Connect with us

entertainment

Goście i poddani w piątek 1 września

Published

on

NDR Talk Show istnieje od 1979 roku, co czyni go drugim najstarszym talk show w niemieckiej telewizji. O tym, kto będzie gościem, poinformujemy w kolejnym numerze, a także zapoznamy się z długą historią programu.

Następny numer jest w trakcie realizacji 1. Wrzesień wokół 22:00 w NDR. Barbary Schönberger I Hubertus Mayer Burckhardt Witamy w talk show NDR z Hamburga 22:00 do północy Następujący goście:

Oto goście NDR Talk Show 1 września:

Tym razem w „NDR Talk Show” będzie można zobaczyć następujących gości:

  • Margot CasmanTeolog
  • Linda Zervakiskierownik
  • Dennisa i Penny Walterówmoderatorzy
  • Heinera Lauterbachaaktor
  • Andrzej KrollZałożyciel i pierwszy prezes „Ovarian Cancer Society Germany eV”
  • Michaela Friedmanareklama i mediator

Oto tematy talk show NDR z 1 września:

Margot Casman Jest jedną z najbardziej znanych i popularnych postaci kościelnych w Niemczech. Nawet gdy była przewodniczącą Rady Kościoła Ewangelickiego w Niemczech, swoim szczerym sposobem bycia zyskała sympatię wielu osób. Nawet po jej rezygnacji w 2010 r. i przejściu na wcześniejszą emeryturę cztery lata temu jej słowa są wysłuchiwane. To, co mówisz i piszesz, dociera do milionów ludzi i czasami budzi kontrowersje. Jej najnowsza książka jest hołdem złożonym dziadkom. Obecnie jest babcią siedmiorga wnucząt. W talk show NDR teolog wyjaśnia, jak dziadkowie ukształtowali ją w dzieciństwie i jak ona sama definiuje swoją rolę babci.

Linda Zervakis Jest jedną z najpopularniejszych twarzy niemieckiej telewizji. Przez 20 lat współpracowała z NDR, przez osiem lat przemawiała dla głównego wydania „tagesschau”, aż w 2021 r. przeniosła się do prywatnego nadawcy ProSieben. Tutaj, teraz w programie „Zervakis & Opdenhövel. Live”, pokazuje, jak aktualna Tematy można przekazywać w zabawny sposób. Chciała pracować w MTV, ale zamiast tego została copywriterką w agencji reklamowej. O tym, że potrafiła dobrze pisać, świadczy między innymi sukces jej książki „Königin der Bunte Tüte” o młodości w kiosku jej rodziców w Hamburgu-Harburgu. Teraz oryginalny Grek napisał nowe dzieło opisujące życie na wsi. Linda Zervakis opowiada talk show NDR, czy rzeczywiście bliżej jej do wsi, czy do miejskich zakładów.

Od urodzenia jest dostępny wyłącznie w podwójnym opakowaniu: Dennisa i Penny Walterów Urodzili się w Düsseldorfie 32 lata temu, są bliźniakami i pracują razem od wielu lat. Już jako dzieci wiedzieli, co chcą robić, gdy dorosną — zostać moderatorami i artystami. Swój pierwszy kanał na YouTube założyli w pokoju dziecięcym w domu z małą kamerą zamontowaną na parapecie okna. „Więc kręciliśmy, wykorzystując w najlepszym wydaniu światło słoneczne i zrównoważony rozwój środowiska” – mówią. Dziś Benni i Dennis Wolterowie docierają do milionów widzów za pośrednictwem własnego kanału na YouTube i programów telewizyjnych. Wyszkolony dyrektor ds. marketingu i projektant mediów otrzymał także nagrodę 1LIVE Krone Award i German Comedy Award za swój program World Wide Living Room.

