Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Fikcja o stopach procentowych powoduje ich wzrost

Published

on

Raport rynkowy: Fikcja o stopach procentowych powoduje ich wzrost


Raport rynkowy

Stan na: 8 maja 2024 r. o 22:14

We Frankfurcie ceny wzrosły po raz czwarty z rzędu, a indeks DAX niemal osiągnął nowy rekord. W Nowym Jorku nie było już tak cudownie.

Nawet jeśli fantazje Wall Street dotyczące stóp procentowych będą się utrzymywać, do września, kiedy Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych będzie mogła po raz pierwszy obniżyć swoją podstawową stopę procentową, pozostaje jeszcze długa droga. W związku z tym na środowych obrotach początkowo spadła fantazja. W końcówce notowań indeks Dow Jones wzrósł powyżej poziomu 39 000 punktów i zdołał wzrosnąć o 0,44%.

Z kolei spółki technologiczne nie poczyniły postępów ze względu na niekorzystne informacje z branży. Indeks Nasdaq 100 spadł o 0,04%.

Na niemieckiej giełdzie indeks DAX zyskiwał czwarty dzień z rzędu. Tymczasem czołowy niemiecki indeks od rekordu, który ustanowił od początku kwietnia na poziomie 18 567 punktów, dzieli zaledwie 25 punktów. Na koniec sesji indeks DAX wzrósł o 0,37 proc. do 18 498 punktów.

Wielu obserwatorów rynku spodziewa się wkrótce nowego startu, ponieważ rekordowy poziom jest bardzo atrakcyjny dla inwestorów. Indeks wiodący pokonał już po drodze wszelki opór techniczny. Jednak tzw. sezonowość jest nieco niekorzystna, gdyż ceny zwykle znajdują się pod presją od chwili obecnej do końca maja.

Dobra passa dla DAX wynikała częściowo z sezonu sprawozdawczego – szczególnie pozytywny wpływ miał dwucyfrowy wzrost cen w Siemens Energy – ale także z polityki pieniężnej. Do niedawno ożywionych nadziei na rychłe obniżki stóp procentowych w USA dołączyły dziś pozytywne sygnały ze Skandynawii. W ślad za Szwajcarią w marcu Szwecja obniżyła stopy procentowe po raz pierwszy od ośmiu lat o 0,25 punktu procentowego do 3,75 procent. Wzbudziło to nadzieje inwestorów na niższe stopy procentowe w strefie euro od czerwca.

Euro wykazało niewielkie zmiany w handlu na rynku Forex: późnym wieczorem cena wspólnej waluty europejskiej wynosiła 1,0745 USD. Na rynku złota również panuje niewielki ruch: cena uncji złota jest obecnie niższa o 0,2% i wynosi 2311 dolarów.

READ  Miliony klientów banków otrzymuje teraz pocztę

Ceny ropy naftowej znacznie wzrosły po osiągnięciu najniższego poziomu od dwóch miesięcy. Początkowo na ceny wpływała zapowiedź irańskiego ministra ropy Javada Ochi, że kraj ten chce w tym roku znacznie zwiększyć wydobycie ropy. Następnie spadek zapasów ropy w USA w zeszłym tygodniu ponownie wsparł ceny. Zapasy ropy naftowej spadły w porównaniu z poprzednim tygodniem o 1,4 mln baryłek do 459,5 mln baryłek (159 litrów). Wieczorem cena baryłki ropy Brent z Morza Północnego osiągnęła poziom 83,70 dolarów, o 0,75 proc. więcej niż poprzedniej nocy. Od wczoraj na ceny ropy wpływają także walki w Rafah w Strefie Gazy.

