Connect with us

Top News

„Klucz do wzrostu”: czy unia rynków kapitałowych UE nadejdzie?

Published

on

„Klucz do wzrostu”: czy unia rynków kapitałowych UE nadejdzie?

Stan na: 18 kwietnia 2024 r. o godzinie 6:00

Rynek wewnętrzny działa, jeśli chodzi o samochody i sery. Europejski rynek kapitałowy pozostaje jednak rozdrobniony. Na dzisiejszym szczycie UE omówiona zostanie unia rynków kapitałowych, która ma pobudzić wzrost gospodarczy i zwiększyć konkurencyjność Europy.

Skąd pochodzą miliony? Hanno Renner od razu podaje konkretny przykład, w którym rolę odgrywa jego własna rodzina. 34-latek jest dyrektorem generalnym i współzałożycielem Personio.

Startup dostarcza oprogramowanie do zarządzania zasobami ludzkimi dla małych i średnich przedsiębiorstw. Inwestuje między innymi w Kanadyjski Fundusz Emerytalny, który zarządza emeryturami nauczycieli. Jak mówi w wywiadzie, rodzice Rennera są także emerytowanymi nauczycielami ARD Studio Bruksela: „Zabiorę także fundusz emerytalny Badenii-Wirtembergii, ale nie będzie on inwestował w start-upy i spółki rozwijające się”.

Zyski kapitałowe w większości trafiają za granicę

Dlatego szczególnie w tego typu spółkach kapitał prywatny często pochodzi z zagranicy – ​​tam zyski się zwracają. Zwłaszcza w USA dyskrecja i wiedza specjalistyczna są lepsze przy inwestowaniu w firmy z potencjałem.

Potwierdził to także John Tulko, którego firma Everphone otrzymała niedawno dokapitalizowanie w wysokości 270 mln euro. W przypadku uznanych i dochodowych przedsiębiorstw średniej wielkości problemy nie są tak duże. „Ale jeśli jeszcze nie zarobiłeś pieniędzy, nie znajdziesz w Europie inwestorów, którzy będą inwestować na tym poziomie”.

Więcej kapitału dla gospodarki

„Naszą wadą konkurencyjną jest rynek kapitałowy, który jest nieefektywny i nie jest w stanie finansować przyszłej pracy” – powiedział w zeszłym tygodniu w Luksemburgu federalny minister finansów Christian Lindner.

Ma nadzieję, że dzisiejsze spotkanie szefów państw i rządów UE nada impuls projektowi, który od dawna znajduje się na etapie planowania, ale nie jest jeszcze gotowy: unii rynków kapitałowych.

Plan zakłada zmobilizowanie znacznej części kapitału prywatnego dla gospodarki UE. Bruno Le Maire, francuski przedstawiciel Lindnera, powiedział niedawno w Berlinie: „Bez unii rynków kapitałowych nasze start-upy rodziłyby się w Berlinie, pojawiały się w Paryżu i rozwijały się w Waszyngtonie, Nowym Jorku czy San Francisco”.

„Klucz do odblokowania kapitału prywatnego”

Unia rynków kapitałowych stanowi ważny element, podczas którego szefowie państw i rządów rozmawiają przy stole na szczycie o tym, jak UE może konkurować z USA lub Chinami. Dotyczy to nie tylko startupów.

„Kluczem do odblokowania kapitału prywatnego jest pogłębienie unii rynków kapitałowych” – czytamy w projekcie ostatecznego tekstu szczytu. Pomaga sprostać wyzwaniom, „zwłaszcza zielonej i cyfrowej transformacji oraz potrzebom europejskiego sektora obronnego”.

Rynek wewnętrzny UE działa, jeśli chodzi o samochody i sery. Jak dotąd rynki kapitałowe miały jedynie cele ogólne. Kanclerz Olaf Scholes mówi o „ważnym zasobie dla przyszłego wzrostu”.

Enrico Letta, były premier Włoch, przedstawił na szczycie obszerny raport na temat przyszłości krajowego rynku.

Europejskie rynki kapitałowe są rozdrobnione

Były premier Włoch Enrico Letta wygłosił na szczycie długie przemówienie na temat przyszłości jednolitego rynku. Mówi, że sama UE ma 33 biliony euro prywatnych oszczędności.

