Connect with us

Tech

Wszechświat w podczerwieni w upływie czasu — zdjęcia nieba wykonane przez kosmiczny teleskop NASA NEOWISE pokazują ruch i zmianę

Published

on

Wszechświat w podczerwieni w upływie czasu — zdjęcia nieba wykonane przez kosmiczny teleskop NASA NEOWISE pokazują ruch i zmianę

Jak nagrania poklatkowe z NEOWISE pomagają astronomii.© Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA

Ciągła zmiana: Nawet jeśli nie patrząc na nocne niebo – gwiazdy i inne kosmiczne zjawiska są w ciągłym i zmiennym ruchu. Zestaw 18 przeglądów nieba przeprowadzonych przez Kosmiczny Teleskop NASA NEOWISE pokazuje zmiany w setkach milionów obiektów w ciągu ostatnich 12 lat. W ten sposób obrazy obejmujące całe niebo w zakresie podczerwieni dostarczają astronomom cennych informacji o dynamicznych procesach w naszym wszechświecie.

Niezależnie od tego, czy są to pokryte pyłem gwiezdne kolebki, asteroidy, pozostałości po supernowych, czy samotne, słabo świecące brązowe karły: wszystkie te kosmiczne zjawiska można szczególnie dobrze zaobserwować w zakresie podczerwieni. Wystrzelony w 2009 roku teleskop podczerwony Wide Field Infrared Telescope (WISE) pierwotnie skanował niebo w poszukiwaniu odległych galaktyk, zimnych gwiazd i innych obiektów. W 2011 r. w niektórych narzędziach zabrakło chłodziwa i WISE zmieniono nazwę na NEOWISE. Od tego czasu jest używany głównie do obserwacji i wykrywania planetoid bliskich Ziemi.

Jedno z pierwszych zdjęć całego nieba wykonanych przez Wide Field Infrared Survey Explorer (WISE). ©NASA/JPL-Caltech/UCLA

Całe niebo na pierwszy rzut oka

Ale to nie wszystko: od początku swojej misji WISE/NEOWISE co sześć miesięcy mapuje całe środowisko niebieskie w podczerwieni. Wynikiem tych przeglądów były obrazy całego nieba połączone z niezliczonych pojedynczych sekcji, przez które można zobaczyć setki milionów ciał kosmicznych. Astronomowie połączyli teraz te 18 map pełnego nieba w obrazy poklatkowe, które pokazują zmiany na niebie w podczerwieni w ciągu ostatnich 12 lat.

„Kiedy wychodzisz i patrzysz na nocne niebo, wydaje się, że nic się nie zmienia” – mówi członek zespołu NEOWISE, Amy Mainzer z University of Arizona. „Ale to jest zwodnicze: gwiazdy zapalają się i eksplodują, asteroidy roją się obok nich, a czarne dziury rozrywają gwiazdy. Wszechświat jest w rzeczywistości bardzo aktywnym miejscem. „

Śladami brązowych karłów

Porównywanie obrazów uchwyconych w czasie może pomóc astronomom w śledzeniu ciał niebieskich, takich jak brązowe karły. Ujawniają się poprzez zmieniające się postawy podczas porównywania zdjęć. Od czasu rozpoczęcia przeglądów nieba naukowcy odkryli już ponad 260 nowych brązowych karłów w promieniu 65 lat świetlnych od naszego Układu Słonecznego za pomocą zdjęć WISE/NEOWISE.

READ  iOS, iPadOS i macOS: Wydano aktualizacje Rapid Security Response

Wśród tych odkryć są niektóre szczególnie zimne karły Y. W tym rzadkim typie brązowego karła temperatura powierzchni może osiągnąć poniżej zera leżący. Niektóre z nich mają nawet Chmury lodu wodnego w górnej atmosferze. Dlaczego te nieudane gwiazdy są tak zimne i co odróżnia je od nieco mniejszych planet gazowych, takich jak Jowisz, pozostaje niejasne.