READ  Książę William odwiedza prezenterkę BBC Deborah James, która cierpi na raka

W tym roku kończy 70 lat i jest nie tylko w najlepszej formie, ale także tak samo zaangażowany zawodowo jak zawsze: Heinera Lauterbacha. Nie planowano, że pewnego dnia odniesie sukces jako aktor, bo tak naprawdę miał przejąć imperium wodno-kanalizacyjne swojego ojca w Kolonii. Mając około 30 lat, odniósł wielki sukces rolą w filmie Mężczyźni. Następnie pojawiło się ponad 200 filmów. Ponadto Lauterbach pracuje obecnie jako trener młodych aktorów, zdradzając sekrety swojego sukcesu i udzielając rad, jak pokonać tremę. Obecnie występuje w kinowej kontynuacji filmu Postępowi spadkobiercy. Ma już swoje doświadczenie jako dziadek: Heiner Lauterbach został już dwukrotnie dziadkiem za sprawą swojego najstarszego syna Oskara. Opowiada, jak to jest być dziadkiem w NDR Talk Show.

„Do Bożego Narodzenia będzie sportowo” – cztery słowa, które stanowią największy szok w życiu Andrei Kroll. Usłyszała je w czerwcu 2013 roku, a rokowania dają jej około sześciu miesięcy życia: Ma raka jajnika, bardzo złośliwego, już z przerzutami. „Byłam jeszcze bardzo młoda. On ma 47 lat, a mój syn 13”. Nauczycielka z Neumünster w Szlezwiku-Holsztynie walczy z chorobą. W pewnym momencie była jeszcze w trakcie chemioterapii i oglądała w telewizji film dokumentalny z Anki Engelki: „Chodziło o siłę wspólnego śpiewania. Oprócz tego, że zmniejsza stres, uwalnia hormony szczęścia i pozwala społeczności się rozwijać Od razu wiedziałem: to wszystko!” Andrea Kroll jest założycielką Now or Never!, chóru skupiającego chorych na raka i ich bliskich. Równolegle z chórem założyła pierwszą w Szlezwiku-Holsztynie grupę samopomocy dla chorych kobiet, której obecnie jest 21 w całych Niemczech. W 2016 roku założyła także stowarzyszenie „Ovarian Cancer Germany eV”. Andrea Kroll opowiada, co robi i jak robi to dzisiaj w NDR Talk Show.

Michaela FriedmanaUrodzony w Paryżu w 1956 r., jest prawnikiem, filozofem, prezenterem telewizyjnym, emerytowanym profesorem i reżyserem. Jest prowokacyjny, odważny, polemiczny i elokwentny. Jako były wiceprzewodniczący Centralnej Rady Żydów i Polityków jego niezachwiana postawa wobec prawicowego ekstremizmu i antysemityzmu w Niemczech wzbudziła w nim ogromny szacunek, ale także krytykę, a nawet nienawiść, jako gospodarza talk-show. Reputacja osoby, która nie czuje się komfortowo podczas zadawania pytań. Jako syn polskiej rodziny żydowskiej walczy o to, aby historia jego rodziny się nie powtórzyła. W swojej aktualnej książce Cokin’s Land Burned. Ze strachu przed New Age” porusza aktualną sytuację polityczną, społeczną i polityczną w Niemczech, Europie i na świecie. Ponieważ w świetle korony, kryzysu klimatycznego i wojny, zdaniem Friedmana, czas bezpieczeństwa dobiegł końca, a szczęśliwe społeczeństwo, które ukształtowało się przez ostatnie trzydzieści lat, należy już do przeszłości.

READ  Po skandalu wokół Olivera Buchera księżniczka Bucher wysyła jasny komunikat

Talk show NDR w kółko

  • sobota, 2 września 2023 r., 12:30 (NDR)
  • Sobota, 2 września 2023 o godzinie 14:00 (godzina)
  • niedziela, 3 września 2023 o 22:50 (SWR)
  • poniedziałek, 4 września 2023, 1:45 (NDR)

NDR Talk Show w telewizji, na żywo i w bibliotece multimediów

W trzy z czterech piątkowych wieczorów w miesiącu ukazuje się nowa edycja NDR Talk Show. Kurs jest taki, że po trzech numerach będzie tydzień bez nowego programu.

