Connect with us

Economy

Banki – Commerzbank chce znacząco zwiększyć nadwyżkę do 2027 roku – Gospodarka

Published

on

Banki – Commerzbank chce znacząco zwiększyć nadwyżkę do 2027 roku – Gospodarka

Frankfurt nad Menem (dpa) – Oczekuje się, że większa liczba transakcji z zamożnymi klientami prywatnymi i dodatkowe oferty cyfrowe dla klientów korporacyjnych przyniosą Commerzbankowi wyższe zyski w ciągu najbliższych kilku lat. Po kolejnym udanym kwartale Rada Dyrektorów pod przewodnictwem dyrektora generalnego Manfreda Knopfa planuje obecnie osiągnięcie nadwyżki w wysokości około 2,2 miliarda euro na rok 2023, ogłosiła w środę we Frankfurcie Grupa DAX.

Na razie administracja obiecuje jedynie znaczną podwyżkę. Oczekuje się, że wynik netto do 2027 r. wzrośnie do około 3,4 mld euro. Bank planuje w ciągu najbliższych kilku lat inwestować średnio 530 mln euro rocznie w obszary obejmujące cyfryzację i nowe technologie.

Zwiększone przychody netto z prowizji

Do poprawy wyniku w 2027 r. powinien przede wszystkim wpłynąć wzrost wyniku z tytułu prowizji, który ma wzrosnąć z niecałych 3,5 mld euro w bieżącym roku do 4,0 mld euro w 2027 r. Według aktualnych prognoz, wynik odsetkowy netto, który niedawno gwałtownie wzrosła, w tym roku wzrośnie do ponad 8,1 miliarda euro, ale według szacunków zarządu w średnim okresie będzie rosła jedynie umiarkowanie. Jego wartość ma osiągnąć w 2027 roku 8,4 miliarda euro.

Po latach zerowych i ujemnych stóp procentowych Europejski Bank Centralny od lipca 2022 r. dziesięciokrotnie podniósł stopy procentowe w strefie euro w ramach walki z wysoką inflacją. Instytucje finansowe ponownie otrzymują odsetki, deponując swoje pieniądze w Europejskim Banku Centralnym. Ponadto banki i kasy oszczędnościowe zarabiają na przykład na wyższym oprocentowaniu kredytów.

Zwiększ zysk

Podobnie jak w przypadku innych instytucji finansowych, rosnące stopy procentowe również stymulują działalność Commerzbanku. W trzecim kwartale tego roku bank podniósł finalne zyski do 684 mln euro. Rok temu wynik spadł do 195 mln euro.

W sumie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy instytucja finansowa osiągnęła solidny zysk w wysokości 1,8 miliarda euro, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Wynik odsetkowy netto wzrósł w okresie styczeń-wrzesień o prawie 39 procent do 6,2 miliarda euro. Bank skorzystał także na konieczności odkładania mniejszej ilości środków na potencjalne niespłacanie kredytów. Zarząd oczekuje, że w całym roku rezerwy na ryzyko wyniosą jedynie mniej niż 700 mln EUR. Oczekuje się, że wartość środków na 2024 r. wyniesie około 800 mln euro, a w 2027 r. rezerwy na ryzyko ponownie powinny wynosić 700 mln euro.

READ  Frankfurt nad Odrą i Slobice: Policja Federalna chce rozładować korki poprzez monitorowanie granic

W ostatnich latach Commerzbank wszedł na ścieżkę cięcia kosztów: zwolniono tysiące stanowisk pracy, a liczba oddziałów w Niemczech spadła z 1000 do 400 – ale na razie tak pozostanie. „Praca naprawcza prowadzona w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej się opłaca. Oprócz środowiska stóp procentowych, korzystamy z wyniku niskiego ryzyka i ciągłej dyscypliny kosztowej „, powiedziała Bettina Orlop, dyrektor finansowa firmy. Fakt, że bank po dziewięciu miesiącach zarobił już więcej niż w całym 2022 roku, to „mocna podstawa do znacznego zwiększenia naszej dystrybucji zgodnie z planem”.

Pod koniec września instytut ogłosił, że w latach podatkowych 2022–2024 Commerzbank chce przekazać swoim akcjonariuszom łącznie trzy miliardy euro w drodze dywidend i skupu akcji. Celem jest wypłata ponad połowy zysku – po odliczeniu odsetek od niektórych obligacji i udziałów mniejszościowych – w latach 2025–2027. Po trzech rundach zerowych po raz pierwszy za rok obrotowy 2022 wypłacono dywidendę w wysokości 20 centów na akcję.

W całym 2022 roku instytucja finansowa, której największym akcjonariuszem jest państwo niemieckie, zaobserwowała solidną nadwyżkę w wysokości 1,4 mld euro, najwyższą od 2007 roku. Jednak zyski Commerzbanku na początku 2022 roku mogłyby być znacznie wyższe, gdyby nie opłaty ponad miliard euro przez polską spółkę zależną mBanku, m.in. w związku z kredytami we franku szwajcarskim. Na koniec września br. łączne opłaty mBanku wyniosły 754 mln euro.

