Connect with us

Top News

Polska nie zapłaciła kary, a teraz kolejna podwyżka jest natychmiastowa

Published

on

Mateusz Morawiecki

Premier Polski Mateusz Morawiecki uważa, że ​​jego kraj jest niesłusznie potępiany.

(Zdjęcie: obrazy imago / gazetaix)

Berlin, Bruksela Um Kontrowersje między Komisją Europejską a Polską Wkrótce może nastąpić kolejny wzrost poziomu. Polska została ukarana przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS), ale nie zapłaciła.

Komisja Europejska wysłała do Polski trzy wnioski taryfowe. Ostatni wniosek został wysłany przez Komisję 3 stycznia z terminem 15 dni. Więc następny tydzień kończy się we wtorek.

Jeśli Polska nie zapłaci do tego czasu, UE chce zatrzymać należne Polsce pieniądze, co oznacza, że ​​zapłaci karę.

Rząd kontynuuje eksploatację kontrowersyjnej kopalni odkrywkowej Tro na granicy z Czechami i został ukarany grzywną w wyniku wkroczenia na Polskę, chociaż czeski rząd twierdzi, że obniża czeski poziom wód gruntowych. Dobrze.

Ważne prace dnia

Znajdź najlepszą pracę teraz
Powiadomiony e-mailem.

ETS nałożył grzywnę w wysokości 500 tys. euro dziennie, jeśli Polska nadal działała. Od tego czasu minęło ponad 100 dni. Dług Polski to ponad 50 mln euro.

Graficzny

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że oczekuje ostatecznego wyroku do maja i do tego czasu nie zapłaci żadnych kar. Jego gabinet zdecyduje później, „czy możemy zapłacić za którąś z nałożonych na nas bezprawnych sankcji i znaleźć odpowiednią formułę”. Polska chce kontynuować wydobycie odkrywkowe, bo według rządu będzie ono generować siedem procent energii elektrycznej w Polsce.

ETS nałożył kolejną grzywnę w związku z zezwoleniem polskiej izbie regulacyjnej na ingerencję polskiego rządu w system sądownictwa. Pod koniec października ETS nałożył karę w wysokości miliona euro dziennie. Od tego czasu narosło prawie 80 milionów euro zadłużenia.

„Nie pozwolimy, by UE nam groziła” – powiedział wiceminister sprawiedliwości Sebastian Galetta. Grzywna, jaką ma zapłacić Izba Regulacyjna jest „naruszenie zobowiązań Polski” i „nielegalna”. Rzecznik UE powiedział, że kraje UE zawsze płaciły grzywny w przeszłości.

Polska sprzeciwia się minimalnej regule podatkowej

Obniżki podatków ogłoszone przez Moraviki we wtorek mogą być kolejnym źródłem kontrowersji między Warszawą a Brukselą. Między innymi musi Gaz i nawozy nie muszą już płacić podatku VAT przez sześć miesięcy.

Według Komisji Europejskiej nie jest to możliwe w ramach unijnych przepisów. Kraje UE zgodziły się na minimalne podatki, aby nie kończyć poniższego konkursu. W grudniu wspólnie podjęto decyzję o dalszym obniżeniu niektórych podatków. Dolna granica pięciu procent dotyczy gazu i energii elektrycznej.

Podobno skontaktował się z polską Komisją w sprawie obniżenia VAT na olej napędowy i benzynę. Komisja wyjaśniła, że ​​należy nadal stosować tam stałą stawkę VAT. W Polsce jest to 23 proc. Mimo odrzucenia przez Komisję rząd zapowiedział teraz, że zmniejszy ją do ośmiu procent.

Jeśli Polska wdroży obniżkę podatków, Komisja UE będzie miała tylko nieprawidłowości, które skończą się w ostatnim przypadku przed ETS, który daje możliwość zapłaty kary.

Praktyki naruszania przepisów nie są rzadkością w UE. Obecnie toczą się 92 sprawy przeciwko Polsce i 71 spraw przeciwko Niemcom. Niektóre z nich idą aż do ETS. Rzadko zdarza się, aby rząd nie posłuchał wyroku skazanego przez najwyższy sąd europejski.

Kontrowersje ponad 36 miliardów

Dla Polski kary są do wymierzenia. Kontrowersje wokół Funduszu Restrukturyzacji Korony przybrały zupełnie inny wymiar. Musi pomóc krajom UE wyjść z kryzysu. Polska ma prawo do 36 36 miliardów za sześć lat. Sfinansuje wzrost PKB o 1,2 proc.

