Connect with us

Top News

Ucieczka z Ukrainy: jaka jest sytuacja w Polsce?

Published

on

  • Ponad milion osób uciekło już z Ukrainy przed czołgami i rakietami Putina. Większość przyciąga do Polski.
  • Pośpiech jest wysoki, chęć zaakceptowania jest wielka.
  • Chris Melcher jest na stronie UNHCR, agencji ONZ ds. uchodźców. Przekazuje sceny, które inspirują i wołają o wsparcie.

Więcej informacji o wojnie na Ukrainie znajdziecie tutaj

Putin najeżdża swój kraj ze swoimi czołgami i rakietami oraz sieje strach i panikę: Według agencji ONZ ds. uchodźców UNHCR jest ponad milion Ukraińców Już po inwazji rosyjskiej opuścili swoją ojczyznę.

Sama organizacja pomocowa planuje cztery miliony osób – z możliwością poprawy.

w Ukraina Mieszka tam blisko 44 miliony ludzi. Większość uchodźców podąża za tym PolskaKraj przyjął już ponad 500 000 osób.

Świetny tłum w niektóre dni?

Jest Chris Melcher. Jest członkiem „zespołu reagowania kryzysowego” Sił Specjalnych UNHCR, który może być w dowolnym miejscu na świecie w ciągu 72 godzin.

Melcher został aktywowany w czwartek wieczorem w zeszłym tygodniu, a dzień później był już w środku Polska. Obecnie patroluje na tym terenie osiem różnych przejść granicznych, rozmawiając z uchodźcami, strażą graniczną i urzędnikami państwowymi.

Melzer już wiele widział: został zatrzymany w Etiopii na rogu Afryki oraz w Bangladeszu, gdy Rohingjowie przybyli z Myanmaru.

Sytuacja jest porównywalna z sytuacją w krajach sąsiednich Ukraina Ale też mu ​​się to nie podobało. „Liczba ta jest porównywalna z innymi sytuacjami uchodźców, ale populacja rozciągnęła się na trzy miesiące” – wspomina Melcher. W ciągu kilku dni przybyły miliony ludzi.

„Największy kryzys uchodźczy stulecia”

Jest więcej Syria11 lat temu wybuchła wojna domowa, a największy ruch uchodźców w kraju liczy ponad 5,6 miliona.

To może się wkrótce zmienić: rzeczniczka UNHCR Shabia Mandu powiedziała w zeszłym tygodniu, że w tym tempie jest największe źródło uchodźców z Ukrainy. Kryzys uchodźczy Wieku może zrobić.

READ  Stabilna sytuacja finansowa: według IfW Rosja jest gotowa na długą wojnę

W opinii Melsera Polska jest nadal dobrze przygotowana, ale to też mogłoby dobrze pójść. „Pilność jest ogromna, ale rząd działał szybko”, mówi.

Szybko otwarto blisko 30 ośrodków recepcyjnych, m.in. na Korsowej, przy granicy z południowo-wschodnią Polską.

Był zaskoczony, widząc jej ofertę pomocy

„Pierwszy post działa dobrze, wciąż są wolne miejsca” – mówi Melzer. Większość ludzi pozostawała tylko przez 24 godziny i otrzymywała żywność oraz środki zdrowotne. – Pomaga wielu wolontariuszy – zakonnice, harcerze, przedstawiciele agencji pomocowych – mówi.

Nawet poza ośrodkami recepcyjnymi był zaskoczony, widząc Polaków zgłaszających się do pomocy.

„Są Polacy, którzy rozdają karty telefoniczne na granicach. Inni piszą na kartonie: 'Gdzie chcesz jechać, zawiozę cię’” – mówi Melcher.

Wiele osób zgłosi się do rodzin goszczących w swoich domach. Zaangażowanie jest ogromne.

Więcej mile widziane

Większy niż rok 2015, kiedy to setki tysięcy ludzi szukało schronienia – głównie z Bliskiego Wschodu i Afryki. „Pragnienie akceptacji jest teraz większe” — zgadza się Melcher.

Podczas nalotów siedem lat temu rządy Europy Wschodniej coraz bardziej się blokowały. „Przed ukraińskimi uchodźcami Polska przyjmowała tylko kilka tysięcy” – wspominał Melcher.

Oficjalne wyjaśnienie brzmiało: „Prawie zawsze chodzi o kobiety i dzieci, a nie o mężczyzn, którzy mogą walczyć we własnym kraju. W tym czasie uchodźcy podróżowali z perspektywy różnych bezpiecznych krajów w Polsce. Melzer wielokrotnie pytał w rozmowach z przedstawicielami politycznymi .