W Nowym Jorku akcje Tesli spadły. Według poinformowanych źródeł amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) bada również kwestię, czy producent samochodów elektrycznych w swoim dochodzeniu w sprawie autopilota Tesli naruszył przepisy dotyczące rynku kapitałowego. Kluczowym pytaniem jest, czy Tesla wprowadziła w błąd klientów i inwestorów informacjami o systemach wspomagania kierowcy Autopilot i Full Self-Driving (FSD), powiedziały agencji prasowej Reuters dwie osoby zaznajomione z tym procesem.

W fabryce w Grünheide w związku z protestami przeciwko planowanej rozbudowie fabryki jutro będą pracować z domu wyłącznie pracownicy Tesli. Producent samochodów elektrycznych potwierdził także, że dzień wolny po Dniu Powstania został już ogłoszony dla jego pracowników w styczniu.

Na Nasdaq uwaga ponownie skupiła się na Intelu i Qualcommie. Niedawno okazało się, że rząd USA blokuje także chińskiej grupie Huawei dostęp do starych chipów dwóch amerykańskich firm produkujących półprzewodniki. Bloomberg News podał, że cofnięto odpowiednie zezwolenia na ekstradycję. Intel jest obecnie ostrożniejszy w swoich prognozach sprzedaży na bieżący drugi kwartał.

Akcje Boeinga pozostały dodatnie, choć seria wpadek u producenta samolotów nie kończy się. Teraz samolot należący do firmy logistycznej FedEx został zmuszony do lądowania na kadłubie samolotu na lotnisku w Stambule. Turecka Korporacja Radia i Telewizji podała, że ​​przyczyną był problem z konstrukcją maszyny. Maszyną był Boeing 763. Nikt nie odniósł obrażeń.

READ  BASF mógłby wyjechać z Niemiec do Chin: teraz reaguje firma chemiczna

W DAX największymi zwycięzcami cen były akcje Siemens Energy, których wzrost wyniósł ponad dwanaście procent. Inwestorzy są zadowoleni ze wzrostu prognoz sprzedaży: w bieżącym roku grupa technologii energetycznych spodziewa się teraz wzrostu przychodów o dziesięć do dwunastu procent zamiast dotychczasowych trzech do siedmiu procent, co stanowi różnicę w miliardach.

Akcje Freseniusa wzrosły o 1 proc. Wczoraj wieczorem grupa farmaceutyczna podniosła swoje prognozy całoroczne. Obecnie oczekuje się organicznego wzrostu sprzedaży grupy w wysokości od czterech do siedmiu procent w 2024 r., w porównaniu z poprzednimi trzema do sześciu procent. Zyski skorygowane walutowo przed oczekiwaniami odsetkowymi i podatkowymi (EBIT) są obecnie wyższe.

BMW było jedną z najsłabszych akcji indeksu DAX ze stratą ponad trzech procent. W pierwszym kwartale monachijski producent samochodów zarobił prawie trzy miliardy euro, czyli o 19,4 procent mniej niż w tym samym kwartale poprzedniego roku. Marża zysku w handlu samochodami wyniosła 8,8 proc., o 3,3 punktu procentowego mniej niż w roku poprzednim.

Infineon potwierdził pierwszą redukcję zatrudnienia w ramach ogłoszonego programu oszczędnościowego. W Ratyzbonie stracone zostaną setki miejsc pracy. Jeszcze wczoraj producent chipów obniżył prognozę na bieżący rok po słabych danych.

Grupa DAX Continental spadła w pierwszym kwartale na minusie z powodu rozczarowujących wydarzeń w jej dziale zaopatrzenia branży motoryzacyjnej. Efektem końcowym była strata netto w wysokości 53 milionów euro. Rok wcześniej Conte zarobił 382 mln euro.

Na indeksie MDAX firma SMA Solar oferowała czerwoną latarnię z ponad sześcioprocentową zniżką. Producent technologii fotowoltaicznej na początku roku zaobserwował niższe zyski ze względu na wyższe koszty i mniej korzystny asortyment produktów. Wynik netto spadł o 44,9 proc. do 28,5 mln euro.