Obserwowanie wzrostu protogwiazd

Nagrania poklatkowe projektu NEOWISE pomagają również w poszukiwaniach formowania się i ewolucji gwiazd. Składający się ze sprężonego gazu teleskop na podczerwień pokazuje, że protogwiazdy stopniowo rosną w błyskach jasności, przyciągając coraz więcej pyłu i gazu. Astronomowie obserwują obecnie prawie tysiąc takich protogwiazd za pomocą NEOWISE, aby systematycznie śledzić wczesne etapy powstawania gwiazd. Dzięki NEOWISE zaobserwowano również ewolucję odległych supermasywnych czarnych dziur.

„Nigdy nie przypuszczaliśmy, że ten teleskop kosmiczny będzie działał tak długo” – mówi Peter Eisenhardt z Jet Propulsion Laboratory NASA. „I z pewnością nigdy nie spodziewaliśmy się, że zdobędziemy tak wiele danych naukowych”.

Źródło: Laboratorium Napędów Odrzutowych NASA

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Współpraca Apple i OpenAi to główny temat? › ifun.de

Published

on

Współpraca Apple i OpenAi to główny temat?  › ifun.de

Nadal wydaje się trochę dziwne, że Apple będzie współpracował z OpenAI, twórcami ChatGPT, w dziedzinie sztucznej inteligencji. Jednak już teraz widać pewne oznaki zmierzające w tym kierunku i pojawia się pytanie, jak daleko zajdzie współpraca obu firm.

W ciągu trzech tygodni powinniśmy wreszcie uzyskać jasność w tej sprawie. Dziennikarz współpracujący z magazynem biznesowym Bloomberg Marka Gormana Wielokrotnie udowodnił jakość swoich informatorów ze środowiska Apple, dlatego też nie ma powodów wątpić w oświadczenie Gormana, że ​​Apple ujawni szczegóły przyszłej współpracy z OpenAI na konferencji deweloperów WWDC.

Sama Altmana (Zdjęcie: Depozytimages.com)

Nie można zaprzeczyć, że dzięki Siri Apple nie może nawet dorównać temu, co firmy takie jak Google i OpenAi zbudowały w przestrzeni AI w ciągu ostatnich kilku lat. Chcielibyśmy, żeby ktoś się mylił, ale wydaje się złudzeniem, że Apple wciąż ma tu asa w kieszeni.

Sztuczna inteligencja i ochrona danych – czy to możliwe?

Taka współpraca wymaga także od Apple przeprowadzenia specjalnego balansowania. Dane klientów pozostają dla Apple niezwykle cenne, a dzięki związanym z nimi obietnicom bezpieczeństwa i usługom, takim jak iCloud, dział ten w znaczący sposób przyczynia się do sukcesu gospodarczego Apple. Na tym tle taka współpraca będzie prawdopodobnie postrzegana szczególnie krytycznie i możemy być pewni, że koncepcja AI i komunikacja Apple zwracają szczególną uwagę na ten aspekt.

Mamy nadzieję, że Apple nie porzuci w przyszłości skupienia się na lokalnym przetwarzaniu danych przy maksymalnej ochronie prywatności, zwłaszcza jeśli na pokładzie będą partnerzy zewnętrzni, którzy zapewnią dodatkową funkcjonalność. Wykorzystanie sztucznej inteligencji to ważna i niezbędna propozycja, jednak każdy użytkownik musi sam zdecydować, czy z niej skorzystać, czy nie.

Apple powinno dostarczyć w ciągu 3 tygodni

To, w jaki sposób Apple planuje podążać tą ścieżką w przyszłości, może być najbardziej ekscytującym ogłoszeniem na corocznej konferencji programistów firmy w tym roku. Wydarzenie otwarcia będzie można jak zwykle śledzić na żywo wieczorem 10 czerwca.

READ  Skylines 2 się zacina? Instrukcja regulacji zapewnia pierwszą pomoc!

