Connect with us

science

Jak zrobić wodę z dziurami – Wikipedia

Published

on

Jak zrobić wodę z dziurami – Wikipedia

Nagle w klatce piersiowej pojawia się przeszywający ból. Ból rozprzestrzenia się na lewe ramię, żuchwę i brzuch. Strach szerzy się, zmęczenie, pocenie się, bladość kredy: to atak serca. Jeśli tętnice wieńcowe są zatkane, mięsień sercowy nie ma wystarczającej ilości krwi – a zatem nie ma również tlenu.

W celu dostarczenia krwi niedotlenionej, czyli krwi o bardzo niskiej zawartości tlenu, świeżym tlenem, można w przyszłości zastosować nowy rodzaj substancji: „wodę porowatą”. Naukowcy z Harvard i Northwest University informują o tym w niedawnej publikacji w charakter temperamentu opublikowana praca.

Woda porowa to roztwór drobno rozłożonych nanocząstek, z których każda tworzy wnękę – praktycznie szczelinę – dla cząsteczek gazu ze względu na swoją strukturę krystaliczną. Małe porowate cząstki umożliwiają cieczom wodnym wchłonięcie ilości gazu, którą mogą wchłonąć kilka razy. Jeśli taka wzbogacona gazem zawiesina zostanie dodana do mniej gazowej cieczy, takiej jak niedotleniona krew, gaz ucieka ze szparek i wzbogaca drugą ciecz. Możliwe zastosowania płynów porowatych, jak powszechnie wiadomo z nowoczesnej dziedziny badań, sięgają od biomedycyny po wychwytywanie dwutlenku węgla.

Krew może wchłonąć dziesięć razy więcej tlenu niż woda

Hemoglobina w czerwonych krwinkach jest w rzeczywistości odpowiedzialna za transport tlenu we krwi, dzięki czemu krew może wchłonąć dziesięć razy więcej tlenu niż woda. Do tej pory nie było możliwe wytworzenie płynów o podobnej wysokiej zawartości tlenu, a także biokompatybilnych. Nie brakuje prób wytworzenia syntetycznej hemoglobiny lub wypełnionych tlenem mikropęcherzyków z lipidów lub polimerów. Eksperymenty często kończyły się niepowodzeniem ze względu na pojemność adsorpcyjną nośnika gazu lub metoda była zbyt skomplikowana technicznie.

Autorzy badania, kierowani przez badacza z Harvardu, Daniela Erdosi, napisali, że zdolność adsorpcji gazu przez wodę porową przewyższa wszystkie znane wcześniej płyny przenoszące tlen. Inne porowate ciecze są wytwarzane przez rozpuszczanie w nich cząstek, które mają tak małą szczelinę, że mogą przez nią prześlizgiwać się tylko cząstki gazu, ale żadne cząstki cieczy nie mogą wniknąć do niej. Jednak ta metoda jest niepraktyczna w przypadku wody: cząsteczki H₂O są wystarczająco małe, aby dostać się do klatek przeznaczonych na gaz.

READ  Kawa może chronić przed koroną

Zamiast tego naukowcy z Erdosy wykorzystują fakt, że termodynamicznie niekorzystne jest przenikanie wody przez pory niektórych kryształów, ponieważ kryształy te są hydrofilowe na zewnątrz, to znaczy przyciągają wodę, ale są hydrofobowe w środku – i pozostają tam suche . Te porowate materiały to z jednej strony silikalit-1, nieorganiczny związek z grupy materiałów zeolitowych, a z drugiej strony tzw. metaloorganiczne związki szkieletowe, w skrócie MOF (MOF).

„Ostatecznie zeolit ​​jest porowatym kamieniem, który naukowcy wytwarzają w postaci proszku, a następnie rozprowadzają go w wodzie” – wyjaśnia chemik Alexander Nebel, który bada porowate materiały na Uniwersytecie w Jenie. „Roztwór koloidalny, precyzyjne rozmieszczenie nanocząsteczek, które unoszą się w wodzie i nie toną, to jest najważniejsze”. Dzięki porowatej dyspersji mikrokryształów można osiągnąć stężenia do 40 procent – i odpowiednio wysoką zdolność adsorpcji gazów.