Należy zwiększyć efektywność

Commerzbank chce zwiększyć swoją efektywność „w szczególności poprzez proste procesy cyfrowe” – oznajmiła instytucja finansowa. „Na tej podstawie należy poprawić również wskaźnik wydatków”. Aby uzyskać zwrot jednego euro, bank chce w 2027 roku wydać zaledwie 55 centów. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku relacja wydatków do przychodów (wskaźnik kosztów do dochodów) wyniosła 60 proc. Zarząd spodziewa się, że przychody – czyli łączne dochody banku – wyniosą w bieżącym roku 10,6 mld euro, a w 2027 r. – 12,5 mld euro.

READ  Konwencja o ochronie gatunków globalnych - EURACTIV.de

Dyrektor generalny Knoff obiecał inwestorom i akcjonariuszom: „Poszerzymy naszą bazę zysków, poprawimy wskaźnik kosztów i zwiększymy zwrot z kapitału własnego”. W roku 2027 Zarząd zamierza osiągnąć zwrot z kapitału rzeczowego na poziomie ponad 11 procent. W 2022 roku wyniosło ono 4,9 proc., a Zarząd oczekuje na rok bieżący 7,5 proc. Wartość ta porównuje zysk do zaangażowanego kapitału i tym samym pokazuje, jak efektywnie firma wykorzystuje te pieniądze.

© dpa-infocom, dpa:231108-99-866418/4

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Vaillant w Remscheid zwalnia pracowników – Nadrenia – Aktualności – WDR – Nadrenia – Aktualności

Published

on

Vaillant w Remscheid zwalnia pracowników – Nadrenia – Aktualności – WDR – Nadrenia – Aktualności

Jako powód podaje się konieczność nadążania za nową sytuacją popytową oraz przyszłymi wymaganiami rynku i klientów. W 2023 r. europejski rynek technologii grzewczych był o około dziesięć procent niższy od poziomu z roku poprzedniego. Rozwój ten był kontynuowany w tym roku.

17 500 pracowników na całym świecie

Redukcje zatrudnienia w Niemczech dotkną przede wszystkim centralę w Remscheid. Samotnie pracuje tam około 4300 osób, w większości na stanowiskach kierowniczych. „tak szybko, jak to możliwe” Rzecznik firmy powiedział, że konieczna będzie redukcja zatrudnienia. W Remscheid zniknie prawie 300 stanowisk kierowniczych. Tłem jest stagnacja w branży pomp ciepła.

Zdaniem Vaillanta należy unikać zwolnień ze względów operacyjnych. Obecnie planowane są między innymi programy wcześniejszych emerytur. Oferowany jest także program dobrowolnego odejścia z firmy. Nie należy obsadzać stanowisk, które zwolniły się.

Wielu pracowników już pracuje w skróconym wymiarze godzin

Od jesieni ubiegłego roku na krótko zatrudnionych jest około 100 pracowników, głównie na wydziale pomp ciepła. Pracownicy tymczasowi nie są już zatrudniani, a stanowiska tymczasowe nie zostały przedłużone. Teraz zmniejszono także etaty w administracji. Rzecznik Vaillanta powiedział, że jego reakcją na spadek sprzedaży była redukcja miejsc pracy. Jest jednak pewien, że popyt na pompy ciepła ponownie wzrośnie. IG Metall obawia się jednak, że zamówienia będą wówczas kierowane głównie do zagranicznych fabryk Vaillanta.

Sprzedaż firmy wzrosła

Sprzedaż Grupy wzrosła o trzy procent w 2023 roku. Działalność pomp ciepła w Niemczech wzrosła o ponad 100 procent. Vaylan jest zatem liderem rynku w Niemczech. „Jesteśmy dochodową firmą”Rzecznik powiedział.

Firma chce stać się wiodącym producentem elektrycznych pomp ciepła. Vaillant spodziewa się wzrostu popytu w przyszłości. Według rzecznika grupa to zrobi „Jesienią tego roku w naszej siedzibie głównej w Remscheid otworzymy między innymi nowy zakład produkcji komponentów elektronicznych”.

Vaylan zatrudnia 17 500 osób na całym świecie. W sierpniu Phelan wspomina 150 lat historii firmy.

READ  Każdy kierowca potrzebuje tej aplikacji: aplikacja autostrad federalnych wyróżnia się na tle Google Maps

nasz źródło:

Vaillant w Remscheid redukuje miejsca pracy
00:47 minuta.
Dostępne do 13 maja 2026 r

Continue Reading

Economy

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn: Spółki DAX przekraczają udział kobiet – z pewnym haczykiem

Published

on

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn: Spółki DAX przekraczają udział kobiet – z pewnym haczykiem

Stanowiska kierownicze zajmowane przez mężczyzn
Spółki DAX zawyżają limit kobiet – z pewnym haczykiem

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Kobiety stanowią integralną część rad nadzorczych 40 najcenniejszych niemieckich spółek, ale na czele 95% z nich stoją mężczyźni. Według jednej z ocen kobiece rady nadzorcze zajmują się także sprawami tradycyjnie uważanymi za „miękkie” w biznesie i polityce.