Dwiema kwestiami zajmie się duet Barbara Schönberger/Hubertus Meyer-Burkhardt, a resztę tygodnia poprowadzą Bettina Tietgen i Jörg Bielawa.

Transmisja będzie oczywiście kontynuowana w telewizji NDR. Podobnie jak wszystkie formy usług publicznych, program można oglądać w tym samym czasie pod adresem Transmisja na żywo śledzić w Internecie.

Wydania są również dostępne na żądanie przez rok w Bibliotece multimediów ARD. Tutaj masz okazję ponownie w całości przyjrzeć się poprzednim wersjom.

To są moderatorzy NDR Talk Show

Moderatorami NDR Talk Show od jego powstania w 1979 roku byli Dagobert Lindlau, Wolf Schneider i Hermann Schreiber. Do tej pory w sumie 86 osób moderowało talk show NDR.

Obecnie programem zajmują się dwa zespoły nadzorujące. Barbara Schonberger i Hubertus Meyer Burckhardt od 2008 roku zachowują umiarkowaną postawę.

Po tym, jak Alexander Bommes opuścił talk show „Tietjen und Bommes” w 2019 roku, program został również przekształcony w NDR Talk Show, a Bettina Tietjen i następca Bommesa, Jörg Pilawa, utworzyli drugi duet Equinox. Od września 2022 roku dr hab. Johannes Wimmer zastąpi Jörga Bielawę i dlatego będzie u boku Bettiny Tietgen i gospodarzem „NDR Talk Show”.

Talk show NDR w „Talk am Tuesday”

We wrześniu 2019 r. „Das Erste” wprowadził nowy format „Talk am Tuesday”. We wtorkowe wieczory o 22:50 wyświetlane są formaty rozmów przygotowane już dla Kanału 3 i które również tam są nadawane.

READ  Warty obejrzenia film o boksie Harrym Hafcie w obozie koncentracyjnym

NDR Talk Show jest jego częścią. Inne formaty to „3 nach 9” (Radio Brema), „Kölner Treff” (WDR), „Here Speaks Berlin” (rbb), „Nachtcafé” (SWR) i „Club 1” (BR). Nie ma reguły określającej, kiedy odtwarzać dany format.

Długa historia NDR Talk Show

Dwa talk show emitowane przez niemiecką telewizję są produkowane na północy. „3 nach 9” Radia Brema istnieje od 1974 roku, a pierwszą edycję NDR Talk Show wyemitowano pięć lat później.

Pierwsza emisja spektaklu odbyła się 9 lutego 1979 r. w pubie jazzowym „Onkel Pö” z udziałem ministra Hansa Abla. Pierwotnie zaproszony został Arno Breker, niekwestionowany ulubiony rzeźbiarz Hitlera.

Do najbardziej wpływowych postaci NDR Talk Show należą moderatorzy, z których każdy prowadzi program od ponad dziesięciu lat – jak na przykład Hermann Schreiber, który nadzorował program od 1979 do 1993 roku.

Jedną z osób, która wystąpiła w dwóch najsłynniejszych odcinkach serialu, jest Alida Gundlach. Od 1984 do 2002 roku promotor przeprowadził ponad 200 programów. Ich spotkania z dwiema najwspanialszymi niemieckojęzycznymi osobistościami XX wieku, Falco i Klausem Kinskimi, przeszły do ​​historii niemieckiej telewizji.

Falco był gościem programu NDR Talk Show w listopadzie 1992. Prowadzący Gundlach i Stephen Simon, szef programu sportowego ARD Today, spotkali się z muzykiem bardzo krytycznie. Nie pozostawił jednak tej sprawy na boku i skonfrontował ją z wiedeńskim humorem:

Nie powinno dziwić, że spotkanie Klausa Kinskiego z Gundlachem było mniej subtelne, a bardziej bezpośrednie, jak zwykle. Na przykład w rozmowie, którą mógł przeprowadzić tylko Klaus Kinski, pochwalił „Popo” Gundlacha:

