Connect with us

Economy

Historia, polityka, ludność i geografia

Published

on

Historia, polityka, ludność i geografia
  1. Strona główna
  2. Globalizm

kreatura:

Dzwonnica katedry w Kiszyniowie, Mołdawia © Cronos / Catalin Soare / IMAGO

Mołdawia – znana również jako Mołdawia – jest krajem Europy Wschodniej i byłą republiką radziecką. Graniczy z krajami Rumunii i Ukrainy, więc pomimo bliskości wybrzeża nie jest dostępny dla Morza Czarnego.

  • Mołdawię jako księstwo założył w średniowieczu książę Bogdan.
  • Kraj był socjalistyczną republiką radziecką od 1940 do 1991 roku.
  • Konflikt naddniestrzański do dziś uniemożliwia temu krajowi postęp polityczny.

Kiszyniów – Mołdawia zajmuje powierzchnię 33 843 kilometrów kwadratowych i jest jednym z najbiedniejszych krajów Europy. Decydującym czynnikiem jest tzw. konflikt transistyjski, z którym była republika radziecka zmaga się od lat 90. XX wieku. To region, który walczy o swoją wcześniej nieuznaną niepodległość. Nawet jeśli konflikt jest oficjalnie uważany za „zamrożony”, kraj gwałtownie spowolnił rozwój gospodarczy i polityczny.

Mołdawia: od wczesnej historii do księstwa

Znaleziska wskazują, że teren obecnej Republiki Mołdawii był zamieszkany od okresu paleolitu. W okresie neolitu rozwinęła się tu kultura ceramiki linearnej oraz kultura Kokutini, która powstała już w 4800 roku p.n.e. W I wieku naszej ery osiedliły się tu plemiona z zachodniej Dacji, a następnie Gotów, Hunów, Bułgarów, Madziarów i Mongołów. Mołdawia była częścią Cesarstwa Bułgarskiego w VII wieku i była rządzona przez Węgry w XIII wieku.

W 1349 roku książę Bogdan ustanowił tu Księstwo Mołdawii, które początkowo nosiło nazwę Bogdania. Wasalskie państwo węgierskie uzyskało niepodległość w 1359 r., a później znalazło się pod panowaniem polskim. Kraj przeżywał swój rozkwit kulturalny od 1457 roku pod rządami Stefana Wielkiego. Jednak w 1512 r. znalazła się pod panowaniem osmańskim, co oznacza również, że utraciła dostęp do Morza Czarnego.

Mołdawia: panowanie rosyjskie i Republika Radziecka

Już w XVIII wieku Turcy utracili część kraju pod panowaniem rosyjskim. W 1812 r. Mołdawia została włączona do Imperium Rosyjskiego jako prowincja besarabska. Jednak rządy cara zakończyły się wraz z rewolucją lutową 1917 roku, a kraj uzyskał niepodległość jako Mołdawska Republika Demokratyczna w 1918 roku. Jednak tereny na wschód od Dniestru zostały włączone do Ukraińskiej Republiki Radzieckiej w 1922 roku, a dwa lata później zostały przekształcone w ich Mołdawskiej Republiki Radzieckiej.

READ  Problem dotyczy 270 pracowników: kolejna firma modowa upadła

W 1940 roku Związek Radziecki wykorzystał okazję, by zająć Besarabię ​​i połączył ją z zachodnią częścią byłej Radzieckiej Republiki Mołdawii, tworząc Mołdawską Socjalistyczną Republikę Radziecką. W następnych dziesięcioleciach Związek Radziecki pracował nad likwidacją wielkich majątków i konsolidacją rolnictwa. Rosyjski stał się językiem urzędowym, a rumuński uznano za Mołdawię w celu osłabienia rumuńskiej tożsamości. Dopiero po rozpadzie Związku Radzieckiego państwo ogłosiło niepodległość 27 sierpnia 1991 roku.

Mołdawia: rozwój od 1991 roku

Rok przed uzyskaniem niepodległości przez Mołdawię we wschodnim Naddniestrzu i południowo-zachodniej Gagozji pojawiły się ruchy niepodległościowe ze względu na zróżnicowany skład etniczny kraju. O ile Gagosia mogła zostać ponownie włączona do republiki jako region autonomiczny, konflikt z Naddniestrzem, który nie został jeszcze rozwiązany, trwał nadal. Chociaż region jest de facto niepodległy od 1992 roku, żaden kraj jeszcze nie uznał swojej niepodległości.

