Connect with us

Top News

Węgry są negatywne, Polska bardziej otwarta

Published

on

Węgry są negatywne, Polska bardziej otwarta

Kiedy 22 października Giorgia Meloni została pierwszą kobietą na czele włoskiego rządu – najbardziej prawicowego rządu w 76-letniej historii Republiki Włoskiej – natychmiast rozpoczęło się publiczne oburzenie przeciwko ratowaniu na morzu i siłowaniu się na rękę w celu przyjęcia rozbitków uchodźców.

Prawicowe rządy w Polsce i na Węgrzech od lat podsycają nastroje antyimigranckie i odcinają od nich swoje kraje. Imigracja jest centralnym tematem, tożsamością i podstawową tożsamością partii prawicowych.

Ale jak rządzące partie prawicowe wpływają na postawy ich społeczeństw wobec imigracji? Oczywiście bardzo różne, jak Badanie Forum Mercator ds. Migracji i Demokracji (MIDEM) w niedawno opublikowanym TU Dresden.

Międzynarodowa grupa badawcza MITEM zbadała zarządzanie migracją ukraińskich uchodźców w dziesięciu krajach europejskich po rosyjskim ataku na Ukrainę 24 lutego.

Przedstawiono jeden z najbardziej ekscytujących wyników, patrząc na Węgry i Polskę, które zostały dokładniej zbadane, wraz z Niemcami, Czechami i Słowacją. W sezonie 2015/16, szczególnie podczas dużego lotu z Syrii, oba kraje zdecydowanie sprzeciwiały się przyjmowaniu uchodźców lub uczestnictwu w ich europejskiej dystrybucji.

Narracja o uchodźcach w obu krajach zmieniła się drastycznie od czasu rosyjskiej inwazji: w Polsce i na Węgrzech uciekający sąsiedzi są nie tylko uważani za bliskich kulturowo, ale są również witani jako „prawdziwi” uchodźcy wojenni spod rosyjskiej okupacji.

W prawie wszystkich krajach europejskich „większość respondentów opowiada się za ograniczeniem imigracji.

z Kurs średniozaawansowany Do ukraińskich linii lotniczych w Europie

Oczywiście konsekwencje praktyczne nie mogłyby być bardziej odmienne: po Niemczech i Czechach Polska stała się najważniejszym krajem przyjmującym uchodźców z Ukrainy.

W Polsce schronienie znalazło prawie półtora miliona osób z zaatakowanych przez Moskwę krajów sąsiednich, czyli 3,9 tys. na 100 tys. osób. Zaangażowanie jej mieszkańców było ogromne: zaangażowanych było tysiące ochotników, a 68 proc. przekazało datki w pierwszych tygodniach wojny.

READ  Drugi incydent w tygodniu: Dziesięć osób zaginęło w wypadku górniczym w Polsce

Czerwone światło dla Węgier

Z drugiej strony Węgry mają czerwone światło wśród krajów UE: we wrześniu zarejestrowano 30 000 ukraińskich uchodźców, ale bardzo niski wskaźnik: 323 osoby na 100 000 Węgrów, których nawet tam nie ma. Jedna dziesiąta polskiej konsumpcji per capita.

Podczas gdy narodowo-konserwatywny rząd Polski nie czyni rozróżnienia między uchodźcami z ukraińskimi paszportami a tymi, którzy mieszkali tam jako cudzoziemcy przed ucieczką, Węgry zamknęły drzwi dla obcokrajowców z Ukrainy. 8 marca Komitet Helsiński poinformował, że nie mogą już ubiegać się o azyl.

Zmienił się też stosunek do cudzoziemców w Polsce – drezdeńskich naukowców „znaczącego nastroju”, co nie oznacza tylko obywateli sąsiedniej Ukrainy.

Raz otwarte kraje stają się podejrzane

W Polsce „poza Hiszpanią (…) odsetek tych, którzy wzywają do ograniczenia możliwości imigracji dla „cudzoziemców” wynosi 42 proc., najmniej ze wszystkich w Europie”, a od siedmiu lat nastroje w kraju szczególnie negatywna.

Grupa Midem ostrzega jednak, że jest to oznaka ogólnego wzrostu otwartości na migracje. Pozytywne postawy fundamentalne załamały się, zwłaszcza w krajach takich jak Szwecja – uważana za szczególnie otwartą.

W prawie wszystkich krajach europejskich „wyraźna większość respondentów opowiada się za ograniczeniem imigracji”. W Polsce 55 procent nadal uważa, że ​​Warszawa jest odpowiednia dla syryjskich uchodźców.