Continue Reading

Tech

Microsoft przedstawia komputery Copilot Plus z wbudowaną sztuczną inteligencją

Published

on

Microsoft przedstawia komputery Copilot Plus z wbudowaną sztuczną inteligencją

Microsoft integruje sztuczną inteligencję (AI) w swoich laptopach. Amerykańska grupa technologiczna ogłosiła w poniedziałek nową kategorię komputerów o nazwie Copilot Plus PC, w której decydującą rolę będzie odgrywać sztuczna inteligencja. Są to laptopy z systemem Windows z wbudowanym sprzętem AI i obsługą funkcji AI w całym systemie operacyjnym.

reklama

Dyrektor generalny firmy Microsoft, Satya Nadella, określił komputery Copilot Plus jako „najszybsze komputery PC z największą liczbą funkcji AI w historii”. Wszyscy główni partnerzy Microsoftu w dziedzinie laptopów, tacy jak Dell, Lenovo, Samsung, HP, Acer i Asus, wprowadzą na rynek własne komputery Copilot Plus, ogłosił Nadella w poniedziałek podczas wydarzenia inaugurującego w siedzibie firmy w Redmond w stanie Waszyngton. Podczas tego wydarzenia Microsoft przedstawił następnie dwa ze swoich urządzeń wyposażonych w sztuczną inteligencję w ramach serii Surface: nowy Surface Pro i Surface Laptop. Obydwa urządzenia wyposażone są w Qualcomm Snapdragon Jest wyposażony w jednostkę przetwarzania neuronowego Qualcomm Hexagon (NPU), która może wykonywać 45 bilionów obliczeń na sekundę. Wydajne procesory neuronowe umożliwiają zintegrowanie funkcjonalności sztucznej inteligencji.

Jedna z najważniejszych nowości Jak podaje portal techniczny The Verge Tak zwana funkcja „przypomnienia”, która wykorzystuje sztuczną inteligencję do tworzenia przeszukiwalnej „pamięci fotograficznej” wszystkiego, co użytkownicy zrobili i zobaczyli na swoich komputerach. Dane pozostają na Twoim komputerze i nie są wykorzystywane do uczenia modeli sztucznej inteligencji firmy Microsoft. Prowadzi blog technologiczny Engadget. Ponad 40 modeli AI będzie działać na laptopach w ramach systemu Windows 11, aby obsługiwać nową funkcjonalność. Wbudowany asystent AI firmy Microsoft, Copilot, będzie także obsługiwał niedawno zaprezentowany model GPT-4o OpenAI.

Microsoft reklamuje urządzenia Copilot Plus jako początek nowej ery laptopów z systemem Windows. Nowa funkcjonalność AI została zaprojektowana do współpracy z dowolnym urządzeniem przetwarzającym, Zapisuje krawędź A sędziowie: „Pokładają duże nadzieje w niesprawdzony sprzęt i oprogramowanie, ale mają potencjał, aby coś zmienić, jeśli im się uda”.

READ  Tytuł PlayStation Plus na PS4 i PS5 we wrześniu

Nowe laptopy będą „58 procent szybsze” od MacBooka Air z procesorem M3, powiedział podczas premiery Youssef Mahdi, dyrektor ds. systemu operacyjnego Windows w firmie Microsoft. Nie jest jasne, czy dotyczy to wszystkich laptopów PC Copilot Plus, czy tylko modeli konwertowanych na procesory Qualcomm. Ze swojej strony Apple wypuścił już mocniejszy chipset M3 w swoich laptopach i niedawno wprowadzony chip M4 w nowym iPadzie Pro.

Według Microsoftu komputery Copilot Plus muszą spełniać określone wymagania techniczne, aby zapewnić obiecaną wydajność. Powinieneś mieć co najmniej dysk SSD o pojemności 256 GB, zintegrowany procesor neuronowy i 16 GB pamięci. Modele oparte na ramionach, wyposażone w chipsety Qualcomm, powinny mieć baterię pozwalającą na nawet 15 godzin aktywnego korzystania z Internetu. Pierwsze komputery Copilot Plus wyposażone w procesory Qualcomm mają trafić na rynek 18 czerwca. Modele z procesorami Intel i AMD zostaną wypuszczone na rynek w późniejszym terminie.


