Connect with us

science

Choroba niedokrwienna serca – co możesz zrobić?

Published

on

Choroba niedokrwienna serca – co możesz zrobić?
  1. Strona główna
  2. Bawaria

Naciska

W 2022 r. większość mieszkańców Bawarii zmarła z powodu choroby niedokrwiennej serca. Jej przyczyną jest najczęściej miażdżyca. Jak można temu zapobiec?

Monachium – Dane Bawarskiego Urzędu Statystycznego pokazują, że w 2022 r. prawie 10 800 osób zmarło z powodu przewlekłej choroby niedokrwiennej serca, zwanej również chorobą niedokrwienną serca (CHD). Przy około 70 zgonów na 100 000 mieszkańców „jest to najczęstsza przyczyna śmierć” – napisano w komunikacie prasowym urzędu stanu. Smutna statystyka – ale liczby mogą spaść. Ponieważ może zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca.

W 2022 r. większość mieszkańców Bawarii zmarła z powodu choroby niedokrwiennej serca i jej konsekwencji. Wielu przypadków można było jednak uniknąć. Jak? (Awatar) © Zoonar / HalfPoint Images / IMAGO / Merkur-Collage

na ten temat: Zaskakujące liczby: kto najdłużej przebywa w szpitalu w Bawarii – i z jakiego powodu

Przyczyny choroby niedokrwiennej serca – tu leży klucz

„W chorobie niedokrwiennej serca (CHD) tętnice wieńcowe dostarczające do mięśnia sercowego krew bogatą w tlen ulegają zwapnieniu” – napisano na swojej stronie internetowej Niemieckiego Centrum Serca. W języku technicznym nazywa się to miażdżycą. Konsekwencje mogą być poważne, jeśli zwapnienie powoduje skurcze ograniczające przepływ krwi. Konsekwencje, od niewydolności serca, przez arytmię, po zawał serca, są często śmiertelne. „Objawy i ryzyko chorób wtórnych można zmniejszyć dzięki zindywidualizowanemu leczeniu” – mówi. dhzb.de śledzenie. Ale lepiej byłoby w ogóle nie dopuścić do wystąpienia choroby niedokrwiennej serca.

Kluczem tutaj, jak mogłoby być inaczej, jest prowadzenie zdrowego trybu życia. Klasyczny tytoń, alkohol i niezdrowa żywność – spowodowana tłuszczem – można określić jako prekursory choroby niedokrwiennej serca. Istnieją jednak inne czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju choroby dhzb.de Wymienia je w następujący sposób:

Czynniki ryzyka choroby niedokrwiennej serca

Najważniejsze czynniki ryzyka: Palenie, wysokie ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, brak ruchu i otyłość

wiek: Ryzyko wystąpienia miażdżycy wzrasta wraz z wiekiem

READ  Szczepionka Valneva Dead Corona: producent z ostrzeżeniem dla wszystkich nieszczepionych

Geny: Predyspozycje genetyczne mogą również zwiększać ryzyko choroby niedokrwiennej serca

seks: Tutaj też są różnice. Statystycznie rzecz biorąc, kobiety stają się bardziej podatne na chorobę niedokrwienną serca dopiero po 55. roku życia, kiedy zmienia się w nich poziom hormonów. Coraz częściej chorują mężczyźni po 45. roku życia.

Oczywiście na wiele z tych czynników, takich jak wiek, płeć i genetyka, nie można wpływać. Ale pierwszy punkt, który obejmuje czynniki związane ze stylem życia, jest w twoich rękach. To zaczyna się już w młodym wieku.

(Przy okazji: nasz biuletyn Bayernu codziennie informuje Cię o wszystkich ważnych historiach z Bawarii.)

Zdrowy styl życia: Jak zapobiegać chorobie niedokrwiennej serca?

Zdrowy tryb życia: nie palenie, picie niewielkiej ilości alkoholu, przestrzeganie zdrowej i zbilansowanej diety bez dużej ilości tłuszczu i cukru oraz regularna aktywność fizyczna. To zawsze wydaje się takie proste, ale często jest trudne w życiu codziennym. Kiedy w stołówce znów można wybierać pomiędzy liściem sałaty z jednej strony a pachnącym plasterkiem z frytkami z drugiej. Albo po ośmiu godzinach pracy musisz iść do beznadziejnie zatłoczonej siłowni.

