Connect with us

Top News

Abp Hesse kończy wizytę w Polsce i na Ukrainie

Published

on

Abp Hesse kończy wizytę w Polsce i na Ukrainie

Konferencja Episkopatu Niemiec

Patelnia (owies)

Przewodniczący Komisji Migracyjnej Konferencji Episkopatu Niemiec i Specjalny Przedstawiciel ds. Uchodźców, Arcybiskup dr. Stefan Heß (Hamburg), dziś (8 lipca 2022), zakończył swoją pięciodniową wizytę solidarnościową w Polsce i na Ukrainie. „W Europie znów jest wojna – ta straszna prawda jest wypisana na twarzach wielu ludzi, których spotkałem na pograniczu ukraińsko-polskim. Tym, którzy szukają ochrony i tym, którzy jej potrzebują, zapewniałem, że Kościół jest na ich z praktyczną pomocą i modlitwą” – podkreślił abp Hess. Głównym celem wyjazdu było spotkanie z ewakuowanymi z wojny ukraińskiej oraz osobami pracującymi na pełny etat i wolontariatem kościelnej pomocy uchodźcom. W kilku obozach dla uchodźców w południowo-wschodniej Polsce i zachodniej Ukrainie Specjalny Przedstawiciel rozmawiał z osobami proszącymi o ochronę.

Lokalni przedstawiciele Caritasu w przygranicznym Przemyślu opowiedzieli arcybiskupowi Hessowi, jak w krótkim czasie zorganizowano rozległe akcje pomocowe. „Na początku wojny dziesiątki tysięcy ludzi codziennie przychodziło na dworzec kolejowy w Przemyślu, szukając bezpieczeństwa i oferując jedzenie. Nawet dzisiaj wielu pomocników-wolontariuszy pracuje niestrudzenie, aby zapewnić uchodźcom dobre przyjęcie” – powiedział arcybiskup. Hess. Zarówno arcybiskup przemyski rzymskokatolicki Adam Szal, jak i arcybiskup greckokatolicki przemysko-warszawski Eugeniusz Popowicz podkreślali wysoką odpowiedzialność Kościoła wobec ukraińskich uchodźców wojennych.

W ukraińskim mieście Lwów (Lemberg), którego populacja w wyniku wojny wzrosła o około jedną czwartą, arcybiskup Hesse towarzyszył wielu osobom wewnętrznie przesiedlonym i odwiedzał różne obiekty noclegowe. Podczas gdy rozmowa z rzymskokatolickim Caritas-Spes koncentrowała się na kwestii dystrybucji dóbr pomocy, oprowadzanie po Domu Miłosierdzia Kościoła Greckokatolickiego koncentrowało się na zapewnieniu wsparcia psychologicznego. Podczas wizyty w ośrodku recepcyjnym Malteser i spotkania z Tetianą Stanichy, przewodniczącą Greckokatolickiej Caritas Ukraina, arcybiskup Hesse dowiedział się o szczególnej pomocy dla dzieci, chorych i innych słabszych grup społecznych. „Różne formy wsparcia ze strony Kościoła katolickiego w Niemczech są bardzo cenione na Ukrainie. Cieszę się, że pomoc przychodzi tutaj i ulży cierpieniom ludzi” – powiedział abp Hess.

READ  Piłka nożna: Łukasz Podolski jedzie do Polski! - Piłka nożna

W rozmowach z arcybiskupem Mieczysławem Mokrzyckim (rzymskokatolicka archidiecezja lwowska) i arcybiskupem Ihorem Voznyakiem CSsR (grecko-katolicka archidiecezja lwowska) zwrócono uwagę nie tylko na zaangażowanie obu Kościołów na rzecz uchodźców, ale także na sytuację polityczną. „Pomimo wszystkich obciążeń i wyzwań: wola Ukraińców do obrony niepodległości swojego kraju jest nieprzerwana. W ramach europejskiej rodziny Ukraińcy walczą o wolność i samostanowienie. Kościoły współpracują, aby przywrócić sprawiedliwość i pokój. Porządek na Ukrainie”. , powiedział abp Hesse.

