Connect with us

science

Mgławica Koński Łeb z bliska – nowe zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba

Published

on

Mgławica Koński Łeb z bliska – nowe zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba

Mgławica Koński Łeb jest jednym z najbardziej uderzających obiektów na niebie. Najnowsze zdjęcia z Teleskopu Jamesa Webba pokazują nigdy wcześniej nie widziane szczegóły mgławicy.Zdjęcie: ESA/Web

the Mgławica Koński Łeb W konstelacji Oriona jest to jeden z najbardziej rzucających się w oczy obiektów na niebie – jeśli masz teleskop, ponieważ ze względu na małą jasność mgławicy oddalonej o około 1300 lat świetlnych nie widać gołym okiem. Formacja odkryta w 1887 roku i faktycznie przypominająca głowę konia, jest częścią Gigantyczna chmura gazu i pyłu Orion BJak się nazywa Ciemna chmura Są to duże obłoki materii międzygwiazdowej, które pochłaniają światło obiektów znajdujących się za nimi.

Sylwetka mgławicy, którą astronomowie nazywają także Barnard 33 (B 33), wyraźnie wyróżnia się na tle czerwonawej poświaty. Mgławica emisyjna IC 434 From, która leży na tej samej linii wzroku co równik niebieski i jest również częścią Oriona B. Mgławica Koński Łeb stała się ikoną astronomiczną dzięki okazjonalnym robieniu jej pięknych zdjęć. W szczególności obrazy z Teleskopu Hubble’a i Kosmicznego Teleskopu Euklidesa wyznaczyły standardy.

Zdjęcie mgławicy emisyjnej IC 434 z Mgławicą Koński Łeb pośrodku zdjęcia.  https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=5586938

Czerwonawa mgławica emisyjna IC 434 z Mgławicą Koński Łeb wyróżnia się ciemno w dolnej części zdjęcia.zdjęcie: Wikimedia/hooholics

Niespotykana ostrość

Ale te nagrania też tego nie potrafią Najnowsze zdjęcia w podczerwieni z Kosmicznego Teleskopu Jamesa Webba Zdjęcia pokazują złożoną strukturę mgławicy w nowym świetle i z nieosiągalną wcześniej rozdzielczością przestrzenną. Nowe zdjęcia Webba skupiają się głównie na jasnej krawędzi górnej części charakterystycznej struktury pyłowo-gazowej mgławicy.

To zdjęcie przedstawia trzy widoki jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Obiekt ten znajduje się w części nieba w gwiazdozbiorze Oriona (Łowcy) na zachodzie...

Zdjęcie po lewej, opublikowane w listopadzie 2023 roku, przedstawia Mgławicę Koński Łeb w jej otoczeniu. Zostało uchwycone przez teleskop Euclid Europejskiej Agencji Kosmicznej w zakresie widzialnym i podczerwonym w ciągu około godziny. Euclid może fotografować obszary nieba bardzo szybko i szczegółowo. Środkowe zdjęcie, opublikowane w 2013 roku, skupia się na samej mgławicy – ​​zdjęciu w podczerwieni z Teleskopu Hubble’a, które ukazuje maleńkie struktury zwykle przesłonięte przez pył. Zdjęcie po prawej zostało wykonane przez Kamera w bliskiej podczerwieni (NIRCam) Z Teleskopu Webba przybliża obszar na szczycie mgławicy i ujawnia niewidoczne wcześniej szczegóły jej struktury. zdjęcie: ESA/sieć
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA, ESA i CSA wykonał najostrzejsze jak dotąd zdjęcia w podczerwieni jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Te notatki pojawiają się na boku...