Ale te pieniądze powinny trafić także do firm, gdzie są potrzebne. Nadal istnieje wiele przeszkód we wdrażaniu unii rynków kapitałowych. Europejski rynek kapitałowy uważany jest za rozdrobniony. W każdym kraju obowiązują inne przepisy.

Na przykład prezes Bundesbanku Joachim Nagel powiedział: „Kiedy w obszarze gospodarczym takim jak Unia Europejska obowiązuje 27 różnych przepisów dotyczących upadłości, odstrasza to inwestorów zagranicznych”. To opisuje problem.

Ale kto jest skłonny zharmonizować swoje normy narodowe, ograniczyć lub zrzec się suwerenności? Istnieją różne poglądy na temat tego, jak powinien wyglądać scentralizowany nadzór w przypadku ewentualnej unii rynków kapitałowych.

Kiedy nadejdzie reforma?

To niezwykłe, że głowy państw i rządów zagłębiają się w techniczne szczegóły unii rynków kapitałowych na szczycie UE. To zadanie należy do ministrów finansów.

Jednak prezes stowarzyszenia start-upów, Verena Pastor, wierzy, że projekt przyniesie postęp: „Bez większych inwestycji w innowacje Europa nie tylko straci kontakt technologiczny z USA i Chinami, ale także stracimy nasze możliwości rozwoju.”

Personio postrzega siebie jako firmę o europejskich korzeniach i „silnym związku z Europą”. Ale dyrektor generalny Renner dodaje: „Aby tak pozostać – nawet jeśli w ciągu najbliższych kilku lat wejdziemy na giełdę – potrzebujemy reform na naszych rynkach kapitałowych”.

Dzulko z Everphone zwraca uwagę, że start-upy myślą w znacznie krótszych ramach czasowych niż politycy: „Raczej to zauważę, niż w jakikolwiek sposób uwzględnię w swoich planach”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Kupowanie grzybów w Polsce: jaka jest cena popularnych kurek na rynku?

Published

on

Kupowanie grzybów w Polsce: jaka jest cena popularnych kurek na rynku?

In Polen ist die Pilzernte in vollem Gange. Pfifferlinge sind frisch auf dem Basar in Kostrzyn nad Odrą erhältlich. Ist der Preis im Vergleich zu deutschen Supermärkten wirklich günstiger?

Kostrzyn

Ein Artikel von

Bettina Winkler

Kurki na rynku polskim w Kostrzynie

Kurki w Polsce: sprzedawca Natalia ze świeżymi grzybami na targu w Kostrynie nad Otre. Czy kurki są tańsze w krajach sąsiednich?

Bettina Winkler

„Nasze grzyby są w 100% polskie” – podkreśla Natalia na stoisku z warzywami na bazarze w Kostrzynie nad Odrą, dwadzieścia kilometrów od Śląskiego. Swoją drogą piękny polski rynek z wieloma straganami, małymi restauracjami, bezpłatnymi miejscami parkingowymi, czystymi toaletami i niezliczoną liczbą fryzjerów. Warto odwiedzić.

READ  Groby Zniszczonych Żołnierzy Polskich: Czy Łukaszenko prowadzi „wojnę z umarłymi”? | Europa | DW
Continue Reading

Top News

Po upałach w NRW: Burze przynoszą ochłodę – Aktualności – WDR – Aktualności

Published

on

Po upałach w NRW: Burze przynoszą ochłodę – Aktualności – WDR – Aktualności

Sobota potem NRW Znów ciepło, a przede wszystkim wilgotno, wieczorem i w nocy przelotne opady deszczu oraz ciepłe burze.

W Wuppertal-Ronsdorf piorun uderzył w dach domu. Następnie zapalił się dach. Według straży pożarnej w Wuppertalu nikt nie został ranny.

Uczestnicy koncertów są przemoczeni

Ostrzeżenie pogodowe na festiwalu w Baruka | Źródło zdjęcia: WDR/Marvin Hoffmann

Wśród tych, którzy byli zaskoczeni ulewnym deszczem, byli ci, którzy wzięli udział w festiwalu Parookaville w Wies. Na terenie lotniska, gdzie nocowało wielu gości, organizatorzy poprosili gości o zamknięcie namiotów i zabezpieczenie ich na ziemi ze względu na pogodę.

