Connect with us

Economy

Nord Stream 2: Czy Europa potrzebuje tego rurociągu?

Published

on

analizowanie

Stan: 21.07.2021 19:23

Nord Stream 2 powinien zostać wkrótce uruchomiony. Oznacza to, że ilość rosyjskiego gazu, która może płynąć przez Bałtyk do Niemiec, jest dwukrotnie większa niż wcześniej. Ale czy kontrowersyjny budynek był naprawdę potrzebny?

Autor: Lothar Grace, tagesschau.de

Pomimo letnich temperatur i niskiego zużycia, ceny gazu ziemnego osiągnęły ostatnio najwyższy poziom od 13 lat. Eksperci tłumaczą to faktem, że rosyjski monopolista Gazprom zredukował dostawy do Europy o jedną piątą, podczas gdy popyt wzrósł w pierwszym kwartale. Ta nierównowaga przyczyniła się do wzrostu cen gazu ziemnego w Europie do najwyższego poziomu od 2008 roku.

Mylić się może jednak każdy, kto uważa, że ​​perspektywa uruchomienia gazociągu Nord Stream 2 od Gazpromu pod koniec roku szybko złagodzi sytuację. . Ponieważ po wypaleniu rury poprawi się tylko infrastruktura, a nie rzeczywista wydajność.

Dostępna jest wystarczająca pojemność

Taka jest opinia rządowej Berlińskiej Fundacji na rzecz Nauki i Polityki (SWP). W analizie opublikowanej wiosną mówi: „Jeśli spojrzymy na to niegrzecznie, Nord Stream 2 podwaja transfer”.kwalifikowalność Przez Morze Bałtyckie 55-110 miliardów metrów sześciennych rocznie. Łączy nowo zagospodarowane złoża Półwyspu Jamalskiego z głównymi rynkami gazu w Europie trasą o około 1000 km krótszą, nowocześniejszą i wydajniejszą niż trasa przez Ukrainę. Nie jest to jednak „konieczne” dla dostaw gazu przez Niemcy do Europy Zachodniej.

Claudia Kimfert, ekspert ds. energetyki z Niemieckiego Instytutu Badań Gospodarczych (DIW), od dawna twierdzi, że budowa drugiego rurociągu przez Morze Bałtyckie nie jest konieczna z energetycznego punktu widzenia. Według danych Kemferta w ostatnim czasie, istnieją już wystarczające przepustowości rurociągów, a także wybudowane terminale LNG i szlaki transportowe, które wystarczają, aby zmniejszyć przyszłe zapotrzebowanie na kopalny gaz ziemny. Deutschland Funk.

W rzeczywistości UE, reszta Europy i Turcja mogą być łatwo zaopatrywane za pośrednictwem istniejącej sieci rurociągów. Przepustowość nominalna starego systemu w całej Ukrainie wynosi 146 miliardów metrów sześciennych rocznie. Jednak w latach 2017-2019 przez ten system przepływa od 81 do 88 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, szacuje DIW.

READ  Zmiana strukturalna: rozwój Łużyc w sposób odpowiedni dla wnuków

Rosja jest zdecydowanie najważniejszym dostawcą gazu

Ponadto przez Polskę i Białoruś biegnie gazociąg Jamał-Europa o przepustowości 33 mld oraz Nord Stream 1, czyli istniejący już gazociąg przez Bałtyk z 55 mld m sześc. gazu. Nawet bez dodatkowych 55 miliardów metrów sześciennych Nord Stream 2 prawdopodobnie nie byłoby wąskich gardeł na linii. Zwłaszcza, że ​​produkcja gazu w Unii Europejskiej w latach 2009-2019 spadła o ponad połowę do 76,2 mld m sześc. rocznie. Ten trend prawdopodobnie utrzyma się, a nawet przyspieszy, gdy duże holenderskie złoże gazowe w Groningen całkowicie zakończy produkcję w 2022 roku.

Z kolei wzrosło znaczenie Rosji jako najważniejszego dotychczas dostawcy gazu do Niemiec. Według ostatnich danych opublikowanych w „Statistical Review of World Energy” przez BP na początku lipca, w 2020 roku Niemcy otrzymały połowę swojego importu gazu ziemnego z Rosji. Następnie 56,3 z łącznego importu 102 mld m gazu ziemnego pochodziło z kraju. Stanowi to dobre 55 procent całego importu gazu, w porównaniu z 51 procentami rok wcześniej. W rezultacie uzależnienie od rosyjskiego gazu ziemnego jeszcze bardziej wzrosło. Biorąc pod uwagę spadek wydobycia w Unii Europejskiej, udział gazu ziemnego z Rosji może wzrosnąć jeszcze bardziej. Akcje innych głównych dostawców, Norwegii i Holandii, prawdopodobnie odpowiednio spadną.

prestiżowy projekt moskiewski

Eksperci twierdzą jednak, że nie musiał budować drugiego rurociągu. Według opublikowanego w styczniu badania DIW, obecnie w Europie i Niemczech „nie brakuje dostaw gazu ziemnego”. To też nie zmieni się w przyszłości. Eksperci z DIW powiedzieli: „Zapotrzebowanie na gaz ziemny w Europie od lat utrzymuje się na stałym poziomie lub nieznacznie spada. Pandemia korony i podwyższone temperatury zimą spowodowane zmianami klimatycznymi wzmacniają tendencję spadkową w popycie na gaz ziemny”.

