Connect with us

Tech

Księżyc, Mars i asteroidy – NASA, ESA i spółka mają wielkie plany na 2022 r.

Published

on

  • ZTanya Baner

    Blisko

Głównym celem podróży kosmicznych w 2022 r. będzie Księżyc, ale Mars, asteroidy i podróże kosmiczne również ich nie ominą. Plany NASA, ESA & Co.

FRANKFURT – Rok podróży kosmicznych 2021 przyniósł kilka ważnych wydarzeń: misje amerykańskiej agencji kosmicznej NASA, chińskiego CNSA i Zjednoczonych Emiratów Arabskich dotarły do ​​Marsa i od tego czasu rzetelnie dostarczyły naukowej wiedzy i obrazów Czerwonej Planety. Misje asteroid pobrały próbki gleby i zwróciły je na Ziemię. Turystyka kosmiczna szybko się odbiła – Virgin Galactic, Blue Origin i SpaceX sprowadziły turystów w kosmos. Dla astronomów długo oczekiwany start teleskopu kosmicznego Jamesa Webba przez NASA i ESA pod koniec 2021 roku miał być wydarzeniem szczególnym.

Ale jaki jest program kosmiczny na 2022 rok? Podczas gdy w zeszłym roku skupiono się wyraźnie na czerwonej planecie Mars, w tym roku skupiono się na Księżycu. Kilka misji powinno skierować się na satelitę w 2022 roku lub przygotować grunt pod kolejne loty księżycowe. Ale Mars znów jest teleportowany na Marsa, a asteroidy również są w centrum uwagi podróż kosmiczna.

Podróż kosmiczna 2022: NASA chce wrócić na Księżyc, SpaceX robi fundamenty

Jedną z najważniejszych misji NASA w tym roku będzie prawdopodobnie dziewiczy lot nowej rakiety SLS (Space Launch System). Ten start, obecnie zaplanowany na marzec 2022 r., ma na celu oprowadzenie rakiety wokół Księżyca. To misja „Artemis 1”, sygnał startowy dla programu NASA „Artemis”, który ma przywrócić ludzi na Księżyc najwcześniej w 2025 roku. Przynajmniej taki jest plan – start „Artemidy 1” był już kilkakrotnie przekładany, podobnie jak data powrotu ludzi na Księżyc.

Kolejna duża rakieta, która ma zostać wystrzelona po raz pierwszy w 2022 roku: rakieta SpaceX „Statek kosmiczny” ma wystartować po raz pierwszy w tym roku na orbitę, obecnie wyznaczono datę najwcześniej na marzec 2022 roku. Z księżycowymi planami NASA: „statek kosmiczny” ma być modułem księżycowym, gdy ludzie następnym razem polecą na Księżyc. SpaceX i Elon Musk wygrali przetarg NASA przeciwko „Blue Origin” założyciela Amazona Jeffa Bezosa.

READ  Asteroidy w pobliżu Ziemi dzisiaj: ich rozmiar wynosi od 309 do 692 metrów! Ta część jest blisko ziemi

Podróż kosmiczna 2022: NASA wysyła kilka misji na Księżyc

Trzy zautomatyzowane lądowniki mają wylądować na Księżycu w 2022 roku w imieniu NASA. Prywatne firmy Intuitive Machines i Astrobotic zostały wybrane przez amerykańską Agencję Kosmiczną do sprowadzenia na Księżyc małych lądowników księżycowych wyposażonych w różne instrumenty naukowe do końca 2022 roku. Tłem tego jest program NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS), który naciska na prywatne firmy kosmiczne, aby sprowadzały ładunki i narzędzia badawcze na Księżyc.

Lądownik Nova-C firmy Intuitive Machines z rakietą SpaceX „Falcon 9” ma wystartować na Księżyc wiosną 2022 roku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, druga misja księżycowa Intuitive Machines powinna nastąpić w ostatnim kwartale 2022 roku Lądownik Peregrine Astrobota ma wystartować na powierzchni Księżyca w połowie 2022 roku – wraz z pierwszym lotem nowej rakiety United Launch Alliance (ULA) Vulcan.

