Connect with us

Economy

Rynek pracy USA: „Wszyscy wyjechaliśmy” – to konsekwencje braku siły roboczej

Published

on

drO stanie rynku pracy w USA świadczy mała żółta kartka, którą pracownicy supermarketu w Nebrasce przykleili niedawno na drzwiach sklepu. „Wszyscy zrezygnowaliśmy”, powiedział, „proszę przepraszać za niedogodności”. Sklep od razu stracił wszystkich pracowników. Ich zarobki były zbyt niskie, a liczba nadgodzin zbyt wysoka.

Restauracje, drogerie i warsztaty samochodowe w Ameryce robią obecnie to samo. W całym kraju pracownicy zrezygnowali i szukają nowych, lepszych miejsc pracy. W samym sierpniu było to 4,3 mln, według danych Departamentu Pracy – najwyższa liczba w historii USA.

Przeczytaj także

W kraju panuje poważny niedobór siły roboczej, co daje robotnikom zupełnie nowy poziom władzy. Prawie połowa firm nie jest obecnie w stanie znaleźć wystarczającej liczby pracowników, wynika z badania Stowarzyszenia Ekonomistów NABE.

Mówi się teraz o „wielkiej rezygnacji”, a po niemiecku można mówić o „wielkiej fali rezygnacji”. Termin ten nawiązuje do „Wielkiego Kryzysu”, poważnego kryzysu gospodarczego lat 30. XX wieku.

Obecnie jest około dziesięciu milionów wakatów. W pierwszych miesiącach pandemii amerykańskie firmy masowo zwalniały pracowników, a teraz chcą ich z powrotem. Sytuacja jest bezprecedensowa: gospodarka USA nie upadła tak szybko – i tak szybko się odbudowała.

Przeczytaj także

Wielu pracowników w Wielkiej Brytanii będzie szukało nowej pracy w ciągu najbliższych kilku miesięcy.  Firmy muszą się do tego dostosować

Stopa bezrobocia spadła w październiku do 4,6 proc. Nie powinno za bardzo spadać. Ponieważ wielu Amerykanów nie chce lub nie może teraz podjąć pracy. Rodzice zostają w domu, ponieważ żłobki są zamknięte. Seniorzy, którzy zostali zwolnieni podczas blokad i zrobili prowiant, przeszli na emeryturę. Niektórzy ludzie zaczęli swoją działalność dla siebie, a inni nie odważyli się wrócić do biura z obawy przed Coroną.

Firmy dostosowują się do nowej sytuacji. Zmniejsza wymagania kandydatów, przyciąga premie i oferuje wyższe zarobki. Jeśli złożyłeś wniosek o zostanie sprzedawcą w sieci kosmetycznej The Body Shop lub giganta drogerii CVS, nie będziesz już musiał uzyskiwać świadectwa ukończenia szkoły. Również doświadczenie w Sprzedaż nie jest już potrzebne. W przyszłości Amazon nie będzie wymagał od kandydatów zdania testu na marihuanę.

READ  Silne zyski cenowe: z weekendowym optymizmem

Kasyno w Kolorado oferuje bonus w wysokości 3000 $ za wynajem. Restauracja w Indianie płaci gwarancje czynszu kelnerom, którzy się wprowadzili. Agencja pracy tymczasowej w Michigan wycofuje bon na paliwo o wartości 50 USD wśród kandydatów. Hurtownik Costco i gigant supermarketów Walmart płacą teraz kasjerom i uzupełniają półki ponad 15 dolarów za godzinę, co jest nowością.

Przeczytaj także

Inżynierowie pracują z projektami CAD w fabryce samochodów wyścigowych

niedobór siły roboczej

„Wielkiej Rezygnacji” nie widać końca. „Przepływ zwolnień nie powinien w najbliższym czasie zniknąć”, mówi amerykański konsultant ds. zarządzania Tra Williams. A Williams uważa, że ​​więcej osób może zrezygnować z pracy na początku przyszłego roku. „Po wakacjach wielu wróci do pracy i zdecyduje: »Nie chcę już tego robić«” – mówi.

Po kryzysie finansowym z 2008 roku sytuacja uległa odwróceniu: w tym czasie firmy tonęły w zamówieniach i mogły być selektywne. Mają zwiększone wymagania. Jeśli chciałeś zostać brygadzistą na budowie, musiałeś nagle złożyć dyplom ukończenia college’u.

Ale teraz możesz znów znaleźć pracę w Stanach Zjednoczonych bez studiowania. W 2016 r., według danych amerykańskiej platformy pracy ZipRecruiter, 15 proc. ogłaszanych ofert pracy wymagało tytułu licencjata. Teraz dotyczy to tylko siedmiu procent miejsc pracy. Odsetek reklam niewymagających doświadczenia zawodowego gwałtownie wzrósł w ciągu ostatnich pięciu lat: z dziewięciu do prawie 19 procent.