READ  Autostrada A38 została ponownie otwarta po poważnym wypadku ciężarówki

Hans Vorländer, dyrektor Midem, uważa zatem, że wpływu prawicowej polityki na migracje nie da się jednoznacznie zrozumieć. Oprócz różnych wydarzeń w dwóch krajach rządzonych przez skrajnie prawicowe rządy, wymienia również rządy bez takich rządów, ale z silnymi partiami prawicowymi:

Niezależnie od AfD: Niemcy kontynuują liberalizację

„Na przykład we Francji Macron próbuje stosować silną retorykę antyimigracyjną, a obecnie toczy się spór o ludzi na łodziach z Włoch” – powiedział Vorlander Tagesspiegel. W praktyce jednak prezydent, powiązany z krytykującą imigrację Narodową Lewicą Jeana-Luca Mélenchona, „niewiele się zmienił”.

Niemcy z silną prawicową AfD idą jeszcze dalej: „Światła sygnalizacyjne potwierdzają reżim konsolidacyjny, który był już stosunkowo liberalny” i czego nie mogły zrobić rządy Merkel, „główne prawo pobytu, reforma obywatelstwa, rekrutacja wykwalifikowanych pracowników” .

Oznacza to, że AfD „stała się bardziej ostrożna i stonowała swoją retorykę w dyskursie publicznym” – mówi Worlander. „Z jednej strony jest on monitorowany przez Urząd Ochrony Konstytucji, z drugiej trudno jest wykorzystać kwestię migracji, która jest obecnie mocno okupowana przez Ukrainę i jest postrzegana inaczej niż samolot. Syria i Globalne Południe”.

Ważną rolę odgrywa również polityka społeczna: „Wzrasta przystępność cenowa mieszkań, wprowadzane są świadczenia obywatelskie i rośnie płaca minimalna. Wraz ze wzrostem transferów publicznych ukraińskim uchodźcom będzie trudno korzystać ze wsparcia.

Do strony głównej

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Płomienie w byłej fabryce słodu: Ciągłe ostrzeżenie o silnym zadymieniu

Published

on

29110

Płomienie w byłej fabryce słodu: Ciągłe ostrzeżenie o silnym zadymieniu

Pożar w byłej fabryce słodu przy Straße des 17. Zuni wytworzył gęsty dym. Pierwszy pożar ugaszono dopiero o godzinie 21:00.

Drezno – Pożar w dawnej fabryce słodu przy Straße des 17. W czwartek Juni wywołał silny smog. Zmobilizowano dużą liczbę strażaków. Pierwszy pożar ugaszono o godzinie 21:00.

Z budynku unosiły się gęste kłęby dymu.

Z budynku unosiły się gęste kłęby dymu. © Rolanda Halkasha

Kilka budynków na starych nieużytkach przemysłowych przy Straße des 17, co wieczorem potwierdziła policja i straż pożarna. Juni w Niedersedlitz płonął od wczesnego ranka. Jedno źródło ognia zostało już ugaszony.

W tym celu w trzecim budynku zlokalizowano indywidualne źródła ognia i rozpoczęto akcję gaśniczą.

Nikt nie odniósł obrażeń, ale ogień szybko rozprzestrzenił się na kolejny budynek, którego dach stanął w płomieniach.

Drezno: Przechodnie przekazują istotne informacje: Mężczyzna (57 l.) uratowany z Łaby
Akcja Drezdeńskiej Straży Pożarnej
Przechodnie przekazują istotne informacje: Mężczyzna (57 l.) uratowany z Łaby

Oprócz około 80 żołnierzy Straż pożarna Jak wyjaśnił rzecznik, na miejscu były także drony ASB, „aby lepiej lokalizować różne źródła ognia, a zwłaszcza walczyć z pożarami”.

Ostrzeżenie o gromadzeniu się dymu

Zdjęcia z miejsca zdarzenia pokazują gęsty, wysoki na metr słup dymu unoszący się nad dawnym budynkiem fabryki, a także dziesiątki służb ratowniczych walczących z płomieniami. Straż pożarna mogła jednak ugasić ogień jedynie z zewnątrz, gdyż istniało ryzyko zawalenia się wnętrza budynku.

Według DB Infraco pożar wpływa również na ruch kolejowy, ponieważ kominowi grozi zawalenie się na tory.

Mieszkańców poproszono o unikanie dotkniętego obszaru w promieniu około 500 metrów, zamknięcie wszystkich okien i drzwi oraz wyłączenie wentylacji i klimatyzacji. To ostrzeżenie będzie obowiązywać do wieczora.

Zmobilizowano dużą liczbę strażaków...

Na miejscu jest straż pożarna z dużymi oddziałami… © Rolanda Halkasha

...i walka z płomieniami.

… i walka z płomieniami. © Rolanda Halkasha

W oddali unosił się dym.

W oddali unosił się dym. © Rolanda Halkasha

Straż pożarna wydała ostrzeżenie w mediach społecznościowych

To nie pierwszy raz… Założona w 1873 roku przez Big Brothers Płonie fabryka słodu. o godzinie pierwszej Pożar w 2020 roku Większość budynków na terenie posiadłości została już zniszczona.