Nawet kanclerz Angela Merkel została uwikłana w jeden skandal. Kiedy rozmawiałam o aborcji z autorką Karen Struck, serce Strocka po prostu eksplodowało. Zdjęła mikrofon, ściągnęła m.in. sukienkę, a następnie wypiła kieliszek wina – raniąc znajdującą się na widowni kobietę:

Tutaj możesz uzyskać informacje o bieżących odcinkach innych talk show:

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Activision/Microsoft otwiera nowe studio gier AAA w Polsce »InsideXbox.de

Published

on

Activision/Microsoft otwiera nowe studio gier AAA w Polsce »InsideXbox.de

Przywitaj się z rozrywką gdzie indziej! To nowe studio Activision opracowuje nową, opartą na narracji grę AAA z wymarzonym zespołem ekspertów branżowych.

Celem tego nowego studia jest wykorzystanie kwitnącej puli talentów w regionie i dołączenie do już istniejącego Infinity Ward Kraków. W przeciwieństwie do siostrzanego studia koncentrować Rozrywka gdzie indziej Ale nie w przypadku serii Call of Duty.

Elitarna grupa talentów z najlepszych franczyz

Rozrywka gdzie indziej Stawia poprzeczkę wysoko dzięki zespołowi złożonemu z weteranów największych nazwisk w branży gier. W studiu znajdują się deweloperzy, którzy pracowali nad takimi tytułami jak The Last of Us, Uncharted, Wiedźmin 3, Cyberpunk 2077, Far Cry i wieloma innymi. Przy takich gwiazdach oczekiwania co do nadchodzących projektów są oczywiście bardzo wysokie.

Powstaje nowa franczyza

To zupełnie nowe studio z siedzibą w Warszawie z dodatkowymi zasobami w USA już nad nim pracuje Zupełnie nowa narracyjna gra AAA. Choć dokładne szczegóły i nazwa nowej franczyzy są wciąż tajemnicą, Activision Potwierdził to Rozrywka gdzie indziej Do czasu tego ogłoszenia działał w trybie ukrytym. Studio otwarcie rekrutuje najlepsze talenty z całego świata, aby stworzyć grę nowej generacji, która pozostawi po sobie trwałe dziedzictwo.

Wizja i misja

zadanie Rozrywka gdzie indziej To jasne: stwórz środowisko, które inspiruje odważne i różnorodne pomysły. Zespół poświęca się eksploracji i kreatywnej współpracy, aby stworzyć franczyzę wykraczającą poza gry. Studio ma pełny dostęp do rozbudowanych zasobów i narzędzi ActivisionCo niewątpliwie pomoże w opracowaniu najnowocześniejszych wrażeń z gier.

źródło: Centrala Windowsa

READ  Czy drugie dziecko przychodzi dużo wcześniej, niż oczekiwano?
Continue Reading

entertainment

Miejsce zbrodni w Schwarzwaldzie „Ostatnia podróż do Shawnceland” (dziś 20 maja)

Published

on

Miejsce zbrodni w Schwarzwaldzie „Ostatnia podróż do Shawnceland” (dziś 20 maja)

Mieszkanka psychiatrii Lisa Shiplon została znaleziona martwa w swoim bagażniku. Wszystkie dowody wskazują na mężczyznę przebywającego już w więzieniu. Ale czy to naprawdę był on?

Dzisiejsze miejsce zbrodni: „Ostatnia podróż do Shawnceland” w Zielone Świątki

Obszar Schauinsland w pobliżu Fryburga jest popularnym kierunkiem turystycznym. Ze wszystkich miejsc ciało psycholog Lisy Shiplon znaleziono tutaj – w bagażniku jej samochodu. Dochodzenie zabiera inspektorów Franziskę Tobler i Friedemann Berg do kliniki sądowej. Shiplon pracowała tam nad raportem – jej pacjent Hansi Pagel dzielił w klinice opinie.

Pierwsze podejrzenie inspektorów Toblera i Berga: otwarte małżeństwo jako motyw morderstwa?