Zdjęcie zrobione przez Webb-NIRCam w większej rozdzielczości. Zakrzywiona ściana gęstego gazu, dymu i pyłu u dołu zdjęcia reprezentuje małą część szczytu Mgławicy Koński Łeb. Powyżej widać wiele odległych gwiazd i galaktyk. Sześć dużych promieni i dwa mniejsze promienie emanujące z jasnej gwiazdy w górnej części zdjęcia to: Piki dyfrakcyjne na obrazach z teleskopu Webba. zdjęcie: ESA/sieć
Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba należący do NASA, ESA i CSA wykonał najostrzejsze jak dotąd zdjęcia w podczerwieni jednego z najbardziej charakterystycznych obiektów na naszym niebie, Mgławicy Koński Łeb.  Te notatki pojawiają się na boku...

Szczegóły szczytu Mgławicy Koński Łeb pobrane z: Instrument średniej podczerwieni (MIRI) Z teleskopu Webba. Chmury można zobaczyć tutaj z bliska i pokazują one grube białe linie i ciemne puste przestrzenie, a także zorganizowane wzory nieostrego pyłu i gazu. Krawędź chmury kończy się kolczastymi strukturami. zdjęcie: ESA/sieć
Zdjęcie po

Zdjęcie sprzed
Porównuje się obrazy z instrumentu NIRCam Webba (po lewej) i instrumentu MIRI (po prawej).źródło: ESA/sieć

Kolory zdjęć satelitarnych

Większość teleskopów, którym zawdzięczamy nasze wspaniałe zdjęcia, współpracuje z czujnikami wytwarzającymi jedynie odcienie szarości, nawet w obszarach fal elektromagnetycznych, które są dla nas niewidoczne – takich jak promieniowanie radiowe, podczerwone, ultrafioletowe czy rentgenowskie. Chociaż obraz w naturalnych kolorach można utworzyć z obrazów w skali szarości w obszarze widzialnym przy użyciu filtrów kolorów, nie jest to możliwe w obszarach niewidocznych. Możliwe jest jednak utworzenie analogowego obrazu w fałszywych kolorach. Do każdego poziomu szarości, czyli gęstości obrazu cyfrowego, przypisany jest kolor. Za pomocą takich kolorów można lepiej wyświetlić dodatkowe informacje o zarejestrowanym obiekcie – takie jak temperatura czy skład gazu – ponieważ ludzkie oko gorzej rozróżnia odcienie szarości.
>>> Dowiedz się więcej tutaj.

Kolejne pięć milionów lat

Mgławica Koński Łeb, o średnicy około pięciu lat świetlnych, uformowała się z chmury materii międzygwiazdowej, która uległa zapadnięciu. Chmury gazu otaczające głowę konia już zniknęły; Jednak pióropusz tej potężnej mgławicy jest wykonany z gęstszego materiału i nie rozprzestrzenia się tak łatwo w przestrzeń kosmiczną. Astronomowie szacują, że Mgławica Koński Łeb będzie istnieć przez kolejne pięć milionów lat, zanim ulegnie rozproszeniu.

READ  W ten sposób dziennik diety pomaga schudnąć

Mgławica Koński Łeb nie świeci sama, ponieważ jak wspomnieliśmy, jest ciemną chmurą. mgła Jesteśmy Nie jest łatwo to zauważyć wizualniePonieważ ich jasność powierzchniowa jest zazwyczaj zbyt mała dla naszych oczu. Jednak stosując metody fotograficzne, nawet słabe mgławice można uwidocznić, ponieważ światłoczułe czujniki mogą być naświetlane przez bardzo długi czas.

1/15

Świetne zdjęcia Mgławicy Koński Łeb

Mgławica Koński Łeb jest częścią ciemnego obłoku w gwiazdozbiorze Oriona i składa się z gęstej materii międzygwiazdowej.

źródło: Shutterstock

Opublikuj to na FacebookuUdostępnij na X

Region kontrolowany fotonami (PDR)

Podobnie jak kokon, Mgławica Koński Łeb otacza masywne młode gwiazdy. Kiedy jego światło ultrafioletowe pada na powierzchnię międzygwiazdowego obłoku molekularnego, takiego jak Mgławica Koń, Fotony UV lokalnie podgrzewają gaz Zmieniając w ten sposób jego właściwości. Tworzy się obszar ciepłych, przeważnie obojętnych gazów i pyłów, zwany obszarem zdominowanym przez fotony (PDR).

