Connect with us

Top News

„Polacy wiedzą, jak się bawić”

Published

on

„Polacy wiedzą, jak się bawić”

Raz w roku Ambasada RP w Berlinie zaprasza na huczną uroczystość w dużym ogrodzie Ambasady przy Richard-Strasse-Strasse, z okazji Święta Konstytucji RP przypadającego 3 maja w Polsce. Na poniedziałkowe uroczystości Ambasada RP zaprosiła przedstawicieli życia publicznego. Organizatorzy mieli szczęście: w upalny letni dzień świeciło słońce.

W swoim przemówieniu Ambasador Polski w Niemczech Dariusz Pavlos przypomniał, że Polska w historii często znajdowała się w czołówce rozwoju europejskich praw podstawowych. Dla przypomnienia: Konstytucja uchwalona przez Sejm RP w Warszawie 3 maja 1791 roku była pierwszą europejską i drugą na świecie pisaną nowożytną konstytucją. Pavlos stwierdził, że polskie ruchy demokracji obywatelskiej przodują w innych obszarach, takich jak prawa wyborcze. W Niemczech prawa kobiet były ważniejsze od praw wyborczych kobiet.

Eurodeputowany Paweł Kowal w Ambasadzie RPTomasz Kurianowicz

Kultura żywności i tradycje województwa podkarpackiego

Elita polityczna Berlina licznie pojawiła się w dużym ogrodzie Ambasady RP. Na widowni był były prezydent federalny Horst Köhler, ale także ambasador Ukrainy Oleksij MacJew (jeden z gości honorowych), a także ambasador Francji François Delattre i ambasador Turcji Ahmet Bazar. . Przemówienia przypomniały, jak ważna jest ochrona i obrona podstawowych wartości europejskich – biorąc pod uwagę agresywną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie lub wybory do UE, które mogą skutkować zwrotem w prawicę. .

W tym roku obchody 3 Maja skupiały się wokół kultury kulinarnej i tradycji województwa podkarpackiego ze stolicą w Rzeszowie. W przyjęciu wzięła udział prezydent kraju Teresa Kubas-Hull, a także wielu pracowników sektora publicznego i producentów z regionu. Tym, co wyróżnia Pogórze Karpackie, jest nie tylko piękno i dziewicza przyroda, którą można podziwiać w takich miejscowościach jak Prymyśl, ale także podczas spacerów po Beskidach, ale także granica z Ukrainą. Port lotniczy w Rzeszowie stał się najważniejszym węzłem dostaw broni na Ukrainę. Jednocześnie jest to węzeł, w którym goście z zagranicy, tacy jak prezydent USA Joe Biden, docierają na Ukrainę. Region podkarpacki przesunął się z krańców Europy do centrum mapy geopolitycznej świata.

Dziennikarz Arcadius Luba pije polskie sznapsy.

Dziennikarz Arcadius Luba pije polskie wódki. Tomasz Kurianowicz

READ  Rozrasta się towarzyski mecz między Francją a Polską poniżej 18 roku życia

Polskie wino i przysmaki z Podkarpacia

Między innymi z tego powodu zaproszony został polski polityk i poseł do Parlamentu Europejskiego Paweł Kowal. Koval urodził się w 1975 roku w Rzeszowie. Posiada szczególną wiedzę o regionie podkarpackim i walczy o interesy własnego regionu oraz o interesy Ukrainy, wiedząc, że losy obu krajów są ze sobą ściśle powiązane. W swoim przemówieniu powiedział, że Europa znajduje się w epoce wojny. Nawiązuje do Belle Epoque, historycznego okresu kreatywności i dobrobytu, po którym nastąpiła era wojny – I i II wojna światowa. Europa nie może dać się zaślepić stabilnością gospodarczą i musi przygotować się na sytuację nadzwyczajną: agresję Putinowskiej Rosji na NATO i UE.

Po wnikliwych przemówieniach było jeszcze mnóstwo czasu na świętowanie i upamiętnianie pierwszej konstytucji europejskiej. W ogrodzie goście degustowali polskie przysmaki, takie jak pierogi, polskie wódki oraz wędliny i sery z Podkarpacia. Nie zabrakło także doskonałego polskiego wina, które cieszy się obecnie w Polsce niespotykaną dotąd popularnością i czeka na międzynarodowy przełom.

Pyszne dania prosto z Polski

Pyszne dania prosto z PolskiTomasz Kurianowicz

Za doskonałą organizację wydarzenia odpowiedzialna była załącznik prasowy Magdalena Subar-Zasaka z województwa podkarpackiego, która w prywatnych dyskusjach witała gości z własnego regionu. W tle grała muzyka jazzowa, która potęgowała ożywioną atmosferę. Po godzinach swobodnej rozmowy jeden z gości powiedział: „Polacy wiedzą, jak się bawić”.

Czy masz jakieś uwagi? Napisz do nas! [email protected]

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Kupowanie grzybów w Polsce: jaka jest cena popularnych kurek na rynku?

Published

on

Kupowanie grzybów w Polsce: jaka jest cena popularnych kurek na rynku?

In Polen ist die Pilzernte in vollem Gange. Pfifferlinge sind frisch auf dem Basar in Kostrzyn nad Odrą erhältlich. Ist der Preis im Vergleich zu deutschen Supermärkten wirklich günstiger?

Kostrzyn

Ein Artikel von

Bettina Winkler

Kurki na rynku polskim w Kostrzynie

Kurki w Polsce: sprzedawca Natalia ze świeżymi grzybami na targu w Kostrynie nad Otre. Czy kurki są tańsze w krajach sąsiednich?