Jednak Knebel nadal widzi wiele prac rozwojowych dla amerykańskich naukowców: „Wciąż jesteśmy daleko od zastosowań medycznych do bezpośredniego wstrzykiwania do krwioobiegu”. Powodem tego jest to, że procedury zatwierdzenia klinicznego trwają na ogół bardzo długo, a krzem, który występuje w stosowanym sililicie-1, jest rozkładany przez organizm w minimalnym stopniu. Jednak realistyczne jest zaopatrzenie sztucznego płuca w tlen za pomocą porowatego płynu.

Płyny porowate mogą również zatrzymywać dwutlenek węgla

Oprócz biomedycyny, Knebel uważa inne dziedziny zastosowań płynów porowatych za obiecujące: „Potrafię sobie wyobrazić zastosowania w separacji gazów”. Dlatego grupa robocza Knebel pracuje między innymi nad MOF, które mają na celu usprawnienie procesów separacji w chemii. Ponadto materiały porowate mogą pomóc w wychwytywaniu dwutlenku węgla z procesów przemysłowych. Do tej pory gazy spalinowe były zwykle przepuszczane przez roztwór zawierający chemikalia, takie jak wodorotlenki alkaliczne lub organiczne związki amoniaku, które reagują z dwutlenkiem węgla i w ten sposób je zmywają.

Bardziej skutecznym rozwiązaniem, z którym Knebel i inni badacze od dawna wiązali duże nadzieje, może być przepchnięcie spalin przez porowaty płyn. Rozpuszczone w nim MOF odsiewałyby jedynie dwutlenek węgla, który następnie pozostawałby uwięziony w mikroporach MOF – i mógłby być przechowywany pod ziemią.

READ  W akceleratorze cząstek: badacze chwytają tajemniczego „ducha 4D”
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Astronomia: Gwiazdy w centrum Drogi Mlecznej pożerają się nawzajem

Published

on

Astronomia: Gwiazdy w centrum Drogi Mlecznej pożerają się nawzajem

Niektóre gwiazdy wydają się być znacznie starsze, niż się wydaje. Wydaje się, że jest to wynik pożerania przez gwiazdy innych gwiazd, co stanowi rodzaj kosmicznego kanibalizmu. „Niektóre gwiazdy wygrywają na loterii kolizyjnej”.Mówi astrofizyk Sanaa Rose W komunikacie prasowym Northwestern University w Illinois z 4 kwietnia 2024 r.






„W wyniku zderzeń i fuzji gwiazdy te gromadzą więcej wodoru. Chociaż powstały ze starszych gromad, udają młodo wyglądające, odmłodzone gwiazdy”.Wyjaśnia i dodaje: „Są jak gwiazdy zombie. Zjadają swoich sąsiadów”.

Centrum Galaktyki

Na potrzeby badań zespół badawczy przyjrzał się bliżej centrum galaktyki i zderzającym się w nim gwiazdom. Centrum Galaktyki jest zatłoczonym miejscem i tworzy centrum baryłki Drogi Mlecznej. Patrząc z Ziemi, znajduje się w gwiazdozbiorze Strzelca – gdzie najbliżej widocznego pasma Drogi Mlecznej.

Istnieje supermasywna czarna dziura (Sagittarius A*), która jest około cztery miliony razy większa od Słońca. Wiele gwiazd krąży wokół tej dziury, osiągając niezwykle duże prędkości na swoich długich orbitach kołowych.




„To trochę jak spacer po niezwykle zatłoczonej stacji metra w Nowym Jorku w godzinach szczytu”.Róża wyjaśnia. „Jeśli nie zderzasz się z innymi ludźmi, mijasz ich bardzo blisko. Jeśli chodzi o gwiazdy, te bliskie zderzenia prowadzą do interakcji grawitacyjnej”.