Śledczy zaczynają od zera. Lisa Shiplon została uduszona, ale nie wykazała żadnych oznak obrony. Moment śmierci można określić jedynie w przybliżeniu. Zatem pierwsza ścieżka prowadzi do męża Shiplon, który jest także psychiatrą. Oboje mieli otwarte małżeństwo, co początkowo wydawało się Toblerowi i Bergowi podejrzane i doprowadziło do nieodpowiednich komentarzy.

Profesjonalizm wydaje się inny – zwłaszcza, że ​​szybko staje się jasne, że najważniejszy trop może prowadzić do kliniki sądowej, w której aktualnie pracował Shiplon.

Miejsce zbrodni w Czarnym Lesie: Hansi Pagel – psychopata czy niezrozumiany?

Zadaniem Shiplona było przygotowanie nowego raportu psychologicznego na temat Hansiego Pagela. Mówi się, że zgwałcił swoją żonę i znęcał się nad rodziną – i od tego czasu przebywa w więzieniu.Przedszkole dla dorosłych„, jak nazywa klinikę. Jednak raport Shiplona znacząco przyczyniłby się do jego zwolnienia. Śledczym wciąż brakuje motywu. Uwaga skupia się także na rodzinie Pagela, która wolałaby zatrzymać go w klinice niż wrócić do domu.

Recenzja SWR3 Tatort: ​​Thriller kryminalny, który kończy się wieloma pytaniami bez odpowiedzi

Miejsce zbrodni we Freiburgu nie jest thrillerem kryminalnym, jak można się domyślić. Co najwyżej przeczucia bardzo doświadczonych fanów Tatort dostarczają wskazówek co do tego, kto jest odpowiedzialny za śmierć Lisy Shiplon. Ostatecznie nawet śledczy nie rozwiązują sprawy poprawnie, nawet jeśli tak myślą. Jednak w trakcie śledztwa otwiera się wiele wątków pobocznych, które następnie ciągną się w gorączkowy i czasami bezsensowny sposób, aż w końcu siedzisz przed telewizorem z większą liczbą znaków zapytania niż wcześniej.

Temat i sceneria są zasadniczo interesujące, a postacie również mają potencjał. Jednak nie podano wystarczająco dużo, a Tobler i Berg mają tendencję do pogarszania sytuacji swoimi pytaniami Kurczy się Chwile napięcia.

Dlatego 2 na 5 łosi uczestniczy w „Ostatniej podróży do Shawnceland”.

READ  Warty obejrzenia film o boksie Harrym Hafcie w obozie koncentracyjnym
Continue Reading

entertainment

W obliczu rewolucji – DW – 11 lutego 2021

Published

on

W obliczu rewolucji – DW – 11 lutego 2021

„Rewolucja to przygoda serca” – mówi do mikrofonu legendarny reporter Ryszard Kapuściński (1932-2007). Wywiad telewizyjny odbywa się w jego domu, w biurze, wśród książek i stosów materiałów. Reżyser Andreas Hössli w swoim wysoce politycznym dokumencie „Nagi król – 18 części rewolucji” wielokrotnie konfrontuje się z nim – w wywiadach historycznych i aktualnych Niepokoje w Polsce I w Iran„Być człowiekiem w czasach rewolucji.

Mit reportera: Pisarz Ryszard Kapuściński (1932-2007) uczynił reportaże literackie społecznie akceptowalnymiFoto: W-Film/Mira

Film opowiada historię pisarza Kapuścińskiego, który w 1978 roku wyjeżdża do Teheranu, aby pracować jako reporter Rewolucja irańska Zgłosić. Wydarzenia tam nie dawały mu spokoju – dopóki powstanie stoczniowców w 1980 roku nie zmieniło także jego rodzinnej Polski. Reżyser Housley wielokrotnie przeplata rewolucyjne wydarzenia w obu krajach. Pomiędzy nimi niczym tekstowe pomosty istnieją fragmenty reportaży literackich Kapuścińskiego.