Istnieje wiele rzekomych alternatyw, które obiecują zdrowsze wyjście. E-papierosy zamiast tytoniu. Nie pij napojów zawierających zamienniki cukru zamiast klasycznych słodkich napojów gazowanych. Do zmiany trybu życia na zdrowy najlepiej zachęcać małymi, ale konsekwentnymi nawykami. Wybieraj schody, korzystaj z windy, regularnie włączaj do swojej diety owoce, dla odmiany idź do domu po pracy, jedz białe mięso zamiast czerwonego, oleje roślinne zamiast masła i produkty pełnoziarniste zamiast produktów pszennych. Ale to tylko mały, w dużej mierze skrócony zarys – więcej możesz dowiedzieć się w naszym dziale zdrowie.

Przy okazji, możesz określić swój wiek serca za pomocą anonimowego autotestu online. Jak się nazywa Test Brocama Jest to inicjatywa Fundacji Asman Prevention.

READ  Regeneracja tkanek OUN przy użyciu Medryson? - Medycyna / Leczenie - Wiadomości o stwardnieniu rozsianym

Choroba niedokrwienna serca – co się dzieje w przypadku rozpoznania choroby niedokrwiennej serca

Oczywiście rozpoznanie choroby niedokrwiennej serca nie oznacza od razu wyroku śmierci. „Objawy i przebieg choroby niedokrwiennej serca zależą w dużej mierze od tego, kiedy choroba zostanie zdiagnozowana, czy zminimalizowano czynniki ryzyka i jak pacjenci reagują na leczenie” – wyjaśnia. dhzb.de. Szczególnie ważne jest wczesne wykrycie choroby, jednak nie zdarza się to często, ponieważ objawy są rzadkie i początkowo ledwo zauważalne.

Jeśli cierpisz na chorobę niedokrwienną serca, rozróżnia się dwie formy leczenia: leczenie zachowawcze, które polega przede wszystkim na zmianie stylu życia i stosowaniu leków, na przykład obniżających ciśnienie krwi i walce z cukrzycą, oraz leczenie interwencyjne. W tym drugim przypadku „zwężenia tętnic wieńcowych należy leczyć operacyjnie, co oznacza konieczność ingerencji w organizm pacjenta” – pisze. dhzb.de. Interwencje te obejmują przede wszystkim operacje bajpasów, podczas których zwężony zmieniony obszar zostaje poszerzony za pomocą stentu wieńcowego (małego rurkowego stentu naczyniowego). Głównym celem jest zapobieganie nagłej blokadzie naczyń krwionośnych, która może prowadzić do zawału serca. (Fahz)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Published

on

Małpy rezus są dla siebie milsze po huraganie

Stan na: 25 czerwca 2024 r. o 9:19

Po klęskach żywiołowych ludzie często zbliżają się do siebie, aby sobie pomóc. Naukowcy odkryli podobne zachowanie u rezusów na Monkey Island w pobliżu Puerto Rico.

Autorytarny – tak opisuje się zachowanie rezusów (Macaca mulatta) wobec siebie. Istnieje ścisła hierarchia i niewielka tolerancja dla małp człekokształtnych niższej rangi, nawet jeśli żyją w tej samej grupie. Często objawia się to klapsami, ukąszeniami, wyrywaniem futra lub ciągnięciem ogona.

Tylko zwierzęta dominujące mają dostęp do zasobów, takich jak żywność i woda. Jeśli mężczyzna nie ma ochoty na tropikalny romantyczny związek, może czuć się nękany i raniony przez wysoką rangą kobietę.

Tornado oferuje badaczom niezwykły widok

W 2017 r. badacze ze Stanów Zjednoczonych przez pięć lat monitorowali rezusy na Cayo Santiago – znanej również jako Małpia Wyspa – niezamieszkanej przez ludzi wyspie u wybrzeży Portoryko. Następnie uderzył huragan Maria. W samym Portoryko zginęło 3000 osób, co oznacza, że ​​była to jedna z najgorszych klęsk żywiołowych w Stanach Zjednoczonych.

Dla badaczy była to również ciekawa okazja do zbadania, jak rezusy radzą sobie ze skutkami takiej burzy. W rzeczywistości przewidzieli, że agresywne zachowanie będzie się nasilać tylko wtedy, gdy po burzy zabraknie zasobów.