W parafii św. Jana Pawła II we Lwowie przewodniczący komisji migracyjnej odprawił nabożeństwo z osobami szukającymi ochrony przed zniszczonymi miastami wschodniej Ukrainy, poświęcone cierpieniom ewakuowanych. „Ważne jest dla mnie, aby dać konkretny znak solidarności ofiarom tej wojny agresji, która łamie prawo międzynarodowe” – potwierdził arcybiskup. Wspominał poległych żołnierzy w Kościele Garnizonowym w centrum Lwowa, gdzie od 24 lutego 2022 r. odbyło się kilkaset pogrzebów wojskowych.

Na zakończenie wyjazdu negocjacje odbyły się w stolicy Polski, Warszawie. Arcybiskup Hesse, Asystent Biskup Krzysztof Zadarko, Przewodniczący Rady Migracyjnej KEP oraz proboszcz dr. Marcin Izycki, pytanie, jak Kościół w Polsce może być słyszalnym głosem dla obaw uchodźców i migrantów. Odbyły się także spotkania z Ambasadorem w Ambasadzie Niemiec w Warszawie Martinem Kremerem, Szefem Urzędu Spraw Zagranicznych RP, przedstawicielami Agencji Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) oraz Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji (IOM). ) oraz przedstawicieli polskiego społeczeństwa obywatelskiego.

Jedną z kwestii spornych jest pytanie, w jaki sposób Polska może nadal gwarantować schronienie i opiekę dla 1,2 mln obecnie zarejestrowanych uchodźców z Ukrainy. Omówiono również sytuację na pograniczu białorusko-polskim, gdzie od jesieni 2021 roku osoby szukające ochrony z Bliskiego Wschodu znajdują się w sytuacji zagrożenia humanitarnego. – Budowa muru granicznego o długości 187 km nie jest właściwą odpowiedzią na kryzys prezydenta Białorusi. Jestem wdzięczny, że organizacje pozarządowe i aktorzy kościelni walczą o prawa uchodźców na granicy polsko-białoruskiej – podkreślił arcybiskup. Hess. Ponadto w rozmowach w Warszawie pojawia się długofalowe pytanie o to, na ile Polska może postrzegać siebie jako kraj imigrancki i wypracować wizję przyszłości udziału imigrantów. „Kościół i społeczeństwo obywatelskie w Polsce charakteryzują się godnym podziwu poziomem chęci pomocy ukraińskim uchodźcom wojennym. W polskich gminach podejmuje się wiele działań, aby sprostać obecnym wyzwaniom, przed którymi stoimy w Niemczech. Integrując uchodźców i migrantów, ważne jest, aby my w Europie jesteśmy gotowi uczyć się od siebie nawzajem i od siebie nawzajem – i to jest Kościół. Mimo to na poziomie społecznym”.

READ  Deutsche Bahn wkrótce zamknie na kilka tygodni linię kolejową w Essen

Uwagi dla przedstawicieli mediów:

Darmowe materiały fotograficzne z podróży można znaleźć tutaj www.fluechtlingshilfe-katzer-kirche.de W dziale Misje Informacyjne Specjalnego Przedstawiciela (Polska i Ukraina). zostanie pobrany. Dostępne są tam również dalsze informacje.

Kontakt prasowy:

Sekretariat Konferencji Episkopatu Niemiec
Biuro Prasowe/Public Relations
Kaiserstraße 161
53113 Pan
Adres pocztowy
Skrytka pocztowa 29 62
53019
Telefon: 0228/103-214
Faks: 0228/103-254
E-mail: [email protected]
Dom: www.dbk.de

Treść oryginalna: Konferencja Episkopatu Niemiec, przesłanie Actuelle

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Bitwa | Najwyższy dyplomata Rosji ostrzega Polskę: może stać się celem

Published

on

Bitwa |  Najwyższy dyplomata Rosji ostrzega Polskę: może stać się celem

Rosja ostrzega Polskę przed rakietami nuklearnymi Minister rolnictwa Ukrainy rezygnuje po oskarżeniach o korupcję Więcej informacji na blogu informacyjnym.