READ  W akceleratorze cząstek: badacze chwytają tajemniczego „ducha 4D”

Na kursie kolizyjnym z centrum galaktyki

Zespół badawczy uciekł się do symulacji, tworząc model centrum galaktyki i wszystkich znajdujących się w nim obiektów. W promieniu 0,01 parseka – około jednej trzydziestej roku świetlnego – interakcje między gwiazdami są powszechne. Dzięki dużej prędkości są w stanie przetrwać większość wypadków podczas wypasu – nawet jeśli stracą przy tym część swojego zewnętrznego materiału.

Poza tą granicą 0,01 parseka gwiazdy poruszają się znacznie wolniej i nie mają momentu pędu, aby móc się poruszać podczas zderzenia. Zamiast tego dają się wciągnąć w wzajemne przyciąganie. Prowadzi to do całkowitej kolizji, podczas której gwiazdy zderzają się, tworząc jedną dużą gwiazdę.

Galaktyczna kanibalistyczna fontanna młodości?

W tym procesie niektóre gwiazdy zyskują wystarczającą ilość wodoru, aby nadać im młodszy wygląd, nawet jeśli są nieco starsze. „Gwiazdy o dużej masie są jak gigantyczne samochody pochłaniające gaz”.Róża wyjaśnia. „Zaczynają od dużej ilości wodoru, ale zużywają go bardzo szybko. Zatem im masywniejsza jest gwiazda, tym krótszy jest jej czas życia”.

Wyniki wyjaśniają także tajemniczy brak starożytnych czerwonych olbrzymów w centrum galaktyki. Naukowcy stwierdzili, że utrata masy wynikająca z pasących się zderzeń i fuzji zmniejsza liczbę czerwonych olbrzymów, których oczekuje się w naturalnych gromadach gwiazd.

Uczyć się

Wyniki badań opublikowano 22 lutego 2024 roku w czasopiśmie Astrophysical Journal Letters: Modulacja kolizyjna profili gęstości masy jądrowej gwiazd (Tworzenie zderzeń profili gęstości rdzeniowych gromad gwiazd).

We wrześniu 2023 roku w The Astrophysical Journal opublikowano kolejne badanie (link do serwera preprintów arxiv.org): Zderzenia gwiazd w centrum galaktyki: masywne gwiazdy, pozostałości po kolizjach i brakujące czerwone olbrzymy (Zderzenia gwiazd w centrum galaktyki: masywne gwiazdy, pozostałości po kolizjach i znikające czerwone olbrzymy).

READ  Koledzy uważają, że Annie cały czas była pijana


Continue Reading

science

24 objawy u dzieci i dorosłych

Published

on

24 objawy u dzieci i dorosłych
  1. Gazeta Fulda
  2. doradca

Rak może objawiać się różnymi objawami, które często są błędnie interpretowane. Czy wiesz, jakie objawy należy potraktować poważnie?

FRANKFURT – Gdy wirusy dostaną się do organizmu, zwykle reagują natychmiast. Objawy takie jak katar, ból gardła i ogólne osłabienie są oznakami, że organizm walczy z najeźdźcami. U zdrowych ludzi przeciwciała mobilizowane przez układ odpornościowy mogą skutecznie walczyć z większością powszechnych chorób.

Jednak mechanizmy obronne naszego organizmu nie zawsze są wystarczające. Kiedy komórki ulegają zniszczeniu i mutują, może nastąpić wzrost tkanki złośliwej. Jeśli guzy te są złośliwe, leczenie należy przeprowadzić szybko. W zależności od tego, gdzie występują w organizmie, nazywane są inaczej Rodzaje nowotworówJak Rak płuc, Rak trzustki, raka prostaty lub raka piersi. W przypadku wszystkich rodzajów nowotworów obowiązuje zasada: im wcześniej zostaną wykryte, tym większe są szanse na wyleczenie. Gdy nowotwory rozprzestrzenią się po całym organizmie, leczenie staje się bardziej złożone. On pisze fr.de.

Należy zgłosić się do lekarza w celu wykonania badań przesiewowych w kierunku raka

Problem z wieloma rodzajami nowotworów polega na tym, że pozostają one niewykryte przez długi czas. Pojawiają się albo poprzez niespecyficzne objawy, które można przypisać także innym chorobom. Lub nie powoduje żadnych objawów przez długi czas. Dlatego ogromne znaczenie mają regularne badania przeprowadzane przez lekarza w celu wczesnego wykrycia nowotworu.

