Connect with us

Top News

W Chersoniu odkryto komory tortur i groby z I wojny ukraińskiej

Published

on

W Chersoniu odkryto komory tortur i groby z I wojny ukraińskiej

Rosyjskie pociski uderzyły w produkcję gazu we wschodniej Ukrainie

Wyłączony T-Online, afp, dpa, agencji Reutera

Zaktualizowano 17.11.2022 – 13:19Czas czytania: 39 min.

W pobliżu granicy z Ukrainą: filmy podobno pokazują uderzenie rakiety w Polsce (Źródło: T-Online)
Logo TwitteraLogo PinterestaLogo WhatsAppa

Dzień 267: W Gerson zostają odkryte sale tortur. Zełenski oskarżył Rosję o atak rakietowy na Polskę. Olaf Scholz apeluje o rozwagę. Wszystkie informacje na blogu aktualności.

Najważniejsze rzeczy w skrócie


Ładowanie…

Obraz ikony osadzonej zawartości

Osadzać

Rakiety uderzyły w miejsca wydobycia gazu we wschodniej Ukrainie

godzina 12: Nowe rosyjskie ataki rakietowe źle wpłynęły na ukraińskie zakłady produkujące gaz. Państwowy koncern energetyczny Naftogaz poinformował w czwartek po południu, że niektóre systemy zostały uszkodzone, a inne zniszczone. Rosja przeprowadziła „masowy atak” na infrastrukturę producenta gazu Ukrgazvydobuvannia we wschodniej Ukrainie, według dyrektora generalnego Ołeksija Czernyszewa. „Obecnie wiemy o kilku zniszczonych obiektach. Inne doznały różnego stopnia uszkodzeń” – powiedział Czernyszew.

Pracownik gazowni naprawia uszkodzony gazociąg (zdjęcie archiwalne): Według ukraińskiej państwowej spółki Naptogaz rosyjskie rakiety zniszczyły kilka gazowni.
Pracownik gazowni naprawia uszkodzony gazociąg (zdjęcie archiwalne): Według ukraińskiej państwowej spółki Naptogaz rosyjskie rakiety zniszczyły kilka gazowni. (Źródło: IMAGO/Valentin Sprinchak)

Kijów: Moskwa bierze „pełną odpowiedzialność” za atak rakietowy na Polskę

Godzina jedenasta: Po ataku rakietowym na Polskę ukraiński rząd oskarżył Rosję. „Podzielamy pogląd, że Rosja ponosi pełną odpowiedzialność za terroryzm rakietowy i jego konsekwencje na Ukrainie, w Polsce i Mołdawii” – napisał w czwartek na Twitterze minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba. Kuleba rozmawiał wcześniej przez telefon z sekretarzem stanu USA Anthonym Blinkenem.

Rakieta uderzyła we wtorek w południowo-wschodnie polskie miasto Przewodów w pobliżu granicy z Ukrainą, zabijając dwie osoby. Według NATO i Polski uderzenie mogło być spowodowane przez ukraiński pocisk przeciwlotniczy wystrzelony w celu przechwycenia rosyjskiego ataku rakietowego. Ostatecznie jednak Moskwa jest odpowiedzialna za agresywną wojnę przeciwko Ukrainie.

Polska daje Ukraińcom dostęp do bazy rakietowej

9.51 rano: Ukraina prawdopodobnie uzyska dostęp do południowo-wschodniej Polski, gdzie we wtorek uderzony ukraiński pocisk przeciwlotniczy zabił dwie osoby. „Polsko-amerykański zespół wywiadowczy jest na miejscu” – mówi Jakub Kumoch, doradca prezydenta RP Andrzeja Dudy ds. polityki zagranicznej, w prywatnej telewizji TVN 24. „Ukraińcy poprosili o dostęp do miejsca przesłuchań. Jeśli obie strony wyrażą zgodę – a o ile nam wiadomo, nie ma sprzeciwu ze strony USA – taki dostęp będzie możliwy wkrótce”. Duda powiedział już w środę, że dwa kraje prowadzące śledztwo, Polska i Stany Zjednoczone, będą potrzebowały zgody. Według obu krajów najprawdopodobniej przypadkowo wylądował w Polsce ukraiński pocisk przeciwlotniczy. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do tej pory to odrzucał.