Małpy stały się dla siebie milsze – aby przetrwać

Jednak makaki zaskoczyły badaczy: stały się bardziej społeczne i tolerancyjne w stosunku do innych. Przede wszystkim byli bardziej tolerancyjni, jeśli w pobliżu znajdowała się inna małpa i przegoniliby ją przed burzą.

Naukowcy początkowo nie wiedzieli, dlaczego tak się dzieje, ale było to niewątpliwie ważne dla przetrwania. Ponieważ każde miejsce zajmowane przez małpę zwiększa jej szansę na przeżycie.

Małpy zyskały więcej przyjaciół

Z reguły rezusy mają wielu partnerów bliskości, jak nazywają je badacze, takich jak partnerzy z sąsiedztwa lub „siedzący przyjaciele”: inne małpy z grupy, które tolerują ich obecność w pobliżu. Gdyby ktoś inny usiadł obok nich, albo przegoniłyby małpę, albo same zostałyby przepędzone.

READ  Rover dokonuje zaskakującego odkrycia na Marsie – „materia niemożliwa”

Po huraganie wzrosła liczba siedzących przyjaciół – szczególnie wśród niektórych z wcześniej nielicznych małp człekokształtnych – a wraz z nią prawdopodobieństwo przeżycia. Jeśli po huraganie małpa miała około 13 przyjaciół, prawdopodobieństwo jej śmierci było o 40% mniejsze.

Efekt długoterminowy

Z dużej ilości danych, które badacze zebrali już przed huraganem, udało im się wywnioskować, że przed huraganem efekt ten nie występował. Posiadanie większej liczby przyjaciół nie było specjalną zaletą. Musiało to więc mieć związek z klęską żywiołową.

Naukowcy wykluczyli bezpośrednią reakcję na huragan, na przykład gromadzenie się małp po zniszczeniu ich siedliska, aby zapewnić grupie przetrwanie. Bo nawet pięć lat później Zostań Było już po wszystkim, a rezusy nadal były dla siebie miłe.

Małpy dzielą chłodny cień

Jak się okazało, rozwiązaniem zagadki był cień. Słońce na Cayo Santiago regularnie wznosi się do ponad 40 stopni Celsjusza. Jeśli spędzają zbyt dużo czasu na słońcu, rezusy umierają w wyniku szoku cieplnego.

Huragan Maria zniszczył dużą część drzew na wyspie, a tym samym dużą część zacienionego obszaru. Po burzy małpy musiały trzymać się blisko siebie, aby przetrwać intensywne popołudniowe upały.

Ale zmiana w zachowaniu nie ograniczała się tylko do rodzaju rozejmu, aby uciec przed upałem. Nawet w chłodne poranki, kiedy rezusy spędzają znacznie mniej czasu w cieniu, średnio tolerują więcej innych małp w swoim otoczeniu.

Cayo Santiago – znana również jako Małpia Wyspa – położona jest u wybrzeży Portoryko.

Makaki na wyspie

Naukowcy uważają, że przynajmniej w przypadku grup zamieszkujących Cayo Santiago zwiększenie tolerancji wydaje się lepszą taktyką niż polowanie na innych przedstawicieli gatunku i zagarnianie dla siebie cienia.

Może to być również spowodowane tym, że żyją na bardzo ograniczonej przestrzeni. Na kontynencie małpy miałyby możliwość rozproszenia się na większym obszarze, aby uzyskać dostęp do wcześniej nieużywanych zacienionych obszarów.

READ  W jaki sposób wirus opryszczki powoduje raka?

Nie jest jasne, jak stabilne będzie nowe zachowanie

Ponieważ jednak zachowanie wobec innych może zmienić się tak szybko, istnieje coś jeszcze, co może sprawić, że małpy ponownie staną się bardziej agresywne. Na przykład, jeśli choroba się rozprzestrzeni, małpom, które trzymają się z daleka od innych lub je przeganiają, może być lepiej.

Tak czy inaczej, to badanie pokazuje, jak elastyczne jest zachowanie naczelnych, aby dostosować się do szerokiego zakresu warunków. W szybko zmieniającym się środowisku może to być ogromna zaleta.

Continue Reading

science

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego

Published

on

Spanie w weekendy jest dobre dla zdrowia psychicznego
  1. 24vita
  2. ochrona

Naciska

Jeśli nie wysypiasz się regularnie, nie robisz nic dobrego dla swojego zdrowia. Być może jednak uda się zrekompensować brak snu w weekend. © Biblioteka obrazów naukowych/Imago

Jeśli nie wysypiasz się w tygodniu, w weekend będziesz chciał pospać trochę dłużej. Jest to zdrowe, jak sugerują najnowsze badania.

