Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Nadprzyrodzony księżyc: Największy księżyc w pełni roku można dziś ponownie zobaczyć

  • ZBanner Tania

    Blisko

Dziś księżyc w pełni znajduje się szczególnie blisko Ziemi – na niebie można zobaczyć gigantyczny księżyc. Jak widzimy to zjawisko i kiedy się powtórzy.

Księżyc jest stałym towarzyszem Ziemi, gdyż krąży wokół niej po lekko eliptycznej orbicie i przez to czasami zbliża się do niej, a czasami oddala się od niej. Spoglądając od czasu do czasu na księżyc, nie zauważysz różnicy, ponieważ brakuje porównania wielkości. Ale są przypadki, kiedy różnica w wielkości jest jeszcze wyraźniejsza: w przypadku Super Moon, zjawisko, które nastąpi następnym razem w kwietniu i maju 2021 roku.

Jeśli księżyc w pełni znajduje się najbliżej Ziemi (punkt peryhelium), podczas gdy jest w pełni oświetlony przez słońce, to zjawisko to nazywa się superksiężycem. Jest to ogólny termin, który nie jest używany w nauce, ale obecnie jest szeroko rozpowszechniony. Termin, który odnosi się do zjawiska astronomicznego, pochodzi z astrologii: astrolog nazwał go Richardem Knollem w 1979 roku. Zgodnie z definicją Noll, księżyc w pełni musi zbliżyć się do Ziemi na odległość co najmniej 367 600 km, aby można go było uznać za superksiężyc.

Super Moon kwiecień-maj 2021: Księżyc w pełni znajduje się szczególnie blisko Ziemi

Średnia odległość Ziemi od Księżyca wynosi 384400 km, aw 2021 roku księżyc w pełni będzie cztery razy bliżej Ziemi niż 367,600 km: w marcu i czerwcu. Szczególnie widoczne są dwie pełni księżyca: 27 kwietnia 2021 roku odległość między księżycem w pełni a Ziemią wynosiła około 357,600 kilometrów, 26 maja 2021 roku odległość Ziemi od księżyca to około 357460 kilometrów – teoretycznie termin superksiężyc odnosi się zarówno do księżyca Ukończony. Termin ten obejmuje również satelity z marca i czerwca 2021 roku.

Super Moon kwiecień 2021: Księżyc w pełni będzie większy i jaśniejszy niż zwykle

Ale czy na niebie będzie można zobaczyć gigantyczny księżyc większy niż „normalna” pełnia? Tak, mówi NASA. Według amerykańskiej agencji kosmicznej gigantyczny księżyc może wydawać się nawet o 14 procent większy niż księżyc w pełni w swoim najdalszym punkcie orbity (apogeum). Różnica między Super Księżycem a Księżycem Dalekim od Ziemi odpowiada w przybliżeniu różnicy między monetą 1 € a monetą 2 €.

Wiadomości astronomiczne I Wiadomości z eksploracji kosmosu Można go znaleźć na naszych stronach tematycznych.

Ponadto gigantyczny księżyc wydaje się jaśniejszy niż „normalny” księżyc w pełni. Dzieje się tak, ponieważ powierzchnia księżyca wydaje się większa i więcej światła księżyca dociera do ziemi. Według NASA gigantyczny księżyc może rozjaśnić o 30% bardziej niż księżyc dalej od Ziemi. Jednak większości obserwatorów będzie trudno ocenić rozmiar i jasność dysku księżycowego. Wielkość percepcji księżyca zależy zwykle od innych czynników, zwłaszcza bliskości horyzontu lub innych obiektów (tak zwana „iluzja księżyca”, której przyczyna nie jest w pełni zrozumiała).

Super Moon kwiecień 2021 – Czasy wschodu i zachodu słońca

Jeśli chcesz zobaczyć Super Księżyc 27 kwietnia 2021 r., Musisz wstać wcześnie i cieszyć się ukrytym widokiem na zachód. 27 kwietnia 2021 roku o godzinie 5.31 księżyc osiągnął stan pełni, więc jest oświetlony w 100% przez słońce. Kiedy ponownie podnosi się wieczorem o 21:17 27 kwietnia, w rzeczywistości nie jest już całkiem pełny – ale nadal powinien uchodzić za superksiężyc.

To samo dotyczy gigantycznego księżyca 26 maja 2021 roku: osiągnął pozycję w pełni o 13:14, ale wzrósł dopiero o 21:39. Pełnia księżyca 26 maja to nie tylko superksiężyc, ale także główny przedstawiciel zaćmienia Księżyca w niektórych częściach świata. W niektórych częściach Azji Południowo-Wschodniej, części USA, części Ameryki Południowej i Środkowej, a także całej Australii, można to uznać za całkowite zaćmienie Księżyca. Z kolei w Niemczech nie da się śledzić tego zjawiska na niebie. Ale można też zobaczyć szybujące gwiazdy Lyrids z Niemiec do 30 kwietnia.

Gigantyczny księżyc w kwietniu 2021 r. Ma wpływ na Ziemię

Nawiasem mówiąc, gigantyczny księżyc ma nie tylko piękny wygląd, ale ma również niezwykły wpływ na Ziemię. Jeśli księżyc w pełni znajduje się blisko Ziemi, to pływy nasilają się – powstaje tak zwany przypływ wiosenny (potocznie jako pływy). Uderzenie to wykorzystały zespoły ratownicze, które wypuściły kontenerowiec „Evergiven” z Kanału Sueskiego w Egipcie w marcu 2021 roku. Nie jest jeszcze jasne, czy księżyc w pełni wpływa również na sen człowieka. (Sztandar Tania)