Zupełnie inny obraz wyłonił się wraz z udziałem Jenoptika. Przy wzroście o ponad jedenaście procent był to najwyższy wynik MDAX. Dobre dane biznesowe na początku roku nastrajają pozytywnie. Ekspert Baader Bank, Peter Rotteneicher, mówił o zaskakująco wysokiej rentowności operacyjnej.

READ  Przypominamy o cukierkach: produkty świąteczne mogą być teraz niebezpieczne

Z danych wynika, że ​​akcje Pumy i Knorr-Bremse również odnotowały wzrosty cen. Zysk netto producenta artykułów sportowych spadł w pierwszym kwartale o jedną czwartą do 87 mln euro ze względu na niekorzystne skutki walutowe. Jednak dostawca kolei i samochodów ciężarowych odnotował wzrost sprzedaży i zysków.

Akcje Auto1 wywołały fajerwerki wśród akcji SDAX. Akcje dealera samochodów używanych wzrosły o 26 procent. Auto1 spodziewa się obecnie skorygowanych wyników operacyjnych (Ebitda) w tym roku na poziomie od 20 do 40 milionów euro, po wcześniejszym prognozowaniu jedynie operacyjnego czarnego zera.

Wejście Borussii Dortmund do finału Ligi Mistrzów wnosi do kasy klubu piłkarskiego dodatkowe miliony i właśnie to świętują inwestorzy: akcje BVB po raz pierwszy od października 2023 roku przekraczają granicę 4,00 euro.

Jednym z największych spadków na SDAX była Compugroup. Po szczególnym boomie w zeszłym roku, spółka z branży technologii medycznych odnotowała w pierwszym kwartale 2024 r. sprzedaż niższą o 2%. Skorygowany wynik operacyjny wzrósł w pierwszym kwartale o jeden procent do 61 mln euro. W ciągu całego roku Compugroup nadal planuje organiczny wzrost sprzedaży na poziomie od czterech do sześciu procent i osiąga wyniki operacyjne na poziomie od 270 do 310 milionów euro. Prezes spółki Michael Rauch powiedział, że podstawą tych oczekiwań jest zaawansowana cyfryzacja systemu ochrony zdrowia. Na początku roku w Niemczech wydano 113 mln recept elektronicznych.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Jak dziś wyglądają niemieckie uprzedzenia wobec Polski? – Niemiecka redakcja

Published

on

Jak dziś wyglądają niemieckie uprzedzenia wobec Polski?  – Niemiecka redakcja

Jeden z największych portali informacyjnych Onet.pl rozmawia z Peterem Oliverem Löwem – dyrektorem Instytutu Polskiego – aby dowiedzieć się, jakie stereotypy na temat Polski krążą obecnie wśród Niemców. Wśród niemieckich grup imigrantów Polacy należą obecnie do najlepiej wykształconych i najlepiej zintegrowanych z niemieckim społeczeństwem – wyjaśnia Loew we wstępie, dodając, że stereotyp „polskiej gospodarki” odchodzi już w przeszłość. Polska siła robocza i polska gospodarka są w Niemczech wysoko cenione. Jeśli w ogóle Polacy są godni uwagi, zwłaszcza że stanowią drugą co do wielkości grupę imigrantów w Niemczech, to są jak „tani rzemieślnicy pod każdym względem”. Ale także jako muzycy w orkiestrach czy profesorowie na uniwersytetach.

Niemiecko-polski ekspert przyznaje, że pewne uprzedzenia pozostały, dziś jednak dotykają one głównie innych narodowości. W świetle nowych fal imigracji do Niemiec, Polaków nie postrzegano już jako niechcianych łajdaków i złodziei. Jak wyjaśnia Loew, wśród Niemców istnieje długa tradycja naśmiewania się z innych krajów. Zwłaszcza ze Wschodu: przez Polaków, Ukraińców i Litwinów. Loew zwraca uwagę, że wyjątkiem są Rosjanie.