Najważniejsze rzeczy w skrócie


Ukraina może odebrać amerykańskie czołgi Abrams

5.45: Ukraińskie Siły Zbrojne wycofały z frontu dostarczone przez USA czołgi podstawowe Abrams M1A1. Powodem jest zwiększone ryzyko wykrycia przez rosyjskie drony – podała agencja informacyjna AP, powołując się na źródła amerykańskie. W styczniu 2023 roku Stany Zjednoczone ogłosiły, że wyślą Ukrainie 31 czołgów podstawowych M1 Abrams, odpowiadających sile ukraińskiego batalionu.

W październiku 2023 r. urzędnicy potwierdzili, że dostarczono wszystkie 31 pojazdów. Według amerykańskich urzędników, którzy rozmawiali z agencją informacyjną AP, rosyjskie drony obserwacyjne i drony myśliwsko-zabójcze znacząco zmieniły sytuację na ziemi i zwiększyły ryzyko wykrycia pojazdu. Stwierdzono, że pięć z 31 czołgów Abrams zginęło już na polu bitwy.

ISW: Armia rosyjska zdobywa kolejną wioskę

5:15: Według analiz Amerykańskiego Instytutu Studiów Wojennych (ISW) rosyjskim siłom zbrojnym udało się ustabilizować swoje pozycje na północny zachód od Awdiwki i osiągnąć korzyści taktyczne. Mogłoby to zwiększyć presję na siły ukraińskie, aby wycofały się z linii frontu na zachód od Awdijwki na bardziej defensywną linię. Według raportu sytuacyjnego ISW zdjęcia geoprzestrzenne opublikowane 25 kwietnia wskazywały, że wojska rosyjskie zbliżyły się z Nowopaczmidiwki do centrum wsi Sołowj (na północny zachód od Awdiwki).

Wcześniej zajęli osadę Nowopaczmitówka. Źródła rosyjskie podają, że 25 kwietnia wojska rosyjskie zajęły całe Sołowj i w nocy z 24 na 25 kwietnia przedostały się na głębokość dwóch kilometrów we wschodnich Nowogalinowach (10 km na północny zachód od Awdiwki). Obecnie nie ma na to niezależnego potwierdzenia.

Były minister obrony: Shoals powinien dostarczyć Taurusa

Rząd USA powinien zbudować kolejny pakiet zbrojeniowy dla Ukrainy

1.20: Z raportu wynika, że ​​rząd USA planuje nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości miliardów dolarów dla dotkniętej przez Rosję Ukrainy. W czwartek (czasu lokalnego) portal „Politico” podał, że po udostępnieniu przez Kongres USA nowych funduszy Stany Zjednoczone przygotowały pakiet o wartości sześciu miliardów dolarów (5,6 miliarda euro). W związku z tym plany zostaną sfinalizowane publicznie w najbliższy piątek podczas wirtualnego spotkania kierowanej przez USA Grupy Kontaktowej ds. Wsparcia Ukrainy. Według Politico nie chodzi o pomoc doraźną.

W środę prezydent USA Joe Biden natychmiast ogłosił nowy pakiet wojskowy o wartości miliarda dolarów. Dotyczy to przede wszystkim sprzętu przeciwlotniczego, artylerii, systemów rakietowych i pojazdów opancerzonych znajdujących się na wyposażeniu armii amerykańskiej. Według Politico potencjalny pakiet o wartości 6 miliardów dolarów będzie się w kluczowym momencie różnił od pakietu już ogłoszonego.

Grecja nie chce oddawać patriotów Ukrainie

1:30: Grecja nie dostarczy Ukrainie systemów obrony powietrznej Patriot ani S-300. Premier Grecji Kyriakos Mitsotakis powiedział to w czwartek w wywiadzie dla greckiego kanału telewizyjnego Sky. „Grecja nie wyśle ​​S-300 ani Patriotów na Ukrainę” – powiedział Mitsotakis. Jego kraj pomógł już Ukrainie w postaci innych rodzajów dostaw obronnych. Ateny nie były w stanie dostarczyć krytycznych systemów uzbrojenia.

