Connect with us

science

Niebezpieczny wirus komarów rozprzestrzenia się na Sardynię i Morze Adriatyckie – jedna śmierć

Published

on

Niebezpieczny wirus komarów rozprzestrzenia się na Sardynię i Morze Adriatyckie – jedna śmierć
  1. Strona główna
  2. świat

Przypadki zakażenia wirusem Zachodniego Nilu zgłaszane są w różnych miejscach we Włoszech. To nie pierwsza choroba tropikalna, która w ostatnim czasie nawiedziła ten kraj.

Cagliari – Główny sezon wakacyjny dobiegł końca, ale Włochy wciąż trafiają na pierwsze strony gazet. W poniedziałek (18 września) w regionie Toskanii doszło do trzęsienia ziemi. Brutalna przemoc, do której doszło w Sirmione nad jeziorem Garda, również zszokowała ludzi.

Gorączka Zachodniego Nilu we Włoszech: infekcje na Sardynii i wybrzeżu Adriatyku

Obecnie ten południowoeuropejski kraj również cierpi na kilka przypadków zjadliwej gorączki Zachodniego Nilu. Odnotowano je na Sardynii i na północnym Adriatyku w okolicach Wenecji. Poinformowały o tym portale informacyjne Wiadomości z Południowego Tyrolu I dzisiaj o.

Na śródziemnomorskiej wyspie Sardynia 51-letni mężczyzna cierpiący na ciężkie objawy przypominające zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych musiał udać się do kliniki po zakażeniu wirusem Zachodniego Nilu. Jest leczony w szpitalu San Martino w Oristano, a jego stan jest określany jako stabilny.

Słynna wakacyjna wyspa na Morzu Śródziemnym: włoska Sardynia. Ale teraz zgłoszono tam przypadki wirusa Zachodniego Nilu. (Awatar) © IMAGO / imagebroker

Gorączka Zachodniego Nilu we Włoszech: Przypadki wykryto także w Grecji i na Cyprze

wysoki Wiadomości z Południowego Tyrolu Kolejny przypadek wykryto na Sardynii w sierpniu, gdzie także w zeszłym roku doszło do infekcji wirusem Zachodniego Nilu. Wirus jest przenoszony na ludzi przez komary, które wcześniej zjadały zakażone ptaki.

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI) infekcja „w większości nie jest klinicznie widoczna”. Tylko 20% zarażonych ma objawy grypopodobne, takie jak gorączka, ból głowy i wymioty. Tylko około jeden procent zakażonych zachoruje poważnie i może cierpieć na zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych (zapalenie mózgu lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych).

Obecnie nie ma szczepionki. Uderzające jest to, że z powodu zmiany klimatu w Europie Południowej i Środkowej zwiększa się liczba lokalnych chorób tropikalnych. Według RKI we wrześniu 2020 r. co najmniej kilkanaście osób w Niemczech w krótkim czasie uzyskało pozytywny wynik testu na obecność wirusa Zachodniego Nilu. Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) w tym roku jedna osoba zmarła w wyniku zakażenia wirusem Zachodniego Nilu w regionie Morza Śródziemnego. Według Europejskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom kilka osób zostało zarażonych także w Grecji, na Węgrzech, w Rumunii, Serbii i na Cyprze.

Gorączka Zachodniego Nilu we Włoszech: przypadki infekcji wśród Santa Margherita, Bibione i Lignano Sabbiadoro

Europejskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom udokumentowało niedawno szereg przypadków gorączki Zachodniego Nilu w północnej części Morza Adriatyckiego, gdzie popularne plaże Santa Margherita, Bibione i Lignano Sabbiadoro przyciągają urlopowiczów głównie z Austrii i Niemiec. Niemieckie Ministerstwo Spraw Zagranicznych zaktualizowało niedawno zalecenia dotyczące podróży do Włoch w związku z wybuchem gorączki denga w jeziorze Garda – również choroby tropikalnej. (wieczór)

READ  Badanie: Jeśli temperatura wzrośnie, wzrośnie również nienawiść w Internecie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

NASA interweniuje w imieniu Rosji

Published

on

NASA interweniuje w imieniu Rosji
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Łazik marsjański Rosalind Franklin był skazany na porażkę. A teraz, dzięki NASA, nadal może ukończyć swoją misję na Czerwonej Planecie.

