Connect with us

Top News

Polska domaga się reparacji: jak zarabiają Niemcy

Published

on

Polska domaga się reparacji: jak zarabiają Niemcy

„Część pieniężna odszkodowania obiecanego przez Francję aliantom zostanie ustalona na sumę siedmiuset milionów franków”. Czyta artykuł IV drugiego traktatu pokoju paryskiego z 22 listopada 1815 r.

„Poddanie Fort Seddon, 2 września 1870”

Źródło: Image Alliance / Heritage-Imag

We wcześniejszych latach wojska Napoleona pustoszyły i dewastowały duże obszary Europy. Po jego klęsce zwycięzcy domagali się teraz rekompensaty.

Tak rozpoczęła się współczesna historia reparacji. Wychowali się po wielu wojnach, a Niemcy od ponad 100 lat są jednym z największych beneficjentów. Ale po I wojnie światowej sytuacja się odwróciła. Teraz to Niemcy musiały zapłacić ogromną sumę.

Czytaj

Po II wojnie światowej większość zwycięzców nie bez powodu. Ale wraz z polskimi żądaniami reparacji wojennych w wysokości 1,3 biliona euro, kwestia reparacji powraca.

Czytaj

Reklama Aby chronić bogactwo

Oczywiście zawsze są łupy wojenne. Także wysokość daniny. Ale dzięki Drugiemu Porozumieniu Pokojowemu w Paryżu po raz pierwszy dokładnie obliczono reparacje, spisano je w obszernym dokumencie i rozesłano do wielu odbiorców.

Większość z tych 700 milionów franków trafiła wówczas do Niemiec. Prusy otrzymały 100 mln, a inne państwa niemieckie kolejne 100 mln. Dodatkowo Prusy i Bawaria miały otrzymać 60 mln za budowę fortyfikacji na granicy francuskiej – Palatynat należał wówczas do Bawarii i tym samym graniczył z Francją.

Ponadto Francja musiała pokryć koszty okupacji, straty wojenne zwycięzców, a nawet stare, niespłacone obligacje rządowe. Zwiększyło to kwotę do około 1,6 do 1,9 miliarda franków. Szacunki zakładają, że produkcja gospodarcza kraju w tym czasie wynosiła około 9,2 miliarda, a więc rekompensata wynosiła około 20 procent tej kwoty. Francja zapłaciła.

Reparacje doprowadziły do ​​niemieckiego boomu gospodarczego

Trzy pokolenia później, po przegranej wojnie z Niemcami w latach 1870/71, Francja musiała ponownie zapłacić. Nowo utworzone Cesarstwo Niemieckie otrzymało tym razem pięć miliardów franków Złoto. To 1450 ton metali szlachetnych i 25 procent ówczesnej produkcji gospodarczej Francji.

READ  Puchar Europy | Koszykarze firmy Ratiopharm Ulm poszukiwani w Polsce

W Niemczech reparacje te doprowadziły do ​​boomu gospodarczego, pieniądze płynęły na inwestycje, np. w budowę kolei, ale także na spłatę obligacji wojennych.

Był to również plan planów Cesarstwa Niemieckiego na początku I wojny światowej. „W obecnej sytuacji jedyną opcją na teraźniejszość jest odroczenie ostatecznej spłaty wydatków wojennych poprzez pożyczkę na przyszłość, do końca pokoju i okresu pokoju” – powiedział sekretarz stanu Carl Helferich. W przemówieniu Reichstagu z sierpnia 1915 r. w Skarbcu Rzeszy

Czytaj

Widok zniszczonej Warszawy.  Tuż przed 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej rząd polski skarżył się, że wypłaty niemieckich reparacji są wyraźnie niekorzystne.  (tylko czarno-biały) +++ dpa Picture Radio +++

To jest Kredyty Jednak po zwycięstwie pokonani muszą zostać ponownie rozpaleni. „Inicjatorzy tej wojny zasługują na wagę miliardów; Oni mogą to przeciągać przez dziesięciolecia, nie my”.

