Connect with us

science

Buduj przed startem rakiety: Nareszcie ruszaj! Maurer w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną Nowości za granicą

Published

on

Przylądek Canaveral (Floryda) – Wreszcie uruchomiony!

Odliczanie rozpoczęło się o godzinie 3:03 CET (21:03 czasu lokalnego). Rozpoczyna się „Dziesięć – dziewięć – osiem – siedem – sześć – pięć – cztery – trzy – dwa – jeden”!

Dziewięć silników Merlin 1D wypuszczono z Falcon-9. W ciemności rozbłysła kula jasnego ognia. Rakieta SpaceX wraz z 51-letnim niemieckim astronautą Matthiasem Maurerem i trzema kolegami w zamontowanej na szczycie kapsule kosmicznej „Crew Dragon” (całkowita wysokość 63 metry) w końcu wystartowała z kosmodromu NASA w Cape Canaveral na Florydzie.

BILD miał świetny start w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego. Podczas misji „Crew-3” Maurer został pierwszym niemieckim astronautą, który wszedł na pokład SpaceX. Cel: „Międzynarodowa Stacja Kosmiczna” (ISS).


O 3.03 czasu niemieckiego rakieta SpaceX z niemieckim astronautą Matthiasem Maurerem (51 l.) wystrzelona na Florydzie

Ostatnie dwa tygodnie przed planowanym startem obfitowały w opóźnienia: najpierw sztorm nisko nad Ohio. Wtedy zachorował jeden z załogi. Wreszcie, wprowadzenie do lądowań innych kosmicznych podróżników, wraz z innymi problemami pogodowymi. Rzadko zdarzała się taka passa pecha przed założeniem zespołu astronautów. 51-letni Matthias Maurer z Kraju Saary musiał wykazać się dodatkową dozą cierpliwości, aby być 12. Niemcem, który dzisiaj poleciał w kosmos.

Astronauta Maurer i jego koledzy pozostaną na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej przez sześć miesięcy — i będą przeprowadzać eksperymenty. Trzej astronauci NASA, Raja Chari (dowódca), Thomas H. Marchborn i Kela Baron siedzą podczas lotu obok niemieckiego astronauty ESA. Apropos Esa: Cosmic Kiss wybrał dla misji bardziej poetycki tytuł. NASA pozostała nieco realistyczna: wszystkie przygody odbywają się jako „SpaceX Crew-3”.

Certyfikacja 28 000 km/h została osiągnięta w mniej niż dziesięć minut. Kosmiczni podróżnicy byli wciskani w swoje siedzenia z trzykrotną siłą grawitacji (3-G). Maurer chciał przy tym słuchać muzyki. Na jego „Playliście”: „Lose Yourself” (Eminem), „Levitating” (Dua Lipa, DaBaby), „Thunder” (Imagine Dragons) i „No Scrubs” (TLC).

Rakieta Falcon 9 wytworzyła ciąg 690 kiloton. Silniki paliły się przez trzy minuty, aż osiągnięto wysokość około stu kilometrów. Po odpaleniu pierwszego stopnia rakiety — który trafił do ładunku na pływającej zdalnie sterowanej platformie do lądowania o komicznej nazwie „Just Read The Instructions” — zapalił się drugi stopień silnika próżniowego Merlin 1C. wystrzelony przez sześć minut. Następnie kapsuła kosmiczna „Endurance” „Crew Dragon” została wystrzelona na orbitę okołoziemską. Dokowanie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną zaplanowano na piątek o godzinie 1:10 czasu niemieckiego. Właz otwiera się po półtorej godziny.

Jest to piąty w pełni załogowy lot firmy kosmicznej miliardera technologicznego Elona Muska (50) – po pierwszym w maju 2020 roku. Start odbędzie się z legendarnego Launch Complex 39A (LC-39A) w Kennedy Space Center. To tutaj kiedyś zaczęły się misje księżycowe Apollo.


Astronat Maurer (drugi od prawej) ze swoimi trzema kolegami z drużyny: Thomasem H. Marshburnem, Kaylą Barron i Rają Chari (lider) i Thomasem H.

Astronat Maurer (drugi od prawej) ze swoimi trzema kolegami z drużyny: Thomasem H. Marshburnem, Kaylą Barron i Rają Chari (lider) i Thomasem H.Zdjęcie: Joe Riddell/AFP

Maurer przeprowadza eksperymenty koordynowane przez Niemieckie Centrum Kosmiczne (DLR) w module Columbus Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który okrąża Ziemię na wysokości 420 kilometrów. Planowane serie testowe z betonem i metalem. „Uwielbiam wytapianie metali” – powiedział przed lotem – „Mamy elektromagnetyczny piec przelotowy w jednostce europejskiej, w którym możemy podgrzać próbki metali i pozwolić im unosić się całkowicie bez kontaktu”. Po podgrzaniu można „zobaczyć lepkość, zmierzyć różne parametry, a następnie schłodzić” – mówi materiałoznawca. Należy również zaplanować użytkowanie na zewnątrz („spacer kosmiczny”).