READ  „Odcinek zimowy”: Po burzy nadchodzi śnieg i śnieg | NDR.de - Aktualności
Ukraina-kryzys/Polska-wybuch
Krater po uderzeniu rakiety w Przemyślu: Ukraina prosi o dostęp do miejsca wybuchu w Polsce (Źródło: UGC/Reuters)

Rząd federalny finansuje transport darów ukraińskiej pszenicy

9.45: Niemiecki rząd wspiera ukraińską darowiznę pszenicy dla Etiopii. Federalny minister rolnictwa Cem Özdemir (Zieloni) powiedział gazetom grupy medialnej Funke (czwartek), że finansują transport 14 milionami dolarów (około 13,5 miliona euro). Ziarno ofiarowane przez rząd w Kijowie może wykarmić 1,6 miliona mieszkańców kraju przez cały miesiąc. Zasługuje na „wielki szacunek”, a tym samym na poparcie Niemiec, powiedział Özdemir.

Według raportu, 25 tys. ton pszenicy ma zostać przetransportowane z portu w Odessie do Etiopii przez Światowy Program Żywnościowy ONZ. Ukraina jest czwartym co do wielkości eksporterem zboża na świecie, ale od początku rosyjskiej wojny z agresją walczy o wywóz zboża z kraju.

Ataki rakietowe w kilku miastach Ukrainy

9:27 rano: Według urzędników kilka miast na Ukrainie ponownie zostało trafionych przez rosyjskie rakiety. Od czwartku w całym kraju obowiązywał alarm lotniczy. Administracja regionalna poinformowała, że ​​dwa elementy infrastruktury zostały uszkodzone w mieście Dniepr w środkowej Ukrainie. Wybuchy z artylerii przeciwlotniczej słychać było także w Kijowie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Dlaczego niemieckie firmy chcą przenieść się do Polski?

Published

on

Dlaczego niemieckie firmy chcą przenieść się do Polski?

Niemiecka gospodarka słabnie. Nowy krok Prognoza Niemieckiego Instytutu Ekonomicznego (IW). Po lekkim spowolnieniu w 2023 r., oczekuje się stagnacji wzrostu gospodarczego również w tym roku. Szósty raz z rzędu spadła także liczba inwestycji z zagranicy.

Jednocześnie rosną obawy, że niemieckie firmy będą chciały inwestować także gdzie indziej. Już to robią. Wielu z nich przenosi się do Polski – w przyszłości VW Golf będzie częściowo produkowany w sąsiednim kraju, a nie w Wolfsburgu, a producent sprzętu AGD Miele przenosi 700 stanowisk pracy w dziale montażu pralek z Gütersloh. Xaverów, Polska. Ale co przyciąga tam firmy?

Dzień dobry Berlinie
biuletyn

Dziękujemy za rejestrację.
Otrzymasz potwierdzenie e-mailem.

Dla rodzinnej firmy Miele powód jest jasny: niższe koszty produkcji. „Miele produkuje w Ksawerowie wysokiej jakości pralki, ale po znacznie bardziej konkurencyjnych kosztach, niż jest to możliwe w Gütersloh” – odpowiada zapytana firma. „Zasadniczo odnosi się to do sektorów zasobów ludzkich i energii”. W wielu miejscach zmniejsza się także obciążenie biurokratyczne, co pozwala na szybszą realizację nowych projektów.

Statystyki UE pokazująPracownicy w Polsce zarabiają znacznie mniej niż w Niemczech. W 2022 roku mediana, czyli średnioroczny dochód netto w Niemczech wyniosła 24 925 euro, podczas gdy w Polsce zaledwie 8946 euro. Firmy, które produkują tanio, mają przewagę, czyli inaczej: tanią siłę roboczą.

Ponadto, zdaniem Niemiecko-Polskiej Izby Przemysłowo-Handlowej (AHK), Polska ma większy potencjał w zakresie wykwalifikowanych pracowników niż Niemcy, pomimo niskiego bezrobocia, np. w branżach IT. „Dostępność wykwalifikowanej siły roboczej odgrywa dziś dla inwestorów większą rolę niż niskie koszty pracy” – mówi rzecznik AHK. Oznacza to, że niedobór wykwalifikowanych pracowników nie jest dotkliwy.