Mammografię wykorzystuje się do badania kobiecych piersi pod kątem raka piersi. © Hannibal Hanschke/DPA

Objawy raka często pojawiają się dopiero wtedy, gdy guz rośnie, naciska na nerwy lub narządy lub tworzy przerzuty do innych obszarów ciała. Dlatego też agresywne i szybko rosnące nowotwory częściej powodują objawy w krótkim czasie. Te objawy raka są często nieco niespecyficzne i prowadzą do podejrzeń, że przyczyną jest inna choroba. Na przykład gorączkę interpretuje się jako oznakę infekcji wirusowej.

READ  Aktualizacja liczb koronowych: liczba zgonów spadła przez piąty dzień z rzędu - dowody

Objawy, które mogą wskazywać na raka u dorosłych

ubezpieczenie zdrowotne OK Należy pamiętać, że u dorosłych następujące objawy powinny zostać zbadane przez lekarza, jeśli pojawią się ponownie i nie ustąpią lub nawet się nasilają:

  • Gorączka
  • Nocne poty
  • Ekstremalna bladość
  • Zmęczenie i zmęczenie
  • Problemy trawienne, takie jak zaparcia i biegunka Lub zmiana stolca
  • Ból podczas oddawania moczu
  • Krew w stolcu, flegmie lub moczu
  • Krwawienie z pochwy poza miesiączką
  • Utrata apetytu, ból brzucha, nudności, wymioty
  • Nieuzasadniona utrata wagi
  • Zaburzenia połykania
  • ból głowy
  • Pojawienie się widocznych guzków w piersi lub innych częściach ciała
  • Uporczywy kaszel i chrypka
  • Zmiany w jamie ustnej, takie jak wrzody
  • Zmiany skórne, takie jak pojawienie się krwawiących grudek lub nowych lub zmieniających się pieprzyków
  • Nowy ból bez wyraźnej przyczyny
  • Zażółcenie oczu lub skóry
  • Nieprawidłowości neurologiczne, takie jak zaburzenia mowy, problemy z koordynacją lub problemy ze wzrokiem

Rak u dzieci: jakie są możliwe wczesne objawy?

Wiele nowotworów u dzieci rozwija się szybko, tak jak ten Badanie przeprowadzone w monachijskiej klinice po prawej stronie Isary. Lekarze powinni znać objawy ostrzegawcze nowotworu u dzieci, ponieważ w miarę postępu choroby konieczne jest intensywniejsze leczenie, co może prowadzić do nasilenia działań niepożądanych i długoterminowych konsekwencji. „Najczęstszymi objawami ostrzegawczymi są ból kości, bladość, gorączka, ból głowy i wymioty, a także obrzęk tkanek miękkich lub węzłów chłonnych” – stwierdzili autorzy badania w specjalistycznym czasopiśmie. Miesięcznik pediatryczny. „Sztuka polega na tym, aby wśród powszechnych, pozornie banalnych objawów znaleźć rzadkie i poważne rozpoznania różnicowe” – dodają.

Autorzy badania i portalu Informacje o nowotworach u dzieci Podsumowanie możliwych objawów raka u dzieci, które powinny zostać sprawdzone przez lekarza:

  • Ból kości
  • Miejscowy obrzęk i ból (taki jak obrzęk węzłów chłonnych w chłoniakach i bóle głowy w przypadku guzów mózgu)
  • Gorączka
  • bladość
  • Wymioty
  • Zmęczenie i brak chęci do zabawy
  • Brak koncentracji
  • Opóźniony wzrost i rozwój
  • Utrata wagi
  • Problemy ze wzrokiem
  • Zaburzenia świadomości, paraliż i drgawki
READ  Nie potrafisz się ustrukturyzować

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Niestety nasi redaktorzy nie mogą odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjny pomiar za pomocą zegarów atomowych ujawnił, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Niedobór witaminy D prowadzi do złego nastroju – naturopatia wyjaśnia, jak zima…

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą wziąć pod uwagę inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

Trending