Connect with us

Economy

XXL Szczyt Europy w Pradze: Razem przeciwko Putinowi

Published

on

XXL Szczyt Europy w Pradze: Razem przeciwko Putinowi

Stan: 07.10.2022 00:56

Nowy szczyt Europe XXL w Pradze miał na celu wysłanie jasnego sygnału na Kreml. Kiedy kraje UE mówią o przezwyciężeniu dzisiejszego kryzysu energetycznego, nie ma już zbytniej jedności.

Napisane przez Stefana Oberbacha, ARD Studio Bruksela

Był to oczekiwany sygnał dla Moskwy. 44 kraje europejskie stoją razem przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę, Władimir Putin jest odizolowany w Europie ze swoim jedynym sojusznikiem – Białorusią.

Najważniejszym przesłaniem dla Rosji jest to, że wspólnie potępiamy tę wojnę agresji i zapewniamy, że Ukraina nie przegra, ale może wygrać.

Stephen Oberbach
Studio ARD Bruksela

Tak powiedział holenderski premier Mark Rutte, który podobnie jak wielu innych uważał, że pierwsze spotkanie europejskiej grupy politycznej było sukcesem.

Nowy format „Europejska Wspólnota Polityczna” jako znak zjednoczonej Europy spotyka się w Pradze

Danko Hendrick, WDR, obecnie Praga, Daily Topics 22:15, 6 października 2022

Wszystko nie jest wiążące, ale jednak

W końcu było jasne, że ciekawość nowego formatu była większa niż sceptycyzm. Szczyt Europe XXL, bez agendy, bez presji konieczności osiągnięcia porozumienia. Zamiast tego wiele spotkań odbywa się w dużych i małych grupach. Wszystko nie jest wiążące, ale jednak.

Nawet szefowie rządów Azerbejdżanu i Armenii, którzy toczą wojnę swoich krajów, byli w tym samym pomieszczeniu do rozmów. Gospodarz Peter Fiala, premier Republiki Czeskiej, jest bardzo zadowolony z premiery.

Naszą wspólną misją było stworzenie platformy do rozmów o dalszej współpracy, wymiany pomysłów i wypracowania rozwiązań, jak przywrócić Europie bezpieczeństwo i dobrobyt. Myślę, że tak.

Kontynuować w Mołdawii. Kolejni gospodarze to Hiszpania i Wielka Brytania.

Dziś Unia Europejska skupia się na kryzysie energetycznym

Dziś Unia Europejska ponownie się zobowiązuje. Temat 1: Kryzys energetyczny, który obecnie zagraża również konkurencyjności europejskich firm, ponieważ np. gaz w Stanach Zjednoczonych czy Azji jest znacznie tańszy. Również w Europie istnieje pilna potrzeba cięcia kosztów i wszyscy się z tym zgadzają. „Musimy skupić się na dwóch rzeczach, którymi są „produkcja większej ilości czystej energii i dbanie o ceny” – mówi fińska premier Sanna Marin.

READ  Polska - Tony Narodowe - Gospodarka

Pytanie brzmi jak. Przewodnicząca Komisji von der Leyen proponuje wynegocjowanie obniżek z przyjaznymi krajami dostarczającymi gaz i ustalenie tymczasowego pułapu hurtowych cen zakupu, czego domaga się obecnie 15 krajów UE.

Przede wszystkim gaz używany do produkcji energii elektrycznej musi być tańszy, aby odciążyć gospodarstwo domowe i gospodarkę. Niektórzy obawiają się jednak o bezpieczeństwo dostaw, ponieważ dostawcy gazu mogą szukać klientów gdzie indziej, jeśli UE nałoży limit cenowy. Niemcy są sceptyczni, podobnie jak Holandia. „Ceny muszą spaść, ale w taki sposób, aby gazu było jeszcze wystarczająco dużo, by dotrzeć do Europy” – mówi premier Mark Rutte.

Niemiecki pakiet pomocowy w krytyce UE

Jest też niemiecki „Doppelwumms”. Pakiet pomocy o wartości 200 miliardów euro wywołał ostrą krytykę w Unii Europejskiej. Istnieje wielka obawa, że ​​w ten sposób Niemcy osiągną korzyści gospodarcze. Kanclerz Schultz odmawia.

Zaczęliśmy teraz wiele pociechy dla naszych rodaków. Wielu innych robi coś podobnego teraz iw nadchodzących latach.

Ale nie wszyscy tak to postrzegają. W sprawie premiera Łotwy Krisjanisa Karenza:

Każdy chce pomagać swoim współobywatelom i to robią, ale niemiecka gospodarka jest tak duża, że ​​dzięki tej pomocy można zniekształcić rynek wewnętrzny.

Nawet polski premier Mateusz Morawiecki ostrzegał przed niemieckimi dyktatami polityki energetycznej w Europie. Więc Olaf Schulz będzie miał wiele do wyjaśnienia. W końcu wsparcie pochodzi od Holendra Marka Rutte. „To poszczególne stany decydują się pomóc obywatelom”, mówi. „To jest prerogatywa narodowa”.

Mówiąc prostym językiem: każdy kraj może robić, co uważa za stosowne – i na co go stać.

