Connect with us

Economy

Ubezpieczyciel VIG w pierwszej połowie roku wraz ze wzrostem szkód sztormowych – gospodarka –

Published

on


Towarzystwo ubezpieczeniowe VIG z większymi zyskami w pierwszej połowie roku
© APA / OBRAZ TEMATYCZNY

Vienna Insurance Group (VIG) odnotowała znacznie więcej szkód spowodowanych przez burze w pierwszej połowie roku. Łącznie 200 mln euro było dwukrotnie wyższe w grupie niż w tym samym okresie poprzedniego roku, powiedziała APA Elisabeth Stadler, prezes VIG. Po odliczeniu reasekuracji około połowa z nich zakochała się w VIG. W pierwszym półroczu VIG wypracował znacznie większe zyski i wyższy przychód ze składki, poinformowała dziś grupa ubezpieczeniowa.

Klęski żywiołowe nie są ubezpieczone we wszystkich przypadkach, ale według Stadlera należy stworzyć warunki ramowe poprzez politykę. Branża ubezpieczeniowa już wiele lat temu przedstawiła propozycje obowiązkowego ubezpieczenia, na przykład poprzez dokowanie z ubezpieczeniem od ognia. Stadler podkreślił, że dla klientów ochrona przed klęskami żywiołowymi powinna być przystępna i przystępna cenowo. Ważne jest również podjęcie środków zapobiegawczych i zapobiegawczych.

Zainteresowanie prywatnymi ubezpieczeniami zdrowotnymi wzrosło w czasie pandemii Corona, a także nastąpiła niewielka tendencja wzrostowa liczby transakcji. Świadczenia z prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego spadły w pierwszej fazie pandemii, na przykład operacje zostały przełożone. Teraz następuje proces nadrabiania zaległości i powrót do normalności. VIG zwiększył dochód ze składek w ubezpieczeniach zdrowotnych o 3,3% do 368 mln euro w pierwszej połowie roku.

W ubezpieczeniach na życie nastąpił wzrost o 1,9 proc. do 1,36 mld euro w stosunku do składki regularnej, podczas gdy składki indywidualne spadły o 6,7 proc. do 446 mln euro, zgodnie ze strategią. W świetle niższych stóp procentowych Stadler dostrzega trend w kierunku ubezpieczeń na życie opartych na jednostkach i indeksach. W grupie będą nadal oferowane klasyczne ubezpieczenia na życie.

Stadler nadal dostrzega największy potencjał wzrostu dla VIG w regionie Europy Środkowo-Wschodniej (CEE). Oczekuje największego wzrostu w najbliższych latach w Polsce. Tematem przewodnim działów w okolicy są ubezpieczenia majątkowe, ale zainteresowanie zaczynają się też pojawiać ubezpieczenia na życie.

READ  Opel Rocks E: mini samochód elektryczny dla początkujących kierowców

Vienna Insurance Group w swojej nowej strategii zamierza zająć co najmniej 3 pozycję na podstawowym rynku 20 krajów Europy Środkowo-Wschodniej z wyjątkiem Słowenii. Nie znajdują się jeszcze w pierwszej trójce w Polsce, na Węgrzech, w Chorwacji, Serbii, Bośni i Czarnogórze. Według Stadlera na większych rynkach, takich jak Polska i Węgry, osiągnięcie tego celu bez przejęć zajmie trochę więcej czasu. Jak informowaliśmy, pod koniec zeszłego tygodnia VIG otrzymał zielone światło od unijnego organu nadzoru konkurencji na planowane przejęcie portfela CEE holenderskiej grupy ubezpieczeniowej Aegon, który jest obecnie blokowany przez Węgry. Stadler postrzega to również jako pozytywny znak dla rozmów z Węgrami. VIG nadal prowadzi konstruktywne rozmowy z węgierskim Ministerstwem Finansów.

W pierwszym półroczu VIG wypracował bardzo mocny wynik pomimo globalnej pandemii, co podkreślił prezes VIG. Według Stadlera rozwój biznesu jest zbliżony do poziomu sprzed pandemii Corony. Stadler postrzega model biznesowy jako mający pozytywny wpływ na stabilny rozwój, co daje wszystkim spółkom z grupy regionalnej swobodę organizowania projektów w celu osiągnięcia sukcesu dzięki lokalnie koordynowanym ofertom i rozwiązaniom.

Zysk przed opodatkowaniem wzrósł o 25 procent do 251,4 mln euro w pierwszej połowie roku i obejmuje rezerwy na Covid-19 i burze w wysokości 1 mln euro. Zysk po opodatkowaniu i udziałach niekontrolujących wzrósł o 47,5% do 186,3 mln euro, poinformowała w środę VIG. Wskaźnik mieszany – odszkodowania i koszty mierzone do przychodów – poprawił się i spadł o 0,3 pp do 95,2 proc.

Wolumen składek ubezpieczeniowych wzrósł o 3,5 procent do 5,77 mld euro. W szczególności ubezpieczenia majątkowe odnotowały silny wzrost o 5,7% do 2,9 mld euro. W ubezpieczeniach samochodowych całkowite dochody wzrosły o 7,3 proc. do 709 mln euro, a pasywa o 3,7 proc. do 810 mln euro. Generalnie składki wzrosły najbardziej w sektorach Czech, Polski, Rumunii i Węgier. Całkowite koszty roszczeń ubezpieczeniowych pomniejszone o udział reasekuratorów wyniosły 3,6 miliarda euro, co stanowi wzrost o 0,9 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

READ  Gospodarka: jakie drogie surowce wpływają na inflację

Potwierdzone prognozy całoroczne. Oprócz trwającej pandemii korony i wysokiego poziomu niepewności co do rozwoju i skutków zmiennej delta, na przebieg drugiej połowy 2021 r. mogą wpłynąć inne klęski żywiołowe. „Jednak ze względu na naszą ostrożną politykę rezerwacji jesteśmy pewni że osiągniemy Nasze cele na 2021 rok. „Potwierdzamy więc nasz pogląd na osiągnięcie wysokości składki w wysokości około 10,4 miliarda euro i zysku przed opodatkowaniem w przedziale od 450 do 500 milionów euro. Ogólny stosunek powinien wynosić około 95 procent”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury, ekonomii i pokoju

Published

on

Nagrody Nobla odbędą się w październiku. Tutaj zawsze podajemy informacje o laureatach Nagrody Nobla 2021 w kategoriach Medycyna, Fizyka, Chemia, Literatura, Pokój i Ekonomia.

W 2021 r. ponownie zostaną przyznane Nagrody Nobla w różnych kategoriach. Od 4 października tegoroczni laureaci Nagrody Nobla będą ogłaszani jeden po drugim.

Nagroda istnieje od 1901 roku. Szwedzki wynalazca Alfred Nobel przewidział w swoim testamencie utworzenie fundacji o swoich początkach. Zgodnie z wolą Nobla korzyść ta powinna być przeznaczona na przyznanie nagród „tym osobom, które w minionym roku odniosły największe dobrodziejstwa ludzkości”.

Fundusze są dzielone równo pomiędzy pięć dziedzin: medycynę, fizykę, chemię, literaturę i pokój. „Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii” jest jedyną spośród nagród, których nie można przypisać woli wynalazcy dynamitu i wielokrotnie nagradzanego Alfreda Nobla. Został podarowany przez Riksbank od końca lat 60. i dlatego nie jest uważany, ściślej mówiąc, za bardziej klasyczny. Nagroda Nobla. Zostanie jednak wręczony wraz z innymi nagrodami w rocznicę śmierci Nobla, 10 grudnia.

Kim są laureaci Nagrody Nobla w 2021 roku? Ten artykuł jest regularnie aktualizowany, więc zawsze wiesz, kim są tegoroczni zdobywcy Nagrody Nobla.

Spojrzenie na zdobywców Nagrody Nobla 2021

Nagroda Nobla 2021 Zdobywca nagrody Nobla Reklama
Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny 2021 nadal nieznany 4 października, 11:30
Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki 2021 nadal nieznany 5 października, 11:45
Nagroda Nobla w dziedzinie chemii 2021 nadal nieznany 6 października, 11:45
Literacka Nagroda Nobla 2021 nadal nieznany 7 października, godz.
pokojowa Nagroda Nobla 2021 nadal nieznany 8 października, 11 rano
Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii 2021 nadal nieznany 11 października, 11:45

Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny: zwycięzca 2021

Zwycięzca Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny 2021 nie został jeszcze ustalony.

Poprzedni zwycięzcy:

 • 2020: Harvey J. Alter (Stany Zjednoczone Ameryki), Michael Hutton (Stany Zjednoczone Ameryki) I Karol M. Ryż (Stany Zjednoczone AmerykiAby wykryć wirusa zapalenia wątroby typu C
 • 2019: William Kaelin (Stany Zjednoczone Ameryki), Piotr Ratcliffe (Wielka Brytania) I Greg Semenza (Stany Zjednoczone Ameryki) odkryć molekularne mechanizmy, dzięki którym komórki postrzegają poziom tlenu
 • 2018: Jakub B. Alison (Stany Zjednoczone Ameryki) I Tasuko Hongo (Japonia) za przełom w walce z rakiem za pomocą komórek odpornościowych organizmu
 • 2017: Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young z Stany Zjednoczone Ameryki Aby wyszukać wewnętrzny zegar
 • 2016: Yoshinori Ohsumi (Japonia) za badania nad samotrawieniem komórek
 • 2015: William Campbell (Irlandia), Satoshi Omura (Japonia), Tu Youyou (Chiny) do walki z pasożytami
 • 2014: John O’Keefe (Stany Zjednoczone Ameryki) oraz Mai Brit i Edward Moser (Norwegia) odkryć wewnętrzny system nawigacji w mózgu
READ  Opel Rocks E: mini samochód elektryczny dla początkujących kierowców

Nagroda Nobla w dziedzinie fizyki: Zwycięzca 2021

Laureat Nagrody Nobla nie został jeszcze wybrany do nagrody Nobla w dziedzinie fizyki w 2021 roku.

Poprzedni zwycięzcy:

 • 2020: Reinhard Genzel (Niemcy), Roger Penrose (Wielka Brytania) I Andrea Gęsi (Stany Zjednoczone Ameryki) szukać czarnych dziur
 • 2019: James Peebles (Kanada/Stany Zjednoczone Ameryki), Michel Mayor (Szwajcaria) I Didier Queloz (Szwajcaria) za ich wkład w historię wszechświata i odkrycie egzoplanety
 • 2018: Artur Aszkin (Stany Zjednoczone Ameryki), Donna Strickland (Kanada) I Gerard Moreau (Francja) za badania w fizyce laserów
 • 2017: Rainer WeissaI Barry I Przylądek Thorne z Stany Zjednoczone Ameryki Aby wykryć fale grawitacyjne
 • 2016: David ThewlisI Duncan Haldane I Michael Kosterlitz koniec Wielka Brytania Aby zbadać fazy lub niezwykłe stany materii
 • 2015: takaki kajita (Japonia) I Arthur B. MacDonald (Kanada) udowodnić, że neutrina mają masę
 • 2014: Isamu AkasakiI Hiroshi Amano I Shuji Nakamura koniec Japonia za wynalezienie niebieskiej lampy

Nagroda Nobla w dziedzinie chemii: zwycięzca 2021

Zwycięzca Nagrody Nobla w dziedzinie chemii 2021 nie został jeszcze ustalony.

Poprzedni zwycięzcy:

 • 2020: Emmanuel Charpentier (Francja) I Jennifer Doudna (Stany Zjednoczone Ameryki) opracowanie metod modyfikacji genetycznej
 • 2019: Jan Wystarczająco dobry (Stany Zjednoczone Ameryki), Stanley Whittingham (Wielka Brytania) I Akira Yoshino (Japonia) opracowanie akumulatorów litowo-jonowych, które można znaleźć w wielu produktach codziennego użytku, takich jak smartfony, laptopy i pojazdy elektroniczne
 • 2018: Frances ArnoldI George Smith (Stany Zjednoczone Ameryki) i proszę pana Grzegorz Winter (Wielka Brytania) opracowywać leki oparte na zasadach ewolucji
 • 2017: Jacques Dubuchet (Szwajcaria), Joachim Frank (Stany Zjednoczone Ameryki) I Richard Henderson (Wielka Brytania) do opracowania kriogenicznej mikroskopii elektronowej, dzięki której biocząsteczki stają się widoczne
 • 2016: Jean-Pierre Sauvage (Francja), Pan James Fraser Stoddart (Wielka Brytania) I Bernard L. Feringa (Holandia) opracować ultramałe maszyny molekularne
 • 2015: Thomas Lindall (Szwecja), Paul Modric (Stany Zjednoczone Ameryki) I Drogi Piosenkarze (indyk / Stany Zjednoczone Ameryki) za badania nad tym, jak komórki naprawiają uszkodzone DNA
 • 2014: Stefana Wzgórza (Niemcy) jak Eric Petzig I William Morner z Stany Zjednoczone Ameryki Za jego rozwój w dziedzinie nanoskopii do śledzenia cząsteczek wewnątrzkomórkowych
READ  Gospodarka: jakie drogie surowce wpływają na inflację

Literacka Nagroda Nobla: zwycięzca 2021

dla niego Literacka Nagroda Nobla Laureat Nagrody Nobla w 2021 roku nie został jeszcze ustalony.

Dotychczasowi laureaci wyróżnieni za swoje dzieła literackie:

 • 2020: szczęśliwa Louise (Stany Zjednoczone Ameryki)
 • 2019: Piotr Handke (Austria)
 • 2018: Olga Tokarczuk (Polska)
 • 2017: Kazuo Ishiguro (Wielka Brytania)
 • 2016: Bob Dylan (Stany Zjednoczone Ameryki)
 • 2015: Swietłana Aleksijewicz (Białoruś)
 • 2014: Patryk Modiano (Francja)

Pokojowa Nagroda Nobla: zwycięzca 2021

dla niego pokojowa Nagroda Nobla Laureat Nagrody Nobla w 2021 roku nie został jeszcze ustalony.

Poprzedni zwycięzcy:

 • 2020: Światowy Program Żywnościowy Organizacji Narodów Zjednoczonych walczyć z głodem
 • 2019: Etiopia Premier Abiy Ahmed Za jego inicjatywę rozwiązania sporu granicznego między Etiopia i sąsiedniego kraju Erytrea
 • 2018: Nadia Murad | (Irak) I Dennis Mukwege (KongoZwalczanie przemocy seksualnej jako broni wojennej
 • 2017: ICAN dla wojny z bronią jądrową
 • 2016: Kolumbia wtedy szef Juan Manuel Santos Za jego wysiłki, które trwały ponad pięćdziesiąt lat Wojna domowa skończyć na swoim
 • 2015: Tunezyjski Kwartet Dialogu na rzecz Demokracji
 • 2014: Malala Yousafzai (Pakistan) I Kailash Satyarthi (Jeśli) za walkę z prześladowaniem dzieci io prawo wszystkich dzieci do nauki

Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii: Zwycięzca 2021

Zwycięzca w kategorii ekonomicznej nie został jeszcze wyłoniony.

Poprzedni zwycięzcy:

 • 2020: Paul R. Milgrom (Stany Zjednoczone Ameryki) I Robert B. Wilsona (Stany Zjednoczone Ameryki) udoskonalać teorię aukcji i wymyślać nowe formy aukcji
 • 2019: Estera Duflo (Francja), Abhijit Banerjee (Jeśli) I Michael Kramer (Stany Zjednoczone Ameryki) za ich empiryczne podejście do walki z ubóstwem na świecie
 • 2018: William de Nordhaus I Paul M. Romer z Stany Zjednoczone Ameryki Za pracę nad zmianami klimatycznymi i innowacjami technologicznymi
 • 2017: Richard H. Thaler (Stany Zjednoczone Ameryki) za wkład w psychologię biznesu
 • 2016: Oliver Hart (Wielka Brytania) I Bengt Holmstrom (Finlandia) za ich wkład w teorię kontraktu
 • 2015: Angus Deaton (Szkocja) za analizę konsumpcji, ubóstwa i dobrobytu
 • 2014: Jane Tyrol (Francja) za analizę siły rynkowej i organizacji rynku
READ  Agrar - Potsdam - Vogel domaga się zgody na transfer świń do Polski - gospodarka

