Connect with us

Economy

Banki – Commerzbank chce znacząco zwiększyć nadwyżkę do 2027 roku – Gospodarka

Published

on

Banki – Commerzbank chce znacząco zwiększyć nadwyżkę do 2027 roku – Gospodarka

Frankfurt nad Menem (dpa) – Oczekuje się, że większa liczba transakcji z zamożnymi klientami prywatnymi i dodatkowe oferty cyfrowe dla klientów korporacyjnych przyniosą Commerzbankowi wyższe zyski w ciągu najbliższych kilku lat. Po kolejnym udanym kwartale Rada Dyrektorów pod przewodnictwem dyrektora generalnego Manfreda Knopfa planuje obecnie osiągnięcie nadwyżki w wysokości około 2,2 miliarda euro na rok 2023, ogłosiła w środę we Frankfurcie Grupa DAX.

Na razie administracja obiecuje jedynie znaczną podwyżkę. Oczekuje się, że wynik netto do 2027 r. wzrośnie do około 3,4 mld euro. Bank planuje w ciągu najbliższych kilku lat inwestować średnio 530 mln euro rocznie w obszary obejmujące cyfryzację i nowe technologie.

Zwiększone przychody netto z prowizji

Do poprawy wyniku w 2027 r. powinien przede wszystkim wpłynąć wzrost wyniku z tytułu prowizji, który ma wzrosnąć z niecałych 3,5 mld euro w bieżącym roku do 4,0 mld euro w 2027 r. Według aktualnych prognoz, wynik odsetkowy netto, który niedawno gwałtownie wzrosła, w tym roku wzrośnie do ponad 8,1 miliarda euro, ale według szacunków zarządu w średnim okresie będzie rosła jedynie umiarkowanie. Jego wartość ma osiągnąć w 2027 roku 8,4 miliarda euro.

Po latach zerowych i ujemnych stóp procentowych Europejski Bank Centralny od lipca 2022 r. dziesięciokrotnie podniósł stopy procentowe w strefie euro w ramach walki z wysoką inflacją. Instytucje finansowe ponownie otrzymują odsetki, deponując swoje pieniądze w Europejskim Banku Centralnym. Ponadto banki i kasy oszczędnościowe zarabiają na przykład na wyższym oprocentowaniu kredytów.

Zwiększ zysk

Podobnie jak w przypadku innych instytucji finansowych, rosnące stopy procentowe również stymulują działalność Commerzbanku. W trzecim kwartale tego roku bank podniósł finalne zyski do 684 mln euro. Rok temu wynik spadł do 195 mln euro.

W sumie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy instytucja finansowa osiągnęła solidny zysk w wysokości 1,8 miliarda euro, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim. Wynik odsetkowy netto wzrósł w okresie styczeń-wrzesień o prawie 39 procent do 6,2 miliarda euro. Bank skorzystał także na konieczności odkładania mniejszej ilości środków na potencjalne niespłacanie kredytów. Zarząd oczekuje, że w całym roku rezerwy na ryzyko wyniosą jedynie mniej niż 700 mln EUR. Oczekuje się, że wartość środków na 2024 r. wyniesie około 800 mln euro, a w 2027 r. rezerwy na ryzyko ponownie powinny wynosić 700 mln euro.

READ  Wojna w Rosji: los Schwedta zależy od ropociągu z Rostocku

W ostatnich latach Commerzbank wszedł na ścieżkę cięcia kosztów: zwolniono tysiące stanowisk pracy, a liczba oddziałów w Niemczech spadła z 1000 do 400 – ale na razie tak pozostanie. „Praca naprawcza prowadzona w ciągu ostatnich kilku lat coraz bardziej się opłaca. Oprócz środowiska stóp procentowych, korzystamy z wyniku niskiego ryzyka i ciągłej dyscypliny kosztowej „, powiedziała Bettina Orlop, dyrektor finansowa firmy. Fakt, że bank po dziewięciu miesiącach zarobił już więcej niż w całym 2022 roku, to „mocna podstawa do znacznego zwiększenia naszej dystrybucji zgodnie z planem”.

Pod koniec września instytut ogłosił, że w latach podatkowych 2022–2024 Commerzbank chce przekazać swoim akcjonariuszom łącznie trzy miliardy euro w drodze dywidend i skupu akcji. Celem jest wypłata ponad połowy zysku – po odliczeniu odsetek od niektórych obligacji i udziałów mniejszościowych – w latach 2025–2027. Po trzech rundach zerowych po raz pierwszy za rok obrotowy 2022 wypłacono dywidendę w wysokości 20 centów na akcję.