Eksperci są więc zgodni, że drugi gazociąg bałtycki jest w zasadzie projektem prestiżu politycznego w Moskwie. Tłumaczy to również niedawny brak dostaw przez Gazprom. Tom Marzik Manser, monitor branży w brytyjskiej firmie badawczej ICIS, powiedział Financial Times, że grupa chce wywierać presję na Niemcy i Unię Europejską. Gazprom kieruje się swoim mottem: „Daj nam zielone światło dla Nord Stream 2, a wyślemy Ci cały potrzebny gaz”.

READ  Ryzyko wojny i perspektywy zużycia gazu w UE: dostawy są bezpieczne nawet bez Nord Stream - gospodarki

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Economy

Stresujące dane przemysłowe: Ceny ropy pod presją po nowych podwyżkach | biuletyn

Published

on

Wczesnym rankiem ceny ropy osiągnęły najwyższy poziom od kilku lat.

Wczesnym wieczorem cena beczki North Sea Brent (159 litrów) wyniosła 84,60 USD. To było o 26 centów mniej niż w piątek. Cena wcześniej wzrosła do 86,04 USD, najwyższego poziomu od trzech lat. Cena baryłki amerykańskiej ropy West Texas Intermediate (WTI) spadła o jeden cent do 82,27 USD. Wcześniej osiągnął najwyższy poziom od 2014 r., wynoszący 83,87 USD.

Reklama

l, złoto, handluj wszystkimi towarami z dźwignią (do 30)

Handluj towarami z wysoką dźwignią i małymi spreadami. Możesz zacząć handlować już za 100,00, aby skorzystać z efektu 3000 euro kapitału!

Uwaga dotycząca Plus500: 74% rachunków inwestorów detalicznych traci pieniądze podczas handlu kontraktami CFD z tym dostawcą. Zastanów się, czy możesz podjąć wysokie ryzyko utraty pieniędzy. Plus500UK Ltd jest autoryzowany i regulowany przez Financial Conduct Authority (FRN 509909). Plus500CY Ltd jest autoryzowany i regulowany przez CySEC (nr 250/14).

Po południu rozczarowujące dane przemysłowe z USA zaważyły ​​na cenach ropy. Produkcja przemysłowa we wrześniu niespodziewanie spadła. Problemy z międzynarodowymi łańcuchami dostaw nadal wywierają presję na produkcję. Spadek produkcji przemysłowej ogranicza również popyt na surowce.

Początkowo ceny ropy kontynuowały niedawny wzrost. Osiem tygodni temu ceny miały tendencję do wzrostu, wywołane obawami inwestorów o niewystarczającą podaż przed zimą. W miarę jak wiodące kraje uprzemysłowione wychodzą z kryzysu gospodarczego w wyniku kryzysu koronowego, rosną obawy o deficyt podaży na rynku ropy.

Inwestorzy obserwują przede wszystkim niedobór gazu ziemnego, który zwiększył zapotrzebowanie elektrowni na ropę naftową. Na tym tle eksperci nie mogą wykluczyć kolejnego wzrostu cen ropy.

„Napięta sytuacja rynkowa, którą Organizacja Krajów Eksportujących Ziemię (OPEC) i Międzynarodowa Agencja Energii (IEA) widziały w swoich miesięcznych raportach w zeszłym tygodniu, kontrastuje z wczesnym zakończeniem wysokich cen ropy naftowej i produktów naftowych” – skomentował Raw. ekspert ds. materiałów Carsten Fritsch z Der Commerzbank in Trading.

READ  Wielka Brytania czuje Brexit: Puste półki, żadnych koktajli mlecznych

Nowy Jork/Londyn (dpa-AFX)

Więcej informacji o cenie ropy (Brent)

Źródła obrazu: QiuJu Song / Shutterstock.com, B Studio / Shutterstock.com

Continue Reading

Economy

Dostawa teraz także do Polski

Published

on

Firma modowo-lifestyle’owa Breuninger wchodzi do Polski w październiku 2021 roku. Początkowo nie ma nawet kosztów wysyłki zamówień.

Podstawy w skrócie

  • Breuninger rozwija swój sklep internetowy.
  • Zgłoszenia są teraz przyjmowane z Polski.
  • Dla firmy jest to ważny krok w kierunku internacjonalizacji.

Breuninger jest jednym z odnoszących największe sukcesy dostawców e-commerce w sektorze premium w krajach niemieckojęzycznych.

Niemiecka firma zajmująca się modą i stylem życia rozszerzyła działalność na Austrię w 2017 r. i Szwajcarię w 2019 r.

Kolejnym krokiem jest teraz Polska: Breuninger zamierza po raz pierwszy oferować swoje usługi w krajach nieniemieckojęzycznych w październiku 2021 roku.

Sklep internetowy i obsługa klienta prezentowane są w języku polskim. Jak informowaliśmy w doniesieniu medialnym, dostępne będą metody płatności online P24 i BLIK. Po złożeniu zamówienia klienci mogą oczekiwać, że zamówiony towar dotrze w ciągu trzech do pięciu dni roboczych. Ponadto początkowo nie będą naliczane koszty wysyłki zamówień z Polski.

Breuninger stał się międzynarodowy

Holger Blecker, dyrektor generalny Breuninger, jest podekscytowany ekspansją do sąsiedniego kraju: “Z entuzjazmem i podekscytowaniem czekamy na naszą pierwszą ekspansję online poza region DACH. Nasza sąsiednia Polska jest bardzo interesującą, dynamicznie rozwijającą się i wysoce internetową powiązanym rynku.”

W związku z tym firma planuje stale poszerzać swoją strefę internetową w Europie o gamę marek premium, luksusowych i designerskich.


READ  Wielka Brytania czuje Brexit: Puste półki, żadnych koktajli mlecznych
Continue Reading

Trending