(Ten)

Chcemy poznać Twoją opinię: zgiń Augsburski generał Współpracuje więc z instytutem wyborczym CV razem. Przeczytaj tutaj, o co chodzi w reprezentatywnych ankietach i dlaczego warto się zarejestrować.

Continue Reading

Economy

Filtr „Czarne legowisko” wywołuje dyskusje z dużym wybrzuszeniem w kroczu

Published

on

Filtr DHDL przykuwa uwagę legginsami (fotomontaż)

© TVNOW & RTL / Bernd Michael Maurer

W jaskini lwów na Vox założyciele Novus mają nadzieję na zawarcie umowy z jednym z pięciu lwów. Jednak u publiczności to nie ich produkt wywołuje poruszenie, ale obcisłe spodnie założycielki firmy, które tworzą niekorzystną wybrzuszenie w kroczu.

Kolonia – in Legowisko lwa Założyciele prezentują swoje innowacyjne pomysły przed jury. W najlepszym przypadku znajdziesz korzystnego inwestora, który może wesprzeć założycieli. Ale w trzecim odcinku 10 sezonu widzowie są nieco rozproszeni przez boisko.

Marcus Widge (po lewej) i Rene Ranger prezentują e-rower Novus.

© RTL / Bernd-Michael Maurer TVNOW

Założyciele René Renger i Marcus Weidig z Novus One wprowadzają całkowicie elektryczny motocykl i mogą zainspirować inwestorów swoim pomysłem. Ogłaszają nawet, że Elon Musk rzeczywiście chciał kupić ten pomysł. Rower ma kosztować prawie 30 tys. euro i może rozpędzić się do 130 km/h. Wszystko jest całkowicie elektryczne. Jednak to nie rower wywołał spore zamieszanie na tym boisku, ale raczej lekko obcisłe spodnie używane przez współzałożyciela Marcusa Widge’a. Wkradł się tam nieprzyjemny incydent dotyczący kostiumu.

Lions’ Den: Widzowie żartują z wypadku kostiumowego

Użytkownicy Twittera żartują na temat zepsutych spodni filtra DHCP

© Zrzut ekranu na Twitterze

Jego spodnie są trochę luźne w jednym miejscu. Wygląda na to, że jego szare spodnie garniturowe nakładają się na jego najlepszy kawałek. Publiczność w domu natychmiast to zauważa. Świętują kandydata na Twitterze: „Kupuję wszystko, co ma do zaoferowania, bez względu na cenę”, pisze jeden z fanów i publikuje zdjęcie założyciela ze strzałką wskazującą jego ruch. Inny widz od razu poleca inny format telewizyjny: „Lepiej, żeby kandydat po prawej brał udział w Naked Attraction”.

Tylko sam Marcus wie, czy był naprawdę dobrze zaopatrzony, czy po prostu cieszy się, że stoi w jaskini lwa. Zdecydowanie zdobył trochę sławy, będąc w programie. Niestety nie jest to osoba, na którą liczył. Novus musi opuścić show bez umowy.

READ  Sobotnie wiedźmy na Wall Street: tydzień na giełdzie kończy się negatywnie

Continue Reading

Economy

Reakcje z zagranicy po wyborach federalnych: wiwatują europejscy socjaldemokraci – Chiny i Rosja czekają – Polityka

Published

on

Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans jako jeden z pierwszych w Brukseli pogratulował socjaldemokratom zwycięstwa w wyborach. „Sprawiedliwość społeczna, ochrona klimatu i zielona transformacja naszej gospodarki i społeczeństwa idą w parze, a wyniki wyborów to potwierdzają!” Na Twitterze dla Socjaldemokraty Timmermansa późnym niedzielnym wieczorem. W swojej ojczyźnie, Holandii, socjaldemokraci mogą tylko pomarzyć o wynikach wyborów, jak w Niemczech. Tam Socjaldemokratyczna PvdA była największym przegranym w wyborach parlamentarnych w marcu zeszłego roku, z zaledwie 5,7 proc.