W osobnym pokoju Brześcia Litewskiego, który Niemcy zawarły z rewolucyjną Rosją na początku 1918 r., Berlin również to wprowadził. Zmusiło to Sowietów do zapłacenia przez lata sześciu miliardów rubli reparacji. Nic jednak z tego nie wyszło, bo po pewnym czasie Niemcy musiały przyznać się do porażki mocarstwom zachodnim.

Traktat Wersalski, który zakończył wojnę, wyraźnie wymieniał Niemcy jako jedynego sprawcę wojny i był podstawą prawną dla aliantów do żądania reparacji od Niemiec. Londyński system taryf celnych z maja 1921 r. ustalił ją na 132 miliardy marek w złocie.

Czytaj

5 września 1972 r. terroryści wzięli izraelskich sportowców jako zakładników w wiosce olimpijskiej w Monachium.  Wtedy akcja ratunkowa nie powiodła się.

Znak przedwojenny określany jest mianem znaku złotego, ponieważ był wówczas związany ze złotem. Jedna marka zawierała dokładnie 0,358423 gramy złota, tak więc 132 miliardy złotych marek odpowiadało 47 000 ton złota, 32-krotności tego, co Francja była winna w 1871 roku. To więcej niż cały niemiecki dorobek gospodarczy na rok.

Berlin przychylił się do żądań, ale tylko pod groźbą militarnej potęgi. Nikt po stronie niemieckiej nie chce płacić tej kwoty. Prawdopodobnie jest to po prostu niemożliwe. Jeśli nieruchomość podlega opodatkowaniu, być może pieniądze mogłyby zostać zebrane. Nie jest to jednak politycznie wykonalne.

READ  Burza w południowej Hesji – ciągłe opady deszczu zatapiają Frankfurt i Ren-Men

Zamiast tego rządy obcięły budżety krajowe, finansując reparacje i inne wydatki na dług, podsycając wysoką inflację. We Francji zawsze istniało podejrzenie, że zrobiono to celowo, aby pokazać światu, że Berlin nie jest w stanie finansowo zapłacić reparacji.

Plan Marshalla przeciwko usunięciu Rosji

Jest mało prawdopodobne, że taki był plan. Ale w rezultacie odszkodowania po reformie walutowej z 1924 r. zostały faktycznie zrewidowane i znacznie zmniejszone.

Ceną była jednak całkowita dezintegracja gospodarki niemieckiej w obliczu inflacji, w tym zubożenia szerokich warstw ludności. Dla nich faza demokracji w Republice Weimarskiej była przede wszystkim doświadczeniem kategorycznym – utorowała drogę dyktaturze nazistowskiej.

Po II wojnie światowej mocarstwa zachodnie wyciągnęły z tego doświadczenia niezbędne wnioski. Traktat Poczdamski z 2 sierpnia 1945 r. przewidywał, że mocarstwa okupacyjne powinny w pewnym zakresie uzyskać własne odszkodowania poprzez usunięcie i rozmieszczenie w swoich strefach. Jednak zachodni alianci szybko zaprzestali tej praktyki.

Zamiast tego Stany Zjednoczone wprowadziły Plan Marshalla, który najwyraźniej skorzystał na odbudowie w Republice Federalnej. Stworzenie dobrze prosperującego państwa zachodnioniemieckiego i jego integracja z Zachodem odsunęły na bok ideę reparacji.

Czytaj

Rusłan Stiepanczuk, Przewodniczący Parlamentu Ukrainy.  Wywiad z Marszałkiem Sejmu w Domu Wydawniczym 3 czerwca 2022 r.

Marszałek ukraińskiego parlamentu

Z drugiej strony Związek Radziecki nadal rozpadał się w strefie wschodniej do 1953 roku. Jego wartość jest trudna do oszacowania, ale była znacząca. Czasami określane jako najwyższe reparacje przyznane w XX wieku.