W całym 2022 roku instytucja finansowa, której największym akcjonariuszem jest państwo niemieckie, zaobserwowała solidną nadwyżkę w wysokości 1,4 mld euro, najwyższą od 2007 roku. Jednak zyski Commerzbanku na początku 2022 roku mogłyby być znacznie wyższe, gdyby nie opłaty ponad miliard euro przez polską spółkę zależną mBanku, m.in. w związku z kredytami we franku szwajcarskim. Na koniec września br. łączne opłaty mBanku wyniosły 754 mln euro.

Należy zwiększyć efektywność

Commerzbank chce zwiększyć swoją efektywność „w szczególności poprzez proste procesy cyfrowe” – oznajmiła instytucja finansowa. „Na tej podstawie należy poprawić również wskaźnik wydatków”. Aby uzyskać zwrot jednego euro, bank chce w 2027 roku wydać zaledwie 55 centów. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku relacja wydatków do przychodów (wskaźnik kosztów do dochodów) wyniosła 60 proc. Zarząd spodziewa się, że przychody – czyli łączne dochody banku – wyniosą w bieżącym roku 10,6 mld euro, a w 2027 r. – 12,5 mld euro.

READ  Agrar-Angermunde-Brandenburg widzi zwiększone ryzyko pomoru świń

Dyrektor generalny Knoff obiecał inwestorom i akcjonariuszom: „Poszerzymy naszą bazę zysków, poprawimy wskaźnik kosztów i zwiększymy zwrot z kapitału własnego”. W roku 2027 Zarząd zamierza osiągnąć zwrot z kapitału rzeczowego na poziomie ponad 11 procent. W 2022 roku wyniosło ono 4,9 proc., a Zarząd oczekuje na rok bieżący 7,5 proc. Wartość ta porównuje zysk do zaangażowanego kapitału i tym samym pokazuje, jak efektywnie firma wykorzystuje te pieniądze.

© dpa-infocom, dpa:231108-99-866418/4

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.

Published

on

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.
  1. Strona główna
  2. konsument

Naciska

Przypomnienia nie kończą się jednak na czekoladzie. A teraz miało to wpływ na popularną odmianę czekolady Ritter Sport. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia.

Kassel – Czekolada cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od tego, czy ma służyć jako poprawiacz nastroju, nagroda czy przekąska pomiędzy. Niektórzy lubią chrupiące, inni rozpływające się w ustach. Marka Ritter Sport cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników czekolady. Marka stale wprowadza nowe rodzaje swoich produktów. Ale w przypadku jednej grupy należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zmienne mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia.

twórca Alfreda Rittera GmbH
projekt Jogurt Ritter Sport z mleczną czekoladą
Dotyczy daty przydatności do spożycia 02.03.2025
Jednostka opakowania 100 gramów

Plastikowe elementy poszczególnych batoników: Znajdują się tam ostrzeżenia dotyczące spożywania czekolady „Ritter Sport”.

Firma Alfred Ritter GmbH wycofała z rynku produkt „Ritter Sport Filled Milk Chocolate” w wersji „jogurtowej” – poinformował na swojej stronie internetowej Federalny Urząd ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności. Grocerieswarning.de wspomniany. Według firmy poszczególne panele mogą zawierać części z tworzywa sztucznego. Z tego powodu konsumenci powinni unikać uszkodzonej czekolady.

Ciała obce, takie jak odłamki plastiku, odłamki szkła lub części metalowe, mogą spowodować poważne obrażenia jamy ustnej i gardła. Skutkiem są często obrażenia wewnętrzne lub krwawienie. Niedawno wycofano z obrotu produkt wędliniarski Kaufland, ponieważ zawierał ciała obce, których spożycie mogło zagrażać życiu.

Wycofanie z rynku dotyczy słynnej czekolady „Ritter Sport”. © Leon Koegeler/photothek.de/Imago

Problem dotyczył trzech partii jogurtu sportowego Ritter's.

Dla trzech partii zamieszczono ostrzeżenie dotyczące spożycia, preferowane przed 3 lutego 2025 r. Klienci, którzy zakupili produkt, którego dotyczy ten problem, nie powinni go spożywać, lecz powinni zwrócić go do sklepu.