W kręgu tajnych służb

Housley znał osobiście Ryszarda Kapuścińska. W latach 1978–1980 mieszkał jako pracownik naukowy w Warszawie i dużo podróżował po kraju: „Był dla mnie jak przewodnik we wszystkim” – powiedział DW reżyser. Masowe strajki w Polsce, niepokoje rewolucyjne, euforia, która ogarnęła kraj, walka ruchu związkowego o demokrację – Hosley był świadkiem tego wszystkiego z bliska.

Wkrótce zagraniczny dziennikarz, mający także kontakty z działaczami polskiej opozycji, trafia na celownik tajnych służb. Housley dowiedział się, że jest obserwowany, gdy znalazł w polskich archiwach swoje akta pod kryptonimem „Vigorant Hassan” i je przestudiował. W tym imponującym dokumencie swoje poszukiwania dowodów łączy z cytatami z reportaży literackich Kapuścińskiego.

Rewolucyjne przebudzenie narodu: masowe protesty w stolicy Iranu Teheranie (1978)Foto: W-Film/Mira

Lata rewolucji irańskiej

W ostatnich latach reżyser kilkakrotnie podróżował do Iranu, aby przeprowadzić badania, przeprowadzić wywiady i nakręcić film. Przyprowadza przed kamerę interesujących historycznie partnerów do rozmów: dziennikarz Paris Rafie, który opowiada o strachu i represjach, pisarz Amir Hassan Jahlatan, który musiał uciekać do Włoch przed zamachami ze strony tajnych służb, młody reżyser Negar Tehseli, który tropi Irańczyków w archiwach fotograficznych po rewolucji 1978 r.

READ  Kocham tydzień i ocenianie zespołów! Te tańce w show 7
1 lutego 1979 r. z wygnania w Paryżu powrócił ajatollah Chomeini.Foto: W-Film/Mira

Jak pyta Housli Mohsen Rafiq Dost: Kierowca miał przywieźć do miasta ajatollaha Chomeiniego z lotniska w Teheranie po jego powrocie z wygnania 1 lutego 1979 r. Samochód zepsuł się w środku podekscytowanego tłumu i Chomeini musiał odlecieć helikopterem. Rafik Dost opowiada o tych godzinach, jakby to było wczoraj. Wysoce autentyczny współczesny świadek rewolucji irańskiej, która na początku stycznia 1979 roku wypędziła z kraju poprzedniego władcę, szacha perskiego.

Życie codzienne nadal toczy się w wielkim mieście

Reżyser był trzykrotnie aresztowany w Iranie. Został ponownie zwolniony. Nadal nie wie, która to z wielu tajnych służb Iranu. Świat obrazów, które uchwycił swoim aparatem w tym głęboko religijnym kraju, jest imponujący i niezwykły: artystyczne ujęcia kinowe, pogodne ujęcia twarzy, nocne krajobrazy ulic i ruchliwych ulic miast.

Poszukiwanie „nieskończonego piękna” napędza go: „Sam podchodzę do ludzi i patrzę im w twarz: co się dzieje w ich głowach?” – mówi Housley w wywiadzie dla DW. „Jak ta historia rewolucji wyraża się w oczach, w myślach, a także w tym, co się mówi. Jak historia wyraża się w teraźniejszości – to dla mnie ważny temat”.

Odważne kobiety odegrały ważną rolę w Iranie podczas rewolucji 1978/1979.Foto: W-Film/Mira

Osobiste poszukiwania antyków w Polsce

W Polsce na światło dzienne wychodzi kolejny problem. „Zbierając materiały do ​​tego filmu, poprosiłem o dostęp do akt mojego polskiego wywiadu” – mówi. „Znalazłem szczegółowy, dziwny materiał, będący wyrazem wysokiego stopnia bezsilności, jaka dotknęła aparat państwowy w obliczu zbliżającej się rewolucji”.

Reżyser przed kamerą konfrontuje swoich byłych obserwatorów – aż po byłego szefa polskiego wywiadu, którego lodowate, błękitne oczy, przypominające szklane kule, nie wyrażają żadnych emocji – z pytaniami o sens i konstrukcję filmu. Ogromne urządzenie inwigilacyjne w ówczesnej Polsce.