Continue Reading

Top News

Kokainę znaleziono w jedenastu supermarketach w Berlinie i Brandenburgii

Published

on

Kokainę znaleziono w jedenastu supermarketach w Berlinie i Brandenburgii

Berlinie i Brandenburgii

Kokainę znaleziono w jedenastu supermarketach


Wiadomości telewizyjne

Wideo: rbb|24 | 25 kwietnia 2024 | Temat: Wiadomości telewizyjne Kontor, rbb24 Abendschau | Obraz: Wiadomości telewizyjne

Narkotyki ukryte były w skrzynkach po bananach w 11 supermarketach w okolicy. Teraz jest jasne: to kokaina. Okoliczności przypominają kluczowe odkrycia lecznicze dokonane przez handlarza owocami z Brandenburgii.

W czwartek rano pracownicy znaleźli duże ilości narkotyków w kilku supermarketach w Berlinie i Brandenburgii.

Po południu policja poinformowała, że ​​znalezione przedmioty to kokaina. Władze przeprowadziły następnie dochodzenie. Kokainę przejęto. Władze początkowo ujawniły, ile to było.

Dotkniętych zostało jedenaście supermarketów

Według policji ataki dotyczyły łącznie czterech supermarketów w Brandenburgii i siedmiu w Berlinie. Policja nie podała żadnych informacji o tych miejscach. Z doniesień mediów wynika, że ​​są to przede wszystkim sklepy Lidl. Lidl w Niemczech „komunikował się z odpowiednimi władzami w sprawie incydentu” – powiedział zapytany rzecznik firmy. Na podstawie toczącego się postępowania nie są dostępne żadne dalsze informacje.

Jak powiedział rbb rzecznik policji, władze zostały zaalarmowane po tym, jak pracownicy rozpakowujący rano pudełka z bananami znaleźli wśród owoców podejrzane paczki.

Sprawą zajął się Wspólny Zespół dochodzeniowo-śledczy ds. narkotyków przy Komendzie Kryminalnej Brandenburgii ze względu na liczbę opakowań i liczbę rynków, których to dotyczy. W sprawę zaangażowana jest także berlińska policja i urząd celny.

Kokainę znaleziono kilka razy w pudełkach po bananach

Transmisja: rbb 88.8, 25 kwietnia 2024, godz. 12:30

READ  Piłka nożna: Łukasz Podolski jedzie do Polski! - Piłka nożna
Continue Reading

Top News

Rowerem z Berlina do Poznania – „Wykonalne w jeden dzień”

Published

on

Rowerem z Berlina do Poznania – „Wykonalne w jeden dzień”

Rowerem po Polsce? To działa! Dowodzi tego długimi podróżami po kraju, Marcin Płachno, dyrektor Polskiego Biura Turystycznego w Wiedniu. W tym tygodniu wyjeżdża z Berlina do Poznania. Rozmawialiśmy z ekspertem ds. turystyki na temat jego kampanii.

Pan. Blagno, co Cię zainspirowało do wsiadania na rower?

Na co dzień jestem dyrektorem Polskiego Biura Turystycznego w Wiedniu. Biuro Turystyczne zajmuje się promocją Polski jako kierunku wypoczynku w Austrii i Szwajcarii. Myślałem o środkach mających na celu wyjaśnienie bliskości Polski ze Szwajcarami i Austriakami. Urzędnicy tacy jak ja zazwyczaj nie są kojarzeni z działalnością sportową. Właściwie nie jestem sportowcem. Dlatego wpadłem na pomysł przejechania rowerem ze Szwajcarii przez Austrię do Polski jako zwykły człowiek. Moim celem było pokazanie, czym jest Polska: krajem otwartym, aktywnym, kochającym sport, idealnym do jazdy na rowerze.

Marcina Blachno

do osoby

Marcina Blachno Dyrektor Polskiego Biura Turystycznego w Wiedniu. Studiował zarządzanie i marketing na Akademii Ekonomicznej w Krakowie oraz studia podyplomowe na Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Gdzie dokładnie poszedłeś?

