Connect with us

Tech

„Największy cud” – NASA ponownie łączy się z legendarną sondą kosmiczną „Voyager 1”.

Published

on

„Największy cud” – NASA ponownie łączy się z legendarną sondą kosmiczną „Voyager 1”.
  1. Strona główna
  2. panorama

Naciska

Ilustracja: Statek kosmiczny NASA Voyager w przestrzeni kosmicznej. © Imago/Biblioteka obrazów naukowych

Po miesiącach ciszy radiowej NASA odzyskała kontakt z sondą kosmiczną Voyager 1, ale problem nie został jeszcze całkowicie rozwiązany.

PASADENA – Sonda Voyager 1 jest rekordzistą jako najdalszy obiekt stworzony przez człowieka od Ziemi. Od kilku lat znajduje się w przestrzeni międzygwiezdnej, poza naszym zasięgiem Układ SłonecznyWysłał na Ziemię cenne dane naukowe do 14 listopada 2023 r. Jednak od tego dnia amerykańska agencja kosmiczna NASA Nie otrzymujesz już zrozumiałych danych z Voyagera 1.. Niepokojące jest to, że sonda kosmiczna jest ważnym narzędziem naukowym tylko dlatego, że znajduje się daleko od Ziemi.

Voyager 1 przez pięć miesięcy wysyłał niezrozumiałe sygnały

Od nieco ponad pięciu miesięcy problemy Voyagera 1 nękają zespół z Jet Propulsion Laboratory (JPL) NASA. Być może jednak obawy te teraz zniknęły. 20 kwietnia 2024 roku Voyager 1 po raz pierwszy wysłał sygnał z powrotem na Ziemię, który został zrozumiały dla zespołu Voyagera. Według NASA Po raz pierwszy od pięciu miesięcy udało się zweryfikować stan i stan statku kosmicznego.

Podróżnik 1
5 września 1977
24,3 miliarda kilometrów
22 godziny i 33 minuty
4 z 10
Jej identyczna siostrzana sonda, Voyager 2, została wystrzelona około dwa tygodnie temu
Źródło: NASA

Sonda kosmiczna Voyager 1 NASA wysyła wyraźny sygnał z powrotem na Ziemię

Jednak kilka miesięcy przed nadejściem tej pozytywnej wiadomości zespół desperacko próbował nakłonić Voyagera 1 do ponownego mówienia. Wyzwanie: Sonda kosmiczna jest zbyt daleko, aby ją odwiedzić i naprawić – w końcu między Ziemią a sondą wystrzeloną w 1977 r. jest obecnie ponad 24 miliardy kilometrów. Ma to również wpływ na próby naprawy: sygnał zabiera podróż między Ziemią a sondą kosmiczną zajmuje około 22 godzin i 33 minut, a podróż powrotna trwa tyle samo czasu.

READ  Teraz w konkurencyjnej cenie na Amazon

Zespół Voyagera musiał czekać około dwóch dni po każdej zmianie, aby wysłać statek kosmiczny w przestrzeń kosmiczną. Dopiero wtedy będzie można stwierdzić, czy zmiany się powiodły. 20 kwietnia w końcu nadszedł ten moment: zespołowi udało się zidentyfikować problem na Voyagerze 1 i znaleźć rozwiązanie. Według NASA przyczyną problemu był podsystem danych lotu (FDS), jeden z trzech komputerów znajdujących się na pokładzie statku kosmicznego.

Na pokładzie „Voyagera 1” znajduje się uszkodzony chip

Departament Obrony i Bezpieczeństwa jest odpowiedzialny za uzupełnianie danych naukowych i sytuacyjnych przed wysłaniem ich na Ziemię. Jednak część oprogramowania FDS była przechowywana na chipie, który okazał się wadliwy. To sprawia, że ​​przesyłane dane są nieczytelne. Ponieważ nie da się łatwo wymienić wadliwego chipa w kosmosie, zespół musiał wykazać się kreatywnością. Rozwiązanie: Kod programu, którego dotyczy problem, musi zostać zapisany w innym miejscu pamięci FDS.

18 kwietnia po raz pierwszy do Voyagera 1 wysłano polecenie przechowywania kodu pakującego dane systemowe statku kosmicznego w innym miejscu. Odpowiedź statku kosmicznego z 20 kwietnia pokazała, że ​​próba zakończyła się sukcesem, a Voyager 1 wysłał czytelną aktualizację statusu. Pozostałe części oprogramowania, którego dotyczy problem, zostaną przeniesione w ten sposób w ciągu najbliższych kilku tygodni. Voyager 1 wyśle ​​następnie czytelne dane naukowe z powrotem na Ziemię. Wielu badaczy już na to czeka.

Voyager 1 to legendarna sonda kosmiczna NASA

Sonda kosmiczna Voyager 1 należąca do NASA jest legendarna w zakresie podróży kosmicznych: odwiedziła kilka planet w drodze na krańce Układu Słonecznego i zapewniła badaniom mnóstwo danych. Między innymi wykonała także słynne zdjęcie „bladoniebieskiej kropki”, które ukazuje Ziemię jako małą bladoniebieską kropkę w bezkresie kosmosu.

Susan Dodd, szefowa projektu Voyager, wyraziła w lutym ostrożny optymizm: „Byłoby największym cudem, gdybyśmy go odzyskali. Jesteśmy dalecy od poddania się. Wygląda na to, że „największy cud” dzieje się właśnie teraz. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

FritzOS 8.0 wprowadza do FritzBox wiele innowacji

Published

on

FritzOS 8.0 wprowadza do FritzBox wiele innowacji

Producent AVM umożliwia użytkownikom FritzBox udział w przyszłym rozwoju oprogramowania na żądanie. Niedawno rozpoczęło się nowe tournee Partii Robotniczej Fritza. Dzięki temu masz wcześniejszy dostęp do nowych funkcji, ale laboratoryjne wersje FritzOS mają tylko wersję beta, co oznacza, że ​​nadal mogą występować błędy.