Przeczytaj więcej o kontrowersji między UE a Polską tutaj

Większość krajów UE jako pierwsze otrzymuje tę kwotę, ale nie Polska. Aby otrzymać pieniądze, rząd i Komisja Europejska muszą uzgodnić plan inwestycyjny, w którym pieniądze trafią na jakie projekty i jakie cele zostaną osiągnięte.

Należy również przestrzegać warunku, że pieniądze muszą być chronione przed nadużyciem. W związku z tym Komisja może stwierdzić, że zamrożony system sądowniczy nie może płynąć do Polski pieniędzy. Uderzy to w kraj mocniej niż grzywny nałożone przez ETS.

Jednak Polska do tej pory dobrze wychodziła z kryzysu. Moraviki już przygotował swoich towarzyszy, że powrót do zdrowia jest możliwy bez pomocy Unii Europejskiej.

Dalej: Nagle potężny: jak UE prowadzi kraje z miliardami euro

READ  MDR promuje pierwszą przyczynę naprawy korupcji – politykę wewnętrzną
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Obawy przed cyberatakami: ostrzeżenie Alfa-CRP w Polsce

Published

on

Za granicą Uważaj na cyberataki

Polski rząd wydał alarm Alfa-CRP w całym kraju

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Premier Polski Mateusz Morawiecki

Co: pa / PAP

Po cyberatakach na ukraińskie serwery rządowe alarm Alfa-CRP będzie obowiązywał w Polsce do niedzieli – pierwszy z czterech w sumie poziomów alarmowych. Wynik ten wskazuje, że Polska rozważa cyberatak na kluczową infrastrukturę.

miWynika to z napiętej sytuacji w bezpośrednim sąsiedztwie Rosji. Od wtorku o 23:59 alert Alfa-CRP będzie obowiązywał w całej Polsce. Rząd ogłosił we wtorek wieczorem.

Według doniesienia premier Mateusz Morawiecki podpisał stosowne rozporządzenie po spotkaniu z ministrem spraw wewnętrznych i szefem krajowej agencji wywiadowczej ABW. Alpha-CRP to pierwszy z czterech poziomów alarmowych, które można uruchomić w przypadku zagrożenia cyberatakami.

Organy powinny poddawać monitoringowi, tj. przeglądowi, ważną infrastrukturę, taką jak połączenia telekomunikacyjne. „To sygnał dla służb bezpieczeństwa i całej administracji publicznej do szczególnej czujności” – czytamy w oświadczeniu Ministerstwa Cyfryzacji w Warszawie.

W raporcie stwierdzono, że posunięcie polskiego rządu było związane z atakami cybernetycznymi na serwery ukraińskiego rządu w ciągu ostatnich kilku dni. Poziom CRP ma charakter prewencyjny i powinien być stosowany początkowo do niedzieli.

W piątek w Polsce zgłoszono wyciek danych. Według serwisu Onet do 9 stycznia ponad 1,7 miliona szczegółów dotyczących polskiej armii zostało załadowanych na serwer i podobno pobrane. Powiadomienie o poziomie alarmowym CRP wskazuje, że polski rząd uważa, że ​​w najbliższych dniach można sobie wyobrazić cyberataki na kluczową infrastrukturę.

Czytaj

Najwyższy stopień pilności: istnieje pilna potrzeba pozostania wśród grup przestępczych

Oprócz infrastruktury telekomunikacyjnej obejmuje to dostawy energii. Decyzja zapada w czasie wzmożonych napięć między Rosją a Ukrainą w sąsiedniej Polsce. Moskwa przewiozła przez granicę na Ukrainę tysiące żołnierzy i ciężki sprzęt. Dyplomacja kryzysowa na Zachodzie nie pomogła jeszcze złagodzić napięć. Polska, zachodni sąsiad Ukrainy, również jest zagrożona wydarzeniami.

READ  Auto Explosion: Osoba została poważnie ranna i pierwszy asystent go wyrzucił!
Continue Reading

Top News

Lipsk: Missing Jesse (19) nie żyje | Regionalny

Published

on

Lipsk – Tragiczne potwierdzenie w sprawie Jessego (19), który zaginął z Lipska. Teraz leżał martwy na polu niedaleko Schkeuditz. Musiał zostać zabity! (20) został zatrzymany pod zarzutem.

„Według wstępnych ustaleń, zmarły został uznany za zmarłego na miejscu” – powiedział we wtorek rzecznik policji.

Jesse był publicznie poszukiwany

Zdjęcie: © Posterunek Policji Południowo-Wschodni w Lipsku

„Dalsze dochodzenia są w toku. Żadne dalsze informacje na temat lokalizacji, czasu i miejsca odkrycia nie zostały ujawnione, aby nie zakłócać tych badań ”.

