Connect with us

Economy

Annalena Barbock opiera się na zasadzie Angeli Merkel w Unii Europejskiej w Polsce

Published

on

Annalena Barbock i Zbigniew Rao

Nowa minister spraw zagranicznych Niemiec po raz pierwszy spotyka się ze swoim polskim odpowiednikiem. Warszawa jest drugą po Paryżu stolicą narodową, do której udał się pierwszy szef MSZ. Wśród nich byli w Brukseli – w Unii Europejskiej i NATO.

(Zdjęcie: AP)

Berlin Nie można tego nazwać ciepłym przyjęciem nowej minister spraw zagranicznych Polski Annaleny Barbock. Na wielu plakatach Angela Merkel i Frank Walter Steinmeier stoją obok Adolfa Hitlera i Josepha Goebbelsa.

Tekst: „Czy urzędnicy w Niemczech, bardzo zaniepokojeni rządami prawa w innych krajach, mogą wreszcie uporać się z rażącym bezprawiem Niemiec i wypłacić Polsce odszkodowanie za szkody i zbrodnie wojenne podczas II wojny światowej?”

I tu znowu jest nawiązanie do nazistowskiej „Trzeciej Rzeszy”, którą rządząca populistyczna partia Prawo i Sprawiedliwość próbuje w kółko powtarzać. Prezes PiS Jarosław Kaczyński mówił już o budowie „Czwartej Rzeszy” – im niższe PiS w sondażach, tym ostrzejsze żądania i oskarżenia.

Barbock również stoi w obliczu tej sytuacji: oczekuje, że nowy rząd Niemiec będzie gotowy do rozmów o odszkodowaniach – powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po pierwszym spotkaniu z Barbockiem w piątek w Warszawie.

Dzisiejsze najlepsze oferty pracy

Znajdź najlepsze oferty pracy teraz i
Zostaniesz powiadomiony e-mailem.

Barbock złożył już wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Niemcy hitlerowskie najechały Polskę i zabiły miliony ludzi oraz zbudowały większość obozów zagłady na okupowanych ziemiach polskich.

Barbook opiera się na zasadzie nadziei

Ale mimo wszystkich konsekwencji przeszłości, wizyta pierwszego szefa Departamentu Stanu jest zdominowana przez teraźniejszość. Jest to trwająca walka między Polską a instytucjami UE o przestrzeganie praw obywatelskich w państwie członkowskim Polska. Przede wszystkim UE domaga się niezależności polskiego sądownictwa.

Barbock pozostał dyplomatyczny – w przeciwieństwie do poprzedniej linii Zielonych, opierając się na stanowisku zrezygnowanej kanclerz Angeli Merkel: Jeśli sprzeczności są zbyt duże, jak na temat unijnych wartości, powiedziała w piątek zielona polityk po spotkaniu z Rau. w Warszawie „co najważniejsze, będąc bardzo intensywnymi w tych sprawach”.

Do tej pory Zieloni i SPD w szczególności wezwali Parlament Europejski do wstrzymania finansowania UE, jeśli kraje-odbiorcy – takie jak Polska i Węgry – ograniczą prawa obywatelskie, wolność wypowiedzi i niezależność sądownictwa. Merkel ostrzegała przed eskalacją do końca i polegała na wynegocjowanym rozwiązaniu.

Barbock powiedziała w Warszawie, że teraz chce znaleźć rozwiązanie dwustronne i europejskie. A potem zapytana, czy po rozmowach w Warszawie ma nadzieję, że Polska zajmie miejsce w sporze prawnym, odpowiedziała: „W polityce zagranicznej, a zwłaszcza dyplomacji, potrzeba nie tylko odrobiny szczęścia dyplomatycznego, ale zawsze ma również nadzieję.” „.