Dlatego przechowywanie kopii zapasowej FritzBox jest zdecydowanie obowiązkowe.

AVM chce czegoś wielkiego Zaktualizuj do Fritz OS 8 Przynieść. Jednak wersje laboratoryjne mają numer 7,90 i są obecnie dostępne tylko dla dwóch pudełek Fritz 7590AX I 7590.

AVM nie ogłosiło jeszcze daty premiery FritzOS 8. Jednak w ciągu najbliższych kilku miesięcy chce udostępnić dodatkowe funkcje i ulepszenia wersji laboratoryjnej. Domeny WLAN, Smart Home, FritzFon i VPN są wyraźnie wymienione.

FritzBox powinien również uzyskać atak wysokiej jakości. Mówimy o optymalnej efektywności energetycznej i ciągłych udoskonaleniach zapewniających stabilne i bezpieczne użytkowanie. Ponadto należy położyć nacisk na łatwość obsługi. Oznacza to, że konfiguracja FritzBox powinna być łatwiejsza, a wygląd interfejsu użytkownika również powinien zostać ulepszony.

READ  Strojenie obrotów - test klasyczny (PS2) - MANIAC.de
Continue Reading

Tech

W testach: Ubuntu 24.04 z GNOME 46 i dopracowanym instalatorem

Published

on

W testach: Ubuntu 24.04 z GNOME 46 i dopracowanym instalatorem

Ubuntu 24.04 oferuje solidny pulpit Linux z GNOME 46, nowym instalatorem i wieloma nowymi funkcjami. Kontynuowanie wymuszonego odbioru powoduje niezadowolenie. Przegląd.

(Zdjęcie: IX)

godzina

Czas czytania: 9 minut

Jest rzeczą naturalną, że kiedy wydawana jest nowa wersja dystrybucji Linuksa, uwaga skupia się bardziej na wersji na komputery stacjonarne: innowacje w komputerach stacjonarnych są bardziej widoczne i namacalne niż nowa wersja OpenStack lub aktualizacja Postfix, co jest równie ważne jak to jest. Co więcej, Ubuntu ma bardzo lojalną rzeszę fanów. Jest to podzielone na różne smaki, więc obejmuje również Xubuntu lub Kubuntu. Ubuntu 24.04 zapewnia również nową podstawę do tego. Warto więc sprawdzić nową dystrybucję i przyjrzeć się bliżej, czego społeczność Ubuntu może spodziewać się na komputerach stacjonarnych w najbliższej przyszłości.

Jedną z najważniejszych innowacji jest zasadniczo zmieniona procedura instalacji. Canonical od dłuższego czasu zmaga się z instalatorem systemu; Nowy pomocnik oparty na Flutterze do instalacji dystrybucji został zintegrowany z systemem znacznie później niż planowano. Teraz projektanci Canonical znacznie ulepszyli instalator.

Dostosowali także strukturę i specyficzny wygląd okien dialogowych, dzięki czemu narzędzie jako całość ma znacznie mniej barier niż wcześniej. Ułatwia to obsługę osobom niepełnosprawnym, ale także pomaga szybko zakończyć instalację.

Do strony głównej

READ  Apple: Fitness+ startuje 3 listopada, iOS 15.1 i macOS 12 już dziś
Continue Reading

Tech

Boeing Starliner: Pierwszy załogowy lot promu kosmicznego Boeing został ponownie przełożony

Published

on

Boeing Starliner: Pierwszy załogowy lot promu kosmicznego Boeing został ponownie przełożony

Przewidywany wystrzelenie w przestrzeń kosmiczną pierwszej załogowej rakiety Starliner Boeinga zostało przełożone o co najmniej 24 godziny ze względu na problemy techniczne. NASA ogłosiła w transmisji na żywo, że lot został odwołany na niecałe dwie godziny przed odliczaniem w poniedziałkowy wieczór (czasu lokalnego), ponieważ nie udało się na czas naprawić problemu z zaworem w drugim stopniu rakiety. Szef NASA Bill Nelson napisał w serwisie elektronicznym X, dawniej Twitter, że najwyższym priorytetem NASA jest bezpieczeństwo.

CST-200 Starliner miał być napędzany rakietą Atlas V z United Launch Alliance, spółki joint venture pomiędzy Boeinga Statek kosmiczny Lockheed Martin wystartuje z należącego do NASA Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego na Florydzie i zabierze dwóch astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Kolejna próba startu nie została jeszcze wyznaczona.

Lot Starlinerem był już kilkakrotnie przekładany

Boeing stoi przed intensywną debatą publiczną i poważnym przeglądem kontroli jakości w następstwie serii usterek w samolotach lotnictwa komercyjnego. Niedawno amerykański organ lotniczy FAA rozpoczął nowe dochodzenie przeciwko Boeingowi. Tłem tego był fakt, że w przypadku niektórych samolotów 787 Dreamliner nie przeprowadzono wymaganych inspekcji.

Dzięki udanemu lotowi testowemu Boeing mógł dogonić SpaceX, którego właścicielem jest miliarder Elon Musk. Kapsuła Dragon firmy SpaceX od kilku lat transportuje astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną w imieniu NASA. Pierwszy załogowy lot Boeinga Starlinera był wielokrotnie opóźniany z powodu problemów technicznych. Program Starliner jest obecnie opóźniony o wiele lat. Planowane koszty przekroczyły dotychczas ponad 1,5 miliarda dolarów.

Continue Reading

Trending