Przez długi czas o wydarzeniach politycznych decydowali przedstawiciele partii komunistycznych i socjalistycznych. Wraz z prezydentem Nikołajem Timoftim kraj wkroczył na proeuropejską ścieżkę. W 2020 roku Maya Sandu została wybrana na przewodniczącą Partii Liberalno-Demokratycznej. Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę w 2022 r. kraj doświadczył masowego napływu uchodźców. Wiele krajów zachodnich obiecało pomoc, w tym w formie wsparcia finansowego. Choć Mołdawia nie jest pełnoprawnym członkiem Unii Europejskiej, jest z nią ściśle związana traktatami.

Mołdawia: system polityczny

Mołdawia jest republiką parlamentarną. Zgodnie z konstytucją z 1994 r. kraj jest demokracją, ale według Indeksu Demokracji został również sklasyfikowany jako reżim hybrydowy lub czasami „państwo okupowane”, ponieważ rząd reprezentował jedynie interesy oligarchii. Jednak od wyborów prezydenckich w 2020 roku pojawiła się nadzieja na powrót do pierwotnych zapisów konstytucyjnych, w których prezydent ma znaczący wpływ na funkcjonowanie rządu.

Konstytucja stanowi, że prezydent republiki jest gwarantem suwerenności, niepodległości, jedności i bezpieczeństwa narodu. Jego kadencja trwa cztery lata. Rząd odpowiada przed parlamentem, który jest wybierany przez obywateli co cztery lata. Parlament musi zatwierdzić nominacje prezydenta na premiera i ministrów, których mianuje. Propozycje ustawodawcze są przedstawiane w parlamencie przez członków parlamentu lub przez rząd.

READ  Szczyt G20 w Indonezji: Ukraina uzależnia udział od przebiegu wojny - Polityka

Mołdawia: migawka faktów

  • Stolica: Kiszyniów
  • Język urzędowy: rumuński, regionalny również gagauski, rosyjski i ukraiński
  • Powierzchnia: 33 843 kilometrów kwadratowych
  • Populacja: 2,59 mln (stan na 2021 r.)
  • Waluty: lej mołdawski (MDL), rubel naddniestrzański (PRB)
  • Podziały administracyjne: 5 gmin i 32 wydziały
  • Religia: Chrześcijański Prawosławny

Mołdawia: języki i ludność

Mieszkańcy Mołdawii nadal podkreślają swoją bliskość z Rumunami. Językiem urzędowym jest rumuński. Termin „Mołdawia” wprowadzony przez Socjalistyczną Republikę Radziecką dla secesji z Rumunii nie jest już oficjalnie używany. Język potoczny to inny rodzaj rumuńskiego. Ze względu na długą przynależność do Imperium Rosyjskiego język rosyjski jest nadal obecny w dużych miastach i w gospodarce, a także jest tu oficjalnie używany. Ale zapożyczenia angielskie i francuskie, takie jak w sąsiedniej Rumunii, również stały się bardziej powszechne. W regionach Gagauzji i Naddniestrza gagauski i ukraiński nadal mają oficjalny status języka urzędowego.

Zupełnie odmienna jest przynależność etniczna grup ludności. 82,1 proc. ludności to Mołdawianie mówiący po rumuńsku. Ukraińcy stanowią zaledwie 6,6 proc., za nimi są Gagauzi (4,4 proc.), Rosjanie (4,1 proc.), Bułgarzy (1,7 proc.), Cyganie (0,36 proc.), Żydzi (0,11 proc.) i niektórzy Niemcy, Polacy, Białorusini i Węgrzy.

Mołdawia: geografia i miasta

W kierunku północ-południe Mołdawia rozciąga się na odcinku ponad 350 km. Długość osi zachód-wschód wynosi ponad 150 km. Całkowita powierzchnia kraju jest w przybliżeniu wielkością kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Region położony jest pomiędzy rzekami Dniestr i Prut. Ten ostatni wpada do Dunaju w pobliżu południowej granicy. Południowo-wschodni kraniec znajduje się zaledwie dwa kilometry od Dniestru Limana – ujścia Dniestru do Morza Czarnego.