Nie tylko dla przemysłu: koszty prądu w Polsce są niskie

Koszty energii w Polsce są przeciętnie niższe niż w Niemczech. 2023 i w lutym tego roku płaciły także niemieckie gospodarstwa domowe 41,2 centa za kilowatogodzinę Znacząco więcej niż Polska (17,7 centów). Nieprywatni odbiorcy energii elektrycznej w Niemczech – czyli przemysł lub handel – płacili w drugiej połowie 2021 roku 18,6 centów za kilowatogodzinę, w porównaniu do zaledwie jedenastu centów w Polsce przed wojną na Ukrainie.

READ  Dezinformacja w Internecie: ludzie w Niemczech są zaniepokojeni

Dlatego przemysł w Niemczech skarżył się na wysokie ceny energii, szczególnie w zeszłym roku. W kwietniu 2024 r. dyrektor zarządzający VCI Wolfgang Große Entrup powiedział „Berliner Zeitung”: „Według VCI nie można mówić o cenach energii elektrycznej dla przemysłu na dużą skalę”. Klienci przemysłowi w Niemczech są nadal czterokrotnie więksi niż w USA i o 75 procent więksi niż w Chinach czy Francji.

Jednak porównanie z Polską w ostatnim czasie nie wykazało istotnej różnicy w cenach przemysłu: w drugiej połowie 2023 r. ceny w Niemczech wzrosły. Ceny energii elektrycznej dla przemysłu są zbliżone do tych w Polsce – tam 21,19 centa za kilowatogodzinę, w Niemczech 21,75 centa. Powodem jest m.in. to, że w 2022 roku zasiłek EEG w Niemczech nie będzie już obowiązywał. Obniżyły się także koszty wytwarzania energii.

Bosch planuje do 2027 roku wydać 255 milionów euro na nowy zakład produkcyjny w Dobromyers w Polsce.Bernda Weisbrata/dba

Według Miele „w zasadzie nie da się powiedzieć”, który kraj jest najatrakcyjniejszy. To zależy od wielu czynników. Małe pocieszenie dla dotkniętych pracowników, którzy mają zostać przeniesieni. Według lokalnych mediów 700 pracowników pojawiło się we wtorek na spotkaniu roboczym Miele w czerwonych koszulkach, aby sprzeciwić się zwolnieniom pracowników.

Miele nie jest osamotnione, Bosch również intensywnie inwestuje w Polsce. 255 mln euro w 2027 r Firma planuje budowę nowego zakładu produkcyjnego w Dobromyers w Polsce, w którym od początku roku 2025/26 będą produkowane pompy ciepła na rynek europejski. Utworzonych zostanie około 500 nowych miejsc pracy. Dlaczego firma wybrała Polskę?

Położenie Polski w Europie Środkowej „umożliwia szybsze łańcuchy dostaw docierające do rynków Europy Środkowej” – mówi rzecznik Bosch. Krótsze trasy transportu i niższe koszty logistyki zapewniają także niższe ceny dla klientów końcowych. Bliskość Wrocławia, w którym znajdują się uczelnie i instytuty badawcze, zapewnia „dostępność wysoko wykwalifikowanych talentów i dobrze wyszkolonych wykwalifikowanych pracowników”.

READ  Generał ze źródłami NN podniósł polską inicjatywę Avivy w czasie wojny

Według Boscha Niemcy mają wiele mocnych stron, w tym „potencjał innowacyjny i wiedzę specjalistyczną”. Jednocześnie firma widzi cały szereg „wyzwań”, szczególnie w obszarach edukacji i cyfryzacji. Procesy zatwierdzania są bardzo powolne.

Inwestowanie w Polsce: „Wybór dla Europy”

Podobne powody podaje niemiecka firma usługowo-wysyłkowa Otto, która planuje otworzyć nową, dużą lokalizację logistyczną w Iłowej w Polsce. „Lokalizacja w Ilovej jest dla nas idealna ze względu na położenie geograficzne w sercu Europy” – twierdzi firma. „Nie jest to decyzja skierowana przeciwko krajowi lub konkretnej lokalizacji działalności, ale decyzja dotycząca Europy”.

Zatem perspektywy dla Niemiec nie są takie złe? Wszystkie trzy firmy podkreślają, że chcą pozostać lojalne wobec Niemiec w przyszłości. „Jako grupa firm mamy szeroką pozycję. Jednak naszą bazą są i nadal są Niemcy” – mówi rzecznik Otto, dodając: „Nie chcemy uczestniczyć w debacie, która została ostatnio wykorzystana przez siły prawicowe w w całym kraju Zautomatyzowany transport wahadłowy w Górnej Frankonii zostanie otwarty latem 2024 r. Firma twierdzi, że zainwestowała w magazyn około 150 milionów euro.

