Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Duda nie przeklina sędziów: Strasburg potępia reformę sądownictwa w Polsce

Duta nie przeklinał sędziów
Strasburg potępia reformę wymiaru sprawiedliwości w Polsce

Europejski Trybunał Praw Człowieka orzeka, że ​​okupacja polskiego Trybunału Konstytucyjnego przez BJP jest nielegalna. W ten sposób firma, której nie słyszą polscy sędziowie, jest idealna. Powinna być za to rekompensata.

W następstwie orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka Polska naruszyła prawo do rzetelnego procesu, powołując własny Trybunał Konstytucyjny. Skład sędziów, który negocjował sprawę spółki, nie został ukonstytuowany zgodnie z prawem, a decyzję o tym zadecydował sąd z siedzibą w Strasburgu. Wystąpiły nieprawidłowości w mianowaniu sędziów w postaci rażących naruszeń prawa krajowego. Kluczowym elementem tych działań był wieloletni spór o okupację polskiego Trybunału Konstytucyjnego.

W obliczu porażki w wyborach parlamentarnych w 2015 r. Ówczesny liberalno-konserwatywny rząd w Polsce nominował w ostatniej chwili trzech nowych sędziów do obsadzenia wakatów. Ponadto powołał jeszcze dwóch sędziów konstytucyjnych na przyszłe wakaty, chociaż jest to tak naprawdę zadanie nowego parlamentu. Po zwycięstwie w wyborach Narodowa Partia Konserwatywna unieważniła wszystkie pięć nominacji i obsadziła te stanowiska własnymi kandydatami. Prezydent Andrzej Duda, który wywodzi się z szeregów PIS, odmówił ustąpienia z trzech sędziów powołanych przez rząd liberalno-konserwatywny na obsadzenie już wolnych stanowisk. Zamiast tego Duda został zaprzysiężony jako jeden z pięciu kandydatów do Paszowca.

Julia Prylapska, przewodnicząca Trybunału Konstytucyjnego, który jest blisko PiS, skrytykowała orzeczenie strasburskich sędziów. Sąd podjął decyzję bez podstawy prawnej i poza swoimi uprawnieniami. Dlatego orzeczenie nie będzie miało konsekwencji dla polskiego porządku prawnego – powiedziała Prasilepska z agencji informacyjnej BAP.

Odszkodowanie za homeopatię dla biznesu

Firma wniosła pozew do sądu w Strasburgu. Wcześniej złożył skargę konstytucyjną na ustawę w Polsce, w której sędziowie konstytucyjni stwierdzili, że nie mogą uzyskać trzech do dwóch głosów. W tym kontekście sąd w Strasburgu skrytykował obecnie praktykę „powoływania jednego z sędziów zasiadających w ławie w sprawie powoda”.

Polska jest zatem winna naruszenia „prawa do rzetelnego procesu”. Sędziowie europejscy stwierdzili, że polskie sądy nie odpowiedziały na argumenty spółki. Warszawa ma zapłacić około 34 3400 odszkodowań.

READ  Nasz człowiek w Warszawie: Jak Zachód źle zrozumiał Polskę