Connect with us

science

NASA odkrywa „dziwne” planety o specjalnych właściwościach

Published

on

  • doElżbieta Urban

    Blisko

Eksperci ze Stanów Zjednoczonych odkryli nową planetę: TOI-1231 b oferuje badania kilku interesujących punktów startowych – na przykład jej temperatury.

Kalifornia — Z pomocą teleskopu kosmicznego NASA TESS, zespół kierowany przez astronom NASA Jennifer Burt z California Institute of Technology odkrył nową egzoplanetę. TOI-1231 b ma masę około 15 razy większą od masy Ziemi i 3,6 razy promień naszej planety, a zatem jest nieco mniejszy od Neptuna. Egzoplanety są również nazywane pozasłonecznymi, ponieważ nie poruszają się wokół Słońca, ale wokół innych gwiazd. Nowo odkryte ciało niebieskie krąży wokół czerwonego karła o nazwie TOI-1231 89 lat świetlnych od Ziemi. Opłynięcie okrążenia trwa nieco dłużej niż 24 dni.

Nowo odkryta planeta: zamiast „upalnych temperatur” jest „pozytywnie zimno”

TOI-1231 b zapewnia wyraźną przewagę w badaniach: „W porównaniu z większością odkrytych dotychczas planet tranzytujących, które często mają ekstremalne temperatury rzędu kilkuset lub tysięcy stopni, TOI-1231 b jest zdecydowanie chłodny”, wyjaśnia kierownik zespołu Jennifer Burt, Połączona i współwłaścicielka Diana Dragomir w jednym Wpis na blogu Uniwersytetu Nowego Meksyku o odkryciu. Egzoplaneta jest osiem razy bliżej Słońca niż związana z nią gwiazda TOI-1231 niż, powiedzmy, Ziemia, ale TOI-1231 jest mniej jasna i gorętsza niż Słońce. Według Dragomira możliwe jest, że ta planeta jest stosunkowo nowa dla nowo odkrytego ciała niebieskiego, o temperaturze około 56 stopni Celsjusza, a nawet jednej z najfajniejszych egzoplanet tej wielkości znanych do tej pory.

TOI-1231 b może być zbadany – i tam też mogą być chmury wodne

Ponieważ czerwone karły, takie jak np. TOI-1231 są mniejsze od Słońca, łatwiej jest wykryć tranzytujące planety w ich sąsiedztwie: gdy planeta o określonej wielkości mija gwiazdę, ilość zablokowanego światła jest dość zauważalna – tak właśnie one stali się ekspertami, którzy zwracają również uwagę na planetę poza Układem Słonecznym. Następnie zidentyfikowali podstawowe dane najważniejsze dla ich odkrycia, takie jak wzrost i waga, i opublikowali pierwsze wyniki w jednym Artykuł o sztuce jestem Czasopismo astronomiczne. Kilka aspektów, takich jak jasność powiązanej gwiazdy i stosunkowo długi czas przejścia, ułatwia poszukiwania nowo odkrytej kuli.

READ  Brakujące ogniwo: koniec standardowego modelu fizyki? Co oznacza anomalia mionowa

Artykuł na blogu cytuje Jennifer Burt, że „TOI-1231b jest bardzo podobny pod względem wielkości i gęstości do Neptuna, więc zakładamy, że ma podobnie dużą atmosferę gazową”. Oprócz dalszych badań atmosfery, pytanie o to, jak warunki wodne na TOI-1231b są teraz również istotne. Obserwując podobną małą i zimną planetę o nazwie K2-18 B Niedawno wykryto wodę w atmosferze – obecnie trwa odkrycie, czy podobne formowanie się chmur wystąpiło również na TOI-1231b. „TOI-1231 b jest jedną z niewielu znanych planet o podobnej wielkości i temperaturze, więc przyszłe badania mogą nam pokazać, jak powszechne lub rzadkie są chmury pary wodnej na światach o takich temperaturach” – powiedział Burt.