„Polska ma największą liczbę ukraińskich imigrantów, co znacznie uwalnia infrastrukturę” – mówi. Często Ukraińcy mają krewnych lub znajomych, u których mogą się zatrzymać.

Nie wiadomo, jak długo Polska wytrzyma kryzys.

Przez pierwsze kilka dni ludzie byli unieruchomieni przez trzy dni, ponieważ przejścia były przepełnione. „W nocy temperatura spada poniżej zera, ludzie zawsze nie mają nic do jedzenia, nie mają odpowiedniej toalety i mogą zostać z mężami, cierpiąc z powodu niepewności, czego się spodziewać” – mówi Melzer.

READ  Jak UE radzi sobie z Węgrami i Polską: wojna kulturowa

Istnieje obawa, że ​​sytuacja się pogorszy.

Liczba spada na Słowacji

Wsparcia potrzebują sąsiedzi Ukrainy, w tym Rumunia, Słowacja, Węgry i Republika Mołdawii. „Zazwyczaj dotyczy to osób ubiegających się o azyl w pierwszej kolejności” — wspomina Melcher.

Do granicy rumuńskiej ustawiają się kolejki do 20 godzin. „Ludzie hojnie pomagają w transporcie i schronieniu uchodźców, podczas gdy prywatne firmy płacą za hotele” – podała agencja ONZ na swojej stronie internetowej.

W tłumaczeniu pomagali wolontariusze.

W Mołdawii pokonanie ok. 60 km od Odessy do granicy z Mołdawią zajmuje obecnie około 24 godzin, a liczba odwiedzających już na Słowacji spada. „Jednak rząd nadal prowadzi otwartą i akceptowalną politykę dotyczącą uchodźców i szybko zmienił przepisy azylowe, aby przyspieszyć procedury azylowe” – powiedziała agencja pomocy.

Niektórzy przyjeżdżają do Niemiec

Anja Weiss jest badaczką migracji. Potrafi wyjaśnić, dlaczego Ukraińców pociągają przede wszystkim sąsiedzi. w Niemcy Według oficjalnych danych do tej pory przybyło bardzo niewielu uchodźców z Ukrainy.

Jednak Niemcy przygotowują się do przyjęcia tysięcy osób.

„Wielu ma nadzieję na powrót do ojczyzny i nie ma pieniędzy, aby zarobić więcej niż ich sąsiedzi”, mówi Weiss.

Języki w sąsiednich krajach były w większości takie same, a ludzie mieli podobne doświadczenia historyczne.

Ogólne doświadczenia historyczne

„Ludzie na przykład w krajach bałtyckich wiedzą, jak to jest być krajem postsowieckim” – wyjaśnia Weiss.

To jeden z powodów, dla których w szczególności kraje Europy Wschodniej przyjmują teraz uchodźców z Ukrainy z otwartymi ramionami.

„Wielu Ukraińców chce po wojnie wrócić do ojczyzny” – powiedziała. Dlatego to, czy sąsiednia Polska jest członkiem Unii Europejskiej, czy nie, przy braku Mołdawii, nie jest główną kwestią ucieczki.

„Chodzi bardziej o to, która granica jest najbliżej. Białoruś, która wspiera atak, nie jest opcją na cel ucieczki” – dodał.

READ  Ministerstwo Środowiska przestaje reklamować się na RLP Facebook - SWR Rzeczywiste

Powrót do kraju pochodzenia

Dla większości uchodźców to, jak sprawy potoczą się w ich ojczystym kraju, będą miały kluczowe znaczenie na ich przyszłej drodze. „Oczywiście, jeśli Putin zaatakuje kraj i ustanowi marionetkowy reżim, znaki są inne, niż gdyby nie wygrał” – powiedział ekspert.

To, jak zareagowały społeczności przyjmujące, zależy przede wszystkim od pytania, czy ludzie mogą współczuć. Może zostałeś eksmitowany, gdy byłeś dzieckiem? Jak wyróżniasz się w społeczności? Jakie zdjęcia uchodźców są pokazywane w mediach?

„Pytania takie jak te odgrywają pewną rolę” – wyjaśnia Weiss.

Sytuacja uchodźców na Ukrainie jest teraz jasna, zarówno pod względem prawnym, jak i opartym na badaniach migracyjnych. „Uciekają przed wojną i chcą być w tej chwili jak najbliżej domu” – wyjaśnia Weiss.