Z kolei przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen początkowo nie skomentowała publicznie wyniku poniedziałkowych wyborów – w jej autorytecie, a także w reprezentacji państw członkowskich, postrzegany jest wynik wąskich wyborów z troską. .

Główną obawą jest to, że dopóki w Berlinie nie powstanie nowy rząd, może nie być możliwe podejmowanie ważnych decyzji na szczeblu UE. Mogłoby to stanowić problem m.in. dla projektów legislacyjnych, które zostały niedawno wprowadzone, aby osiągnąć cele UE w zakresie ochrony klimatu.

Francja liczy na szybkie negocjacje koalicyjne w Berlinie

Podobnie jak von der Leyen, prezydent Francji Emmanuel Macron początkowo nie skomentował wyniku wyborów. Główną nadzieją w Pałacu Elizejskim jest to, że negocjacje koalicyjne w Berlinie nie potrwają długo. Na początku francuskiej prezydencji w UE w styczniu Francja potrzebuje silnego partnera, aby posuwać się naprzód we wspólnych projektach, na przykład w dziedzinie obronności i biznesu. W Paryżu nie ma oficjalnego partnera marzeń. Przed wyborami Elysee postrzegał FDP jako władcę, a tym samym kluczową część negocjacji koalicyjnych.

[Wenn Sie aktuelle Nachrichten aus Berlin, Deutschland und der Welt live auf Ihr Handy haben wollen, empfehlen wir Ihnen unsere App, die Sie hier für Apple- und Android-Geräte herunterladen können.]

Socjaliści francuscy byli bardzo zadowoleni z dobrych wyników osiągniętych przez ich przyjaciół z partii w Niemczech. Burmistrz Paryża Anne Hidalgo, która w kwietniu będzie startować w wyborach prezydenckich z ramienia socjalistów, pogratulowała kandydatowi SPD na kanclerza Olafa Schultza, “który, mamy nadzieję, zostanie następnym kanclerzem”.

READ  Agrar - Potsdam - Vogel domaga się zgody na transfer świń do Polski - gospodarka
Francuski minister stanu ds. Europy Clément Bonn uważa Schultza za gwaranta ciągłości. Zdjęcie: Kenzo Tripuillard/AFPPowiększenie
Francuski minister stanu ds. Europy Clément Bonn uważa Schultza za gwaranta ciągłości.
© Kenzo Tribouillard / AFP

Hiszpania gratuluje Schulzowi i Partii Socjaldemokratycznej

Gratulacje Schultza pochodziły również z Hiszpanii, gdzie socjaldemokratyczny premier Pedro Sanchez jest u władzy od ponad trzech lat, pomimo trwających kryzysów. Sanchez przeanalizował wynik wyborów w Niemczech słowami, że z możliwością rządu federalnego kierowanego przez socjaldemokratów, istnieje możliwość, że „będziemy zjednoczeni w kolorze i kierunku naszych rządów”.

Stwierdził, że Hiszpania i Niemcy będą nadal pracować na rzecz silnej Europy oraz sprawiedliwej i zielonej odbudowy po kryzysie koronacyjnym, ponieważ nikt nie zostanie w tyle. W krajach takich jak Hiszpania zwraca się szczególną uwagę na to, jak przyszły rząd federalny zajmie stanowisko w kwestii wspólnego zadłużenia UE i powrotu do surowszej dyscypliny budżetowej.

To, że sygnalizacja świetlna sprzymierza się tylko z Zielonymi i Liberałami, stoi pod znakiem zapytania posłów SPD w Parlamencie Europejskim. „Mamy perspektywę innego rządu i teraz chcemy doprowadzić go do sukcesu” – powiedział w poniedziałek eurodeputowany SPD Jens Geier. Jego kolega z grupy parlamentarnej Udo Polmann (SPD) nie znalazł nic złego w tym, że Zieloni i FDP początkowo chcieli ze sobą rozmawiać, o ile jeden z potencjalnych partnerów nie „znowu wpadł w krzaki tuż przed bramą” Zamknij ”.