Ostateczne zaspokojenie ewentualnych roszczeń odszkodowawczych przeciwko Niemcom miało być zarezerwowane dla traktatu pokojowego. Polska zrzekła się jednak takich roszczeń w traktatach w 1953 i 1970 roku. Ponadto nie stawiał żadnych żądań, gdy w 1990 r. negocjowano porozumienie pokojowe podczas rozmów Two Plus 4.

Jakieś 32 lata później Polska domaga się teraz reparacji, a Grecja powtarza żądania. Jednak do tej pory były one zawsze odrzucane przez rząd centralny. Argumentuje się również, że w umowie Doo Plus 4 nie ma klauzuli o odszkodowaniu.

READ  Nowy szlak bałkański: wzrasta liczba nielegalnych wjazdów przez Polskę | NDR.de - Aktualności

Ponieważ jednak traktat poczdamski wymagał uregulowania ich w traktacie pokojowym, Berlin uznał sprawę za zamkniętą. Nie jest to jednak oczywiste. Dyskusje o odszkodowaniach będą kontynuowane. Ponad 200 lat od ich pojawienia się.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Odwołalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych jest wymagana, ponieważ zgoda ta jest wymagana przez dostawców osadzonych treści jako dostawców zewnętrznych w celu wyświetlenia osadzonych treści. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „on”, zgadzasz się na to (która może zostać odwołana w dowolnym momencie). Obejmuje to Twoją zgodę na przekazywanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Swoją zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie za pomocą przełącznika na dole strony i poprzez Prywatność.

„Wszystko na akcjach” to codzienna giełda redakcji WELT Business. Z naszymi dziennikarzami finansowymi codziennie od 7 rano. Dla ekspertów giełdowych i początkujących. Subskrybuj podcast Spotify, Podcasty Apple, Muzyka Amazon I Zwiastun. lub bezpośrednio kanał RSS.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Published

on

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Berlin. Ukraina ma większe problemy niż braki amunicji. Polska chce pomóc legionowi. Jak dobrowolna jest rekrutacja?

Continue Reading

Top News

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

Published

on

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

W szkole średniej w Wedel pod Hamburgiem wykładowca został dźgnięty nożem. Z obrażeniami zagrażającymi życiu trafił do szpitala. W centrum śledztwa znajduje się czterech braci z Syrii, ale nie muszą oni przebywać w areszcie.

Czterech podejrzanych braci znów jest na wolności po krwawym ataku na ośrodek edukacji dla dorosłych w Wedel pod Hamburgiem. Rzecznik Departamentu Policji Itzehoe powiedział, że nie było bezpośrednich podejrzeń wobec Syryjczyków w wieku 17, 19 i 21 lat, co umożliwiłoby wydanie nakazu aresztowania. To oni jednak znajdują się w centrum śledztwa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​67-letni wykładowca muzyki z Dornesch (dzielnica Pinneberg) został ciężko ranny po tym, jak w piątkowe popołudnie na parkingu Centrum Edukacji Dorosłych Wedel został ugodzony nożem przez dwóch mężczyzn. Rzecznik powiedział, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Tło zbrodni jest nadal niejasne

Wkrótce po popełnieniu przestępstwa w Vedel aresztowano czterech braci. W piątek policja początkowo podała jedynie, że aresztowano dwóch 21-letnich braci. Dodał, że tło zbrodni jest nadal niejasne.

Rzecznik policji zapytany o relacje łączące sprawcę z ofiarą nie udzielił żadnych konkretnych informacji. – Może się znają – powiedziała po prostu. Nie chciała ani potwierdzać, ani zaprzeczać, że byli to uczniowie wykładowcy.