Stosunki dwustronne charakteryzują się sprzecznościami

Berbock nie poddała się jednak Warszawie: na swoich spotkaniach poruszała kwestię wartości i praw obywatelskich, co podkreślił nowy szef niemieckiej dyplomacji. „To tworzy silne przyjaźnie, nawet jeśli jest to niewygodne” – powiedział Barbock, który był teraz w Warszawie po Paryżu i Brukseli – i spotka się w ten weekend z ministrami spraw zagranicznych siedmiu największych krajów uprzemysłowionych (G7) w Liverpoolu.

Stosunki z ministrem spraw zagranicznych Zielonych są sprzeczne, zwłaszcza w Warszawie: podczas gdy rząd PiS czuje się pod presją w kwestii praworządności we wszystkich partiach, polska opozycja w szczególności łączy nadzieję z krytycznym stanowiskiem Zielonych. Opozycja potrzebuje presji ze strony Brukseli i Berlina, by oprzeć się najbardziej antydemokratycznym reformom polskiego PiS. „Szczególnie, jeśli chodzi o rządy prawa i prawa człowieka, nie możemy dopuścić do upadku instytucji europejskich” – podkreślił Barbock.

Dobrze też, że Berbuk – w przeciwieństwie do swoich poprzedników Heiko Maasa i Sigmara Gabriela (obaj SPD) – spotkała się podczas inauguracyjnej wizyty w Warszawie z ministrem spraw zagranicznych Rau i prezydentem Andrzejem Dudą oraz rzecznikiem praw obywatelskich Marcinem Więckiem. Rzecznik jest punktem kontaktowym dla Polaków niezadowolonych z pracy władz. Polska ciężko walczy z Unią Europejską o zapewnienie zgodności z europejskimi wartościami i prawami obywatelskimi oraz kontrowersyjną reformę polskiego sądownictwa.

Spór zagraża dodatkowej roli UE

Jednak rząd Warszawy i opozycja podzielają twarde stanowisko z nową partią rządzącą w Niemczech wobec Rosji i kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2 nad Morzem Bałtyckim. Rolę dyplomatyczną Niemiec w przemówieniu o przejęciu oficjalnych obowiązków w MSZ Barbock przekazał Niemcom jeszcze przed przyjazdem do Wisły i Berlina w stosunku do mniejszych członków UE, zapewniając: „Nie będziemy realizować naszych idei i interesów na czele naszego sąsiadów, a już na pewno nie ich kosztem”.

Ale rząd PiS pozostaje sceptyczny wobec zmiany rządu w Berlinie. Bo socjaldemokraci, Zieloni i FDP chcą, aby Unia Europejska przybrała formę federacji europejskiej. Takie założenie jest zapisane w umowie koalicyjnej. Z drugiej strony rząd Polski chce, aby Unia Europejska była związkiem w dużej mierze niezależnych państw narodowych. Dla Warszawy ważny jest tylko rynek wewnętrzny. Polska gospodarka to szczególny sukces Unii Europejskiej – po części dzięki rynkowi wewnętrznemu.

W niedzielę nowy kanclerz federalny Olaf Schulz (Partia Socjaldemokratyczna) przyjedzie do Warszawy z inauguracyjną wizytą – a wcześniej pojedzie też do Paryża i Brukseli. Premier Polski Mateusz Morawiecki wezwał już do zakończenia budowy Nord Stream 2 firmy Schulz.

jeszcze: Oto wyzwania, przed którymi stoi pierwszy niemiecki minister spraw zagranicznych

READ  Power Express - projekt Westinghouse to ważny impuls dla energetyki jądrowej w Polsce
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Economy

Fracht – Rostock – z beczkowym piwem i harmonia: Hanse Sail podnosi żagle – Ekonomia

Published

on

Rostock / Warnemünde (dpa / mv) – pływa 31. żagiel Hanse’a. Premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schweizig (SPD) otworzyła w czwartek tradycyjne spotkanie żeglarskie i windsurfingowe w nadbałtyckim kurorcie Warnemünde przy najlepszej letniej pogodzie, w malowniczej scenerii z dzwonkiem i nalewaniem piwa. Oczekuje się, że setki tysięcy odwiedzających odwiedzi port hanzeatyckiego miasta Rostock i Warnemünde do niedzieli na 31. edycję popularnego Festiwalu Morskiego. Krajem partnerskim w tym roku jest Norwegia.