Geyer, poseł SPD, oczekuje ostrzejszego zachowania wobec Polski

Tymczasem Geyer oczekuje, że rząd federalny zajmie bardziej zdecydowane stanowisko w sporze o praworządność z Polską, jeśli Schulz ma zastąpić kanclerz Angelę Merkel (CDU). „Trudno sobie wyobrazić, że rząd federalny kierowany przez socjaldemokratów wyłoni się tak cicho, jak poprzedni rząd, jeśli chodzi o rządy prawa” – powiedział Gayer.

Niedawno podczas wizyty w Warszawie w sporze o izbę dyscyplinarną SN Merkel zażądała, aby spór został rozwiązany na drodze dialogu. W świetle grożącej grzywny, jaką może nałożyć Europejski Trybunał Sprawiedliwości, kanclerz oświadczył: „Polityka to coś więcej niż chodzenie do sądu”.

Konserwatywny nacjonalistyczny rząd PiS w Warszawie był szczególnie zadowolony z dobrych wyników liberałów. Ambasador Polski w Berlinie Andrzej Przybylski skomentował: „Wolna Partia Demokratyczna przeważy szalę i to dla nas doskonała wiadomość”. Ministrowie spraw zagranicznych partii – tacy jak Hans-Dietrich Genscher – zawsze byli dobrzy dla Polski.

To, czy nowy rząd będzie kierowany przez SPD, czy CDU, nie ma większego znaczenia. „W odniesieniu do SPD istnieje obawa przed głęboką sympatią dla Rosji, ale ma to więcej wspólnego z kierownictwem partii niż z Schultzem” – powiedział Przylbyski. Zieloni ostrożniej podchodzą do Rosji, co jest korzystne dla Polski.

tylne drzwi jamajka

Pomimo takich gier umysłowych o możliwą zmianę kursu w kwestiach polityki europejskiej za kanclerza Schulza, dla wszystkich obserwatorów w Brukseli i stolicach partnerskich stolic UE jest również jasne, że możliwa jest również koalicja „Jamajka” pod przewodnictwem UE. Dlatego francuski minister stanu Clement Bonn był po bezpiecznej stronie, kiedy powiedział France Info, że wkrótce dojdzie do „złożonego” sojuszu z trzema partnerami wśród niemieckich sąsiadów.

Bonn sukces wyborczy SPD tłumaczył tym, że Schulz jako wicekanclerz mniej więcej poszedł w ślady Merkel. Sekretarz Stanu ds. Europy powiedział, że kandydat SPD na kanclerza jest gwarantem ciągłości. Nawet jeśli Macron nie chce ingerować publicznymi wypowiedziami w tworzenie rządu w Niemczech, to pochwała Schulza przez jego ministra spraw zagranicznych może być wskazówką, że w Paryżu można sobie wyobrazić kandydata socjaldemokratów w Kancelarii. Paryż oczekuje, że Scholz będzie bardziej przychylny w debacie na temat unijnych reguł dotyczących deficytu, które zostaną złagodzone na wniosek Francji i Włoch.

Tymczasem Beaune pozostawił otwarte tylne drzwi dla „Jamajki” w swojej ocenie nadchodzących rozmów eksploracyjnych. Powiedział France 2, że z socjaldemokratami łatwiej będzie rozmawiać o inwestycjach i zasadach budżetowych. Jednak w przypadku CDU istnieje więcej podobieństw w obronności i bezpieczeństwie. W każdym razie Bonn ma nadzieję na nowy rząd w Niemczech „do końca roku”. Na początku 2022 r. Francja obejmie rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej, a następnie będzie oczekiwała aktywnego wsparcia ze strony Berlina.