Zdaniem niemieckiego historyka, Polacy naprawdę zazdrościli dobrobytu, wspaniałej gospodarki i dobrobytu społecznego Niemiec. I choć Niemcy z tego powodu kręcą nosy na Polaków, to jednak w głębi swojej podświadomości Niemcy od dwustu lat zazdroszczą Polsce – jej ludzkiego ciepła i mniej złożonego podejścia do swojej historycznej roli . powód? Bo łatwiej być potomkiem ofiar podziału państwa czy II wojny światowej, niż sprawcą zbrodni – mówi w rozmowie z Onetem dyrektor Instytutu Niemieckiego w Polsce.

Loew zwraca także uwagę, że świadomość niemieckich zbrodni w Polsce podczas II wojny światowej była w Niemczech bardzo niska. Zdaniem historyka, wielu Niemców zbiło fortunę także na niesprawiedliwościach, jakich dopuścili się wobec Polski. Loew powiedział, że po wojnie wielu Niemców wolało zapomnieć o swoich czynach. Co więcej, czytamy dalej, że podczas wojny nie uważali się za złodziei, ale za przedstawicieli rasy panów, której wszystko było dozwolone. Nawet po wojnie nie zmienili tego zdania. Poza tym na cierpieniach Polaków w Niemczech nadal kładzie się cień Holokaustu – wyjaśnia niemiecki historyk i nadal jest wiele do zrobienia, aby to zmienić.

READ  Ambitne plany: po mieszanych liczbach kwartalnych: w ten sposób NEL ASA pozycjonuje się na przyszłość dzięki partnerstwu Wiadomość

onet.pl/ps

Continue Reading

Economy

Ceny wody mineralnej na lotnisku znacząco rosną

Published

on

Ceny wody mineralnej na lotnisku znacząco rosną

Podróżni muszą wydać więcej pieniędzy na butelkę wody na lotnisku na Majorce.Zdjęcie: Niemiecka Agencja Prasowa / Clara Marges

Wakacje i rozrywka

Anniki Danielmeyer

Na pokład nie wolno wnosić płynów. Oczywiście dotyczy to również wszystkich napojów. Ponieważ trudno komukolwiek chcieć wejść na pokład samolotu bez drinka, zwłaszcza podczas dłuższego lotu – zwłaszcza, że ​​napoje nie zawsze są bezpłatne na pokładzie – pasażerowie ponownie gromadzą zapasy na lotnisku.

To denerwujące, gdy wodę butelkowaną można kupić jedynie na lotnisku po wygórowanych cenach. Na lotnisku na Majorce podróżni muszą teraz głębiej sięgnąć do kieszeni.

Majorka: Podróżni muszą dużo płacić za wodę na lotnisku

Kilka tygodni temu cena litra wody na lotnisku na popularnej wśród niemieckich turystów turystycznej wyspie Majorce wynosiła 1,10 euro. Teraz cena wzrosła o 30 procent do 1,50 eurostwierdzając, że „Magazyn Majorka„.

Bardzo duża różnica w porównaniu do cen wody poza lotniskiem. Tutaj 1,5-litrowa butelka kosztuje zwykle nie więcej niż 50 centów.

Lotnisko na Majorce nie wyróżnia się szczególnie. Na innych lotniskach pasażerowie czasami muszą zapłacić więcej. Według raportu autorstwaKorespondent podróżniczy„Od zeszłego roku butelka wody o pojemności 0,5 litra kosztuje na lotnisku w Monachium 2,65 euro za 3,20 euro, a w Hamburgu za 2 euro.

Wakacje na Majorce: Spór o ceny wody na lotnisku trwa

Ceny wody na lotnisku na Majorce są jednak powracającym problemem od lat. Podróżni skarżyli się na wysokie ceny, a rzecznicy konsumentów zajęli się tą kwestią. Po protestach dyrektor lotniska AENA ustaliła dla operatorów i sklepów na lotnisku limit cen wody, którego nie wolno było przekraczać.