Ten PDR znajduje się pomiędzy w pełni zjonizowanym gazem otaczającym masywne gwiazdy a obłokami, w których się one narodziły. Jest to obszar, w którym gaz międzygwiazdowy jest wystarczająco gęsty, aby pozostać neutralnym, ale nie na tyle gęsty, aby blokować wnikanie promieniowania ultrafioletowego.

Światło z tych PDR zapewnia astronomom unikalny obraz procesów fizycznych i chemicznych, które napędzają ewolucję materii międzygwiazdowej w wielu miejscach Wszechświata, w tym w naszej galaktyce. Dlatego Mgławica Koński Łeb jest nie tylko pięknym obiektem w przestrzeni kosmicznej, ale jest również uważana za jedno z najodpowiedniejszych miejsc do badania interakcji pomiędzy promieniowaniem a materią międzygwiazdową. (zakręt)

Mgławica Koński Łeb widziana przez Teleskop Webba:

„Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba zapewnia wspaniałe zdjęcia Mgławicy Koński Łeb.”wideo: YouTube/wideo z kosmosu

Więcej o Teleskopie Jamesa Webba:

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne 2023 roku

1/19

Najpiękniejsze zdjęcia satelitarne 2023 roku

Młode gwiazdy tańca w parach
Widzimy tutaj blisko spokrewnioną parę aktywnie tworzących się gwiazd, uchwyconą w wysokiej rozdzielczości w bliskiej podczerwieni przez kamerę NIRCam na Teleskopie Jamesa Webba. To są protogwiazdy Obiekt Herbig Harrow 46/47 (HH 46/47).

Źródło: NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, Kanadyjska Agencja Kosmiczna

Opublikuj to na FacebookuUdostępnij na X

Giant Gyro: Pierwszy test największego teleskopu na świecie

Wideo: Watsonie

Możesz być zainteresowanym także tym:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Nowy rekord w eksperymencie z energią termojądrową

Published

on

Nowy rekord w eksperymencie z energią termojądrową

początek Fuzja Rialty Ustanawia nowy rekord. wraz z Uniwersytet Wisconsin Najsilniejsze stabilne pole magnetyczne uzyskano w eksperymencie plazmowym.

Zrobiono to w tym celu UderzyćObiekt eksperymentalny uniwersytetu służy do badań nad energią termojądrową. Powstała w nim plazma potrafi wytrzymać silne pole magnetyczne 17 Tesli Trzymać. Istnieją już eksperymentalne elektromagnesy posiadające siłę pola 18 i 20 Tesli Urzeczywistnienie tego – jednak nie przechwycono jeszcze żadnej plazmy o tej mocy.

Tak niezwykle silne magnesy są niezbędne do: Reaktory tokamakowe. W tych reaktorach termojądrowych plazma powstaje w wyniku stopienia jąder atomowych Ponad 100 milionów stopni Celsjusza Robi się gorąco. Bez pola magnetycznego doszłoby do destabilizacji i przepalenia ścian reaktora.

➤ Przeczytaj więcej: Chiny osiągają przełom w dziedzinie „sztucznego słońca”

Placówka testowa WHAM

Lustro magnetyczne: wąskie gardło w polu magnetycznym

Aktualny rekord został ustanowiony przy użyciu magnesów wykonanych z nadprzewodników wysokotemperaturowych (HTML) paragon. Nazwa jest tu myląca: wysoka temperatura odnosi się do temperatury krytycznej zwykłych nadprzewodników, które mają wysoką przewodność bliską właściwościom Zero absolutne (-273,15°C). Zakres temperatur dla HTSL wynosi obecnie od -196,2°C do -135°C.

Magnesy HTSL przeznaczone są do Lustro magnetyczne użytkownik. Pole magnetyczne jest silniejsze na krawędziach niż w środku. Możesz sobie wyobrazić ścieżkę linii pola magnetycznego jak wąskie gardło. Stąd też wzięła się technologia Butelka magnetyczna O imieniu.