Z badań wynika, że ​​w tym roku odsetek kobiet w radach nadzorczych indeksu DAX sięgnął ponad 40 proc. Jednak kierownicze role kobiet w organach nadzorczych 40 najcenniejszych spółek na giełdzie we Frankfurcie nadal stanowią wyjątek, jak stwierdziła w ocenie firma doradcza ds. zasobów ludzkich Russell Reynolds. W poprzednim badaniu odsetek kobiet w radach nadzorczych wyniósł 38,6 proc.

Od 2016 r. w radach nadzorczych spółek giełdowych obowiązuje 30% udział kobiet przy równym współdecydowaniu. Zdecydowana większość spółek DAX przekracza obecnie ten próg. W porównaniu europejskim Niemcy zajmują siódme miejsce pośrodku, podczas gdy Francja zajmuje pierwsze miejsce z około 46% kobiet.

Według Russella Reynoldsa w tym roku drugi rok z rzędu do rady nadzorczej wybrano więcej kobiet niż mężczyzn. Kobiety stanowią większość w czterech radach nadzorczych DAX: Vonovia, Beiersdorf, Hannover Re i Zalando, a połowa członków w trzech innych to kobiety: Bayer, Commerzbank i Covestro. Ogółem, jak wynika z oceny, w 24 na 40 przedsiębiorstw w komitecie monitorującym znajduje się ponad 40 proc. kobiet.

Kobiety do „miękkich” tematów?

Jednak według Russella Reynoldsa tylko w dwóch z 40 spółek uwzględnionych w DAX kobieta przewodniczy radzie nadzorczej i tylko pięciu komitetom rady nadzorczej przewodniczą kobiety.

Z oceny wynika, że ​​odsetek kobiet w dziedzinach tradycyjnie uznawanych za „miękkie” w biznesie i polityce jest znacznie powyżej średniej: według badania eksperci ds. zrównoważonego rozwoju zasiadają obecnie w połowie rad nadzorczych DAX, a w trzech czwartych tych rad . Stanowiska te zajmują kobiety.

Jeśli chodzi o pieniądze, praca w radzie nadzorczej DAX jest intratna zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet: według Russella Reynoldsa średnia płaca w roku finansowym 2023 wyniosła 200 tys. euro, czyli o siedem procent więcej niż w roku poprzednim. Russell Reynolds specjalizuje się w poszukiwaniach kadry kierowniczej i doradztwie, a siedziba firmy znajduje się w Stanach Zjednoczonych i lokalizacje w 47 krajach.

READ  Akcje spółek technologicznych pod presją: amerykańskie giełdy w większości na minusie
Continue Reading

Economy

Fundacja Billa i Melindy Gatesów: Melinda Gates wycofuje się ze wspólnej fundacji z Billem Gatesami

Published

on

Fundacja Billa i Melindy Gatesów: Melinda Gates wycofuje się ze wspólnej fundacji z Billem Gatesami

Melinda French Gates odchodzi Fundacja, darowiznaKtórą wcześniej prowadziła wraz ze swoim byłym mężem i założycielem Microsoftu, Billem Gatesem. Po „dokładnym rozważeniu” zdecydowała się ustąpić ze stanowiska współprzewodniczącej fundacji, ogłosiła na platformie internetowej The World, że teraz chce konkretnie tam uczestniczyć. W oświadczeniu nie podano powodu ich wycofania.

Instytucja, którą teraz opuści, jest jedną z najbardziej wpływowych na światowe zdrowie publiczne. Od momentu powstania wydała ponad 75 miliardów dolarów, w tym na walkę z polio. W latach 1994–2018 Bill i Melinda przekazali fundacji około 59,5 miliarda dolarów.

„Zgodnie z umową z Billem po odejściu z Fundacji będę miała dodatkowe 12,5 miliarda dolarów na zainwestowanie w moją pracę na rzecz kobiet i rodzin” – napisała Melinda Gates na platformie „X”, nie wdając się w szczegóły. Po jej odejściu ze stanowiska współprzewodniczącej fundacja zmieni nazwę na Fundacja Gatesów Billa Gatesa Będzie jedynym prezydentem.

Sam Bill Gates w oświadczeniu wyraził wdzięczność swojej byłej żonie. Bill Gates napisał w X: „Przykro mi, że Melinda odchodzi, ale jestem pewien, że będzie miała ogromny wpływ na jej przyszłą działalność filantropijną”. Bill i Melinda Gatesowie rozstali się w 2021 roku, po 27 latach małżeństwa. Początkowo wspólnie kontynuowali pracę w fundacji.

Continue Reading

Trending