Ciężka rakieta SLS (Space Launch System) NASA ma po raz pierwszy okrążyć Księżyc w 2022 roku. (zdjęcie archiwalne)

© Imago / Zdjęcia UPI

Podróż kosmiczna 2022: NASA chce przetestować orbitę Księżyca, podczas gdy inne kraje też latają na Księżyc

W marcu 2022 roku prywatna firma kosmiczna Rocket Lab wyśle ​​w kosmos małego CubeSata dla NASA. Ten mały satelita o nazwie „Capstone” służy do testowania orbity wokół Księżyca, z której później będzie korzystać planowana stacja księżycowa „Gate”.

Inne kraje również polecą na Księżyc w 2022 roku: Korea Południowa chce użyć SpaceX do wysłania „Korea Pathfinder Lunar Orbiter” na orbitę księżycową, gdzie satelita będzie badał geologię Księżyca. Satelita ma również na pokładzie kamerę, która ma szukać potencjalnych miejsc lądowania dla kolejnej misji lądowania.

Po raz pierwszy od 1976 roku Rosja również chce ponownie wylądować na Księżycu. Lądownik Luna-25 ma wystartować na Księżyc około połowy 2022 roku, gdzie będzie między innymi badać Ziemię i testować przyszłe technologie lądowania. Po katastrofalnym lądowaniu w 2019 r. Indie chcą ponownie spróbować lądowania na Księżycu w ramach misji „Chandrayaan-3”. Cel na razie to trzeci kwartał 2022 roku. Japońska firma również chciałaby w tym roku spróbować szczęścia na Księżycu. Jeśli lądowanie się powiedzie, na satelitę Ziemi zostaną wystrzelone dwa małe statki kosmiczne – jeden ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich „Rashid”, a drugi z japońskiej agencji kosmicznej JAXA.

READ  WoW Patch 9.2.5 zostanie wydany 1 czerwca 2022 r.

Podróż kosmiczna 2022: Esa używa tylko okna startowego na Marsa

Rozpoczęcie europejsko-rosyjskiej misji „Exomars” zaplanowano na 2018 rok. Pierwsza część misji „Trace Gas Orbiter” krąży teraz wokół Czerwonej Planety, podczas gdy lądowanie eksperymentalnego pojazdu „Schiaparelli” było błędne. Druga część misji, start łazika Rosalind Franklin, zaplanowany jest teraz na wrzesień 2022 roku. Jesienią jest dobre okno na start na Marsa, z którego chce skorzystać Europejska Agencja Kosmiczna Esa i jej rosyjski odpowiednik Roskosmos. start w 2020 roku został odwołany z powodu problemów ze spadochronem.

Europejsko-rosyjski start na Marsa jest obecnie zaplanowany na 22 września 2022 r., a Rosalind Franklin ma wylądować na 10 czerwca 2023 r. Czy tym razem lądowanie się powiedzie? Rosyjskie i europejskie doświadczenia z Marsem niekoniecznie są dobre – 19 rosyjskich i europejskich prób lądowania na Marsie jak dotąd nie powiodło się. Ostatnio był to „Schiaparelli”, który wylądował na czerwonej planecie w 2016 roku.

Wylądował na Marsie w 2021 r.: łazik „Perseverance” NASA i minihelikopter „Ingenuity”.

©NASA/JPL-Caltech przez www.imago-images.de

Kosmos 2022: trwa eksploracja asteroid

W 2021 r. wystartowała misja DART NASA do układu asteroidy Didymos. W 2022 musi dotrzeć do podwójnej asteroidy – dużej asteroidy krążącej wokół mniejszej asteroidy – i podjąć działania: DART ma zderzyć się z mniejszą planetoidą we wrześniu 2022 roku i tym samym zmienić jej orbitę. Jest to pierwszy praktyczny test teorii obrony planetarnej. Wyniki posłużą do stworzenia dokładniejszych planów obrony przed niebezpiecznymi asteroidami. Druga część misji zostanie zrealizowana przez Europejską Agencję Kosmiczną i rozpocznie się w 2024 roku.