Wieczorem w Dusseldorfie, gdzie obecnie odbywa się Jarmark Nadreński, zebrały się ciemne chmury. Później zaczęło padać. Wczorajszy koncert Coldplay, pierwszy z trzech koncertów w Düsseldorfie, był odpowiednio mokry.

Chris Martin w ulewnym deszczu | Źródło zdjęcia: Henning Kaiser/dpa

Tuż przed frontmanem Chrisem Martinem i jego ekipą na arenie zaczęło się lać Taśma Wszedł na scenę. Prawie 50 000 fanów i muzyków zostało przemoczonych.

W niedzielę ponownie możliwe są burze

W niedzielę w Nadrenii Północnej-Westfalii niebo będzie pochmurne i zawsze będą występować pojedyncze przelotne opady deszczu i burze, w niektórych obszarach czasami bardzo groźne: z ulewnymi opadami deszczu, gradem i burzliwymi wiatrami. Temperatura nieznacznie spadnie do 26–29 stopni.

Według redakcji pogody WDR pogoda we wschodniej Westfalii jest ekstremalna Po południu możliwe są burze i ulewne opady deszczu do 50 litrów na metr kwadratowy.

Uczestnicy Christopher Street Day w Kolonii mają nadzieję, że bogowie pogody będą w ciągu dnia nieco życzliwi. Przez miasto przechodzi wielka parada, w której uczestniczy około 60 000 osób. Organizatorzy spodziewają się, że na trasie pojawi się ponad milion gości.

Oto trzy wskazówki, które pomogą Ci w pełni wykorzystać gorącą i wilgotną pogodę:

  • Wentylacja wczesna i późna – ale dopiero po: Wentylacja ma sens, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa niż w pomieszczeniu – czyli późnym wieczorem lub wczesnym rankiem. Niemniej jednak w wielu pomieszczeniach i sytuacjach ważne jest regularne wietrzenie w ciągu dnia. W przeciwnym razie powietrze w pomieszczeniu będzie nasycone parą i zanieczyszczeniami.
  • Pij dużo: Powinieneś pić regularnie przez cały dzień, zanim poczujesz pragnienie. Obowiązują następujące zasady: gorące napoje mogą zwiększyć pocenie się, bardzo zimne napoje mogą powodować nadmierne ciepło, co może wywierać nacisk na układ krążenia. Wybierz więc złoty środek między ciepłem a zimnem.
  • Zrób sobie sjestę: Jeśli to możliwe, DocEsser zaleca przebywanie w pomieszczeniach zamkniętych w godzinach od 13:00 do 18:00. Zatem od południa do późnego popołudnia słońce jest w najwyższym punkcie. Pomocne jest także noszenie w miarę możliwości luźnych i przewiewnych ubrań.

Ćwicz od północy do południa

W upalne dni, jeśli to możliwe, biegaj rano. Zdjęcie: dpa/Thomas Banneyer

Jeśli chcesz ćwiczyć, najlepiej robić to rano, szczególnie w upalne dni. „Brak powszechnie zauważanego południowego upału„Mówi meteorolog WDR Vogt.”Latem najwyższą temperaturę osiągamy pomiędzy godziną 15:00 a 18:00.”

Jeśli więc masz ochotę pobiegać w upalne dni, z pewnością możesz to zrobić w porze lunchu – ale lepiej nie robić tego wieczorem. „Oprócz upału powietrze jest również silnie zanieczyszczone– mówi Vogt.

Nasze zasoby:

  • Redakcja WDR Weather Meteorolog WDR Jürgen Vogt
  • Centrum Kompetencji Meteorologicznych ARD
  • Centrum Doradztwa Konsumenckiego NRW
  • Agencja informacyjna AFP
READ  Bianca i Nadine Schall odniosły podwójne zwycięstwo na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Wodnym w Polsce
Continue Reading

Top News

Wizyta w Pniewach, mieście partnerskim Oer-Erkenschwick w Polsce

Published

on

Wizyta w Pniewach, mieście partnerskim Oer-Erkenschwick w Polsce

READ  Polska vs Ukraina teraz na żywo w telewizji i transmisji: Międzynarodowy mecz jest tutaj
Continue Reading

Trending