Powiedział z Miele: „W Niemczech jest jeszcze osiem fabryk i żadna nie została przejęta”. Rzecznik firmy Bosch upiera się: „Bosch to miejsce w Niemczech, zwłaszcza tam, gdzie produkuję”. Firma przekazała związkom zawodowym inwestycje w wysokości czterech miliardów euro niemieckim działom mobilności, które szczególnie odczuły zmiany w branży motoryzacyjnej.

Czy masz jakieś uwagi? Napisz do nas śmiało! [email protected]

Continue Reading

Top News

Płomienie w byłej fabryce słodu: Ciągłe ostrzeżenie o silnym zadymieniu

Published

on

29110

Płomienie w byłej fabryce słodu: Ciągłe ostrzeżenie o silnym zadymieniu

Pożar w byłej fabryce słodu przy Straße des 17. Zuni wytworzył gęsty dym. Pierwszy pożar ugaszono dopiero o godzinie 21:00.

Drezno – Pożar w dawnej fabryce słodu przy Straße des 17. W czwartek Juni wywołał silny smog. Zmobilizowano dużą liczbę strażaków. Pierwszy pożar ugaszono o godzinie 21:00.

Z budynku unosiły się gęste kłęby dymu.

Z budynku unosiły się gęste kłęby dymu. © Rolanda Halkasha

Kilka budynków na starych nieużytkach przemysłowych przy Straße des 17, co wieczorem potwierdziła policja i straż pożarna. Juni w Niedersedlitz płonął od wczesnego ranka. Jedno źródło ognia zostało już ugaszony.

W tym celu w trzecim budynku zlokalizowano indywidualne źródła ognia i rozpoczęto akcję gaśniczą.

Nikt nie odniósł obrażeń, ale ogień szybko rozprzestrzenił się na kolejny budynek, którego dach stanął w płomieniach.

Drezno: Przechodnie przekazują istotne informacje: Mężczyzna (57 l.) uratowany z Łaby
Akcja Drezdeńskiej Straży Pożarnej
Przechodnie przekazują istotne informacje: Mężczyzna (57 l.) uratowany z Łaby

Oprócz około 80 żołnierzy Straż pożarna Jak wyjaśnił rzecznik, na miejscu były także drony ASB, „aby lepiej lokalizować różne źródła ognia, a zwłaszcza walczyć z pożarami”.

Ostrzeżenie o gromadzeniu się dymu

Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują gęsty, wysoki na metr słup dymu unoszący się nad dawnym budynkiem fabryki, a także dziesiątki służb ratowniczych walczących z płomieniami. Straż pożarna mogła jednak ugasić ogień jedynie z zewnątrz, gdyż istniało ryzyko zawalenia się wnętrza budynku.

Według DB Infraco pożar wpływa również na ruch kolejowy, ponieważ kominowi grozi zawalenie się na tory.

Mieszkańców poproszono o unikanie dotkniętego obszaru w promieniu około 500 metrów, zamknięcie wszystkich okien i drzwi oraz wyłączenie wentylacji i klimatyzacji. To ostrzeżenie będzie obowiązywać do wieczora.

Zmobilizowano dużą liczbę strażaków...

Na miejscu jest straż pożarna z dużymi oddziałami… © Rolanda Halkasha

...i walka z płomieniami.

… i walka z płomieniami. © Rolanda Halkasha

W oddali unosił się dym.

W oddali unosił się dym. © Rolanda Halkasha

Straż pożarna wydała ostrzeżenie w mediach społecznościowych

To nie pierwszy raz… Założona w 1873 roku przez Big Brothers Płonie fabryka słodu. o godzinie pierwszej Pożar w 2020 roku Większość budynków na terenie posiadłości została już zniszczona.

Pierwsze zgłoszenie: 9 maja, 19:36, ostatnia aktualizacja: 22:57

READ  14-latek zabity w Wunsdorf: oskarżony chce mówić NDR.de - Aktualności - Dolna Saksonia
Continue Reading

Top News

Słodycze z Polski na I Komunię – Klingenmünster

Published

on

Słodycze z Polski na I Komunię – Klingenmünster

Continue Reading

Trending