➤ Przeczytaj więcej: Fuzja jądrowa z paliwem ciekłym może rozwiązać duży problem

Ze względu na zwiększoną siłę pola magnetycznego na wąskich krawędziach cząstki w polu są spowalniane i zawracane w kierunku środka. Tutaj mówimy o jednym Efekt lustra – Stąd nazwa lustro magnetyczne.

Lustro magnetyczne wypróbowano już w latach 80. XX wieku do kontrolowania plazmy. Ale technologia została zapomniana. Jednak zdaniem Realty postęp w technologiach HTSL zapewnił, że lustro magnetyczne stanie się realną technologią umożliwiającą uzyskanie energii termojądrowej.

READ  Wczesne nowotwory rosną na całym świecie

Krok w stronę gęstszej plazmy

Silne pole magnetyczne utrzymywało się przez mniej niż sekundę, co jest normalne przy obecnym stanie badań naukowych nad energią termojądrową. Obecny rekord to pierwszy krok Więcej rekordów będzie pociągać. Potężne pole magnetyczne zostanie połączone z innymi innowacjami, takimi jak wysokowydajne grzejniki plazmowe i zaawansowane systemy kontroli plazmy. Oczekuje się, że pozwoli to na przechowywanie dzienników WHAM Gęstość plazmy To ma miejsce.

Im gęstsza plazma w reaktorach termojądrowych, tym intensywniejsze są reakcje termojądrowe. To oznacza więcej produkcja energii. Obecna praktyczna zasada jest następująca: każde podwojenie natężenia pola magnetycznego powoduje zwiększenie mocy reaktora 16-krotnie. To z kolei stanowi ważny krok w kierunku doprowadzenia energii termojądrowej do dojrzałości komercyjnej.

➤ Przeczytaj więcej: Kiedy w końcu otrzymamy prąd z syntezy jądrowej?

Nawet wtedy wiele problemów pozostaje do rozwiązania i taka sama liczba rozwiązań musi zostać zintegrowana z systemami funkcjonalnymi. Niektóre firmy starają się być pomiędzy 2030 i 2035 Podłączenie prototypów elektrowni termojądrowych do sieci elektroenergetycznej. Eksperci spodziewają się jednak, że tak będzie przynajmniej do tego czasu 2050 Minie trochę czasu, zanim reaktory termojądrowe rzeczywiście staną się wydajne, tj. wyprodukują więcej energii, niż jest to konieczne do zapalenia plazmy i utrzymania jej w polu magnetycznym.

Kliknij tutaj, aby zapisać się do newslettera

Continue Reading

science

Z szansy skorzystało 2500 osób – Sudtirol News

Published

on

Z szansy skorzystało 2500 osób – Sudtirol News

Od: Łukasz

Bolzano – Szybkie i łatwe zaszczepienie jak największej liczby osób przeciwko KZM było mottem dni otwartych organizowanych przez Południowe Tyrolskie Przedsiębiorstwo Medyczne. Inicjatywa ta spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem mieszkańców, gdyż z możliwości zaszczepienia się na kleszcze skorzystało około 2500 osób.

Firma Medyczna Południowego Tyrolu zaprosiła w sobotę 20 lipca 2024 r. na bezpłatne szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Wszyscy zainteresowani obywatele mogli skorzystać ze szczepienia w godzinach od 8:30 do 15:00 w Bolzano, Meran, Szpitale Brixen i Bruneck bez wcześniejszej rejestracji.

Zainteresowanie szczepieniami na kleszcze było zachęcająco duże – ogółem 2458 osób skorzystało z zaproszenia. W Okręgu Zdrowia w Bolzano granicę tysiąca przekroczono 1038 dawek szczepionki, w Merano było ich łącznie 550, w Bruncu 522, a w Brixen co najmniej 348 osób skorzystało z wezwania do szczepienia.