Problemy z „zwilżaniem” SpaceX pojawiły się ostatnio na pierwszych stronach gazet: toaleta w kapsule Dragona poprzedniego zespołu („Załoga-2”) zepsuła się. Czterech astronautów, którzy w weekend zanurzyli się w morzu w Zatoce Meksykańskiej, musiało umrzeć z atmosfery w pieluchach.

Jednak toaleta w kapsule załogi została zamurowana. Jednak przed startem odbyło się zwiedzanie kwartetu: „Abyśmy nie musieli iść do toalety przez najbliższe 24 godziny, to jest bardzo ważne, wtedy można latać spokojniej” – wyjaśnił Maurer.

Wraz z lotem Niemiec stał się dwunastym w kosmosie, czwartym na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i pierwszym, który poleciał tam z „Crew Dragon”. I kolejna okrągła liczba: Saarlander stał się 600. osobą w kosmosie od początku załogowych lotów kosmicznych.


Niemiecki astronauta Matthias Maurer własnoręcznie robi symbol serca, gdy jest przymocowany do Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego w Cape Canaveral na Florydzie, w drodze do wyrzutni 39-A

Niemiecki astronauta Matthias Maurer własnoręcznie robi symbol serca, gdy jest przymocowany do Centrum Kosmicznego im. Kennedy’ego w Cape Canaveral na Florydzie, w drodze do wyrzutni 39-AZdjęcie: John Raoux / dpa

Ostatnim razem, gdy niemiecki astronauta przebywał w kosmosie, był Alexander Gerst (45 l.) w 2018 r., wykonując w sumie dwie misje na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jak czuje się astronauta podczas odliczania? Opisuje paradoks dla BILD: „Im bliżej startu stajesz się bardziej zrelaksowany, ponieważ kilku z nich może przeszkadzać”. Przy całkowitym skupieniu pomaga również „być logowanym co minutę”. Fakt, że misja została ostatecznie opóźniona o dziesięć dni, nie uważa za poważną złamaną nogę: „Astronauci trenowali przez około dwa lata i prawie nie mieli wakacji, więc dni oczekiwania, w których można się zrelaksować, nie są Jeśli w ogóle jest źle, mogą też chodzić na plażę”. Długie opóźnienia mogą powodować stres psychiczny.

boisz się? Nie od razu, mówi Gerst: „Pomyśl o tym z góry, a w pewnym momencie musisz się z tym pogodzić, nawet z rodziną, wiesz, że może się to źle skończyć, zawsze jest takie niebezpieczeństwo!” Ale w ostatnich kilku chwilach twoja głowa musi być wolna, aby móc w pełni się skoncentrować.

READ  Brii Biosciences i VBI Vaccines przedstawiają pozytywne dane z zakończonego badania fazy 1b/2a BRII-179 (VBI-2601) u pacjentów z przewlekłym wirusowym zapaleniem wątroby typu B na Międzynarodowej Konferencji Wątroby (ILC) 2021
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Badanie udowadnia bardzo wysoką ochronę przed koronami za pomocą masek FFP2

Published

on

NSOto powszechny obraz w dzisiejszych czasach: większość ludzi nosi maski FFP2, ale klips na nos zagina się zbyt wysoko i zbyt ciasno przylega do nosa, aby opierać się na obudowie, ale pozostawia nad nosem przestrzeń do oddychania. Prawie niweluje efekt maski. Zgodnie z najnowszymi wynikami badania Instytutu Dynamiki i Samoorganizacji Maxa Plancka (MPI) w Getyndze jest to zbyt dużo, jeśli siedzenie jest ustawione prawidłowo.

Hej kompleksowo

Korespondent polityczny w Berlinie, odpowiedzialny za Education Worlds.

jako dyrektor MPI Eberhard Bodenschitz w The American National Chronicle Akademia Nauk Zgłoszono, że ryzyko infekcji przy prawidłowo założonej masce FFP2 wynosi zaledwie 0,1%, jeśli osoba zarażona i osoba zdrowa spotykają się w pomieszczeniu zamkniętym przez dwadzieścia minut w niewielkiej odległości.

„Maska może idealnie dopasowywać się do kształtu twarzy, jeśli przed jej założeniem zgięcie jej metalowy wspornik w okrągły kształt litery W”, mówi Bodenschatz, dzięki czemu zakaźne cząsteczki aerozolu nie mogą już przedostać się przez maskę, a okulary nie są już zamglone. nad głową.