Paryż – Mars jest obecnie domem dla dwóch aktywnych łazików, Curiosity i Perseverance, obu wysłanych przez NASA. Pierwotnie trzeci łazik, Rosalind Franklin, również działał na Czerwonej Planecie przez około półtora roku. Jednak misja ta, będąca efektem współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i rosyjskiej agencji kosmicznej Roscosmos, została wstrzymana z powodu wojny na Ukrainie.

Projekt Rosalind Franklin wydawał się skazany na porażkę, a statek był przechowywany we włoskim magazynie. Ale teraz statek kosmiczny otrzymał drugą szansę – od NASA.

Łazik marsjański Rosalind Franklin powstał w wyniku współpracy Europejskiej Agencji Kosmicznej i Rosji

Historia Rosalind Franklin to historia projektu ExoMars, będącego owocem współpracy europejskich i rosyjskich lotów kosmicznych. W 2016 r. należąca do Europejskiej Agencji Kosmicznej sonda ExoMars Trace Gas Orbiter została wysłana w przestrzeń kosmiczną na pokładzie rosyjskiej rakiety. Sonda Schiaparelli miała wylądować na Marsie, ale ta próba się nie powiodła. Wystrzelenie kolejnej części projektu ExoMars, łazika Rosalind Franklin, zaplanowano na jesień 2022 roku. Roscosmos dostarczył na misję rakietę, lądownik i część przyrządów pomiarowych.

Jednak wraz z wybuchem wojny z Ukrainą Europejska Agencja Kosmiczna zakończyła współpracę z Rosją, przez co wystrzelenie statku kosmicznego stało się poza zasięgiem. Europejska Agencja Kosmiczna zdecydowała się zbudować własny lądownik, brakowało mu jednak rakiety i modułów ogrzewania promiennikowego. Tutaj pojawia się rola NASA. Jak wynika z komunikatu Europejskiej Agencji Kosmicznej, w połowie maja 2024 roku podpisano protokół ustaleń, w którym ustalono, kto dostarczy najważniejsze elementy łazika Rosalind Franklin.

NASA pomaga ocalić Marsa Rosalind Franklin

NASA zapewni „usługę startową”, czyli rakietę i jej sterowane silniki przepustnicy. Ponadto amerykańska agencja kosmiczna we współpracy z Departamentem Energii USA dostarczy do pojazdu radioizotopowy moduł grzewczy.

Pojazd ma wyruszyć w trasę
Łazik Rosalind Franklin ma udać się na Marsa jesienią 2022 r. Obecnie start zaplanowano na 2028 r. – z pomocą NASA. (Wrażenie artysty) © Esa/ATG Medialab

Rosalind Franklin będzie pierwszym łazikiem zdolnym do wwiercenia się w marsjańską glebę na głębokość do dwóch metrów. Mamy nadzieję, że na tej głębokości próbki pozostaną odporne na promieniowanie powierzchniowe i ekstremalne temperatury panujące na Marsie. „Unikalne możliwości wierceń i laboratorium pobierania próbek na pokładzie łazika Rosalind Franklin mają wyjątkową wartość naukową w poszukiwaniu przez ludzkość dowodów na starożytne życie na Marsie” – powiedziała Nicola Fox, zastępca szefa Dyrekcji Misji Naukowych NASA.

„NASA wspiera misję Rosalind Franklin, aby kontynuować silne partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi a Europą w celu badania nieznanego w naszym Układzie Słonecznym i poza nim” – dodał Fox.

Nowy łazik marsjański ma rozpocząć swoją podróż na Czerwoną Planetę w 2028 r. Fakt, że ze wszystkich ludzi Stany Zjednoczone są w stanie uratować łazik, jest dość ironiczny: przed rozpoczęciem europejsko-rosyjskiego programu „ExoMars” , toczyły się rozmowy pomiędzy NASA a Europejską Agencją Kosmiczną na temat wspólnej misji na Marsa. Jednak ze względu na problemy z finansowaniem NASA wycofała się i interweniowała Rosyjska Agencja Kosmiczna. Dzięki temu udziałowi projekt marsjański prawie się nie powiódł. (niezapłacony rachunek)

READ  Oto jak naprawdę zaraźliwa jest wysypka
Continue Reading

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach