeważonych”. Analityk Kayan Abu Hussein napisał, że grupa konsekwentnie realizuje wprowadzoną w 2019 roku strategię restrukturyzacji pod obecnym kierownictwem. Dochody są stabilne – a co najważniejsze – budżet się zwraca. Gazeta zyskała ponad cztery procent.

Deutsche Wonen wkrótce w MDAX?

Grupa deweloperska Deutsche Wohnen, która istniała przed przejęciem, przejdzie na MDAX i zastąpi tam Zooplus. Termin przyjęcia ustalono na 20 grudnia. Do tego czasu Vonovia prawdopodobnie przejmie Deutsche Wohnen, co doprowadzi do dalszych zmian w indeksie.

Trzy zmiany w SDAX

Od 20 grudnia w SDAX zostaną wprowadzone następujące zmiany: Vitesco Technologies zastąpi internetowego sprzedawcę mebli Home24, a Heidelberger Druckmaschinen przejdzie do dostawcy broni Hensoldt. Westwing robi również miejsce dla GFT Technologies.

Pozytywne Booster-Wiadomości von Bavarian Nordic

Jefferies Investment Bank posiada papiery Bawaria Nordic Vaccine Researcher Po wiadomościach o Covid-Booster z ceną docelową 415 DKK po „kupuj” po lewej stronie. Sygnały z badania fazy II ABNCoV2 potwierdziły, że surowica jest potencjalnym globalnym środkiem wzmacniającym, według analityka Petera Welforda. Wystąpił ogromny wzrost przeciwciał przeciwko wszystkim wariantom Covid testowanym przed Omikronem. Trzecia faza mogłaby rozpocząć się w pierwszej połowie 2022 roku.

AstraZeneca oferuje publiczne szczepionki?

Według poinformowanych źródeł firma farmaceutyczna AstraZeneca rozważa pierwszą ofertę publiczną swojego nowego działu szczepionek i immunoterapii. Kierownictwo na wczesnym etapie w celu zbadania najlepszego składu dla działu, takiego jak agencja informacyjna Bloomberg Napisane przez osoby zaznajomione z tematem. Mówiono również o udostępnieniu go opinii publicznej.

Continue Reading

Economy

Białoruś: Komisja Europejska chce zaostrzyć prawo azylowe na granicy

Published

on

obce kraje Uproszczone migracje

Komisja UE chce zaostrzyć prawo azylowe na granicy z Białorusią

Iracka rodzina czeka na granicy polsko-białoruskiej

Iracka rodzina czeka na granicy polsko-białoruskiej

Źródło: AFP / WOJTEK RADWAŃSKI

W tym momencie znajdziesz treści z Podigee

Aby wchodzić w interakcje lub przeglądać treści z Podigee i innych sieci społecznościowych, potrzebujemy Twojej zgody.

W przypadku Polski, Litwy i Łotwy powinny teraz obowiązywać wyjątki w procedurze azylowej: kraje mogą przyjmować migrantów do 16 tygodni w ośrodkach recepcyjnych w pobliżu granic, a także łatwiej ich deportować. Obrońcy praw człowieka biją na alarm.

drUnia Europejska chce umożliwić państwom członkowskim Polsce, Łotwie i Litwie czasowe zawieszenie niektórych praw ochronnych dla migrantów w związku z sytuacją na granicy z Białorusią. W środę komisja Unii Europejskiej przedstawiła w Brukseli propozycję złagodzenia przepisów azylowych. Umożliwi to państwom załatwienie procesu azylowego bezpośrednio na granicy i uprości deportacje. Komisarz UE ds. migracji Ylva Johansson podkreśliła, że ​​„prawa podstawowe nie zostaną naruszone”. Był sprzeciw obrońców praw człowieka.

Od tygodni kilka tysięcy osób próbuje przedostać się z Białorusi przez zewnętrzne granice Unii Europejskiej do Polski lub krajów bałtyckich. Unia Europejska oskarża autorytarnego władcę Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o kierowanie ludzi z regionów objętych kryzysem do Mińska w celu przemycenia ich do Unii Europejskiej. Kryzys obciąża i tak już napięte stosunki z byłą republiką radziecką.

Przeczytaj także

Migranci ogrzewają się ogniem

Propozycja Komisji Europejskiej stanowi, że władze w krajach przygranicznych mają dłuższy czas na rejestrację wniosków o azyl – cztery tygodnie zamiast maksymalnie dziesięciu dni – oraz że rejestracje odbywają się tylko na niektórych przejściach granicznych. Umożliwiłoby to również rozpatrywanie prawie wszystkich wniosków azylowych bezpośrednio na granicy. Proces azylowy może wtedy potrwać do 16 tygodni. Może to oznaczać, że ludzie przebywają w ośrodkach recepcyjnych przy granicy przez długi czas i nie mogą ich opuszczać. UNHCR chce również umożliwić łatwiejsze i szybsze deportacje.

Środki należy stosować przez okres sześciu miesięcy

Środki muszą być początkowo stosowane przez okres sześciu miesięcy. Aby to zrobić, państwa członkowskie muszą jeszcze przyjąć propozycję Komisji. Parlament Europejski raczej nie zagłosuje w tej sprawie. Organizacje praw człowieka skrytykowały reklamę. „Propozycja ta podważa podstawowe prawa osób ubiegających się o azyl” – powiedziała Erin McKay z Oxfam. „Aresztowanie, przetrzymywanie i kryminalizacja osób szukających ochrony w Europie jest naruszeniem prawa międzynarodowego i europejskiego prawa azylowego”.

Amnesty International skarżyło się, że niektóre państwa członkowskie wykorzystują sytuację na Białorusi jako pretekst do realizacji programu antyimigracyjnego. „Jeśli Unia Europejska pozwala mniejszości państw członkowskich na odrzucenie zasad, ponieważ na jej granicach jest kilka tysięcy ludzi, to rezygnuje również z wszelkich uprawnień w zakresie praw człowieka i rządów prawa”. niepokojący.”

Przeczytaj także

WELT autor Nicholas Dole

W środę polscy strażnicy graniczni odnotowali 102 próby nielegalnego przekroczenia granicy w ciągu 24 godzin. Stanislav Zarin, rzecznik koordynatora białoruskiego wywiadu, powiedział, że białoruskie siły bezpieczeństwa celowo rozsiewały pogłoski wśród migrantów. Między innymi rozpowszechnia się fałszywy raport, że Białoruś negocjuje z Zachodem, że Polska otworzy swoje granice, aby umożliwić migrantom wyjazd.

Według Ministerstwa Obrony, w pobliżu miasta Tyryspol, latarnie wzniesione przez wojsko zostały ze strony białoruskiej postrzelone i uszkodzone przez wiatrówkę.

READ  Dlatego dyrektor generalny Evonik Kullmann walczy o wycofanie energii jądrowej
Continue Reading

Trending