Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Czy roczny wzrost jest nieuchwytny?

Published

on

Raport rynkowy: Czy roczny wzrost jest nieuchwytny?


Raport rynkowy

Stan: 09.05.2023 12:53

Poziom 16 000 pkt jest jeszcze w zasięgu niemieckiego indeksu giełdowego, ale obecnie brakuje zachęt do kupowania na giełdzie. Inwestorzy nie wahają się przed ważnymi danymi o inflacji w USA.

Do południa DAX spadł o około 0,3 procent do czerwieni i oscylował wokół 15 910 punktów. Niedawny rajd za rok na poziomie nieco ponad 16 000 punktów jeszcze się nie skończył.

„Wciąż brakuje pozytywnych czynników, które przyciągnęłyby kupujących na rynek na wysokim poziomie iz powodu wielu niepewności”, mówi ekspert rynkowy Jürgen Molnar z biura maklerskiego RoboMarkets. Do tej pory każda próba została całkowicie wyprzedana. Inwestorzy nie chcieli dać się nabrać na jutrzejsze dane o inflacji w USA.

Po południu nie należy spodziewać się świeżego impetu z Wall Street. Indeksy amerykańskie raczej nie otworzą się zbyt często w Nowym Jorku, jak wskazują amerykańskie kontrakty terminowe. Dow Jones zamknął się wczoraj z niewielkimi stratami.

W końcu amerykańska Rezerwa Federalna (Fed) wygłosiła wieczorem uspokajające uwagi na temat sektora bankowego. Fed jest zdania, że ​​amerykańskie banki generalnie radzą sobie dobrze pomimo niedawnych zawirowań w przemyśle. Instytucje finansowe mają wystarczającą płynność, zgodnie z opublikowanym wczoraj półrocznym raportem Rezerwy Federalnej na temat stabilności finansowej.

Mark Branson, szef niemieckiego Federalnego Urzędu Nadzoru Finansowego (BaFin), powiedział, że światowy system finansowy do tej pory okazał się stabilny. Dotyczy to również większości niemieckich banków. Tylko kilka małych banków podlega szczególnemu monitorowaniu przez BaFin. „Ale nie jest pewne, czy ten trudny etap nas stworzył” – ostrzegł Branson na dorocznej konferencji prasowej agencji. Z jednej strony możliwe są dalsze podwyżki stóp procentowych, z drugiej strony skutki wyższych stóp procentowych często dopiero z opóźnieniem odzwierciedlają się w wycenach i bilansach.

Sytuacja na giełdach azjatyckich wygląda lepiej niż na Wall Street. Japoński indeks Nikkei zamknął się o 1 procent do 29 243 punktów. Ceny wzrosły również w Chinach. Inwestorzy w Chinach początkowo nie byli pod wrażeniem dość słabych danych eksportowych z tego kraju. Pekińskie służby celne ogłosiły dziś, że eksport wzrósł o 8,5% rok do roku do 295,4 mld USD. Wzrost był jednak mniejszy niż w poprzednim miesiącu, kiedy zanotowano wzrost o 14,8 proc. Chiny dążą do osiągnięcia w tym roku znacznego ożywienia gospodarczego po zakończeniu surowej polityki radzenia sobie z koronawirusem.

Sygnały z niemieckiej gospodarki również są słabe w południe. W marcu niemiecki przemysł elektryczny i cyfrowy odnotował spadek zamówień po raz pierwszy od dwóch i pół roku. Andreas Güntermann, główny ekonomista stowarzyszenia branżowego ZVEI, powiedział, że wartość zamówień była o 9,7 proc. niższa niż w poprzednim roku. Zamówienia z zagranicy gwałtownie spadły o 15,2 proc. W efekcie zamówienia za cały pierwszy kwartał były o 0,1 proc. niższe niż w tym samym okresie rok wcześniej. Jednak na razie biznes nadal idzie dobrze: sprzedaż w pierwszym kwartale 2023 r. przekroczyła wartość z poprzedniego roku o 16,0 procent, do 60,9 mld euro.

Poziom 1,10 USD, który euro wyraźnie przebijało kilka razy w ciągu ostatniego tygodnia, nadal stanowi wyzwanie. W południe wspólna europejska waluta kosztuje 1,0980. Cena ropy naftowej również stała się nieco tańsza. Baryłka ropy Brent North Sea kosztowała we wczesnych godzinach 76,60 USD, czyli około 0,3% mniej niż wczoraj.Cena uncji złota w 2026 r. jest nieco wyższa niż wczoraj.

Grupa medyczna Fresenius ma zaskakująco dobry start w nowy rok, a stawką jest największy zwycięzca DAX. Podczas gdy sprzedaż w pierwszym kwartale wzrosła o pięć procent rok do roku do 10,2 mld euro, grupa musiała zaakceptować spadek zysków. Jednak wynik operacyjny skorygowany o efekty specjalne spadł o 9% do 908 mln euro, czyli znacznie lepiej niż oczekiwali analitycy. Z drugiej strony firma Fresenius Medical Care (FMC) po raz kolejny udowodniła, że ​​jest odpowiedzialna za firmę Fresenius. W przypadku specjalisty od hemodializy, który od tego czasu został przeniesiony do MDAX, wynik operacyjny spadł o jedną czwartą, a zysk spadł o 45 proc. do 86 mln euro.

READ  Kryzys uchodźczy między Polską a Białorusią: ministrowie spraw zagranicznych UE chcą wysłać „jasną wiadomość” do Mińska - Polityka

Z drugiej strony akcje grupy Daimler Truck notowane są na końcu indeksu DAX. Amerykański bank inwestycyjny Goldman Sachs potwierdził rekomendację kupna akcji po ogłoszeniu danych kwartalnych. Spółka odnotowała wyraźnie lepsze wyniki w pierwszym kwartale dzięki wyższemu popytowi i lepszej podaży półprzewodników. Daimler Truck zwiększył swoją sprzedaż o 15 procent w porównaniu z kwartałem poprzedniego roku do dobrych 125 000 sztuk. Sprzedaż wzrosła o 25 proc. do 13,2 mld euro, a wynik grupy potroił się do prawie 795 mln euro.

Kierownictwo Lufthansy spotkało się z dużą krytyką ze strony akcjonariuszy podczas tegorocznego wirtualnego walnego zgromadzenia. Marka premium Lufthansy została osłabiona przez obsługę jej lotów przez Eurowings i Eurowings Discover, a także przez zewnętrzne firmy czarterowe, 11 bardzo złożonych operacji lotniczych grupy, firmy funduszy Deka Investment i Union Investment skarżyły się. „Dżungla marek dezorientuje klientów i stwarza poważne zagrożenie dla reputacji” — powiedział Ingo Spisch, szef ds. zrównoważonego rozwoju w firmie Decca. Nie ma jasnej strategii” – skrytykował dyrektor generalny Carsten Spoor, podobnie jak Henrik Pontzen, szef ds. zrównoważonego rozwoju w Union Investment.

Powietrze jest gęste na tegorocznym dorocznym walnym zgromadzeniu Lufthansy.
więcej

Producent elektroniki obronnej Hensoldt rozpoczął rok od gwałtownego wzrostu. W pierwszym kwartale sprzedaż wzrosła o około 18 procent, do 338 milionów euro, w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. EBITDA operacyjna skorygowana o efekty specjalne wzrosła o ponad 80 procent do 30 mln euro. Konsekwencją były jednak niekorzystne kursy walutowe oraz transakcje zabezpieczające ryzyko stopy procentowej. W rezultacie strata netto wzrosła o ponad jedną piątą do 20 milionów euro.

Wyższe koszty personelu i logistyki obniżyły zyski producenta samochodów Normy z Hesji i dostawcy przemysłowego w pierwszym kwartale. Skorygowany wynik operacyjny (EBIT) spadł o ponad jedną czwartą do 22,6 mln euro. W celu obsługi zaległych zamówień klientów uruchamiano dodatkowe zmiany, zatrudniano pracowników tymczasowych oraz realizowano przewozy specjalne. Dzięki podwyżce cen sprzedaż wzrosła o 3,5 proc. do 315 mln euro. Zarząd potwierdził cele na 2023 rok. Chce osiągnąć wzrost sprzedaży w średnio jednocyfrowym przedziale procentowym oraz stabilną operacyjną rentowność sprzedaży (marża EBIT) na poziomie ośmiu procent.

READ  Rynek pracy USA: „Wszyscy wyjechaliśmy” – to konsekwencje braku siły roboczej

Niższe ceny energii elektrycznej i niższa produktywność wiatru odbiły się na wynikach spółki deweloperskiej PNE, zajmującej się budową farm wiatrowych. Wynik operacyjny Ebitda w pierwszym kwartale spadł o połowę do 8,6 mln euro. Najważniejsze jest to, że PNE odnotowało stratę w wysokości 0,08 EUR na akcję po wzroście w wysokości 0,13 EUR rok temu. Przychody wzrosły jednak do 32,2 mln euro (rok wcześniej: 29,5 mln euro). Jednak PNE pomyślnie zatwierdziło nowe farmy wiatrowe o łącznej mocy 79 MW i złożyło oferty na 96 MW.

Spadające ceny ropy spowodowały spadek zysków giganta naftowego Saudi Aramco w pierwszym kwartale. Wynik końcowy był odpowiednikiem około 29 miliardów euro w kasach fiskalnych. To o 19 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Straty spowodowane spadkiem cen ropy zostały częściowo zrekompensowane niższymi podatkami i poprawą wyników finansowych. Niedawno akcjonariuszom wypłacona zostanie dywidenda w wysokości 17,7 mld euro za pierwszy kwartał.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.

Published

on

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.
  1. Strona główna
  2. konsument

Naciska

Przypomnienia nie kończą się jednak na czekoladzie. A teraz miało to wpływ na popularną odmianę czekolady Ritter Sport. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia.

Kassel – Czekolada cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od tego, czy ma służyć jako poprawiacz nastroju, nagroda czy przekąska pomiędzy. Niektórzy lubią chrupiące, inni rozpływające się w ustach. Marka Ritter Sport cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników czekolady. Marka stale wprowadza nowe rodzaje swoich produktów. Ale w przypadku jednej grupy należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zmienne mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia.

twórca Alfreda Rittera GmbH
projekt Jogurt Ritter Sport z mleczną czekoladą
Dotyczy daty przydatności do spożycia 02.03.2025
Jednostka opakowania 100 gramów

Plastikowe elementy poszczególnych batoników: Znajdują się tam ostrzeżenia dotyczące spożywania czekolady „Ritter Sport”.

Firma Alfred Ritter GmbH wycofała z rynku produkt „Ritter Sport Filled Milk Chocolate” w wersji „jogurtowej” – poinformował na swojej stronie internetowej Federalny Urząd ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności. Grocerieswarning.de wspomniany. Według firmy poszczególne panele mogą zawierać części z tworzywa sztucznego. Z tego powodu konsumenci powinni unikać uszkodzonej czekolady.

Ciała obce, takie jak odłamki plastiku, odłamki szkła lub części metalowe, mogą spowodować poważne obrażenia jamy ustnej i gardła. Skutkiem są często obrażenia wewnętrzne lub krwawienie. Niedawno wycofano z obrotu produkt wędliniarski Kaufland, ponieważ zawierał ciała obce, których spożycie mogło zagrażać życiu.

Wycofanie z rynku dotyczy słynnej czekolady „Ritter Sport”. © Leon Koegeler/photothek.de/Imago

Problem dotyczył trzech partii jogurtu sportowego Ritter's.

Dla trzech partii zamieszczono ostrzeżenie dotyczące spożycia, preferowane przed 3 lutego 2025 r. Klienci, którzy zakupili produkt, którego dotyczy ten problem, nie powinni go spożywać, lecz powinni zwrócić go do sklepu.

Przypomnienia dotyczące słodyczy nie są rzadkością. Niedawno wszczęto ogólnokrajową akcję wycofywania słodyczy w związku z odkryciem możliwego genetycznie szkodliwego działania słodyczy po ich spożyciu. W zeszłym roku popularne słodycze zostały wycofane ze względu na ryzyko salmonelli.