Na ścianach mola i na morzu można zobaczyć 111 tradycyjnych statków, w tym żaglowce, trybiki, kwadratowe statki i żaglówki. Po raz pierwszy od siedmiu lat żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki wojennej Gorch Focke zostaje zacumowany w Warnemünde. Po odwołaniu związanym z koroną w 2020 roku i mniejszym wydaniu rocznicowym w zeszłym roku, Hanse Sail powraca w pełni w tym roku.

Wraz z obecnym burmistrzem Rostocku Stevenem Bucahnem (z lewej) Schwezeig odniósł się także do wojny agresji Rosji przeciwko Ukrainie. Buchan podkreślił, że Bałtyk to spokojne morze. Ma nadzieję, że w przyszłości będzie mógł ponownie powitać w Hanse Sail gości ze wszystkich sąsiednich krajów. Schwezig powiedział, że hanzeatycki żagiel symbolizuje także pokojowe współistnienie w regionie Morza Bałtyckiego.

W tym roku w programie są dwa fajerwerki: jeden na czwartkowy wieczór otwarcia w Warnemünde, a drugi jak zwykle w sobotni wieczór w portowym mieście Rostock. Marynarka Wojenna otwiera również swoją bazę w Hohe Düne dla zwiedzających. Można tam zobaczyć m.in. polski żaglowiec szkolny „Iskra” oraz statek „Oldenburg”.

Na parkiecie ustawiono 14 scen, na których orkiestry wykonują różnorodne gatunki – od jazzu, popu i wokali po rytmikę i bluesa. Keimzeit powraca na sprzęt „Wissemara”. Festiwal folklorystyczny to także karuzele i przejażdżki, a także wiele straganów z piwem i jedzeniem. Według organizatora wycieczek w Rostocku żagiel generuje około 24 mln euro całkowitej wartości dodanej.

© dpa-infocom, dpa: 220811-99-355010 / 4

READ  Dax kontynuuje sprzedaż z minusem ponad 600 punktów - testowany lead 15 000 punktów
Continue Reading

Economy

Daimler Truck nie może dostarczyć tysięcy ciężarówek

Published

on

Ciężarówki Daimlera

Sprzedaż producenta ciężarówek rośnie, ale walczy o swobodny przepływ gotówki.

(Zdjęcie: Bloomberg)

Monachium Problemy logistyczne, ze wszystkich rzeczy, przesłaniają biznes Ciężarówki Daimlera. Konkretnie, wiodący na świecie producenci autobusów przegubowych i ciężarówek o dużej ładowności borykają się z pełnymi magazynami z powodu braku kierowców ciężarówek i półprzewodników. Szwabii nie są obecnie w stanie dostarczyć swoim klientom tysięcy gotowych pojazdów.

To uderza w bilans niezależnej spółki zależnej producenta samochodów Mercedes Benz Przez. Oznacza to, że w pierwszym kwartale Daimler Truck nie zarobił pieniędzy, ale spalił 628 mln euro w branży przemysłowej. Wolny przepływ środków (wolny przepływ gotówki) jest ujemny, w drugim kwartale oferta wyniosła 756 mln euro.

Wolne przepływy pieniężne to jeden z najważniejszych wskaźników finansowych, zwłaszcza dla akcjonariuszy. Wreszcie pokazuje, czy firma ma wystarczającą płynność, aby móc np. wypłacić dywidendę. Daimler Truck stara się więc sklasyfikować nieprzyjemny obecnie rozwój. Przez cały rok swobodny przepływ środków powinien wynosić około 1,6 mld euro.