Przeczytaj także

Rozpocznij udany start: Ci, którzy tworzą określony profil zawodowy, oszczędzają sobie dużo czasu dzięki aplikacjom

Niedobór kandydatów pojawia się w krytycznym momencie dla wielu firm. Amazonka Na przykład potrzebuje dużej pomocy w swoich centrach handlowych w okresie świątecznym. Sklep internetowy chce więc zatrudnić ponad 100 000 nowych pracowników, najlepiej od razu. Walmart patrzy na podobną skalę. FedEx i jego konkurent UPS chcą wynająć około 200 000 przesyłek paczek.

Czy wąskie gardło może trwale zmienić amerykański rynek pracy? Niektórzy uważają, że to możliwe. „Wykształcenie i doświadczenie zawodowe powinny oznaczać trochę postępu” – mówi Brad Hirschbein, ekonomista z Upjohn Institute w Michigan.

„Biznes desperacji”, który obserwujemy obecnie w niektórych firmach, to z pewnością wyjątki. Ale jeśli chodzi o stopnie, mówi Hirschbein, menedżerowie HR będą bardziej hojni w najbliższej przyszłości. Od teraz chodzi bardziej o faktyczne umiejętności kandydatów.

Właściciel supermarketu w Nebrasce, który z dnia na dzień stracił wszystkich pracowników, szybko usunął karteczkę z drzwi i wymienił ją na nową. Zatrudnij, jak wspomniano, i zaoferuj „zadowalające zajęcie”.

Udało się, a oddział został ponownie otwarty. Operator nie chce powiedzieć, czy teraz płatność jest lepsza. Ale to jest założenie, w przeciwnym razie sklep zostanie wkrótce ponownie zamknięty.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Używamy odtwarzacza od dostawcy podcastów Podigee WELT. Potrzebujemy Twojej zgody, aby móc oglądać odtwarzacz podcastów oraz wchodzić w interakcje lub przeglądać treści z Podigee i innych sieci społecznościowych.

„Wszystko w magazynie” to codzienna migawka giełdowa autorstwa zespołu redakcyjnego WELT Business. Codziennie od 7 rano z dziennikarzami finansowymi WELT. Dla ekspertów giełdowych i początkujących. Subskrybuj podcast na spotifyI Podcast AppleI amazonka muzyka I Deezer. lub bezpośrednio przez kanał RSS.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

NVIDIA pokonuje oczekiwania dotyczące zysków: akcje rosną | Życie i wiedza

Published

on

NVIDIA pokonuje oczekiwania dotyczące zysków: akcje rosną |  Życie i wiedza

NVIDIA untermauert seinen Ruf als Super-Aktie!

Der Chip-Hersteller hat am Mittwoch seine Bilanz veröffentlicht – und die ist mehr als erfreulich. Umsatz und Gewinn übersteigen deutlich die Prognosen für den Hersteller von Chips, die auch bei künstlicher Intelligenz (KI) eingesetzt werden.

Die Zahlen sind beeindruckend: So stieg der Umsatz um auf 22,1 Milliarden Dollar gegenüber geschätzten 20,4 Milliarden. Der Nettogewinn lag bei 12,3 Milliarden Dollar; 1,5 Milliarden mehr als noch in der Prognose veranschlagt.

Damit explodierte der Quartalsgewinn von Nvidia innerhalb eines Jahres von 1,4 auf knapp 12,3 Milliarden Dollar! Nvidia-Chef Jensen Huang erklärte dies mit dem weltweiten Einsatz von Künstlicher Intelligenz. Dies habe einen Wendepunkt erreicht. Chips des Konzerns kommen hier zum Einsatz und sind daher hoch gefragt.

Heißt: NVIDIA hat den Markt gerockt – lag mehr als zehn Prozent über den bereits schon sehr optimistischen Analysen der Börsen-Profis.

Und natürlich richtig gute Nachricht für die, die ein NVIDIA-Wertpapier haben. Denn die startet weiter steil an der Börse durch! Nach Bekanntgabe der Zahlen legte NVDIA im nachbörslichen Verkauf Mittwochnacht bis 23 Uhr um zehn Prozent an Wert zu – Tendenz steigend!

Denn die guten Nachrichten des Unternehmens reißen nicht ab: Für das laufende erste Quartal in 2024 erwartet NVIDIA einen Umsatz von rund 24 Milliarden US-Dollar, während Analysten mit 20,4 Milliarden US-Dollar rechnen. Das wären noch mal knapp zum letzten Quartal zehn Prozent drauf!