Na zdrowy sen składa się wiele czynników: niejedzenie zbyt późno, niejedzenie ciężkich potraw oraz ciemna i chłodna sypialnia mają kluczowe znaczenie dla dobrego snu. Jednak ważniejsze są regularne harmonogramy snu. Zasadniczo, jeśli codziennie kładziesz się spać i budzisz się o tej samej porze, prowadzisz zdrowszy tryb życia. Są jednak wyjątki – np. w weekendy – kiedy najlepszą alternatywą jest spanie bez budzika. Niedawne badanie przeprowadzone w Chinach wykazało, że spanie w weekendy może zmniejszyć ryzyko depresji. Wyniki opublikowano w czasopiśmie specjalistycznym Dziennik zaburzeń afektywnych opublikowany.

Nadrabianie zaległości w weekendzie: dobre dla zdrowia?

Chińscy uczeni Uniwersytet Południowo-Centralny Przeanalizuj to dla nich Zostań Dane od około 7330 osób biorących udział w badaniu. W kilku kwestionariuszach uczestnicy podali informacje na temat zachowań podczas snu i występowania objawów depresyjnych. Eksperci odkryli, że spanie zaledwie godzinę lub dwie w weekend może mieć pozytywny wpływ na stan psychiczny.

Naukowcy odkryli, że prawie połowa osób kompensowała utratę snu, dłużej pozostając w łóżku w weekendy. Dłuższy sen zmniejszył ryzyko wystąpienia objawów depresji, takich jak utrzymujące się uczucie smutku i brak zainteresowania zajęciami, o 46%. Dotyczy to osób, które w weekendy śpią godzinę lub dwie dłużej. Wyniki były szczególnie pozytywne w przypadku osób, które spały tylko sześć godzin w tygodniu lub mniej. Związek ten wydaje się również silniejszy wśród mężczyzn i osób poniżej 65. roku życia.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Szczególnie ważny jest zdrowy rytm snu i odpowiednia ilość snu

Według naukowców sen ma kluczowe znaczenie dla dobrego zdrowia. Długość snu jest powiązana z występowaniem różnych problemów psychologicznych. Amerykanin Amerykanin Narodowa Fundacja Snu Na przykład zaleca się, aby nastolatki spały od ośmiu do dziesięciu godzin dziennie. Jeden jest obecnie w trakcie realizacji Metaanaliza Uniwersytetu Otago Jednak Nowa Zelandia wykazała, że ​​młodzi ludzie w wieku od 15 do 18 lat odpoczywają jedynie 7,4 godziny dziennie.

READ  Moderna testet mRNA-Impfstoff gegen Aids erstmals and Menschen

Chociaż naukowcy klasyfikują swoje odkrycia jako dodatkowy dowód epidemiologiczny na wpływ snu na objawy depresji, nieregularne wzorce snu mogą również negatywnie wpływać na zdrowie. Według amerykańskiego magazynu informacyjnego wcześniejsze badania wykazały, że „spanie w weekend” zwiększa ryzyko cukrzycy, chorób serca i otyłości. codzienna poczta wspomniany.

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi

Published

on

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Mniej więcej co jedenaście lat bieguny magnetyczne Słońca odwracają się i jest to szczyt cyklu słonecznego. Jaki ma to wpływ na Ziemię?

MONACHIUM – Coś wielkiego dzieje się ze Słońcem: ciało niebieskie w centrum naszego Układu Słonecznego przygotowuje się do zmiany biegunów. Zjawisko to występuje mniej więcej co jedenaście lat i jest ważnym etapem cyklu słonecznego, który trwa około jedenastu lat i stanowi jego szczyt. Ostatni raz pole magnetyczne Słońca odwróciło swoją polaryzację pod koniec 2013 roku.

Bieguny magnetyczne Słońca odwracają się – co na pierwszy rzut oka może wydawać się niebezpieczne, ale w rzeczywistości nie ma negatywnego wpływu na Ziemię. Większość ludzi na Ziemi prawdopodobnie nie zauważyła odwrócenia polaryzacji Słońca w 2013 roku, chyba że przeczytała wiadomości na ten temat.