Czytaj teraz

Uzyskaj dostęp do tego i wszystkich innych artykułów na

Internet i nasza aplikacja są bezpłatne przez 4 tygodnie.

śledzenie

Czytaj teraz

Uzyskaj dostęp do tego i wszystkich innych artykułów na

Internet i nasza aplikacja są bezpłatne przez 4 tygodnie.

śledzenie

READ  Chiński gigant nieruchomości Evergrande ostrzega przed niewypłacalnością
Continue Reading

Economy

Poniżej oczekiwań: wartość indeksu DAX Akcje Siemensa wciąż rosną: Siemens odpisuje stratę – prognozy zostały zrewidowane | biuletyn Informacyjny

Published

on

Jednak kursy walutowe i efekty portfelowe znacząco przyczyniły się do 7% wzrostu nowych transakcji i 11% wzrostu sprzedaży. Dochody prywatne ze sprzedaży Yunex Traffic zwiększyły zysk operacyjny o dobry kwartał, ale nie tak drastycznie, jak oczekiwał rynek. Najważniejsze jest to, że liczby były na minusie ze względu na odpis wartości księgowej udziałów Siemens Energy, który został zgłoszony pod koniec czerwca. Całoroczne prognozy zysku na akcję na 2021/22 (na koniec września) zostały odpowiednio obniżone, ale wszystkie inne cele zostały potwierdzone.

W okresie kwiecień-czerwiec grupa technologiczna odnotowała wynik 2,88 mld euro w biznesie przemysłowym – wzrost o 27 proc., jak podał w Monachium. Sprzedaż wzrosła o 4 procent do 17,9 miliarda euro, a zamówienia napływające wzrosły o 1 procent do 22,0 miliarda euro. Zgodnie z konsensusem opracowanym przez firmę, analitycy spodziewali się sprzedaży na poziomie 17,47 mld euro, nowej działalności w wysokości 19,82 mld euro i zysku w wysokości 3,02 mld euro w branży przemysłowej.

Po opodatkowaniu Siemens odnotował deficyt w wysokości 1,5 mld euro. W poprzednim roku nadal była nadwyżka tej samej kwoty. Straty cen akcji w wydzielonej spółce technologicznej Siemens Energy oznaczały, że Siemens musiał wypłacić 2,7 miliarda euro z pozostałych 35 procent udziałów. Odpowiada to 3,37 euro za akcję.

Ten szczególny efekt ma wpływ na oczekiwania zysku na akcję. Przed przypisaniem ceny zakupu Siemens widzi teraz cenę między 5,33 a 5,73 euro w 2021/22 zamiast 8,70 i 9,10 euro, jak poprzednio.

Siemens nie chce sprzedawać akcji Siemens Energy w krótkim terminie

Siemens nie będzie miał udziałów w grupie technologii energetycznych w krótkim terminie, nawet po wycofaniu z giełdy miliardów akcji Siemens Energy. Dyrektor Finansowy Ralph Thomas zwrócił uwagę na nadchodzące podwyższenie kapitału w Energy, dzięki któremu spółka zależna zamierza w całości pozyskać do 4 mld euro od pogrążonego od lat w kryzysie producenta turbin wiatrowych Siemens Gamesa. Thomas powiedział, że w takim przypadku „niefortunne i nierozsądne” byłoby sprzedawanie akcji za dodatkowe wahania cen.

READ  Pracownik Burger King otrzymuje ten prezent po 27 latach bez dnia wolnego - News International

Ponadto Siemens nadal udziela gwarancji w wysokości 10 miliardów euro w Siemens Energy. To znacznie poniżej 28 miliardów w czasie pokazu. Ale punkt „gdzie możesz to zostawić” nie został jeszcze osiągnięty.