Weiss ogólnie uważa, że ​​ważne jest, aby mieć oko na niuanse: „nie tylko dobrzy uchodźcy ukraińscy i źli Rosjanie”, podkreśla.

O Ekspertach:

Profesor dr. Anya Weiss Wykłada socjologię na Uniwersytecie Duisburg-Essen, koncentrując się na makrosocjologii i procesach transnarodowych.

Chris Melcher Jest rzecznikiem organizacji uchodźców UNHCR.

Wykorzystane źródła:

  • UNHCR Niemcy: UNHCR zbiera pomoc dla przesiedleńców na Ukrainie iw krajach sąsiednich.
  • UNHCR: 1 milion uchodźców ucieka z Ukrainy w tydzień
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Powrót do zdrowia dziecka – tożsamość nie jest jeszcze jasna

Published

on

Kilka dni temu sperma z Dunaju złapała plastikową torbę ryb. Teraz smutna realizacja: treścią jest zwłoki dziecka.

W zeszły czwartek w Dunaju znaleziono ciało małego dziecka. Sekcja zwłok w Monachium wykazała, że ​​zwłoki znalezione nad salwą w Woburgu to chłopiec w wieku przedszkolnym – poinformowała w poniedziałek komenda policji w północnej Górnej Bawarii w Ingolstadt. Tożsamość dziecka nie jest tak jasna jak okoliczności śmierci. Konieczne są dalsze badania kryminalistyczne.

Policja w Ingolstadt powołała własny zespół dochodzeniowy do zbadania sprawy. W poniedziałek planowane są dalsze operacje poszukiwawcze dla Dunaju i Dunaju. Istotną częścią śledztwa było wyjaśnienie kwestii, gdzie zmarł chłopiec.

W czwartek wioślarz zobaczył coś unoszącego się na Dunaju i za pomocą wiosła sprowadził to na brzeg. Potem zamienił się w ludzkie szczątki. Służby ratownicze już w sobotę przeszukiwały brzeg i wodę. Ciało chłopca leżało w plastikowej torbie.

READ  Lewandowski spotyka się i proponuje: Polska podbija niewyobrażalną Albanię
Continue Reading

Top News

Polska sztuka współczesna

Published

on

  1. Strona główna
  2. Ren-Men
  3. Wicebaton

Stworzone przez:

W: Miriam Ulrich

Właściciele galerii Eva Hartmann i jej mąż Michael Cruise z pracami nad wystawą „Jazz Eva Stefansky Painting” w Galerii Bokusa. © Michael Schick

Stowarzyszenie Polskich Ośrodków Kultury od 20 lat prowadzi Galerię „Pokusa”. Jak wiele galerii przeszedł infekcję koronową – czterokrotnie musiał przekładać wystawę.

Już sama nazwa małej galerii wiele obiecuje: „Focus”. W języku polskim oznacza „test”. Nazwa nawiązuje również do niezależnego stowarzyszenia Polskiego Centrum Kultury, które prowadzi galerię przy Albrechtstrasse. „Staramy się zaimponować dobrą polską sztuką” – mówi Eva Hartmann z grupy. „Focusa” pokazuje sztukę współczesną z Polski od 20 lat, jedną z najstarszych galerii w Wisden. W weekend świętuje to wystawą prac Maijki Dokudovich i Ionis Anastasio. Obaj są doktorantami Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu i zdobyli już międzynarodowe nagrody.

Hartmann, wrocławski nauczyciel sztuki, który od 1987 roku mieszka w Wisden, powiedział: „Chcemy promować polską scenę artystyczną i tworzyć platformę dla młodych talentów.

„Pokusa” wywodzi się z „prywatnej galerii” Sybilli von Openen-Bronikovsky, założonej w 1996 roku. Ekonomista organizował wystawy w niepełnym wymiarze godzin, m.in. malarza, grafika i performera Eugeniusza Josepowskiego. Eva Hartmann studiowała u niego na Uniwersytecie w Bresławiu. Właścicielkę galerii poznała na Verniseage w Wisden.

Ale jako dyrektor Federalnego Urzędu Statystycznego Sybilla von Openen-Bronikovsky nie miała zbyt długo czasu na galerię. „Ponieważ galeria jest bardzo dobrym miejscem spotkań, chcieliśmy kontynuować to, co sama zaczęła” – wspomina Eva Hartman. Stowarzyszenie utworzyło „Centrum Kultury Polskiej”, na czele którego stoi Sybilla von Openen-Bronikovsky. Dziś liczy około 30 członków z Niemiec i Polski.