Niezależnie od tego, czy chodzi o archiwum polskiego wywiadu, czy o organ rejestracyjny Stasi: obsesja agencji na punkcie gromadzenia dokumentów nie zna granicFoto: W-Film/Mira

„To, co mogłem zrobić jako student, było nieproporcjonalne do faktu, że obserwuje się i monitoruje kogoś 24 godziny na dobę” – powiedział w wywiadzie dla DW. „I to, że potrzeba dwunastu funkcjonariuszy przypisanych tylko do tej jednej osoby. Dla mnie to niedorzeczne. To raczej wskazuje, że te tajne służby nie są już zbyt skuteczne”.

READ  Książę William odwiedza prezenterkę BBC Deborah James, która cierpi na raka

„Solidarność”: Początek demokracji w Polsce

Siła solidarności: Masowe protesty polskich robotników domagają się demokracji i prawa do strajku.Foto: W-Film/Mira

Czarno-biały materiał archiwalny, nakręcony przez fotografa Jacka Petryckiego, opowiada o niepokojach politycznych w Polsce na początku lat 80.: „Widzę mężczyzn w grupach w stoczni Gdańskiej, nikt nie skanduje haseł i nie maszeruje protestów na ulicach słychać.” Żadnych uniesionych pięści, tylko zamyślone twarze” – w filmie.

W rozmowie z reżyserem Andreasem Höslim Petrycki wspomniał, że w całym kraju nagle zaczęli rozmawiać o rzeczach, o których do tej pory rozmawiano jedynie za zamkniętymi drzwiami. „Ci pracownicy rozmawiali o cenzurze w Polsce i prawie do strajku, co jest czymś wyjątkowym”. 31 sierpnia 1980 roku podpisano Porozumienie Gdańskie: „To jest godzina zerowa dla niezależnego związku zawodowego zwanego Solidarnością” – to historyczne wydarzenie uczciła prasa zagraniczna. Lider strajku Lech Wałęsa Staje się bohaterem ludowym.

W polskiej telewizji prawie nie ma o tym relacji. W ciągu trzech miesięcy dziesięć milionów robotników i pracowników dołączyło do Solidarności jako członkowie związkowi – prawie jedna trzecia populacji Polski. To było rewolucyjne.

Housley był świadkiem tego okresu zamieszania. „Strajcy zajęli fabryki latem 1980 roku” – wspomina. „Po prostu zostali w fabrykach i nie było żadnych demonstracji ulicznych”. „To była świadoma decyzja, ponieważ dziesięć lat temu wojsko i policja w Polsce otworzyły ogień do protestujących robotników, zabijając setki osób”.

Lech Wałęsa, przywódca strajku stoczniowców, jest w Polsce czczony jako bohater roku 1980.Foto: W-Film/Mira

Tłumienie ruchu demokratycznego

Półtora roku później było już po wszystkim: 13 grudnia 1981 roku do okupowanych hut i stoczni wjechały czołgi, a rząd ogłosił stan wojenny. Zakazanie Związku Solidarności i aresztowanie jego przywódców. W sierpniu 1982 r. świadek zakazanej demonstracji w Warszawie sfotografował uciekającego mężczyznę, potrąconego przez wojskową ciężarówkę.

Brutalna operacja wojskowa w Polsce: aresztowano przywódców strajku protestacyjnego.Foto: W-Film/Mira

Obrazy masowych protestów w Polsce i Iranie głęboko wryły się w pamięć świata. Odnoszą się do bieżących wydarzeń w Birmie, Hongkongu i gdzie indziej: rewolucyjnych niepokojów dotykających cały świat. Ten dokument pokazuje to bardzo wyraźnie.

READ  Po wiadomościach o dziecku: mediator wspomina o związku Michaela Buble

„Nagi król. 18 fragmentów o rewolucji” (CH/PL/D, 2021), reż. Andreas Hoesli, od 11 lutego 2021 r. o godz W-Film Kino Online Zobaczmy – 42. rocznica rewolucji irańskiej.

Continue Reading

Trending