Dyrektor generalny Christian Koffler jest bardzo zadowolony z powodzenia dnia szczepień: „Mieszkańcy Południowego Tyrolu bardzo potrzebują ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu. Ze względu na duże zapotrzebowanie przygotowaliśmy w tym roku specjalną ofertę szczepień kilka dni Chciałbym bardzo podziękować pracownikom regionów Czterem pracownikom służby zdrowia, których wielkie zaangażowanie przyczyniło się do osiągnięcia tak przyjemnego sukcesu dni otwartych.

„Większość osób, które skorzystały z dnia otwartego, po raz pierwszy zaszczepiła się na kleszcze” – powiedziała Silvia Spertini, wiceprezes firmy ds. higieny i zdrowia publicznego. „Zaszczepiliśmy głównie osoby dorosłe, ale także część dzieci. Osoby, które dzisiaj zostały zaszczepione po raz pierwszy, mogą otrzymać drugą dawkę przypominającą podczas kolejnego dnia otwartego we wrześniu.

O tym, jak ważna jest skuteczna ochrona, świadczy fakt, że tylko w zeszłym roku w Południowym Tyrolu zgłoszono siedem przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. Jest to ostra choroba wirusowa, która atakuje centralny układ nerwowy i może być śmiertelna.

READ  Jakie zmienne są w obiegu?

21 września br. Towarzystwo Medyczne Południowego Tyrolu organizuje kolejny dzień otwarty szczepień na kleszcze. Następnie ponownie będzie można bezpłatnie i bez wcześniejszej rejestracji wykonać pierwsze szczepienie na kleszcze lub zaktualizować ochronę szczepieniową.

Continue Reading

science

Ziemska atmosfera okazała się najlepszą tarczą ochronną przed pobliskimi supernowymi

Published

on

Ziemska atmosfera okazała się najlepszą tarczą ochronną przed pobliskimi supernowymi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Teoretycznie supernowa może stanowić poważne zagrożenie dla życia na Ziemi. Jednak naukowcy wykazali teraz, że masowe wymieranie prawdopodobnie nie będzie rezultatem.

FRANKFURT – Kiedy masywna, masywna gwiazda dobiega końca swojego cyklu życia, żegna się z eksplozją – tak zwaną supernową. Teoretycznie ilość emitowanego promieniowania gamma i promieni kosmicznych może znacząco zagrozić życiu na Ziemi. Jednak nowe badania pokazują, że ziemska atmosfera stanowi skuteczną tarczę ochronną przed niebezpiecznym promieniowaniem z kosmosu.

Chociaż supernowa może stanowić zagrożenie dla życia na Ziemi, eksplozja pobliskiej gwiazdy prawdopodobnie nie doprowadzi do masowego wymierania. (Ilustracja) © IMAGO/imageBROKER/Doukdouk

Ziemska atmosfera jest najlepszą ochroną przed supernową bliską Ziemi

Jedno z nich zostało opublikowane w czerwcu w czasopiśmie Nature Communications Earth and Environment Zostań Opublikowano symulacje wpływu pobliskiej supernowej na ziemską atmosferę i klimat. Są one niezwykle rzadkie w naszym bezpośrednim otoczeniu. Geologiczny Dochodzenia Zwracamy jednak uwagę, że w ciągu ostatnich 10 milionów lat wiele z tych masywnych eksplozji gwiazd miało miejsce blisko Ziemi, w odległości do 300 lat świetlnych. Supernowa „Requiem”, która ma nastąpić w 2037 r., znajdowała się w znacznie większej odległości od Ziemi.

W skład zespołu badawczego weszli Theodoros Christoudias z Instytutu Cypryjskiego i Dominik Stolzenberg z Politechniki. WiedeńJego praca zakłada stukrotny wzrost ekspozycji na promieniowanie z pobliskiej eksplozji gwiazdowej. Wykorzystali złożony model układu ziemskiego (ESM) do zbadania wpływu supernowej na naszą planetę.