Continue Reading

Economy

Rolnictwo – Polscy rolnicy wysypują zboże z Ukrainy – Gospodarka

Published

on

Rolnictwo – Polscy rolnicy wysypują zboże z Ukrainy – Gospodarka

Warszawa (dpa) – Polscy rolnicy otworzyli ukraińskie wagony towarowe załadowane zbożem na przejściu granicznym Medica, zamykając na krótko tory na strategicznie ważnej linii kolejowej. Rzeczniczka lokalnej policji powiedziała PTI, że grupa 25 rolników uciekła z miejsca demonstracji przy wiejskiej drodze w stronę pobliskiej linii kolejowej. Procedura zakończyła się kilka minut po negocjacjach z funkcjonariuszami policji. Na tory dotarła niewielka ilość zboża.

Na nagraniu wideo rozpowszechnionym w sieciach społecznościowych ukraińskiej telewizji publicznej widać rolników rozładowujących kukurydzę z kilku ciężarówek z kilku ciężarówek z sąsiedniego kraju i śpiewających polski hymn narodowy.

Protesty przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej

Koleje Ukraińskie potwierdziły zdarzenie, które miało miejsce na polskiej stacji granicznej w Medica. Obydwa otwarte wagony zbożowe przeznaczone były dla Niemiec. Na tej stacji znajduje się około 40 ukraińskich pojazdów przewożących towary rolne. Koleje Polskie i Ambasada Ukrainy w Polsce zostały poinformowane o „nieuprawnionej ingerencji w funkcjonowanie kolei”.

Rozwiązanie to wpisuje się w ogólnokrajowe protesty rolników. Są skierowane przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy. Rolnicy już dawno zamknęli przejścia graniczne z sąsiednim krajem na wschodzie w Dorohosku, Hrybinie, Korczui i Medici. We wtorek zamknęli autostrady, ronda i skrzyżowania w 200 miejscach.

„My, rolnicy z całej Polski, jako pierwsi wyciągnęliśmy rękę do przyjaźni i powitaliśmy naszych braci z Ukrainy. A teraz sami jesteśmy przez nich krzywdzeni” – powiedział rozgłośni radiowej Rmf.fm Roman Kondro z inicjatywy „Oszukana Wieś”. . „Różne organizacje mafijne przywożą do Polski te pigułki. Inaczej nie da się tego opisać.”

Polscy rolnicy skarżą się też, że unijny Zielony Ład nakłada na nich nowe warunki, a zboża i inne produkty rolne z Ukrainy, które można wyprodukować taniej, mogą trafiać na rynek bez tych warunków.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie wezwało Warszawę do zakończenia blokady i podjęcia działań przeciwko „retoryce antyukraińskiej”. „Nie ma żadnego uzasadnienia dla blokady granicy polsko-ukraińskiej, bez względu na towarzyszące jej hasła” – napisał na Facebooku rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko.

READ  Pomidory za 11 euro? Klient zszokowany widząc cenę

© dpa-infocom, dpa:240220-99-59318/4

Continue Reading

Economy

DHL testuje przesyłki wysyłkowe bez drukowanych etykiet

Published

on

DHL testuje przesyłki wysyłkowe bez drukowanych etykiet

Teraz możesz wysyłać przesyłki także za pośrednictwem DHL bez samodzielnego drukowania etykiety. Alternatywnie możesz okazać kod QR w oddziale, wydrukować tam etykietę paczki i umieścić ją na przesyłce. Ale jak dotąd pozostaje tak samo: w zasadzie na pudełku znajduje się naklejka. To właśnie może się zmienić, ponieważ wydaje się, że w niektórych regionach DHL testuje wysyłkę paczek bez etykiet wśród wybranych klientów.

Alternatywnie klienci mogą odręcznie wpisać identyfikator paczki na pudełku. To powinno w takim razie wystarczyć Jak paczka! wspomniany. W mailu do klientów DHL wyjaśnia, że ​​wystarczy czytelnie wpisać za pomocą flamastrowej końcówki identyfikator PAK (zaczynający się od „PAK”) marki paczki zakupionej w Internecie lub identyfikator RET (zaczynający się od „RET”) zwrotu. długopis do pisania u góry.Nadawanie. PAK-ID lub RET-ID można znaleźć pod kodem QR etykiety wysyłkowej dostarczanej pocztą elektroniczną.

Całość ma jednak nadal charakter pilotażowy dla wybranych klientów, o których poinformowano drogą mailową. Ta metoda jest obecnie reklamowana wyłącznie w przypadku odbierania paczek z miejsca przechowywania. Powinno być również jasne, że ten rodzaj pisania piórem działa tylko w przypadku opakowań w pudełkach, a nie w przypadku zwrotów bez opakowania. Amazonka. DHL wyjaśnia również, że nieczytelne kody pisemne oznaczają, że przesyłki należy pozostawić.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia ceny dla Ciebie. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.


READ  Nagroda Berliner Verlag: Odwaga i czujność
Continue Reading

Trending