NASA planuje kolejną misję na asteroidę w sierpniu 2022 roku: sonda kosmiczna ma odwiedzić planetoidę „Psyke”. Asteroida jest wykonana z niklu i żelaza i uważana jest za pozostałość planety. Badania nad „psychiką” mają na celu umożliwienie naukowcom wglądu w jądro planet.

READ  Zamiast zwiastuna jest informacja fałszywa, ale i informacja rzetelna

Kosmos 2022: Misje astronautyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną i turystyka kosmiczna

2021 to rok, w którym rozpoczęła się turystyka kosmiczna, a 2022 będzie rokiem, w którym loty turystyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS) powinny stać się bardziej powszechne. Pod koniec 2021 r. Międzynarodową Stację Kosmiczną odwiedziło dwóch Japończyków, których przetransportowała rosyjska kapsuła kosmiczna Sojuz w towarzystwie doświadczonego rosyjskiego kosmonauty. SpaceX, prywatna firma kosmiczna Elon Musk, planuje w tym roku dwie misje czysto turystyczne na Międzynarodową Stację Kosmiczną: 28 lutego 2022 r. czterech turystów kosmicznych (w tym były astronauta NASA) ma udać się na pokładową stację kosmiczną. Kapsuła Dragon Crew. Mają tam przebywać osiem dni i w stanie nieważkości wykonać tam 25 eksperymentów. Druga misja turystyczna SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną zaplanowana jest na jesień 2022 roku. Loty turystyki kosmicznej z Virgin Galactic (autorstwa Richarda Bransona) i Blue Origin (autorstwa Jeffa Bezosa) również powinny powrócić do programu na 2022 rok.

Co dzieje się w astronomii i podróżach kosmicznych? Zapisz się do naszego bezpłatnego newslettera i bądź na bieżąco!

Poza turystyką kosmiczną w 2022 roku powinno być dużo lotów kosmicznych: Boeing nie zamierza podejmować kolejnej próby lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną swoim nowym statkiem kosmicznym Starliner najwcześniej do maja 2022 roku. Pierwsza próba w 2019 roku zakończyła się niepowodzeniem i od tego czasu nie podjęto żadnej próby. Jeśli lot bezzałogowy na Międzynarodową Stację Kosmiczną się powiedzie, lot z załogą odbędzie się jeszcze w tym roku. Chiny budują obecnie stację kosmiczną Tiangong. Stacja będzie dalej rozbudowywana w 2022 roku i przez co najmniej dziesięć lat ma być stale obsługiwana przez trzech astronautów.

Misją, która rozpoczęła się w 2021 roku, ale pokaże tylko, co może zrobić w tym roku, jest Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba z NASA, ESA i CSA. Gigantyczny teleskop kosmiczny został wystrzelony pod koniec 2021 roku i potrzebuje około sześciu miesięcy, aby dotrzeć do celu 1,5 miliona kilometrów od Ziemi i być gotowym do użycia. Wtedy naukowcy nie spodziewają się niczego więcej niż rewolucji w naszej wiedzy o wszechświecie. Webb powinien móc patrzeć w przeszłość jak każdy inny teleskop i, między innymi, widzieć najstarsze galaktyki w świetle podczerwonym. (patka)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Nowa wersja telefonu Nokia 3210, wyceniona na 80 euro, stała się oficjalna

Published

on

Nowa wersja telefonu Nokia 3210, wyceniona na 80 euro, stała się oficjalna

O nowej wersji Nokii 3210 pisaliśmy już. Po ujawnieniu kilku szczegółów odrodzenie telefonu komórkowego datuje się na rok 1999 oficjalnie. Logicznie rzecz biorąc, nowe technologie, takie jak 4G/LTE, a także Bluetooth i kamera są już zintegrowane. W szczególności pod względem wzornictwa telefon komórkowy przypomina pierwszy telefon komórkowy dostępny na rynku masowym z anteną wewnętrzną.

HMD połączył nowoczesny design ze starym interfejsem i bardziej nowoczesną technologią w całkowitym pakiecie o wartości 79,99 euro. Telefon jest dostępny w kolorze żółtym, czarnym, niebieskim i następujących kolorach Apetyt na technologię Utknąłem w tym:

Pod maską Unisoc T107 znajduje się 64 MB pamięci RAM. Pamięć wewnętrzna wynosi 128 MB z możliwością rozszerzenia do 32 GB za pomocą kart microSD. Komunikacja mobilna stała się nowocześniejsza: obsługiwana jest sieć 4G z dwiema kartami SIM i Bluetooth 5.0. Jeśli chcesz się porozumieć, być może będziesz musiał wykonać połączenie telefoniczne lub napisać wiadomość tekstową. Nowy, nowoczesny model 3210 oparty na S30+ nie obsługuje również żadnych aplikacji (do przesyłania wiadomości). Z przodu można spodziewać się 2,4-calowego (ok. 6 cm) wyświetlacza o rozdzielczości QVGA.

Więcej szczegółów: Jest gniazdo słuchawkowe i możliwość słuchania muzyki za pośrednictwem odtwarzacza MP3 lub radia FM. Bateria 1450 mAh jest wymienna i powinna zapewnić czas rozmów do 9,8 godziny. Nawiasem mówiąc, ładuje się przez USB typu C. Klasycznej gry Snake też nie można przegapić:

Rozbudzone uczucie nostalgii lub innego zainteresowania? Możesz zamówić już teraz za mniej niż 80 euro. Inne zmienne (pamięć)? nikt.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia dla Ciebie ceny. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.

READ  Asteroidy w pobliżu Ziemi dzisiaj: ich rozmiar wynosi od 309 do 692 metrów! Ta część jest blisko ziemi


Continue Reading

Tech

Co się stanie, jeśli wpadniesz do czarnej dziury? NASA dostarcza odpowiedzi

Published

on

Co się stanie, jeśli wpadniesz do czarnej dziury?  NASA dostarcza odpowiedzi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Wpadnięcie do czarnej dziury to intelektualna gra, która fascynuje wielu. Symulacja NASA sprawia, że ​​ten scenariusz staje się rzeczywistością.

Zielony Pas – Fascynacja czarnymi dziurami nie ma końca; Jest to jedno z najbardziej tajemniczych i fascynujących zjawisk na świecie istnienie. Jest to popularny temat nie tylko w science fiction, ale także w badaniach naukowych. mimo Poza naszym zasięgiem Naukowcy lubią bawić się wyobrażeniem, co by się stało, gdyby ktoś dostał się do środka Czarna dziura położony w.

Wpadnięcie do czarnej dziury: pokaz symulacyjny NASA

Jeremy Schnittman, astrofizyk NASAJego kolega Brian Powell dokładnie to naśladował. „Ludzie często o to pytają” – mówi Schnittman. Na stronie NASA. „Symulowanie tych trudnych do wyobrażenia procesów pomaga mi połączyć matematykę relatywistyczną z rzeczywistymi konsekwencjami w prawdziwym wszechświecie” – dodaje.

W symulacji kamera wpada do czarnej dziury o masie 4,3 miliona słońc. Odpowiada to mniej więcej supermasywnej czarnej dziurze w centrum naszej Galaktyki Drogi Mlecznej. „Gdybyś miał wybór, chciałbyś wpaść w masywną czarną dziurę” – wyjaśnia Schnittman. Kontynuuje: „Czarne dziury o masach gwiazdowych, które zawierają do około 30 mas Słońca, mają znacznie mniejsze horyzonty zdarzeń i silniejsze siły pływowe, które mogą rozerwać zbliżające się obiekty, zanim dotrą one do horyzontu”.

Horyzont zdarzeń symulowanej czarnej dziury jest ogromny

Symulowana czarna dziura ma horyzont zdarzeń – granicę, powyżej której nic nie może uciec przed grawitacją ciała niebieskiego – o niesamowitej średnicy 25 milionów kilometrów. Horyzont zdarzeń otacza płaski dysk świecącego gazu, zwany dyskiem akrecyjnym. Jeszcze bliżej horyzontu zdarzeń znajdują się struktury świetlne, pierścienie fotonowe. Te świecące dyski i pierścienie służą jako punkt odniesienia podczas symulowania upadku do czarnej dziury.

READ  Problemy techniczne powodują, że recenzje są w większości negatywne
Zdjęcie z symulacji NASA: Kamera wpadająca do czarnej dziury. To zniekształca czasoprzestrzeń, a tym samym zniekształca widok dysku akrecyjnego otaczającego czarną dziurę. © NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda/J. Schnittmana i B. Powella

Gdy kamera zbliża się do czarnej dziury i osiąga prędkość bliską prędkości światła, światło z pierścieni i dysków wydaje się jaśniejsze, prawie białe. Czarna dziura zniekształca czasoprzestrzeń, powodując zniekształcenie pierścieni fotonowych i dysku akrecyjnego, które czasami pojawia się wielokrotnie. „Kiedy kamera przekroczy horyzont, jest Twoja Zniszczenie poprzez spaghetti „To tylko 12,8 sekundy” – mówi Schnittman. „Stamtąd do osobliwości jest już tylko 128 000 kilometrów”.

Kamera wpada do czarnej dziury – gigantyczne pięciodniowe obliczenia NASA

Symulację przeprowadzono na superkomputerze Discover należącym do NASA w Centrum Symulacji Klimatu NASA. Wygenerowano 10 TB danych. Według NASA utworzenie symulacji superkomputerowi zajęło około pięciu dni, wykorzystując 0,3 procent jego procesorów. NASA twierdzi, że w przypadku tradycyjnego laptopa może to zająć ponad dekadę. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Tech

Goodbye SIM: nowe iPady tylko z wbudowaną kartą eSIM

Published

on

Goodbye SIM: nowe iPady tylko z wbudowaną kartą eSIM

Apple wycofuje slot na kartę SIM: nowe iPady Air 2024 i iPady Pro M4 dostępne są wyłącznie w wersji mobilnej ze zintegrowaną na stałe kartą eSIM i nie ma już możliwości włożenia klasycznej karty nano-SIM. Uniemożliwia to wymianę fizycznych kart SIM np. w podróży. Zamiast tego użytkownicy muszą polegać na coraz większej ofercie taryf eSIM, aby nawiązać połączenie danych z siecią komórkową.

reklama

Karta eSIM stanowi „bezpieczną alternatywę dla fizycznej karty SIM” – ogłosił Apple wkrótce po wtorkowym wydarzeniu dotyczącym iPada. Klienci mogą z łatwością wybierać spośród różnych umów dla „ponad 190 krajów i regionów” i nie potrzebują fizycznej karty SIM od lokalnego usługodawcy.

Poprzednia seria modeli iPada opierała się na połączeniu eSIM i fizycznej karty SIM. Przed eSIM producent już od 2016 roku integrował w tablecie kartę „Apple SIM”. Umożliwiało to bezpośredni dostęp do sieci komórkowej bez konieczności zamawiania karty SIM u operatora. Podstawowe wersje iPada obsługują tylko sieć WLAN; Za dodatkową opłatą Apple oferuje komórkowe wersje tabletu z modemem 5G.

iPadOS umożliwia teraz dodanie karty eSIM do taryfy iPhone’a lub uzyskanie nowej taryfy eSIM bezpośrednio na urządzeniu. Niedawno dołączył także Vodafone, który oferuje na przykład 3 GB danych za 7 euro lub 20 GB za 11 euro miesięcznie w ramach „umowy elastycznej”. Alternatywnie istnieje wielu dostawców, którzy sprzedają taryfy eSIM za pośrednictwem aplikacji.

Apple zakazuje stosowania gniazda karty SIM w iPhonie od 2022 roku wraz z iPhonem 14 – ale tylko w USA. W Niemczech kartę SIM nadal można włożyć do iPhone’a 15 i 15 Pro – czas pokaże, czy na razie zmieni się to w przypadku iPhone’a 16. W iPhonie znajdują się dwie karty eSIM, dzięki czemu można korzystać z dwóch linii (dual SIM) nawet bez fizycznej karty SIM.

READ  Zapowiedziano Final Fantasy VII Rebirth



(funt)

Do strony głównej

Continue Reading

Trending