Nowo odkryta egzoplaneta „nadal dziwna”, ale wygląda jak „nasza sąsiednia planeta”

Inny aspekt, który sprawia, że ​​nowo odkryte ciało niebieskie jest szczególnie interesujące: „Jednym z najbardziej ekscytujących odkryć w ciągu ostatnich dwóch dekad badań egzoplanet jest to, że żaden z odkrytych przez nas nowych układów planetarnych nie jest w żaden sposób podobny do naszego Układu Słonecznego” – Burt podsumowuje razem. „Nowa planeta, którą odkryliśmy, jest nadal egzotyczna – ale jest o krok bliżej do bycia podobną do naszej sąsiedniej planety”. W związku z tym inne zespoły będą nadal badać TOI-1231b w przyszłości. (JA)

Stażysta w NASA miał powód do świętowania zeszłego lata: Analizując dane odkrył nową planetę. Sonda Juno z NASA po raz pierwszy przesłała ostatnio oszałamiające zdjęcia księżyca Jowisza Ganimedesa. Wenus zostanie również dokładnie zbadana przez dwie misje NASA.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Katastrofalna fala upałów uderzyła w południową Europę! Do 50 stopni! Czy jest teraz rekord? Meteorologia

Published

on

Duża część Włoch i prawie cała południowo-wschodnia Europa odczuwa upalne pustynne powietrze. Przez kilka kolejnych dni wartości wynoszą 45 stopni lub więcej i 50 stopni w sferze możliwej.

Gorące sirocco już od jakiegoś czasu wieje pustynne powietrze w południowo-wschodniej Europie. Jednak to, co zaczyna się w niedzielę, można określić tylko jako katastrofalne. Upał podnosi wartości najpierw do 40 stopni, a następnie w ciągu tygodnia do 45 do 50 stopni. Brutalne upały rozprzestrzeniają się na południowe Włochy, Grecję, Albanię, północną Macedonię, Bułgarię, Rumunię i Turcję.

Intensywne upały trwają około tygodnia, zanim zimne powietrze z północy usunie przegrzane masy powietrza.

Fala upałów w południowej Europie: możliwe są nowe rekordy

10 lipca 1977 r. w Atenach zmierzono 48,0 stopni. To wciąż najgorętszy rekord Europy. Ten rekord będzie mocno wstrząśnięty w nadchodzącym tygodniu. Zarówno w Grecji, jak i Turcji wartości mogą lokalnie przekroczyć 50 stopni.

Rekordy ciepła można ustawić również w innych krajach. Nie jest jeszcze jasne, jak daleko fala upałów może przeniknąć na północ, a następnie dotknąć również Węgry i Chorwację. Ale pewne jest, że we Włoszech i Grecji będzie bardzo gorąco.

Ekstremalne upały mogą szybko stać się bardzo niebezpieczne. Szczególnie układ krążenia może być obciążony, dlatego wymagana jest szczególna ostrożność. Temperatury od 45 do 50 stopni już nie pryskają. Skakanie do wody może powodować problemy z krążeniem tak szybko, jak długie przebywanie na zewnątrz.

Niezwykle zimne systemy klimatyzacji również mogą być niebezpieczne – zwłaszcza w samochodach. Jeśli klimatyzacja jest ustawiona na zbyt niską temperaturę, istnieje ryzyko późniejszego szoku termicznego. Jeśli wysiądziesz z zimnego samochodu, istnieje ryzyko problemów z krążeniem.

Ciepły śródziemnomorski: sezon medyczny jest najbardziej prawdopodobny

Wraz ze wzrostem upałów wzrasta ryzyko pożarów lasów w całej południowej Europie, które w tej chwili nie może być wyższe. Oczekuje się, że pożary rozprzestrzenią się w południowej Europie. Zarejestrowano już 2,5 razy więcej pożarów niż przeciętnie. Oczywiście do końca lipca można spodziewać się 419 pożarów, ale w tym roku jest ich ponad 1000.

READ  Mniej zakazów, więcej wolności – Szwajcaria i jak radzi sobie z pandemią

Niespotykane obecnie upały mogą wpłynąć jesienią na sezon sztormowy na Morzu Śródziemnym. Na powierzchni woda jest już gorąca i ciepła od 2 do 3 stopni. Biorąc pod uwagę stałe ciepło można założyć, że woda będzie znacznie cieplejsza. Wtedy, jesienią, Medycyna stanie się bardziej prawdopodobna. Są to huragany podobne do huraganów na Morzu Śródziemnym.

Ponieważ Morze Śródziemne jest stosunkowo daleko na północ i jest stosunkowo małe, prawdziwe cyklony tropikalne nie są możliwe, ale są silne burze. Leki należą do najpotężniejszych burz pozazwrotnikowych i mogą być bardzo destrukcyjne. Jesień to czas Medycyny. Ten rok może być trudny ze względu na upały.

Oryginalna wersja tego postu „Do 50 stopni! Katastrofalny piekielny upał, który ogarnął Europę Południową” pochodzi z kanał pogodowy.