Od października 2019 r. woda jest dostępna za 1 euro. Nie można go sprzedać po wyższej cenie, niezależnie od tego, czy butelka ma pojemność 0,33 litra, czy 0,5 litra. Jednak w 2022 roku Sąd Najwyższy uchylił tę regulację. Skutek: wodę można odsprzedać podróżnym po wyższej cenie.

Jednak cena wody na lotnisku na Balearach od dłuższego czasu utrzymuje się na stałym poziomie – pisze „Magazyn Mallorca”. Dlatego obecny wzrost cen wynika z inflacji.

Jeśli jednak ceny wzrosły dla Ciebie zbyt wysoko lub jeśli w ogóle nie chcesz wydawać pieniędzy na wodę, możesz skorzystać z dystrybutorów wody na hiszpańskich lotniskach. Można tam wygodnie i bezpłatnie napełnić swoją butelkę.

Continue Reading

Economy

Migranci zarobkowi: wzbogacenie dla obu stron

Published

on

Migranci zarobkowi: wzbogacenie dla obu stron

Jakie są dalsze perspektywy polskiego rynku pracy po ukończeniu szkoły średniej?

Wojciech Kuropawiński Kaiser: O ile pamiętam, szanse nie były wtedy szczególnie duże. Polska gospodarka po upadku komunizmu nie była stabilna, a dużych pracodawców było niewielu.

Jakie miałeś wówczas ambicje zawodowe? Czy naprawdę chciałeś wtedy wyjechać za granicę?

Myślałem o studiowaniu informatyki lub matematyki, ale zdecydowałem się studiować elektrotechnikę ze względu na lepsze możliwości pracy. Rok przed ukończeniem liceum mój starszy brat przez dwa semestry studiował na Uniwersytecie Humboldta w Berlinie w ramach programu wymiany. W tym okresie często go odwiedzałem i bardzo podobało mi się ówczesne życie studenckie w Berlinie. Dlatego podczas studiów chciałam wyjechać za granicę.

Program wymiany zakończył się sukcesem: ukończyłem kurs mistrzowski z elektrotechniki na TU Karlsruhe. Czy już na studiach wiedziałeś, że chcesz zostać w Niemczech?

Nie, chciałem wrócić do Polski po studiach. Nie chciałem zostać i złożyłem wniosek o pobyt w Niemczech dopiero po tym, jak poznałem moją obecną żonę.

Ilu Twoich kolegów z klasy, kończących szkołę średnią, mieszka dziś w Polsce?

Wśród moich kolegów z liceum w Polsce zostało około 15 osób, z czego 10 wyjechało za granicę – do Niemiec, Anglii, Holandii, Hiszpanii i USA.

To prawie połowa kadencji – w zasadzie wszyscy młodzi ludzie, których Polska straciła…

Nie uważam tego za dramatyczne. Oczywiście wielu młodych ludzi wyemigrowało z Polski i mam nadzieję, że wzbogacą kraj, do którego się wybiorą. Ale znam też takich, którzy po pewnym czasie spędzonym za granicą wrócili do Polski. Tu widzę korzyści dla Polaków, bo mieszkając za granicą ci młodzi Polacy stali się bardziej otwarci i pewni siebie, zwłaszcza że poprawiła się ich znajomość języków obcych.

READ  BASF mógłby wyjechać z Niemiec do Chin: teraz reaguje firma chemiczna

Jak długo czujesz się w Niemczech jak w domu?

Odkąd założyłem tu rodzinę. Ale czasami mam wrażenie, że nie jestem u siebie, czy to w Polsce, czy w Niemczech. Z drugiej strony cieszę się, że mam teraz dobre grono przyjaciół zarówno w Polsce, jak i w Niemczech.

Continue Reading

Trending