Czas pokaże, czy Macron wywoła fajerwerki pomysłów na początku francuskiej prezydencji w UE na początku roku, tak jak to zrobił w swoim przemówieniu na Sorbonie w Paryżu cztery lata temu. Pewne jest jednak, że w niedzielę szef państwa był informowany o wydarzeniach podczas wieczoru wyborczego w Niemczech. Kiedy liczono głosy w Niemczech, Macron odwiedził Lyon na dorocznym spotkaniu najlepszych francuskich szefów kuchni.

Szukam Niemiec na spotkaniach z najlepszymi szefami kuchni

W tym samym czasie głowa państwa została poinformowana SMS-em od swojego doradcy dyplomatycznego Emmanuela Bonna i eksperta ds. Europy Aleksandra Adama o możliwych koalicjach rządowych. A Macron nie wydaje się chcieć pozostawać bezczynnym wobec wizji Niemiec w ciągu najbliższych kilku tygodni. Minister spraw zagranicznych Bonn uważa, że ​​powinny rozpocząć się nieformalne rozmowy między rządem w Paryżu a potencjalnymi partiami rządu niemieckiego.

Sprzeciw Austrii

W przeciwieństwie do austriackich socjaldemokratów, zielonych i rozradowanych liberałów konserwatywny premier Sebastian Kurz wygłosił ostrożne oświadczenie po wyborach powszechnych. „Wynik wyborów w Niemczech pozwala na różne konstelacje, a nadchodzące tygodnie pokażą, kto będzie przyszłym kanclerzem w Niemczech” – powiedział w poniedziałek kanclerz i lider partii ÖVP. Przed wyborami Kurz ostrzegał przed lewicową koalicją, która jego zdaniem zmieni na gorsze Niemcy i Europę.

Prezydent USA podziwia zwycięstwo socjaldemokratów

Kilku szefów państw spoza Europy komentowało również wyniki wyborów w Niemczech. „Burza z piorunami… idź dalej”, powiedział w niedzielę prezydent USA Joe Biden, kierujący socjaldemokratami w wyborach federalnych. Najpotężniejszy prezydent świata raczej nie będzie miał problemów z kanclerzem Olafem Schultzem. Obaj politycy niedawno świętowali, na przykład, przełom w nałożeniu globalnego minimalnego podatku na firmy działające na arenie międzynarodowej jako ogromny sukces.

Rosja i Chiny mają nadzieję na rozszerzenie relacji

Po wyborach parlamentarnych Kreml wykazał zainteresowanie rozszerzeniem stosunków. „Łączy nas zrozumienie, że problemy można rozwiązać tylko poprzez dialog”, powiedział w poniedziałek w Moskwie rzecznik MSZ Dmitrij Pieskow, cytowany przez państwową agencję informacyjną RIA Nowosti.

Ale następczyni kanclerza Angeli Merkel będzie miała trudną spuściznę. Relacje między Berlinem a Moskwą są obecnie bardzo napięte, m.in. z powodu ataków hakerskich na niemieckich polityków oraz uwięzienia przeciwnika Kremla Aleksieja Nawalnego. Przede wszystkim Rosja powinna obawiać się sprzeciwu Zielonych wobec działania kontrowersyjnego bałtyckiego gazociągu Nord Stream 2.

Z drugiej strony mają nadzieję i oczekują w Pekinie, że „nowy rząd niemiecki będzie kontynuował pragmatyczną i wyważoną politykę wobec Chin”. Nie gratulując wprost żadnej partii, Pekin wyraził nadzieję na dalszą dobrą współpracę z Niemcami po wyborach parlamentarnych.

W oświadczeniu Ministerstwa Spraw Zagranicznych wyraźnie doceniono zaangażowanie kanclerz Niemiec Angeli Merkel (CDU), która w czasie swojej kadencji kładła duży nacisk na rozwój stosunków z Chińską Republiką Ludową. „Chiny naprawdę to doceniają” – powiedziała rzeczniczka Hua Chunying. Przed wyborami obserwatorzy w Chinach wyrażali obawy, że pod rządami nowego rządu federalnego stosunki mogą ulec pogorszeniu i że Niemcy mogą bardziej zwrócić się w stronę Stanów Zjednoczonych, które tworzą międzynarodowy sojusz przeciwko Pekinowi. (łyżeczka, despa)

Continue Reading

Trending