(Ja jestem)

Do strony głównej

Continue Reading

Tech

Co oznacza „Air” w iPadzie Air? To jest nowa definicja tego terminu opracowana przez firmę Apple

Published

on

Co oznacza „Air” w iPadzie Air?  To jest nowa definicja tego terminu opracowana przez firmę Apple

Wielu fanów Apple może wciąż pamiętać Steve’a Jobsa przedstawiającego Macbooka Air. Jobs wyciągnął smukły laptop z biurowej koperty w 2008 roku, żeby wywołać efekt „wow”. Przesłanie było jasne: znacznie cieńszy i lżejszy niż jakikolwiek inny laptop.

Kiedy „powietrze” nie jest już takie przewiewne

Pięć lat później, w listopadzie 2013 roku, Apple przeniosło koncepcję na iPada, gdyż pierwszy iPad Air, z obudową o grubości 7,5 mm, był znacznie cieńszy od swojego poprzednika (9,4 mm). Następca iPada Air 2 był cieńszy i miał 6,7 mm grubości.

Jednak termin „Powietrze” szybko wywołał zamieszanie w świecie Apple. W 2016 roku firma wypuściła nową wersję Macbooka Pro z Touch Barem. Mając 1,49 cm wysokości, 13-calowy model był cieńszy od ówczesnego Macbooka Air w najgrubszym miejscu (1,7 cm), a także był bardziej kompaktowy, chociaż był o około 200 g cięższy. Przeprojektowany Macbook Air 2018 był również grubszy w najwyższym punkcie niż Macbook Pro. (Zmieniło się to ponownie w przypadku Macbooka Air z procesorem M2.)

Teraz ten los spotkał także iPada Air, gdyż nowe modele Pro z serii tabletów mają grubość 5,1 lub 5,3 mm, w zależności od wielkości ekranu. Obydwa modele iPada Air nie są dużo grubsze (6,1 mm każdy), ale nie są też tak „przewiewne”, jak mogłyby być. Dlaczego więc nazwa „powietrze” pozostała?

iPad Air nie jest już najcieńszym tabletem Apple. (Zdjęcie: jabłko)

Odpowiedzi udziela Greg Jośniak

Odpowiedź na to pytanie ma Greg Jośniak, starszy wiceprezes Apple ds. marketingu światowego. W rozmowie z YouTuberem Arunem Maini urzędnik wyjaśnia: „Oczywiście nie zmienicie nazwy produktów, jeśli zmieni się stopień wyszczuplenia” – powiedziała Joswiak. iPad Air stał się produktem w ofercie tabletów producenta oferującym funkcjonalność Pro w „wciąż przystępnej cenie”.

Jako przykład podaje procesor M2. Wcześniej było to dostępne tylko dla iPada Pro, ale teraz jest również dostępne w wersji Air. Joswiak postrzega także nowy, 13-calowy ekran jako funkcję Pro, dostępną teraz w głównym przedziale cenowym.

Jednak wiele innych profesjonalnych funkcji nie trafiło nawet na tablet. Dynamiczna częstotliwość odświeżania 120 Hz, znana jako Pro-Motion, jest przeznaczona dla klientów Pro, podobnie jak wyświetlacz OLED lub Face ID. Każdy, kto kupi iPada Air, odblokowuje go za pomocą kodu lub czytnika linii papilarnych Touch ID umieszczonego w przycisku zasilania.

Zatem „Air” jest podobne do „Pro Light”. Terminy takie jak „główny nurt” czy „tani” również należy traktować jako względne. W podstawowej wersji iPad Pro (1199 euro) i iPad Air (699 euro) są znacznie droższe od wielu konkurentów z Androidem. Niektóre urządzenia, takie jak Samsung Galaxy Tab S9 (obecnie 599 euro), są również cieńsze (5,9 mm) niż poprzednio przestronny tablet Apple.

Continue Reading

Trending