Connect with us

science

Badanie: Ta wartość poziomów przeciwciał chroni przed zakażeniem Covid

Published

on

Niektórzy zaszczepieni wątpią, czy ochrona immunologiczna jest naprawdę wystarczająca. Ci, którzy wyzdrowieli z Covid, również zadają to pytanie. Z tego powodu często określa się ich poziomy przeciwciał. Lekarze mogą sprawdzić stężenie przeciwciał neutralizujących w laboratorium. Atakują one koronawirusa, gdy są zainfekowane i opierają się mu.

Stężenie przeciwciał we krwi jest zwykle podawane w BAU, co jest skrótem oznaczającym jednostki wiążące przeciwciała. Jednak do tej pory brakowało konkretnej wartości, powyżej której poziom przeciwciał jest wystarczający. Były tylko przybliżone szacunki.

Po raz pierwszy nowe badanie daje wyraźną wartość

Nowe badanie podaje teraz liczby po raz pierwszy. Według międzynarodowych naukowców, w tym z Uniwersytetu Oksfordzkiego, wartość BAU wynosząca 264 chroni 80 procent infekcji objawowej w ciągu najbliższych czterech do sześciu miesięcy. BAU 899 chroni 90 procent.

Naukowcy opublikowali wyniki w czasopiśmie specjalistycznym “Medycyna Przyrody”. Jednak badania nie dotyczą wariantu delta, jak wyjaśnia immunolog Carsten Watzel: „To jest infekcja alfa. Prawdopodobnie potrzebuje więcej przeciwciał przeciwko delta.” To o około 50 procent bardziej zakaźne, więc musisz dostosować wartość. To samo dotyczy innych wariantów, które mogą być bardziej zaraźliwe.

Ponadto dane dotyczą ochrony przed zakażeniami objawowymi. Ciężkie cykle będą zapobiegane, gdy poziom przeciwciał spadnie.

Ograniczenia: Wyniki nie mogą być przeniesione do miana dziennego

Wyniki są ważne, ale eksperci twierdzą, że nie można ich przenieść od osoby do osoby na pojedynczy wynik przeciwciała. „Nie jest możliwe wyciągnięcie wniosków na temat parametrów użytych w badaniu na podstawie dziennej wartości miana” – mówi naukowiec chorób zakaźnych Bernd Salzberger. Ze względu na różne ograniczenia wyniki nie mogą być w żaden sposób przełożone na praktykę kliniczną. Jest to jednak ważne badanie.

Immunolog Watzel dodaje: „Badanie zapewnia początkową wartość ochrony immunologicznej. W badaniu Moderny udało się zidentyfikować podobną wartość. Możesz teraz porównać te wartości, ponieważ test został wystandaryzowany na przeciwciała, a jednostki dla poziomu przeciwciał zostały wystandaryzowane. Teraz każde laboratorium może działać w sposób ustandaryzowany i podawać wartości w międzynarodowych wartościach porównawczych. W ten sposób można teraz również określić i porównać wartość graniczną. Jednak wiele z tych badań będzie nadal potrzebnych, zanim wartość zostanie naprawdę określona”.

READ  Czy terapia hormonalna pomaga w leczeniu objawów menopauzy? Raport z doświadczenia