Oddzielna część Naddniestrza to zaledwie około 12% powierzchni kraju na wschód od Dniestru. Obejmuje około 17 procent ludności, która kiedyś należała do Mołdawii. Stolica, Kiszyniów (czyt. Kiszyniów) już teraz osiąga liczbę 700 000 mieszkańców. Drugim co do wielkości miastem jest Triaspol w Naddniestrzu. Około 57 procent ludności Mołdawii mieszka na wsi, a 43 procent w mieście.

READ  Jak prawicowi populiści w Europie wykorzystują kryzys koronowy

Rzut oka na największe miasta Mołdawii

  • 1 Kiszyniów: 678 200 osób, dystrykt Kiszyniów
  • 2 Tyraspol: 158 069 mieszkańców, region Tyraspol (Naddniestrze)
  • 3 Belchi: 145 300 osób, dystrykt Belchi
  • 4 Bandar: 92 027 mieszkańców, region Bandar (Naddniestrze)
  • 5 Rubinia: 53 648 mieszkańców, region Rabinia (Naddniestrze)
  • 6 Cahul: 39 600 osób, okręg Cahul
  • 7 Angeni: 38 400 osób w regionie Angeni
  • VIII Soroka: 37 600 mieszkańców, dystrykt Soroka
  • 9 Orhei: 33 600 mieszkańców, dystrykt Orhei
  • 10 Dubăsari: 35 300 mieszkańców, dystrykt Dubăsari (Naddniestrze)

Mołdawia: ciekawostki o kraju

Nazwa kraju pochodzi od rzeki Mołdawia (niem. Mołdawia). Jednak obecnie płynie on w Rumunii i nie należy go mylić z Moldo w Czechach. Z tego powodu kraj ten nazywany jest potocznie Mołdawią. W Szwajcarii oficjalna jest tylko nazwa Republiki Mołdawii lub Mołdawii.

Mołdawia to stosunkowo płaski kraj, który nieznacznie wznosi się na północ. Wysokość terenów górskich sięga 430 metrów, ale nie określa się ich jako górzystych. Reszta kraju zamieniła się w stepy z powodu rozległego wylesiania. Pozostałe lasy nazywane są sztruksami i składają się głównie z dębu i buka.

Mołdawia ma długą tradycję chrześcijańską. Około 90 procent ludności należy do jednej z cerkwi prawosławnych: Mołdawskiego Kościoła Prawosławnego, Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego, Besarabskiego Kościoła Prawosławnego, Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Ważna dla turystyki jest również licząca 500 lat architektura sakralna z krużgankami. Liczba rosyjskich cerkwi gwałtownie wzrosła z 280 do ponad 1000 w ciągu pierwszych dwunastu lat po odzyskaniu niepodległości.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Firma produkująca żywność ogłasza upadłość – dotyczy to popularnych produktów dm i Müller

Published

on

Firma produkująca żywność ogłasza upadłość – dotyczy to popularnych produktów dm i Müller
  1. ruhr24
  2. praca
Teraz także producent żywności z Niemiec musiał ogłosić upadłość. © Schöning/Imago, Bihlmayerfotografie/Imago, kolaż: RUHR24

Coraz więcej firm musi ogłosić upadłość w Niemczech. Teraz dotknięte jest to także tradycyjne przedsiębiorstwo, które walczy o swoją przyszłość.

Dortmund – W związku z rosnącymi kosztami i spadającą sprzedażą fala bankructw trwa i nie kończy się na branży spożywczej. Niedawno ogłoszono, że jeden z dostawców Aldi stał się niewypłacalny, co ma wpływ na napoje i rozprzestrzenia się na dyskont. Teraz w jego ślady poszedł tradycyjny producent żywności.

Firma produkująca żywność ogłasza upadłość – dotyczy to popularnych produktów dm i Müller

Producent żywności dla dzieci Töpfer GmbH złożył pod koniec kwietnia wniosek o podjęcie działań restrukturyzacyjnych w ramach samorządu. Wynik: Rozpoczęto wstępne postępowanie upadłościowe i rozpoczęto sporządzanie raportów Wydawnictwo RWS. Głównymi powodami tego jest spadek sprzedaży oraz wzrost kosztów w obszarze energii i personelu w ostatnich latach (więcej aktualności o supermarketach i dyskontach RUHR24).