Pokazywać

Wystawa „Wspomnienia pofragmentowane” na Albrechtstr, Galeria Pokusa. 40, piątek 27 maja o 20:00 i sobota 28 maja od 15:00 do 17:00 z dwudniowym scenariuszem. Pokaz potrwa do 25 czerwca.

Godziny otwarcia Piątek od 17:30 do 19:30 i sobota od 15:00 do 17:00 oraz po wcześniejszym umówieniu się pod numerem 0611/844733.

READ  Konflikt w Izraelu: Ataki na niemieckie synagogi - Spodziewane więcej przestępstw

Dodatkowe informacje Poniżej:

www.pokusa.de miu

W 2002 roku galeria „Pokusa” została otwarta performansem artystki Evy Stefansky. Podobnie jak w przypadku współpracy z innymi artystami z sąsiedztwa, współpraca trwa do dziś. Niektórzy, jak Norman Smusniak, wymyślali „Pokusę” od początku.

Galeria po raz pierwszy pokazała jego prace w 2002 roku, kiedy był studentem. Wielokrotnie nagradzany malarz od dawna jest profesorem w Presławskiej Akademii Sztuki – a ostatnio nadal wystawia w „Pokusie” w 2021 roku. „W galerii rozwinęła się przyjaźń” — mówi Eva Hartmann.

W 2012 roku stowarzyszenie odegrało kluczową rolę w wielkim wydarzeniu „Przepaść między nami” z okazji 25-lecia partnerstwa miast Wiseden i Wrocławia. Około 80 artystów z alianckiego miasta wystawiało się w stolicy państwa Hesji. „Pokusa” łączy artystów niemieckich i polskich, a mianowicie rzeźbiarza Birkita Helmy’ego i malarkę Angę Mierzevską czy malarza Romana Mykosa oraz rzeźbiarza i grafika Rolanda Meyera-Betsolda autorstwa Adliera Romerberga.

Jak wiele galerii, „Focusa” również została zainfekowana koroną. Musiała czterokrotnie przekładać wystawę. Corona nie ma pomocy, stowarzyszenie nie kwalifikuje się do złożenia wniosku. „Na szczęście mamy lojalną publiczność” – powiedział skarbnik Michael Cruise. Według niego do galerii przychodzi więcej Niemców niż polskich miłośników sztuki. Jednak dzięki wydarzeniom takim jak „Krótka noc galerii i muzeów” czy „Tatarte Kunst” nowicjusze zawsze dowiadują się o „Pokusie” – i coraz więcej. Miasto wspiera stowarzyszenie wyłącznie w ramach projektu, np. poprzez dodatek na podróż.

Eva Hartmann i Michael Cruise wrócili z Wrocławia w weekend z pracami Maijki Dokudovic i Ionis Anastasio w bagażu. Już od piątku można kupić grafiki, rzeźby, instalacje i grafikę książkową.

Continue Reading

Top News

Maraton w Gelsenkirchen: 20-letni mężczyzna upadł i zmarł

Published

on

Kelsenkirzena.
Tragiczny koniec Maratonu Vivawest w niedzielne popołudnie w Gelsenkirchen: 20-letni mężczyzna upadł i zmarł na krótko przed końcem.

W ramach Maratonu Vivawest przedstawienie odbyło się w niedzielę: tuż przed końcem półmaratonu upadł i zmarł 20-latek. Zostało to ogłoszone w niedzielę wieczorem przez organizatora MMP i burmistrz Gelsenkirchen Karin Welge (SPD).

Po południu uczestnik półmaratonu zasłabł na krótko przed końcem – potwierdziła zapytana rzeczniczka MMP Sarah Schmidts. Według doniesień 20-latek zmarł, mimo że „natychmiastowe działania ratunkowe rozpoczęły się natychmiast i trwały podczas transportu pacjentów i hospitalizacji”.

Gelsenkirchen VivaWest Marathon: 20-latek umiera po zawaleniu

„Nasze myśli są z rodziną i bliskimi i składamy im najgłębsze kondolencje” – kończy przesłanie w imieniu organizatora, partnera tytułowego VivaWest oraz innych współpracowników i uczestników.

Przeczytaj także: VivaWest Marathon – zawodnicy wreszcie mogą zjechać ponownie


Burmistrz Gelsenkirchen Karin Welge odpowiedział na Facebooku w niedzielę wieczorem i złożył rodzinie „najgłębsze kondolencje”.


Dodatkowe artykuły tego typu można znaleźć tutaj: Gelsenkirchen


READ  Lewandowski spotyka się i proponuje: Polska podbija niewyobrażalną Albanię
Continue Reading

Trending