W 2023 roku raz jechałem z Wiednia do Krakowa i raz z Zurychu do Wrocławia. Chciałem pokazać, jak blisko jest Polska. Z Wiednia do Bielska-Białej jest bliżej niż z Wiednia do Innsbrucka. Trasy te są bardzo interesujące dla rowerzystów. Co chcę pokazać w akcji: Każdy może wsiąść na rower i pojechać do Polski, niezależnie od tego, czy jest to sportowiec, urzędnik czy pracownik. Podczas moich podróży pokazuję nie tylko piękne trasy, ale i ciekawe miejsca.

Teraz jedziesz rowerem z Berlina do Poznania. Dlaczego Berlin-Possen?

Dla mnie przyjęcie kolejnego trzeciego kraju niemieckojęzycznego za punkt wyjścia było logicznym kolejnym wyzwaniem. W ciągu jednego dnia rowerem może pokonać 280 kilometrów. W podróży korzystam z aplikacji Komoot, która świetnie sprawdza się podczas pieszych i rowerowych wycieczek. Twórcy aplikacji mają siedzibę w Poczdamie. Zapraszam zatem wszystkich Niemców, aby wsiedli na rowery i pojechali do Polski.

READ  Osoby w wieku powyżej 60 lat odmawiają astrogenów: nie możesz wybrać szczepionki! - Społeczność Panorama

Polska i rower – czy to idzie w parze?

Tak, infrastruktura jest coraz lepsza, czy to polskie drogi, wydzielone ścieżki rowerowe na obrzeżach, czy ścieżki rowerowe w miastach. Wycieczki można połączyć z przejażdżkami po pięknych rezerwatach przyrody. Dzięki aplikacji Komoot możesz wybrać trasę, którą chcesz podróżować – niezależnie od tego, czy chcesz jechać szybciej, czy cieszyć się pięknem krajobrazu.

Czy jazda rowerem po Polsce jest bezpieczna?

Tak, zdecydowanie. Mogę mówić z własnego doświadczenia. Jazda po wiejskich drogach wydaje mi się bezpieczniejsza niż w mieście. Kultura rowerowa w Polsce stale ewoluuje. W zeszłym roku w Polsce powstało 13 000 kilometrów ścieżek rowerowych. Oznacza to wszystkie możliwe trasy rowerowe, w tym ścieżki jednopasmowe, czyli jednopasmowe drogi rowerowe. Powstało wiele nowych, ciekawych tras, zwłaszcza dla rowerzystów górskich. Trasy te zlokalizowane są głównie na południu Polski, w pobliżu gór i lasów. Nie musisz się martwić o nadjeżdżające pojazdy na jednym torze. Są piękne trasy pomiędzy Niemcami, Polską i Czechami. Miłośnicy rowerów górskich powinni wypróbować aplikację Trailforks. Jest więcej wskazówek Nasza strona główna.

A co z pozami? W Poznaniu było wiele placów budowy.

Nie są teraz. Rynek w Poznaniu jaśnieje nowym blaskiem i prace budowlane na nim dobiegły końca. Ale Poznań warto odwiedzić nie tylko ze względu na historyczne centrum miasta. Można wspaniale odpocząć nad Jeziorem Maltańskim, które znajduje się w zasadzie w centrum miasta. Szczególnie zapraszam wszystkich berlińczyków do odwiedzenia Poznania wiosną i latem.

Czy masz ulubione miejsce w Polsce?

Morze Bałtyckie i plaże są przepiękne. Pewnie widziałem gdzieś na południu Hiszpanii plaże dorównujące polskim plażom. Polecam także wizytę na Mazurach, krainie tysiąca jezior. Mazury to świetny teren dla miłośników jazdy na rowerze. Niemcy są dla nas, jako turystów, bardzo ważnymi partnerami. Łączy nas historia, granica. Mam więc nadzieję, że będziemy nadal rozwijać te linki. W Polsce każdy znajdzie coś dla siebie. Polska ma rzeki, jeziora, morze, niesamowite miasta, takie jak Kraków i Warszawa, ale także niesamowite górskie krajobrazy i szlaki turystyczne. Zapraszam wszystkich Niemców do skorzystania z oferty.

READ  Piłka nożna: Łukasz Podolski jedzie do Polski! - Piłka nożna

Czy masz jakieś uwagi? Napisz do nas! [email protected]

Continue Reading

Trending