Tradycyjna firma powstała w 1911 roku i od tego czasu zajmuje się sprzedażą artykułów pielęgnacyjnych i żywieniowych dla niemowląt i dzieci. Od 2007 roku specjalizuje się także w naturalnych kosmetykach dla mam. Töpfer GmbH skupiła się na wysokiej jakości i zrównoważonym rozwoju produkcji. Produkty organiczne dostępne są w aptekach takich jak dm i Müller.

Tradycyjny Töpfer ogłosił upadłość – produkty dm i Müller są nadal dostępne

Aby ponownie przygotować firmę na przyszłość, realizowany jest proces restrukturyzacji. Plan zakłada wykorzystanie restrukturyzacji w celu lepszego dostosowania kosztów do sprzedaży i spłaty zadłużenia. Ponadto wg Wydawnictwo RWS Poszukuję silnego finansowo partnera jako inwestor dla firmy spożywczej.

Jakie są procedury restrukturyzacji samorządu?

Firmy muszą najpierw ogłosić upadłość. Restrukturyzacja z samorządem daje możliwość dalszego zbywania majątku pod nadzorem syndyka restrukturyzacyjnego, samodzielnego kontynuowania działalności firmy i uwolnienia się od pozostałych długów. W tym celu spółki muszą wystąpić o akceptację planu restrukturyzacyjnego. Plan restrukturyzacji określa sposób spłaty zadłużenia.

READ  Energetyka - Warszawa, Polska - Polska firma podejmuje działania w sprawie zamrożenia dostaw ropy - Gospodarka

Źródło: Portal Usług Biznesowych

Töpfer GmbH sprzedaje żywność dla niemowląt i dzieci w Niemczech od ponad 100 lat

„Nasza działalność biznesowa jest kontynuowana” – wyjaśniła RWS-Verlag dyrektor generalna Susanna Gabler. Przeprowadziliśmy już wstępne rozmowy z naszymi klientami i partnerami biznesowymi, którzy wspierają kontynuację działalności. „W nadchodzących miesiącach opracujemy koncepcję restrukturyzacji, aby nasza firma była przygotowana na przyszłość.”

Oznacza to, że konsumenci mogą odetchnąć z ulgą. Produkty firmy Töpfer GmbH dla niemowląt i mam nadal można znaleźć w aptekach i supermarketach. Pozytywne wieści są także dla około 170 pracowników firmy. Tradycyjna spółka oświadczyła, że ​​pensje wszystkich pracowników są zabezpieczone na najbliższe trzy miesiące.

Continue Reading

Economy

Vaillant w Remscheid zwalnia pracowników – Nadrenia – Aktualności – WDR – Nadrenia – Aktualności

Published

on

Vaillant w Remscheid zwalnia pracowników – Nadrenia – Aktualności – WDR – Nadrenia – Aktualności

Jako powód podaje się konieczność nadążania za nową sytuacją popytową oraz przyszłymi wymaganiami rynku i klientów. W 2023 r. europejski rynek technologii grzewczych był o około dziesięć procent niższy od poziomu z roku poprzedniego. Rozwój ten był kontynuowany w tym roku.

17 500 pracowników na całym świecie

Redukcje zatrudnienia w Niemczech dotkną przede wszystkim centralę w Remscheid. Samotnie pracuje tam około 4300 osób, w większości na stanowiskach kierowniczych. „tak szybko, jak to możliwe” Rzecznik firmy powiedział, że konieczna będzie redukcja zatrudnienia. W Remscheid zniknie prawie 300 stanowisk kierowniczych. Tłem jest stagnacja w branży pomp ciepła.

Zdaniem Vaillanta należy unikać zwolnień ze względów operacyjnych. Obecnie planowane są między innymi programy wcześniejszych emerytur. Oferowany jest także program dobrowolnego odejścia z firmy. Nie należy obsadzać stanowisk, które zwolniły się.

Wielu pracowników już pracuje w skróconym wymiarze godzin

Od jesieni ubiegłego roku na krótko zatrudnionych jest około 100 pracowników, głównie na wydziale pomp ciepła. Pracownicy tymczasowi nie są już zatrudniani, a stanowiska tymczasowe nie zostały przedłużone. Teraz zmniejszono także etaty w administracji. Rzecznik Vaillanta powiedział, że jego reakcją na spadek sprzedaży była redukcja miejsc pracy. Jest jednak pewien, że popyt na pompy ciepła ponownie wzrośnie. IG Metall obawia się jednak, że zamówienia będą wówczas kierowane głównie do zagranicznych fabryk Vaillanta.