Z drugiej strony, przy źle dopasowanej masce ryzyko infekcji, według obliczeń badaczy z Getyngi, wynosi około czterech procent. W przypadku maski chirurgicznej wystarczy dobre dopasowanie, aby zmniejszyć ryzyko infekcji maksymalnie o dziesięć procent. Maska uszczelniająca FFP2 chroni nos i policzki 75 razy lepiej niż maska ​​dopasowana chirurgicznie.

Continue Reading

science

Ciągłe wapowanie ma wpływ na potencję – MANN.TV

Published

on

Badanie dotyczące e-papierosów: „vapery” częściej cierpią na zaburzenia erekcji W nowym badaniu na temat e-papierosów i „vapingu” zbadano możliwe powiązania między zaburzeniami erekcji u mężczyzn, którzy palą tytoń przy użyciu nietradycyjnych metod. Można wykazać, że użytkownicy e-papierosów są bardziej narażeni na rozwój zaburzeń erekcji niż użytkownicy e-papierosów.

W badaniu przeprowadzono wywiady z ponad 13 000 mężczyzn w wieku powyżej 20 lat. Codzienne „dzienniki” wykazywały 2,2 razy więcej zaburzeń erekcji niż mężczyźni, którzy nie używali e-papierosów – niezależnie od tego, czy faktycznie na tych mężczyzn miały wpływ inne czynniki ryzyka. Również u uczestników badania, którzy nigdy nie byli dotknięci chorobą sercowo-naczyniową, stwierdzono:

Continue Reading

science

Koronawirus w Berlinie: wskaźnik infekcji spada do 351,4 – Większe obłożenie łóżek intensywnej opieki medycznej – Berlin

Published

on

W Brandenburgii brakuje szczepionek – minister: szczepień może być znacznie więcej

w Brandenburgii Wzrasta liczba chętnych do szczepienia, Ale wciąż brakuje szczepionki. Zdaniem minister zdrowia Ursuli Nunemacher (Zieloni) rozwój liczby szczepień jest zachęcający. „Niestety widzimy w wielu kampaniach szczepień Aby więcej osób zainteresowanych mogło zostać zaszczepionych, gdyby więcej szczepionek było dostępnych lokalniepowiedziała w piątek. Rząd federalny powinien udostępnić więcej dawek szczepionki, zwłaszcza od Biontech/Pfizer. aktualny Legalizacja tej szczepionki to „prawdziwy problem szczepień”, Zakonnice też. Dostępne są wystarczające ilości szczepionki Moderna.

Rzecznik ministerstwa, Gabriel Hess, powiedział, że szczepionki Biontech będą prawdopodobnie dostępne w racjonowaniu w nadchodzących tygodniach.

Brandenburger Hartmann-Bund skrytykował dystrybucję i legalizację szczepionki Biontech przez rząd federalny. „Najważniejszą rzeczą jest teraz szybkość i ci, którzy nie są jeszcze zaszczepieni” – powiedział przewodniczący Hanjo Pohle. Lekarz zaszczepił się w swojej klinice i musiał odwołać dwa semestry z powodu braku szczepionki. ten Częstość występowania infekcji u osób młodych jest obecnie znacznie wyższa niż u osób starszych, zachować ostrożność. Musisz być teraz zaszczepiony Ale do tego potrzebna jest szczepionka Biontech, Nawet Polak. Z Moderną, zgodnie z zaleceniami Komitetu Stałych Szczepień (Stiko), szczepienia są możliwe tylko dla osób powyżej 30 roku życia.

ten Według Ministerstwa Zdrowia liczba szczepień przeciwko Coronie w kraju stale rośnie. W ciągu ostatnich siedmiu dni podano ponad 142 000 szczepionek przeciwko koronawirusowi. Oferta szczepień jest obecnie poszerzana w całym kraju.

Niezależne miasto Frankfurt nad Odrą otworzyło w piątek na terenie targów lokalne centrum szczepień. Teltow-Fläming w środę (1 grudnia) otworzył Centrum Szczepień Luckenwalde we Fläminghalle, a okręg Dahme-Spreewald otworzył ponadregionalne centrum szczepień na byłym lotnisku Schönefeld.

w Obecnie 62,4 proc. Brandenburgii jest w pełni zaszczepionych. kraj w Porównanie krajowe jest przedostatnie w rankingu. W grupie wiekowej od 12 do 17 lat 34,3% zostało w pełni zaszczepionych, 65,6% w grupie wiekowej od 18 do 59 lat i 81,8% w grupie wiekowej powyżej 60 lat. Według danych około 320 000 osób otrzymało już szczepienie przypominające. (dpa)

READ  Przyczyny cukrzycy typu 1 do 4

Continue Reading

Trending