Bieguny słońca odwracają się co jedenaście lat

Ale co tak naprawdę dzieje się ze słońcem podczas zmiany biegunów? Czy ma to wpływ na ziemię? Aby zrozumieć przesunięcie biegunów, musisz wiedzieć, że Słońce składa się z naładowanej elektrycznie plazmy, która porusza się i wpływa na pole magnetyczne Słońca. W ciągu 11-letniego cyklu słonecznego pole magnetyczne Słońca staje się coraz silniejsze. Następnie dochodzi do coraz częstszych „zaburzeń” w polu magnetycznym – tzw. wybrzuszeń i koronalnych wyrzutów masy (CME). Ten ostatni wyrzuca naładowaną plazmę ze Słońca w przestrzeń kosmiczną. W miarę postępu cyklu słonecznego aktywność ta staje się coraz bardziej intensywna.

Kiedy zmienia się słońce, zmienia się położenie biegunów magnetycznych. (Wrażenie artysty) © NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda

Jeśli plazma słoneczna zderzy się z Ziemią, możliwe jest powstanie tam kolorowej zorzy polarnej, ale też niebezpieczne skutki uboczne burzy słonecznej, przed czym wielokrotnie ostrzegają badacze. Kiedy Słońce zbliża się do maksimum swojego cyklu słonecznego, jest szczególnie aktywne. Około jedenaście lat po ostatnim przesunięciu biegunów zbliża się kolejne odwrócenie biegunów: pole magnetyczne Słońca zapada się i odbudowuje, ale po zamianie biegunów: tam, gdzie znajdował się magnetyczny biegun południowy, powstaje biegun północny i odwrotnie.

READ  NASA podejmuje drastyczne kroki

Odwrócenie polaryzacji Słońca: Północny i południowy biegun magnetyczny zamieniają się pozycjami

Zbliżające się odwrócenie polaryzacji Słońca sprawi, że południowy biegun magnetyczny znajdzie się na półkuli północnej gwiazdy, a północny biegun magnetyczny na półkuli południowej. „Oznacza to, że Słońce będzie miało podobną orientację magnetyczną jak Ziemia, która na półkuli północnej również ma skierowane na południe pole magnetyczne” – wyjaśnia badacz słońca Ryan French. W space.com.

Przesunięcie biegunów Słońca nie następuje z dnia na dzień, ale raczej powolne przejście od dwóch biegunów do złożonego pola magnetycznego, które nie ma określonych biegunów, a następnie do odwróconych biegunów. „Krótko mówiąc, nie ma konkretnego momentu, w którym bieguny Słońca odwracają się” – mówi French. Całkowite odwrócenie biegunów może zająć od jednego do dwóch lat. Podczas niedawnej zmiany biegunów sytuacja uległa spowolnieniu Informacje z Narodowego Obserwatorium Słonecznego (NSO) Odwrócenie zmian w Arktyce zajęło nawet prawie pięć lat.

W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu.  Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami.  (zdjęcie archiwalne)
W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu. Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami. (Zdjęcie archiwalne) © Imago/Nasa/SDO

Badania nie wiedzą, dlaczego słońce zmienia bieguny

NSO podkreśla także, że na Ziemi nie można odczuć skutków przesunięcia bieguna Słońca. Towarzystwo Słońca przygląda się bliżej temu zjawisku. Naukowcy bardzo interesują się szybkością powstawania odwróconych biegunów Słońca, ponieważ wskazuje to, jak może przebiegać kolejny cykl słoneczny. Gdyby przesunięcie biegunów następowało bardzo powoli, cykl słoneczny (okres 26) również byłby stosunkowo słaby. Jeśli Słońce szybciej odwróci swoją polaryzację, następny 26 cykl będzie prawdopodobnie stosunkowo aktywny i spowoduje wiele plam słonecznych i zorzy polarnej.

Przesunięcie bieguna Ziemi

Ziemia ma również biegun dodatni i ujemny i doświadcza zmian polaryzacji – choć nie tak częstych jak Słońce. Oczekuje się, że na Ziemi nastąpi odwrócenie biegunów mniej więcej co 300 000 lat.

Nawiasem mówiąc, badacze nie wiedzą dokładnie, dlaczego i jak słońce zmienia swoje bieguny. „Nadal nie mamy naprawdę spójnego matematycznego opisu tego, co się dzieje. Jeśli nie potrafimy tego modelować, tak naprawdę tego nie zrozumiemy – a naprawdę trudno to zrozumieć” – podkreślił heliofizyk Phil Scherer w swojej książce space.com. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending