Connect with us

Economy

Polityka UE: dlaczego Bruksela staje się silniejsza

Published

on

Przed Unią Europejską stoją kluczowe tygodnie. Reporterzy prasowi w Brukseli prawie zawsze mogą napisać to zdanie, bo coś ważnego zawsze zaczyna się lub kończy w mechanizmie legislacyjnym i negocjacyjnym. Kiedy przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen wygłosi w poniedziałek przemówienie otwierające Szczyt Gospodarczy SZ – po wizycie w Waszyngtonie i spotkaniu z prezydentem Joe Bidenem – nie będzie inaczej: Parlament Europejski i Rada Ministrów, organ posłów państw, wkrótce negocjują przepisy dotyczące ochrony klimatu wprowadzone przez Komisję latem.

Akty prawne mają na celu realizację ambitnych celów Unii Europejskiej w zakresie ochrony klimatu. Jest więc bolesna i kontrowersyjna. Obok Zielonego Ładu, programu ochrony klimatu i środowiska, cyfryzacja to drugi cel, który von der Leyen zidentyfikowała, gdy obejmowała urząd dwa lata temu. Jednym z najważniejszych aktów prawnych w tym obszarze jest ustawa o rynkach cyfrowych, która ma na celu ułatwienie Komisji postępowania z praktykami antykonkurencyjnymi za pośrednictwem potężnych platform internetowych, takich jak Google, Facebook i Amazon. Tutaj Rada Ministrów i Parlament chcą zacieśnić stanowiska negocjacyjne w nadchodzących tygodniach – znowu ważna decyzja wstępna.

Z drugiej strony Bruksela wciąż boryka się z różnymi kryzysami wewnętrznymi i zewnętrznymi: na przykład skutkami pandemii, wysokimi cenami energii, napływem uchodźców z Białorusi, sporem z Polską o demontaż rządów prawa czy niezgoda. Z Wielką Brytanią na przepisach celnych Irlandii Północnej. Porozumienie w sprawie paktu handlowego z Brytyjczykami zostało osiągnięte dopiero w Wigilię ubiegłego roku. Bez porozumienia taryfy zostałyby wprowadzone w styczniu. Teraz istnieje duże ryzyko, że tym razem to konflikt w Irlandii Północnej uniemożliwi spokojne i niezakłócone Boże Narodzenie urzędnikom w Brukseli – i dziennikarzom.

Z wieloma mediami, w tym jednym Sueddeutsche ZeitungBiuro w Brukseli jest częścią Ministerstwa Polityki Zagranicznej. Ale pod względem tematycznym i codziennej pracy brukselskie oddziały z pewnością mają więcej wspólnego z urzędami metropolitalnymi w Berlinie niż z tradycyjnymi zagranicznymi witrynami korespondencyjnymi, na przykład w Azji Południowo-Wschodniej czy USA. Celem Brukseli jest wspieranie ustawodawstwa oraz analizowanie i komentowanie sporów politycznych, które mają bardzo konkretny wpływ na obywateli i przedsiębiorstwa w Niemczech. Rzadko zdarza się to w innych krajach za granicą.

READ  Innowacje w Aldi Süd: wkrótce podwoją się kasy fiskalne i samoskanujące | regionalny

„Space Egg”, budynek na szczycie, jest w rzeczywistości bardzo piękny?

Przytaczana czasem liczba, że ​​80 proc. przepisów w Niemczech ostatecznie pochodziło z Unii Europejskiej, jest bardzo wysoka, ale widać, że coraz ważniejsze decyzje podejmuje się w Brukseli niż w niektórych stolicach Niemiec. Odpowiednio, wiecznie ruchliwa, wielopasmowa ulica, która biegnie przez dzielnicę europejską Brukseli, nazywa się Rue de la Loi, Straße des Rechts. Mieści się tutaj siedziba Komisji Unii Europejskiej, budynek Berlamont. Jasne, nowoczesne biuro Von der Leyen znajduje się na 13 piętrze – podobnie jak małe mieszkanie.

Budynek Rady znajduje się dokładnie naprzeciwko ogromnego bloku Berlamont, gdzie spotykają się gabinety i grupy robocze państw członkowskich, a także szczyty szefów państw i rządów. Kanclerz Angela Merkel otrzymała jeden w prezencie pożegnalnym po prawdopodobnie jej ostatnim spotkaniu w październiku plastikowe szkłoKtóry, przy odrobinie wyobraźni, ma przedstawiać Budynek Szczytu. W Brukseli nazywa się to „kosmicznym jajkiem”, ponieważ wygląda, jakby jajko spadło z nieba do domu. Właściwie jest bardzo piękny.

Brukselski oddział Parlamentu Europejskiego i stałe przedstawicielstwa państw członkowskich znajdują się w zasięgu spaceru: ambasady UE, które często zatrudniają więcej urzędników niż niektóre ministerstwa w stolicy kraju. Ponadto istnieją niezliczone biura lobby dla stowarzyszeń i korporacji – i oczywiście wiele dobrych do bardzo dobrych restauracji, które zaspokoją potrzeby parlamentarzystów, dyplomatów, wyższych urzędników i lobbystów.

Ta brukselska bańka, mechanizm legislacyjny i dystrybucji funduszy UE, stała się jeszcze silniejsza od czasu inauguracji von der Leyen. Ma to związek przede wszystkim z pandemią – oraz z faktem, że tylko państwa narodowe będą pogrążone w ważnych wyzwaniach naszych czasów, takich jak ochrona klimatu czy zmiany cyfrowe. Jean Monnet, jeden z ojców założycieli Unii Europejskiej, przewidział, że „Europa doświadczy kryzysów”. Francuzi spodziewali się, że ta struktura polityczna będzie wówczas sumą wszystkich odpowiedzi na te kryzysy.

READ  Ktokolwiek musi opublikować, musi zapłacić: ten, kto Musk prosi teraz o zapłatę w X | Życie i wiedza

Więcej pieniędzy, więcej długu, więcej władzy

Odważną odpowiedzią Brukseli na pandemię była liczba dwunastocyfrowa: państwa członkowskie postanowiły utworzyć fundusz pomocy na koronawirusa o wartości 806 miliardów euro, oprócz zwykłego budżetu UE. Dlatego Komisja wspiera rządy w reformach i inwestycjach. Pieniądze oznaczają siłę twórczą – i nigdy wcześniej przewodniczący komisji nie był tak blisko niego jak von der Leyen jako pierwsza kobieta u władzy. W sporze o praworządność z Polską Komisja już używa puli Corona jako dźwigni. Obiecane dotacje w wysokości 24 mld euro trafią do kraju tylko wtedy, gdy Warszawa wdroży pewne reformy w sądownictwie.

Aby napełnić garnek, władze po raz pierwszy zadłużają się na dużą skalę. Aby łatwiej było je spłacać, UE ma otrzymać nowe źródła dochodu, takie jak kontrowersyjny podatek dla przedsiębiorstw cyfrowych: kolejny długi krok w kierunku większej integracji europejskiej.

Kryzys klimatyczny wzmacnia także poziom UE. Latem komisja przedstawiła kompleksowy i złożony pakiet legislacyjny, którego celem jest znaczne ograniczenie emisji gazów cieplarnianych. Dlatego w Brukseli i Strasburgu, w żmudnych negocjacjach między Komisją, Parlamentem Europejskim i Radą Ministrów, pisane są reguły gry w zieloną restrukturyzację europejskiej gospodarki i społeczeństwa.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przemawiała również na konferencji klimatycznej w Glasgow.

(Zdjęcie: Jurij Michajłenko / Imago)

Dla von der Leyen jest to prawdopodobnie najważniejszy projekt jej kadencji. Ale warunki do tych dyskusji pogorszyły się. Światowa konferencja klimatyczna w Glasgow po raz kolejny pokazała, że ​​inne potęgi gospodarcze, takie jak Chiny, są mniej ambitne. Powinno to zachęcić krytyków w Unii Europejskiej, którzy ostrzegają przed pośpiechem. Dodatkowo spory o wzrost cen energii elektrycznej i gazu dają sceptykom impulsu. Ponieważ brukselski pakiet klimatyczny podniesie również ceny paliw kopalnych.

Co zrobią Niemcy po 2024 roku?