Sprzedaż firmy wzrosła

Sprzedaż Grupy wzrosła o trzy procent w 2023 roku. Działalność pomp ciepła w Niemczech wzrosła o ponad 100 procent. Vaylan jest zatem liderem rynku w Niemczech. „Jesteśmy dochodową firmą”Rzecznik powiedział.

Firma chce stać się wiodącym producentem elektrycznych pomp ciepła. Vaillant spodziewa się wzrostu popytu w przyszłości. Według rzecznika grupa to zrobi „Jesienią tego roku w naszej siedzibie głównej w Remscheid otworzymy między innymi nowy zakład produkcji komponentów elektronicznych”.

Vaylan zatrudnia 17 500 osób na całym świecie. W sierpniu Phelan wspomina 150 lat historii firmy.

READ  Energetyka - Warszawa, Polska - Polska firma podejmuje działania w sprawie zamrożenia dostaw ropy - Gospodarka

nasz źródło:

Vaillant w Remscheid redukuje miejsca pracy
00:47 minuta.
Dostępne do 13 maja 2026 r

Continue Reading

Economy

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn: Spółki DAX przekraczają udział kobiet – z pewnym haczykiem

Published

on

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn: Spółki DAX przekraczają udział kobiet – z pewnym haczykiem

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn
Spółki DAX zawyżają limit kobiet – z pewnym haczykiem

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Kobiety stanowią integralną część rad nadzorczych 40 najcenniejszych niemieckich spółek, ale na czele 95% z nich stoją mężczyźni. Według jednej z ocen kobiece rady nadzorcze zajmują się także sprawami tradycyjnie uważanymi za „miękkie” w biznesie i polityce.

Z badań wynika, że ​​w tym roku odsetek kobiet w radach nadzorczych indeksu DAX sięgnął ponad 40 proc. Jednak kierownicze role kobiet w organach nadzorczych 40 najcenniejszych spółek na giełdzie we Frankfurcie nadal stanowią wyjątek, jak stwierdziła w ocenie firma doradcza ds. zasobów ludzkich Russell Reynolds. W poprzednim badaniu odsetek kobiet w radach nadzorczych wyniósł 38,6 proc.

Od 2016 r. w radach nadzorczych spółek giełdowych obowiązuje 30% udział kobiet przy równym współdecydowaniu. Zdecydowana większość spółek DAX przekracza obecnie ten próg. W porównaniu europejskim Niemcy zajmują siódme miejsce pośrodku, podczas gdy Francja zajmuje pierwsze miejsce z około 46% kobiet.

Według Russella Reynoldsa w tym roku drugi rok z rzędu do rady nadzorczej wybrano więcej kobiet niż mężczyzn. Kobiety stanowią większość w czterech radach nadzorczych DAX: Vonovia, Beiersdorf, Hannover Re i Zalando, a połowa członków w trzech innych to kobiety: Bayer, Commerzbank i Covestro. Ogółem, jak wynika z oceny, w 24 na 40 przedsiębiorstw w komitecie monitorującym znajduje się ponad 40 proc. kobiet.

Kobiety do „miękkich” tematów?

Jednak według Russella Reynoldsa tylko w dwóch z 40 spółek uwzględnionych w DAX kobieta przewodniczy radzie nadzorczej i tylko pięciu komitetom rady nadzorczej przewodniczą kobiety.

Z oceny wynika, że ​​odsetek kobiet w dziedzinach tradycyjnie uznawanych za „miękkie” w biznesie i polityce jest znacznie powyżej średniej: według badania eksperci ds. zrównoważonego rozwoju zasiadają obecnie w połowie rad nadzorczych DAX, a w trzech czwartych tych rad . Stanowiska te zajmują kobiety.

Jeśli chodzi o pieniądze, praca w radzie nadzorczej DAX jest intratna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet: według Russella Reynoldsa średnia płaca w roku finansowym 2023 wyniosła 200 tys. euro, czyli o siedem procent więcej niż w roku poprzednim. Russell Reynolds specjalizuje się w poszukiwaniach kadry kierowniczej i doradztwie, a siedziba firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych i lokalizacje w 47 krajach.

READ  Problem dotyczy 270 pracowników: kolejna firma modowa upadła
Continue Reading

Trending