Po przeprowadzeniu testu na utratę wartości Siemens pod koniec trzeciego kwartału fiskalnego zmniejszył wartość księgową swoich 35 procent udziałów w Siemens Energy o 2,7 miliarda euro. W rezultacie pojawiły się spekulacje, że spółka-matka może wkrótce zacząć rozwiązywać swoje udziały, jak ogłoszono, gdy spółka zależna weszła na giełdę. Wcześniej Siemens powiedział, że nie będzie sprzedawał akcji energetycznych za cenę niższą niż ich wartość księgowa.

W ten sposób współdziałają analitycy i prezesi.

Eksperci rynkowi nieustannie chwalili rozwój solidnego systemu grupy, który został zrekompensowany obciążeniami z Rosji. Grupa branżowa miała za sobą kolejny mocny kwartał operacyjny, napisał w początkowej reakcji analityk Berenberg Philip Poehler. Z drugiej strony ekspert UBS Guillermo Peigneux Lojo był rozczarowany zyskiem operacyjnym i marżą.

„Nasz portfel zamówień osiągnął rekordowo wysoki poziom 99 miliardów euro – i jest wysokiej jakości” – powiedział podczas telekonferencji dyrektor generalny Busch Development. Jednym z motorów wzrostu jest branża automatyzacji fabryk, ale branża inteligentnej infrastruktury również rozwinęła się wykładniczo.

„To nie był łatwy kwartał” – powiedział Bush. Jednak Siemens pokazuje wiele mocnych stron i nadal się rozwija. Jednak Siemens zmaga się również z wąskimi gardłami w łańcuchu dostaw oraz rosnącymi kosztami pracy i zakupów. W Chinach blokady związane z koronawirusem wpłynęły na produkcję. Jednak od czerwca firma odnotowała tutaj solidne ożywienie. Siemens zamierza wchłonąć wyższe koszty, podnosząc ceny i zwiększając wydajność.

Na razie Siemens może być dość spokojny o potencjalne dławienie gazu. „W tej chwili nie widzimy dużego bezpośredniego wpływu na nasze zakłady, ponieważ nasza produkcja nie zużywa dużo energii”, powiedział Bush. Siemens pokrywa prawie 100% zapotrzebowania Europy na energię z odnawialnych źródeł energii. Gaz ziemny jest wykorzystywany tylko w kilku dalszych obszarach produkcyjnych. „A jeśli zabraknie nam gazu, podjęliśmy środki ostrożności, aby kontynuować naszą produkcję”.

READ  Chiński gigant nieruchomości Evergrande ostrzega przed niewypłacalnością

Tak reagują akcje Siemensa

Za pośrednictwem XETRA akcje Siemensa tymczasowo wzrosły o 0,82 procent do 110,08 euro. Początkowo zmniejszyły się o ponad dwa i pół procent.

Znaczący spadek wartości udziałów w Siemens Energy i innych opłat związanych z wycofaniem się z Rosji wyrwał Siemensa w trzecim kwartale ze straty. W rezultacie Siemens obniżył prognozy zysków. Niezależnie od tego, biznes był solidny.

Analityk Andrew Wilson z amerykańskiego banku JPMorgan określił przychodzące zamówienia i swobodny przepływ pieniędzy z grupy technologicznej jako bardzo silne w początkowej reakcji. Kolega z UBS, Guillermo Peigneux Lojo, również mówił o dużych zamówieniach i sprzedaży, ale skrytykował spadek rentowności w branży przemysłowej. Oczekuje teraz, że konsensusowe szacunki w tym sektorze spadną.

Frankfurt (Dow Jones) / Frankfurt (dpa-AFX)

Wybrane produkty dźwigowe na Siemens AGDzięki nokautom inwestorzy spekulacyjni mogą nieproporcjonalnie uczestniczyć w ruchach cenowych. Po prostu wybierz żądany żuraw, a my pokażemy Ci odpowiednie otwarte produkty na Siemens AG

Dźwignia powinna wynosić od 2 do 20

Brak danych

Więcej wiadomości o Siemens AG

Źródła obrazu: Jonathan Weiss / Shutterstock.com, AR Pictures / Shutterstock.com

Continue Reading

Trending