Szczególnie kontrowersyjna jest propozycja rozszerzenia unijnego systemu handlu uprawnieniami do emisji o ciepło i transport. Wtedy sprzedawcy benzyny lub ropy i gazu do ogrzewania musieliby przejąć prawa do zanieczyszczenia – tak jak robią to dostawcy energii elektrycznej i wiele firm przemysłowych. Firmy te muszą być w stanie wyprodukować zbywalne certyfikaty CO2, gdy uwalniają gazy cieplarniane do atmosfery. Planowana na 2026 r. ekspansja benzyny i ogrzewania spowodowałaby wzrost cen dla konsumentów. Wiele rządów postrzega to jako polityczną truciznę – a gniew ostatnich tygodni z powodu rosnących cen elektryczności i gazu wzmacnia tych sceptyków.

Kadencja Von der Leyen kończy się w 2024 roku. Do tego czasu nie dojdzie do rozszerzenia handlu emisjami i wielu innych planowanych inicjatyw. Ważnym pytaniem jest, czy 63-latek chce kandydować na drugą kadencję – i czy polityk CDU będzie miał poparcie tworzącego się obecnie w Berlinie czerwonego, zielonego i żółtego rządu. Decydujące pytania, krytyczne tygodnie, jak zawsze.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Published

on

Hannover Messe: Schulz ma nadzieję na nowy impuls dla transformacji energetycznej

Stan na: 21 kwietnia 2024 o 21:43

Zdaniem organizatorów to najważniejsze targi przemysłowe na świecie: Hannover Messe do piątku prezentuje innowacje z branży energetycznej i budowy maszyn. Doradca ma nadzieję, że wystawa nabierze nowego rozmachu.

Hanower jest przez tydzień miejscem spotkań przemysłu. Wieczorem wystawę otworzyli kanclerz Olaf Scholz, przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier tegorocznego kraju partnerskiego, Norwegii Jonas Gahr Sture, wraz z kilkoma przedstawicielami świata biznesu i polityki.

Około 4000 wystawców z 60 krajów zaprezentuje do piątku innowacje w dziedzinie inżynierii mechanicznej, inżynierii instalacji, elektrotechniki i technologii ochrony klimatu.

Niedroga energia i więcej innowacji

Kanclerz Schulz ma nadzieję, że Targi Hanowerskie nadadzą nowy impuls transformacji energetycznej i zwiększą konkurencyjność niemieckiego przemysłu. To, czego nasz kraj doświadczy w przyszłości, można zobaczyć na tych targach: opracowujemy nowe rzeczy, stale udoskonalamy produkty, badamy i stosujemy technologie zorientowane na przyszłość” – powiedział Schulz podczas otwarcia. Organizatorzy twierdzą, że to najważniejsze wydarzenie światowych targów przemysłowych.

Koncentrując się na rozwiązaniach w zakresie sztucznej inteligencji i transformacji energetycznej, targi przemysłowe wyznaczają ważne priorytety, powiedział polityk Partii Socjaldemokratycznej. Niedroga energia i więcej innowacji są warunkiem wstępnym zwiększenia produktywności i wzrostu gospodarczego. Wymaga to inteligentnych rozwiązań AI, takich jak te prezentowane na targach: „maszyny, które wyręczają nas w prostych zadaniach, dzięki czemu pracownicy mogą przejść na bardziej wykwalifikowane stanowiska”.

Jak głośno podkreślał Prezes Targów Jochen Köckler NDR: Sztuczna inteligencja odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu konkurencyjności branży w przyszłości. „Sztuczna inteligencja jest kluczem do konkurencyjnego i zrównoważonego przemysłu”. Pomimo niedoboru siły roboczej daje to branży szansę na rozwój, powiedział Kockler. Na targach zaprezentowany zostanie asystent sztucznej inteligencji, który umożliwia sterowanie robotami przemysłowymi za pomocą głosu. Można także zobaczyć urządzenia automatycznie wykrywające awarie lub systemy samodzielnie planujące ich konserwację.

READ  Członek zarządu Volkswagena, Thomas Olbrich, chce sprzedać milionową willę w Wolfsburgu

Ponad 500 wystawców na wodorze

Na targach reprezentowanych jest także kilka firm technologicznych, w tym Microsoft, Google, Amazon Web Services, Dell, SAP, Siemens i Bosch. Istnieje również wiele średnich firm i ponad 300 start-upów. Tylko do branży wodorowej należy ponad 500 wystawców. „Oznacza to, że Hannover Messe jest w tym temacie światowym liderem” – powiedział Kokler, szef targów.