Pierwsze zgłoszenie: 9 maja, 19:36, ostatnia aktualizacja: 22:57

READ  Ucieczka z Ukrainy: jaka jest sytuacja w Polsce?
Continue Reading

Top News

Słodycze z Polski na I Komunię – Klingenmünster

Published

on

Słodycze z Polski na I Komunię – Klingenmünster

Continue Reading

Top News

Przed Söderem Wüst jest na drugim miejscu: w pytaniu K Merz plasuje się dopiero na trzecim miejscu

Published

on

Przed Söderem Wüst jest na drugim miejscu: w pytaniu K Merz plasuje się dopiero na trzecim miejscu

Soder na prowadzeniu, Wuest na drugim miejscu
W pytaniu Q Mers zajmuje dopiero trzecie miejsce

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

O tym, kto będzie kandydatem na Prezydenta Unii, nie zadecyduje się, dopóki nie zostanie ogłoszona. Lider CDU Merz jest obecnie zdecydowanym faworytem. W badaniu barometru trendów RTL/ntv zajął jednak dopiero trzecie miejsce.

Nie wiadomo jeszcze, kto będzie walczył o przewodnictwo Unii w następnych wyborach federalnych. Na razie nie wiadomo, czy lider partii Friedrich Merz planuje kandydować na urząd podczas obecnej konferencji partii CDU w Berlinie. Nie można mu odebrać kandydatury na prezydenta, jeśli tego chce – zawsze powtarzają politycy CDU pytani na ten temat.

Merse twierdzi, że między nim a przywódcą CSU Markusem Soderem nie będzie walki o władzę, jaka miała miejsce między Soderem a ówczesnym przywódcą CDU Arminem Lachettem przed wyborami federalnymi w 2021 roku. Ale tak naprawdę wszyscy zakładają, że Mers to zrobi.

Ale: Czy Merz również będzie kandydatem z największą liczbą głosów? Sondaż Forsy, sondażu barometru trendów RTL/ntv, poddaje tę kwestię w wątpliwość. Na pytanie, który wspólny kandydat CDU i CSU otrzyma najwięcej głosów w nadchodzących wyborach federalnych, 29 proc. uprawnionych do głosowania wskazało premiera Bawarii Södera.

Mers zajmuje w tej kwestii dopiero trzecie miejsce, ponieważ 27 procent uprawnionych do głosowania twierdzi, że największe szanse w następnych wyborach federalnych miałaby unia z premierem Nadrenii Północnej-Westfalii Hendrikiem Wästem. 25 procent twierdzi, że jest to MERS.

Zwolennicy CDU i CSU uważają także, że związek będzie miał większe szanse w kolejnych wyborach federalnych z Söderem. Nawet wśród nich Mers zajmuje dopiero trzecie miejsce. Kwestia ta zostanie rozstrzygnięta po wrześniowych wyborach stanowych w NRD. Jednak w cotygodniowym pytaniu K magazynu Forza pomiędzy kanclerzem Olafem Scholzem a federalnym ministrem gospodarki Robertem Habeckiem lub ministrem spraw zagranicznych Annaleną Baerbach Merz niezmiennie zajmuje pierwsze miejsce.

Na pytanie, czy Merz jako kanclerz poprowadzi Niemcy do lepszej przyszłości, 36 proc. odpowiedziało, że tak. Większość 55 procent nie ufała MERS w tej kwestii. Jednak tutaj ma za sobą zdecydowaną większość zwolenników związku: 66 procent z nich twierdzi, że kanclerz Merz poprowadzi Niemcy do lepszej przyszłości. 28 proc. zwolenników CDU/CSU nie wierzy, że Merz to robi.

Na wtorkowej konferencji partyjnej w Berlinie CDU przedstawia nowy podstawowy plan. Dyskutując na ten temat, kierownictwo CDU zawsze starało się znaleźć złoty środek: pewien dystans od rządów kanclerz Angeli Merkel, ale bez wyraźnego zerwania ze stylem i kierunkiem byłej kanclerz.

Badanie Forsa sugeruje, że takie podejście jest słuszną decyzją: dla 67 procent obywateli Niemiec lata Merkel były ogólnie dobrymi latami. Tylko 28 procent uważa, że ​​czas Merkel jako kanclerza był dla Niemiec złym rokiem. Wyrok w dalszym ciągu jest korzystny wśród zwolenników związku.

Dane zostały zebrane przez firmę Forsa zajmującą się badaniami rynku i opinii na zlecenie RTL Deutschland w dniach 3 i 6 maja. Baza danych: 1004 respondentów. Statystyczny margines błędu: plus/minus 3 punkty procentowe.

Więcej informacji o Forsie Tutaj.
Badania Forsa na zlecenie RTL Deutschland.

READ  Wybory w Polsce: Wywiad z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim - Polityka
Continue Reading

Trending