Burmistrz był tym zszokowany

Obecna burmistrz Weidel, Julia Fisouli-Alto (CDU), z przerażeniem zareagowała na weekendowy atak. „Jestem głęboko zszokowany i przerażony, że coś takiego wydarzyło się w naszym małym miasteczku” – powiedział. Twoje myśli i najgłębsze współczucie są z rannym mężczyzną i jego rodziną. Początkowo nie miał żadnych informacji o stanie 67-latka.

Fisauli-Aalto podziękował służbom ratunkowym. Ciekawie jest zobaczyć, jak różne zespoły policji, służb ratunkowych i straży pożarnej sprawnie współpracują, aby ratować i chronić życie ludzkie. Wedel leży w dzielnicy Pinberg w Szlezwiku-Holsztynie i bezpośrednio od zachodu graniczy z Hamburgiem.

READ  Schoduvel w Brunszwiku: Około 300 000 osób świętuje święto | NDR.de - Aktualności - Dolna Saksonia

nie/ylau

Continue Reading

Top News

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Published

on

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Dobra wiadomość dla osób często podróżujących i podróżujących służbowo: Polskie Linie Lotnicze LOT całkowicie wyremontują i znacznie powiększą salonik biznesowy Polonez w strefie Schengen na Lotnisku Chopina, globalnym węźle linii lotniczej.


Prace rozpoczęły się w tym miesiącu i zakończą się w grudniu 2024 roku. Salon będzie miał nowoczesny wystrój, który łączy w sobie funkcjonalność i wygodę, odzwierciedlając jednocześnie nową tożsamość marki linii i polską gościnność. Jednocześnie salon powiększy się o ponad 150 mkw. do łącznej powierzchni 860 mkw.

Na warszawskim lotnisku Polskie Linie Lotnicze LOT, będące członkiem Star Alliance, koordynują większość lotów krajowych i międzynarodowych. Przykładowo goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii mogą szybko i łatwo przesiąść się linią lotniczą w Warszawie na dalsze loty na przykład do Polski i Europy, ale także do krajów bałtyckich, Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Indii, na Daleki Ameryka Wschodnia i Północna.

Salonik Polonaise Business Lounge znajduje się w strefie odlotów bezpośrednio za kontrolą bezpieczeństwa. Otwarte codziennie od 5:00 do 23:00. Dodatkowi członkowie ze statusem Lat Business Class, Miles i Honor Circle, Senator lub Regular Flyer oraz goście ze statusem Star Alliance Gold mają prawo dostępu. Goście mogą tu korzystać z wielu udogodnień, w tym bezpłatnego Wi-Fi, ciepłych i zimnych posiłków oraz przekąsek, dwóch barów, pryszniców i bezpłatnych zabiegów w Salon Yonelle Spa.

„Naszym jasnym celem jest płynna kontynuacja tej działalności dla naszych gości nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością uczynienia naszego salonu biznesowego w strefie Schengen na Lotnisku Chopina jeszcze piękniejszym, wygodniejszym i przestronnym” – mówi Amit Ray, dyrektor ds. globalnej sprzedaży korporacyjnej i strategicznej, DACH Markets, Włochy i Indie. Dużo polskich linii lotniczych. „Jeśli chodzi o Polskie Linie Lotnicze Lot, w zeszłym roku ogłosiliśmy remont poczekalni biznesowej Polonaise, otwarcie własnej poczekalni na lotnisku Chicago O’Hare oraz całkowite przeprojektowanie wnętrza naszego Boeinga Dreamlinera. Flota do przeprojektowania”.

READ  Huawei Watch GT 2

Poza salonikiem biznesowym Polonaise, Polskie Linie Lotnicze LOT obsługują salonik biznesowy LOT Mazurek w strefie non-Schengen Lotniska Chopina w Warszawie. Oferuje podobny kompleksowy zakres usług i jest otwarty codziennie od 6:15 do 23:00.

Źródło: Informacja prasowa LOT

Continue Reading

Trending