Mając na uwadze ten cel, celowo wybrano także Norwegię, tegoroczny kraj partnerski. Dzięki bogatej elektrowni wodnej kraj jest w stanie dostarczyć duże ilości zielonego wodoru, czyli wodoru przyjaznego dla klimatu.

Dużo biurokracji

Ostatnio w gospodarce pojawiła się krytyka ze względu na nadmierną biurokrację i wysokie ceny energii. Z punktu widzenia branży zagraża to atrakcyjności lokalizacji, szczególnie w porównaniu z innymi regionami, takimi jak USA. „Nowoczesna polityka dostaw oznacza w sposób naturalny, że staliśmy się szybsi i prostsi” – podkreślił Scholz. „Ograniczenie biurokracji nic nie kosztuje, a wiele daje”.

Komisja Europejska pracuje również nad likwidacją przepisów przy wsparciu rządu federalnego. „To również prawda, ponieważ większość biurokratycznych przepisów pochodzi z Brukseli”. Celem jest zmniejszenie o co najmniej jedną czwartą liczby raportów, które przedsiębiorstwa muszą składać zgodnie z przepisami unijnymi.

Ceny energii są bardzo wysokie

Jeśli chodzi o ceny energii, rząd federalny rozważa również, w jaki sposób nadal zapewniać wsparcie energochłonnym przedsiębiorstwom. Niedawno szef Stowarzyszenia Przemysłu Elektrycznego i Cyfrowego ZVEI Günter Kegel skrytykował fakt, że pomimo spadku ceny energii są w dalszym ciągu zbyt wysokie dla energochłonnych przedsiębiorstw.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która po raz pierwszy przemawiała podczas otwarcia targów, zgodziła się ze Scholzem. Tylko jeśli Europa stanie się prostsza, szybsza i tańsza, obiekt przetrwa w obliczu coraz silniejszej globalnej konkurencji. „Najważniejsze jest zmniejszenie obciążeń przedsiębiorstw i zmniejszenie biurokracji”. Należy także zwiększyć prędkość energii wiatrowej.

Continue Reading

Economy

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu

Published

on

Ciężarówka bez kierowcy na autostradzie A96 do Landsbergu
  1. Strona główna
  2. lokalny
  3. Landsberga

Naciska

Samojezdne ciężarówki jeżdżą teraz także na autostradzie A96 pomiędzy Monachium a Landsbergiem. © Człowiek

MAN Truck & Bus jest pierwszym producentem, który otrzymał zezwolenie na testy autonomicznych ciężarówek na niemieckich autostradach. Trasa testowa biegnie z Norymbergi przez Monachium do Ulm i Landsberg. W Lechstadt znajduje się zarówno Centrum Testów Mobilności ADAC (Penzing), jak i Centrum Logistyczne EDEKA.

Landsberg – „Wymagana do tego technologia była przez pewien czas testowana w Centrum Testów Mobilności ADAC w Penzing” – wyjaśnia dr inż. Reinhard Kölke, dyrektor Centrum Technologicznego ADAC w Landsbergu.

Federalny Minister Transportu dr. Volker Wessing wraz z dyrektorem generalnym MAN Alexandrem Vlaskampem towarzyszył w dziewiczym locie na krótkim odcinku między Alershausen a Vorholzen. Według firmy MAN w firmie MAN i jej spółce macierzystej TRATON Group nad tematyką „jazdy autonomicznej” pracuje 500 inżynierów. Zarejestrowano już ponad 130 patentów.

Trasa testowa MAN do Landsbergu – autonomiczna ciężarówka na autostradzie A96

Autonomiczna jazda ciężarówką – zacznij
Federalny Minister Transportu dr. Udział wzięli Volker Wessing i dyrektor zarządzający MAN Alexander Vlaskamp (po lewej). © Człowiek

Samobieżne ciężarówki mogą potencjalnie zapobiegać wypadkom związanym ze zmęczeniem, usprawniać transport i zaradzić niedoborowi 100 000 kierowców ciężarówek.

Samodzielna jazda - ciężarówka - tor testowy
Samobieżne ciężarówki można testować na czerwonych odcinkach autostrady – na trasie A96 do Landsberg. © Człowiek

Z Biuletyn Crespota Codziennie na koniec dnia lub z nowym Aplikacja „Crespot”. Zawsze na bieżąco z najważniejszymi historiami.