Doszli do wniosku, że „atmosfera i pole geomagnetyczne planety skutecznie chronią biosferę przed skutkami supernowych” – powiedział Stolzenberg austriackiej agencji prasowej. Abba. Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba pomógł niedawno odkryć tajemnicę legendarnej supernowej.

Ochrona przed promieniami UV: Warstwa ozonowa może być bardziej odporna niż oczekiwano

W szczególności ziemskie pole magnetyczne chroni przed promieniowaniem kosmicznym, a warstwa ozonowa odgrywa kluczową rolę w ochronie Ziemi przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym. Pochłania większość niebezpiecznych promieni ultrafioletowych i zapobiega ich przedostawaniu się do powierzchni Ziemi. Jowisz, największa planeta Układu Słonecznego, ma również działanie ochronne na Ziemię.

READ  W ten sposób dziennik diety pomaga schudnąć

Jeśli supernowa pojawi się w odległości do 300 lat świetlnych, oprócz możliwego ochłodzenia w wyniku zwiększonego tworzenia się aerozolu, zwiększone narażenie na promieniowanie supernowej może również prowadzić do zubożenia warstwy ozonowej w stratosferze. Prowadziłoby to do zwiększonego narażenia powierzchni Ziemi na promieniowanie ultrafioletowe.

Graficzny wpływ pobliskiej supernowej na ziemską atmosferę i organizmy żywe na planecie
Grafika przygotowana przez badaczy kosmosu pokazuje potencjalny wpływ pobliskiej supernowej na atmosferę i klimat. © Christodias i in./Komunikacja dotycząca Ziemi i Środowiska

Jednak obecne badanie pokazuje, że warstwa ozonowa jest bardziej odporna na pobliskie supernowe, niż wcześniej sądzono. Maksymalne średnie zubożenie warstwy ozonowej w stratosferze wyniosłoby około dziesięciu procent. Według portalu wiedzy odpowiada to mniej więcej globalnemu spadkowi, który jest również spowodowany zanieczyszczeniem atmosfery spowodowanym przez człowieka Wszechświat dzisiaj trzyma się.

Intensywne promieniowanie supernowej może spowodować gwałtowny spadek temperatury na Ziemi

Stolzenburg wskazuje na Abba Zaznaczył, że wzrost ilości aerozoli w atmosferze będzie także skutkiem intensywnego promieniowania. Prowadziłoby to do zwiększonego tworzenia się chmur, a tym samym niższej temperatury powierzchni. Ale tylko na skalę obecnego kryzysu klimatycznego i – jak podkreśla naukowiec – „z przeciwnymi znakami”.

Możliwe jest również, że spotkanie naszego Układu Słonecznego z obłokiem międzygwiazdowym doprowadziło do epoki lodowcowej na Ziemi setki milionów lat temu. I nawet to Możliwe, że Mars ma wpływ na klimat Ziemi.

Autorzy badania podkreślają jednak: „Nasze badanie nie uwzględnia bezpośrednich zagrożeń dla zdrowia ludzi i zwierząt wynikających z narażenia na zwiększone promieniowanie jonizujące”. Jednak oba czynniki mogą mieć wpływ na życie na Ziemi. Poszczególne organizmy mogą być narażone na ryzyko dla zdrowia w wyniku zwiększonego promieniowania.

Masowe wymieranie jest „mało prawdopodobne” pomimo jego negatywnego wpływu na życie na Ziemi

Jednak badacze uważają masowe wymieranie za „mało prawdopodobne”. „Pobliska supernowa [hätte] Rzeczywiście konsekwencje dla życia na Ziemi i jednostek [würden] „Możemy paść ofiarą wysokiego poziomu promieniowania, ale być może nie całe życie na Ziemi zostanie zniszczone” – powiedział Stolzenberg. Abba.

„Atmosfera i pole geomagnetyczne naszej planety skutecznie chronią biosferę przed uderzeniami pobliskich supernowych, umożliwiając ewolucję życia na Ziemi w ciągu ostatnich setek milionów lat” – podsumowali naukowcy. Supernowa na początku swojej historii. (G)

Continue Reading

Trending