Bettina Winkler

„Nasze grzyby są w 100% polskie” – podkreśla Natalia na stoisku z warzywami na bazarze w Kostrzynie nad Odrą, dwadzieścia kilometrów od Śląskiego. Swoją drogą piękny polski rynek z wieloma straganami, małymi restauracjami, bezpłatnymi miejscami parkingowymi, czystymi toaletami i niezliczoną liczbą fryzjerów. Warto odwiedzić.

READ  Jutro ryzyko korków: protest wielkich rolników w Kilonii | NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Top News

Po upałach w NRW: Burze przynoszą ochłodę – Aktualności – WDR – Aktualności

Published

on

Po upałach w NRW: Burze przynoszą ochłodę – Aktualności – WDR – Aktualności

Sobota potem NRW Znów ciepło, a przede wszystkim wilgotno, wieczorem i w nocy przelotne opady deszczu oraz ciepłe burze.

W Wuppertal-Ronsdorf piorun uderzył w dach domu. Następnie zapalił się dach. Według straży pożarnej w Wuppertalu nikt nie został ranny.

Uczestnicy koncertów są przemoczeni

Ostrzeżenie pogodowe na festiwalu w Baruka | Źródło zdjęcia: WDR/Marvin Hoffmann

Wśród tych, którzy byli zaskoczeni ulewnym deszczem, byli ci, którzy wzięli udział w festiwalu Parookaville w Wies. Na terenie lotniska, gdzie nocowało wielu gości, organizatorzy poprosili gości o zamknięcie namiotów i zabezpieczenie ich na ziemi ze względu na pogodę.

Wieczorem w Dusseldorfie, gdzie obecnie odbywa się Jarmark Nadreński, zebrały się ciemne chmury. Później zaczęło padać. Wczorajszy koncert Coldplay, pierwszy z trzech koncertów w Düsseldorfie, był odpowiednio mokry.

Chris Martin w ulewnym deszczu | Źródło zdjęcia: Henning Kaiser/dpa

Tuż przed frontmanem Chrisem Martinem i jego ekipą na arenie zaczęło się lać Taśma Wszedł na scenę. Prawie 50 000 fanów i muzyków zostało przemoczonych.

W niedzielę ponownie możliwe są burze

W niedzielę w Nadrenii Północnej-Westfalii niebo będzie pochmurne i zawsze będą występować pojedyncze przelotne opady deszczu i burze, w niektórych obszarach czasami bardzo groźne: z ulewnymi opadami deszczu, gradem i burzliwymi wiatrami. Temperatura nieznacznie spadnie do 26–29 stopni.

Według redakcji pogody WDR pogoda we wschodniej Westfalii jest ekstremalna Po południu możliwe są burze i ulewne opady deszczu do 50 litrów na metr kwadratowy.

Uczestnicy Christopher Street Day w Kolonii mają nadzieję, że bogowie pogody będą w ciągu dnia nieco życzliwi. Przez miasto przechodzi wielka parada, w której uczestniczy około 60 000 osób. Organizatorzy spodziewają się, że na trasie pojawi się ponad milion gości.

Oto trzy wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać gorącą i wilgotną pogodę:

  • Wentylacja wczesna i późna – ale dopiero po: Wentylacja ma sens, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w pomieszczeniu – czyli późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Niemniej jednak w wielu pomieszczeniach i sytuacjach ważne jest regularne wietrzenie w ciągu dnia. W przeciwnym razie powietrze w pomieszczeniu będzie nasycone parą i zanieczyszczeniami.
  • Pij dużo: Powinieneś pić regularnie przez cały dzień, zanim poczujesz pragnienie. Obowiązują następujące zasady: gorące napoje mogą zwiększyć pocenie się, bardzo zimne napoje mogą powodować nadmierne ciepło, co może wywierać nacisk na układ krążenia. Wybierz więc złoty środek między ciepłem a zimnem.
  • Zrób sobie sjestę: Jeśli to możliwe, DocEsser zaleca przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych w godzinach od 13:00 do 18:00. Zatem od południa do późnego popołudnia słońce jest w najwyższym punkcie. Pomocne jest także noszenie w miarę możliwości luźnych i przewiewnych ubrań.

Ćwicz od północy do południa

W upalne dni, jeśli to możliwe, biegaj rano. Zdjęcie: dpa/Thomas Banneyer

Jeśli chcesz ćwiczyć, najlepiej robić to rano, szczególnie w upalne dni. „Brak powszechnie zauważanego południowego upału„Mówi meteorolog WDR Vogt.”Latem najwyższą temperaturę osiągamy pomiędzy godziną 15:00 a 18:00.”

Jeśli więc masz ochotę pobiegać w upalne dni, z pewnością możesz to zrobić w porze lunchu – ale lepiej nie robić tego wieczorem. „Oprócz upału powietrze jest również silnie zanieczyszczone– mówi Vogt.

Nasze zasoby:

  • Redakcja WDR Weather Meteorolog WDR Jürgen Vogt
  • Centrum Kompetencji Meteorologicznych ARD
  • Centrum Doradztwa Konsumenckiego NRW
  • Agencja informacyjna AFP
READ  Konferencja Ministrów Zdrowia: Uczniowie potrzebują jednolitych zasad
Continue Reading

Top News

Wizyta w Pniewach, mieście partnerskim Oer-Erkenschwick w Polsce

Published

on

Wizyta w Pniewach, mieście partnerskim Oer-Erkenschwick w Polsce

READ  Rozrasta się towarzyski mecz między Francją a Polską poniżej 18 roku życia
Continue Reading

Trending