READ  Naukowcy przedstawiają szokujące obrazy: zmiany klimatyczne stają się coraz bardziej zauważalne w supermarketach
Continue Reading

Economy

EBC tnie stopy procentowe w czerwcu, ale co dalej?

Published

on

EBC tnie stopy procentowe w czerwcu, ale co dalej?
Europejski Bank Centralny we Frankfurcie. Zdjęcie: Digogrande – Freepik.com

Wydaje się, że odpowiedź na pytanie, kiedy Europejski Bank Centralny rozpocznie obniżki stóp procentowych, została udzielona. Wśród europejskich władz monetarnych panuje zgoda co do tego, że pierwsza obniżka stóp procentowych powinna nastąpić w czerwcu. Ale co będzie dalej? Liczba dodatkowych podwyżek stóp procentowych w ciągu roku pozostaje bardzo kontrowersyjna, także dlatego, że nie można jeszcze ogłosić zwycięstwa nad inflacją.

Różnice pomiędzy członkami rady, które wyłoniły się w ubiegłym tygodniu, pokazują, jak trudno jest znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. Europejskiemu Bankowi Centralnemu nie udało się jeszcze osiągnąć celu inflacyjnego na poziomie 2%. Pojawiają się także nowe ryzyka, którymi należy zarządzać, takie jak potencjalny szok cenowy ropy naftowej i opóźnienie łagodzenia polityki pieniężnej przez Rezerwę Federalną.

Jak donosi Bloomberg, tylko czterech z 26 członków zarządu pozostało wyłączonych z dyskusji, która w dużej mierze dotyczyła wiosennego spotkania MFW w Waszyngtonie w tym tygodniu. Prezydent Christine Lagarde podtrzymała oficjalne stanowisko, że koszty kredytu zostaną obniżone w „stosunkowo krótkim czasie”, a dalsze działania zadecydują dane ekonomiczne.

Stopy procentowe: zgoda – mniej więcej – na obniżkę w czerwcu

Wszyscy urzędnicy EBC postrzegają czerwiec jako czas, w którym EBC odwróci bezprecedensowe podwyżki stóp procentowych, które zaciążyły na gospodarce i ograniczyły inflację, ale ich przekonania są różne.

Mniej entuzjastycznie nastawiony do obniżek stóp procentowych w czerwcu jest prezes austriackiego banku centralnego Robert Holzmann, który twierdzi, że „nie jest do końca przekonany”, ale skłania się w tym kierunku. Joachim Nagel z Niemiec i Bostjan Vasli ze Słowenii mówili o rosnącej „możliwości” takiej zmiany stóp procentowych. Słowak Peter Casimir uważa, że ​​drzwi są otwarte, a Włoch Fabio Panetta wspomniał, że „czerwiec przyniesie pewne wieści”.

Jej fiński kolega Olli Rehn wydawał się bardziej przekonany, mówiąc, że „nadejdzie właściwy czas”, jeśli inflacja będzie rozwijać się zgodnie z oczekiwaniami, natomiast Francuz François Villeroy de Galhau stwierdził, że obniżki stóp procentowych powinny nastąpić w czerwcu, „chyba że nastąpi duża niespodzianka” .” „.

READ  Ktokolwiek musi opublikować, musi zapłacić: ten, kto Musk prosi teraz o zapłatę w X | Życie i wiedza

Brak zgody co do przyszłej ścieżki stóp procentowych

Czerwiec dobiega końca, duża część dyskusji koncentruje się na przyszłej ścieżce stóp procentowych. Grupa urzędników EBC, w tym Martins Kazacs z Łotwy, twierdzi, że jest zbyt wcześnie, aby ogłosić zwycięstwo nad inflacją i nie widzi potrzeby podwyższania stóp procentowych do poziomu, przy którym nie będą już tłumić popytu.

Inni, jak na przykład główny ekonomista Philip Lane, twierdzą, że EBC nie bez powodu zdecydował się oprzeć na danych i że od jednego posiedzenia do drugiego będzie ustalał swoją politykę pieniężną, nie wyznaczając określonej, z góry ustalonej ścieżki. Madis Müller z Estonii twierdzi, że EBC nie powinien spieszyć się z dalszymi obniżkami stóp procentowych po potencjalnym pierwszym kroku w czerwcu.