READ  40 lat temu: Atari pogrzebało całą branżę gier wideo na śmietniku
Continue Reading

Economy

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

Published

on

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

W 2023 roku Polska po raz pierwszy zastąpi Chiny w roli najważniejszego partnera handlowego Berlina. Według aktualnej analizy Banku Inwestycyjnego w Berlinie (IBB) eksport do sąsiedniego kraju wzrósł łącznie o 9,2 proc., osiągając kwotę 1,18 mld euro.

Ogółem handel zagraniczny Berlina z Polską wyniósł 4,11 mld euro. Całkowity wolumen handlu z Chinami, składający się z importu (2,76 mld euro) i eksportu (1,25 mld euro), wyniósł zaledwie cztery miliardy euro.

Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.
Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.

© Stock.adobe.com

Przede wszystkim wzrósł import z Polski. Wolumen wzrósł o 925 mln euro do 2,93 mld euro. Głównym importem był surowiec tytoniowy i wyroby tytoniowe (1,09 mln euro). Polska jest jednym z największych na świecie eksporterów wyrobów tytoniowych i znaczącym ich producentem.

Polacy kupowali przede wszystkim części samochodowe i produkty farmaceutyczne

Eksport podwozi, silników, produktów farmaceutycznych oraz sprzętu do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej z Berlina do Polski znacznie wzrósł, podczas gdy eksport produktów naftowych i wyrobów z tworzyw sztucznych spadł.

Zdaniem ekspertów IBB, Chiny stanowią obecnie dla Berlina największe ryzyko polityczne w handlu zagranicznym, a powodem tego jest duże uzależnienie od chińskich produktów. Ogólnie rzecz biorąc, pokazuje to, że stosunki handlowe Berlina stają się coraz bardziej zróżnicowane i „koncentrują się na rynkach wschodzących, takich jak Polska”.

Continue Reading

Economy

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Published

on

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Incydent w Nowym Jorku
Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Lista części, które samoloty Boeinga gubią podczas lotu, jest coraz dłuższa. Ale na szczęście incydent w Nowym Jorku również przebiegł gładko. Po zaginionym chipie awaryjnym nie ma jednak śladu.

Tuż po starcie w piątek inny samolot Boeinga stracił część samolotu. Jak podają agencje informacyjne AP i Reuters, w samolocie linii Delta Airlines doszło do awaryjnego poślizgu. Piloci poczuli wibracje w samolocie i zawrócili. Samolot bezpiecznie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku, skąd również wystartował.

Linie Delta Air Lines podały, że po starcie piloci otrzymali ostrzeżenie o awaryjnym poślizgu po prawej stronie samolotu i usłyszeli nietypowy dźwięk Boeinga 767 dochodzący z tego obszaru. Następnie według doniesień piloci ogłosili sytuację awaryjną, aby można było szybko wrócić na lot. na lotnisko. Linie lotnicze podały, że samolot zbudowany w 1990 r. wylądował i skierował się do bramki o własnych siłach.

Mówi się, że na pokładzie samolotu, który miał lecieć do Los Angeles, było 176 pasażerów, dwóch pilotów i pięć stewardów. Według doniesień Delta pasażerowie zostali przeniesieni innym samolotem do Kalifornii. Uszkodzony samolot został wycofany z eksploatacji w celu dalszych badań. Współpracują ze śledczymi i nadal szukają zaginionego chipa. Agencja podała, że ​​Federalna Administracja Lotnicza prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie incydentów.

Ten wypadek jest jednym z ostatnich z serii niefortunnych wypadków, które miały miejsce u producenta samolotów Boeing. Na początku stycznia zamieszanie wywołała część kadłuba, która w nowym 737 MAX 9 po prostu odłamała się podczas lotu. Cudem nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń. Samolot Alaska Airlines udało się bezpiecznie wylądować. Na początku marca tuż po starcie inny Boeing 777 stracił oponę. Uszkodzonych zostało kilka samochodów. Miesiąc później samolot 737-800 musiał zawrócić, ponieważ osłona silnika oddzieliła się podczas startu i uderzyła w klapę skrzydła.

READ  21 października 2022 - Międzynarodowy komunikat prasowy
Continue Reading

Trending