Pierwsi śledczy przybyli na miejsce w poniedziałek po południu i znaleźli ciało. We wtorek Altscherbitzer zmierzył pole za pomocą technologii LKA 3D i przeleciał nad obszarem za pomocą dronów. Wydział medycyny sądowej przeszukał wykrywacz metalu i usunął wierzchnią warstwę gleby z miejsca, w którym leżało ciało.

„Nie jest jasne, czy 20-letni podejrzany jest rzeczywiście mordercą” – powiedział Andreas Ricken, rzecznik prokuratora stanowego w Lipsku. Nie jest jeszcze pewne, czy zostanie złożony wniosek o nakaz aresztowania.

Jesse był ostatnio widziany 11 stycznia 2022 roku. Był tam w ciągu dnia ze znajomym. Pożegnali się na głównym dworcu kolejowym w Halle, gdzie 19-latek chciał pojechać do Probstidy.

W poszukiwania zaginionego zaangażowana jest policja. Ciało młodego mężczyzny zostało znalezione w poniedziałek.

Zwiastun filmu

Kryminalistyka na miejscu. We wtorek kontynuowali poszukiwania i bronili dowodów

Zdjęcie: Silvio Burger

READ  Co się działo w Osnabrook? Policja na służbie. Trzęsienie ziemi?
Continue Reading

Top News

Protesty w Polsce w sprawie akt kościelnych związanych z nadużyciami | DOMRADIO.DE

Published

on

Obecnie akta postępowania kościelnego przeciwko sprawcom nie są dostępne dla Polskiej Państwowej Komisji do Spraw Wykorzystywania Seksualnego Dzieci. Watykan jest za to odpowiedzialny.

Sobór Biskupów w Warszawie ogłosił w poniedziałek, że za nadużycia w Kościele katolickim odpowiedzialny jest Watykan. Dlatego diecezje i zakony prowadziły w imieniu władz Watykańskich śledztwa karne. W rezultacie rząd powinien zwrócić się o międzynarodową pomoc prawną do Watykanu, aby mógł dostarczyć dokumentację konkretnych nominacji, które podlegają jurysdykcji Stolicy Apostolskiej.

„Dlatego nie mamy tu do czynienia z relacją między władzą państwową a kościołem w Polsce, ale o relację między polskim rządem a władzami Stolicy Apostolskiej” – powiedział Piotr Studniki, szef Urzędu Ochrony Dzieci przy ul. Konferencja Episkopatu. Oficer. Ksiądz Arcybiskup Wojciec Polak, który jest odpowiedzialny za ochronę dzieci i młodzieży w kościele, powiedział w zeszłym tygodniu w liście do Błażeja Kmieciaka, szefa Państwowej Komisji Śledczej.

Próbowałem zdobyć pliki na próżno

Jak dotąd Komisja podjęła daremną próbę uzyskania dostępu do akt Kościoła. We wrześniu 2021 r. przewodniczący Komisji Kmieciak zaproponował nawet wspólną komisję śledczą do analizy akt Konferencji Episkopatu. Od jesieni 2020 r. Komisja rejestruje przypadki wykorzystywania dzieci w wieku poniżej 15 lat w społecznościach edukacyjnych, kulturalnych, rekreacyjnych, sportowych i religijnych.

Według Statnickiego Konferencja Episkopatu chce współpracować z Komisją Badań Statystycznych i Ochrony Dzieci i Młodzieży przed Wykorzystywaniem Seksualnym. Bodźcem dla podobnych programów w państwowych placówkach oświatowo-opiekuńczych będzie praca profilaktyczna katolickich szkół i ośrodków dla osób niepełnosprawnych.

Kłóć się o liczby

Kościół skrytykował wstępny raport komisji rewizyjnej o nadużyciach z lipca 2021 roku. Stuttnicki zarzucił komisji fałszywy obraz poziomu przemocy seksualnej księży oraz niesłuszne zarzucanie Kościołowi braku chęci współpracy. W swoim raporcie komisja napisała, że ​​w 30 proc. przypadków zgłoszonych lub odnotowanych nadużyć oskarżonym jest duchowny.

READ  Auto Explosion: Osoba została poważnie ranna i pierwszy asystent go wyrzucił!

Badanie Konferencji Biskupów wykazało, że duchowni są odpowiedzialni za jeden procent wszystkich przestępstw związanych z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. We własnej ocenie akt sądowych postępowań karnych od połowy 2017 r. do końca 2020 r. Komisja ustaliła, że ​​dwóch z 265 skazanych przestępców to księża.

Continue Reading

Trending