Przypomnienia dotyczące słodyczy nie są rzadkością. Niedawno wszczęto ogólnokrajową akcję wycofywania słodyczy w związku z odkryciem możliwego genetycznie szkodliwego działania słodyczy po ich spożyciu. W zeszłym roku popularne słodycze zostały wycofane ze względu na ryzyko salmonelli.

READ  W porównaniu z 2019 r. - Camping: Mniej noclegów niż przed COVID-19
Continue Reading

Economy

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

Published

on

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

W 2023 roku Polska po raz pierwszy zastąpi Chiny w roli najważniejszego partnera handlowego Berlina. Według aktualnej analizy Banku Inwestycyjnego w Berlinie (IBB) eksport do sąsiedniego kraju wzrósł łącznie o 9,2 proc., osiągając kwotę 1,18 mld euro.

Ogółem handel zagraniczny Berlina z Polską wyniósł 4,11 mld euro. Całkowity wolumen handlu z Chinami, składający się z importu (2,76 mld euro) i eksportu (1,25 mld euro), wyniósł zaledwie cztery miliardy euro.

Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.
Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.

© Stock.adobe.com

Przede wszystkim wzrósł import z Polski. Wolumen wzrósł o 925 mln euro do 2,93 mld euro. Głównym importem był surowiec tytoniowy i wyroby tytoniowe (1,09 mln euro). Polska jest jednym z największych na świecie eksporterów wyrobów tytoniowych i znaczącym ich producentem.

Polacy kupowali przede wszystkim części samochodowe i produkty farmaceutyczne

Eksport podwozi, silników, produktów farmaceutycznych oraz sprzętu do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej z Berlina do Polski znacznie wzrósł, podczas gdy eksport produktów naftowych i wyrobów z tworzyw sztucznych spadł.

Zdaniem ekspertów IBB, Chiny stanowią obecnie dla Berlina największe ryzyko polityczne w handlu zagranicznym, a powodem tego jest duże uzależnienie od chińskich produktów. Ogólnie rzecz biorąc, pokazuje to, że stosunki handlowe Berlina stają się coraz bardziej zróżnicowane i „koncentrują się na rynkach wschodzących, takich jak Polska”.

Continue Reading

Economy

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Published

on

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Incydent w Nowym Jorku
Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Lista części, które samoloty Boeinga gubią podczas lotu, jest coraz dłuższa. Ale na szczęście incydent w Nowym Jorku również przebiegł gładko. Po zaginionym chipie awaryjnym nie ma jednak śladu.

Tuż po starcie w piątek inny samolot Boeinga stracił część samolotu. Jak podają agencje informacyjne AP i Reuters, w samolocie linii Delta Airlines doszło do awaryjnego poślizgu. Piloci poczuli wibracje w samolocie i zawrócili. Samolot bezpiecznie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku, skąd również wystartował.

Linie Delta Air Lines podały, że po starcie piloci otrzymali ostrzeżenie o awaryjnym poślizgu po prawej stronie samolotu i usłyszeli nietypowy dźwięk Boeinga 767 dochodzący z tego obszaru. Następnie według doniesień piloci ogłosili sytuację awaryjną, aby można było szybko wrócić na lot. na lotnisko. Linie lotnicze podały, że samolot zbudowany w 1990 r. wylądował i skierował się do bramki o własnych siłach.

Mówi się, że na pokładzie samolotu, który miał lecieć do Los Angeles, było 176 pasażerów, dwóch pilotów i pięć stewardów. Według doniesień Delta pasażerowie zostali przeniesieni innym samolotem do Kalifornii. Uszkodzony samolot został wycofany z eksploatacji w celu dalszych badań. Współpracują ze śledczymi i nadal szukają zaginionego chipa. Agencja podała, że ​​Federalna Administracja Lotnicza prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie incydentów.

Ten wypadek jest jednym z ostatnich z serii niefortunnych wypadków, które miały miejsce u producenta samolotów Boeing. Na początku stycznia zamieszanie wywołała część kadłuba, która w nowym 737 MAX 9 po prostu odłamała się podczas lotu. Cudem nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń. Samolot Alaska Airlines udało się bezpiecznie wylądować. Na początku marca tuż po starcie inny Boeing 777 stracił oponę. Uszkodzonych zostało kilka samochodów. Miesiąc później samolot 737-800 musiał zawrócić, ponieważ osłona silnika oddzieliła się podczas startu i uderzyła w klapę skrzydła.

READ  Holandia wciąż nie ma planu
Continue Reading

Trending