Są też tacy, którzy już uczestniczyli w obniżeniu oprocentowania depozytów, które obecnie wynosi 4%.

Villeroy jest przekonany, że EBC nie powinien skupiać się na obniżkach stóp procentowych na „kwartalnych spotkaniach”, kiedy publikowane są nowe prognozy. Premier Litwy Gediminas Simkus rozważa pomysł trzykrotnej obniżki stóp procentowych w tym roku, natomiast premier Grecji Yannis Stournaras powiedział w zeszłym tygodniu, że chce czterech obniżek. Maltański minister Edward Scicluna zaproponował nawet obniżki stóp procentowych w większych krokach po pół punktu procentowego, jeśli oczekiwania inflacyjne spadną poniżej 2%.

Pierre Wunsch z Belgii zaproponował kompromis. „Bez żadnych negatywnych niespodzianek, pierwsze dwie obniżki stóp są bardzo proste, a potem sprawy się komplikują” – powiedział.

Europejski Bank Centralny: reakcja na Fed

Władze monetarne Europejskiego Banku Centralnego wydają się podzielone co do tego, jak perspektywa dłuższego opóźnienia w obniżkach stóp procentowych przez Rezerwę Federalną wpłynie na politykę pieniężną w strefie euro. Ponieważ inflacja w Stanach Zjednoczonych Ameryki Jeśli okaże się bardziej elastyczny niż oczekiwano, tamtejsi bankierzy centralni prawdopodobnie obniżą stopy procentowe najwyżej raz lub dwa razy – jeśli w ogóle.

READ  Inwestorzy są nerwowi: słabość Wall Street spowalnia powrót DAX'a

Holzman nie jest przekonany, że EBC może „posunąć się za daleko”, jeśli Fed nie obniży w tym roku stóp procentowych. Zawaha się przed obniżką stóp procentowych trzy lub cztery razy. Fassel powiedział, że decydenci monetarni we Frankfurcie nie mogą całkowicie ignorować rozwoju sytuacji w Stanach Zjednoczonych przy ustalaniu własnego kursu.

Nagel i jego holenderski kolega Claes Knot zwrócili uwagę, że Europejski Bank Centralny ustala swoją politykę pieniężną w kontekście globalnym, ale ostatecznie podejmuje decyzje w oparciu o własne oczekiwania. Prezydent Portugalii Mario Centeno powiedział, że EBC „nie patrzy na Stany Zjednoczone”.

Inflacja: Ryzyko kolejnego szoku cenowego ropy

Sytuacja na Bliskim Wschodzie wydaje się być coraz bardziej niepewna, nawet jeśli władze monetarne nie zgadzają się co do potencjalnego wzrostu cen ropy.

Członek zarządu Piero Cipollone określił taki scenariusz jako „jeden z największych problemów”.

Knott był bardziej pewny siebie: „Jeśli doświadczymy szoku naftowego, będzie to następstwem ogólnego pogorszenia koniunktury spowodowanego wszystkimi innymi czynnikami”.

„Myślę, że prawdopodobieństwo wystąpienia dużych skutków drugiej rundy jest mniej prawdopodobne, ale zdecydowanie warto to obejrzeć” – powiedział Bloomberg TV.

Euro: wahania kursu walutowego

Odmienne podejście EBC i Fed stwarza ryzyko, szczególnie dla euro. Chociaż EBC nie ustala konkretnego kursu walutowego, Knott stwierdził, że jest to „czynnik” wpływający na sposób myślenia decydentów.

Przedłużający się okres łagodzenia polityki pieniężnej w Europie, podczas gdy USA nie obniżają tak bardzo stóp procentowych, może zaszkodzić euro. Lagarde powiedziała, że ​​zarząd będzie „uważnie” monitorować zmienność, chociaż nie wyznaczała określonego poziomu.

„Chociaż mamy jednolity mandat, którego głównym celem jest stabilność cen, wyraźnie musimy wziąć pod uwagę wpływ wahań kursu walutowego na naszą inflację” – stwierdziła. „Te wahania walut mogą wpływać na inflację poprzez importowaną inflację”.

READ  Innowacje w Aldi Süd: wkrótce podwoją się kasy fiskalne i samoskanujące | regionalny

FMW/Bloomberg

Aby czytać i pisać komentarze, kliknij tutaj

Continue Reading

Trending