XXL Szczyt Europy w Pradze

Stefan Oberbach, ARD Bruksela, 7 października 2022, godz. 1:08

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Stellantis zamyka fabrykę Fiata w Bielsku-Białej

Published

on

Stellantis zamyka fabrykę Fiata w Bielsku-Białej

Historia Fiata w Polsce jest długa i wkrótce czeka ją gorszy rozdział. Fabryka Samochodów Osobowych powstała w 1948 roku, a Fiat współpracuje od 1971 roku jako wspólne przedsięwzięcie Fabryka Samochodów Małolitrażowych, gdzie produkowany był między innymi legendarny Polski Fiat 126P. Produkcja odbywała się w Bielsku-Białej i Tichach.

długa historia

Zakłady w Bielsku-Piawie odpowiadały od 2002 roku za produkcję 1,3-litrowego silnika wysokoprężnego Multijet, będącego wspólnym dziełem General Motors. Mały silnik wysokoprężny był stosowany w różnych modelach Fiata (m.in. Panda, Punto, 500 i Doblo), ale także w Oplu (Agila, Corsa, Astra itp.), a także w Peugeot/Citroen i Suzuki.

Koniec małych silników wysokoprężnych w UE ze względu na coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące emisji był oczywisty już od dawna; Te małe silniki wysokoprężne zostały już usunięte z oferty wszystkich producentów. Nadchodząca sytuacja stała się jasna dla pracowników Bielska-Piawy już w 2018 roku, kiedy Fiat wycofał z programu Panda silnik Multijet.

© Hans-Dieter Seifert

Fiat Panda 1.3 Multijet na teście
Nowoczesne, ale wciąż nie nowe

Fiat Panda Diesel w teście z 2012 roku

Teraz dobiegł końca koniec najbardziej tradycyjnej fabryki samochodów w Polsce, jak ogłosiła przewodnicząca NSZZ Solidarność Wanda Strozek. Łącznie na koniec miesiąca pracę straci 486 pracowników w Bielsku-Biawie. Część z nich może znaleźć nową pracę w oddalonej o około 40 kilometrów fabryce Stellantis w Tychach, która niedawno została rozbudowana, by produkować m.in. Jeepa Avengera.

Z informacji polskich mediów wynika, że ​​zakład w Bielsku-Białej zostanie przejęty przez spółkę zbrojeniową Polska Grupa Zbrojeniowa w celu produkcji pojazdów wojskowych.

Wniosek

Polskie samochody klasyczne, takie jak Polski Fiat, produkowane są z linii montażowej w Bielsku-Białej od lat 70. XX wieku. Ostatecznie tradycyjny zakład był jedynie dostawcą silników dla Fiata. Teraz to zadanie należy już do przeszłości, ponieważ przepisy UE dotyczące emisji położyły kres stosowaniu małych silników wysokoprężnych w samochodach. Stellantis zamyka fabrykę w Bielsku-Biawie, która zostanie całkowicie zamknięta w 2024 roku.

READ  Polska gotowa do zamknięcia rosyjskiego gazociągu - EURACTIV.com

Artykuł ten może zawierać linki do usługodawców, od których auto motor und sport może otrzymać prowizję (tzw. „linki partnerskie”). Więcej informacji tutaj.

Continue Reading

Economy

Globalny biznes pożyczek osobistych rośnie

Published

on

Globalny biznes pożyczek osobistych rośnie


analiza

Stan na: 20 maja 2024 r. o 15:46

Jeśli bank nie zapewni pieniędzy, firmy chcą zwrócić się do prywatnych pożyczkodawców. Rynek rośnie – i to coraz bardziej niepokoi obserwatorów. Czy tworzy się bańka?

W świecie wielkich pieniędzy dyskutuje się o możliwościach i ryzyku pożyczek osobistych. Dotyczy milionów, które firmy pożyczają od prywatnych finansistów bez oficjalnej zgody i nadzoru. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Europejski Bank Centralny uważnie monitorują wzrost kredytów prywatnych. Najnowsza na świecie Raport o stabilności finansowej MFW poświęca cały rozdział pożyczkom prywatnym – w sumie z trzech.

W przypadku Niemiec Bundesbank i BaFin pozostają spokojne. Organy nadzoru ostrzegały jednak przed kryzysem finansowym z 2008 r. W tym czasie nieprzejrzyste i szybko rosnące instrumenty finansowe stały się bezwartościowe i poważnie wstrząsnęły światową gospodarką. W Niemczech produkcja gospodarcza skurczyła się 15 lat temu o 5,7%.

Rynek pożyczek osobistych

Pożyczki prywatne udzielane są w ramach specjalnych funduszy średnim przedsiębiorstwom. Ci dłużnicy są zbyt duzi, aby mogły udźwignąć małe banki i zbyt mali, aby udźwignąć je duże banki. Pieniądze pochodzą od firm ubezpieczeniowych, funduszy emerytalnych i zarządzających aktywami. Finansowanie to istnieje od kilkudziesięciu lat. Według Europejskiego Banku Centralnego rynek odnotowuje szybki wzrost od pięciu lat, w Europie o 80 procent.

MFW zauważa, że ​​„kredyt prywatny koncentruje się w Ameryce Północnej, ale inne regiony, w tym Europa i Azja, odnotowują podobną dynamikę wzrostu”. Globalną wielkość szacuje się na 1,6 biliona euro, z czego dobra czwarta, 430 miliardów euro, pochodzi z Europy. Niemiecki Bank Centralny szacuje udział Niemiec na 22 miliardy euro.

Długoterminowy biznes z niskim ryzykiem niewypłacalności

Dla niektórych firm preferowaną opcją są pożyczki osobiste. Jeżeli są już obciążone długami, zwykłym bankom będzie trudno sobie z nimi poradzić. Fundusze pożyczek osobistych mają niższe standardy, ale pobierają wyższe stopy procentowe. Stopy procentowe są często zmienne.

READ  Sky wprowadza podwyżki cen dla obecnych klientów

Jednak prywatni finansiści nie są bynajmniej rekinami dużych firm. Często lepiej dbają o swoich kredytobiorców niż banki. Szukają pracy na dłużej i mają pod ręką dużo pieniędzy. Dlatego dobrze radzą sobie z kryzysami kredytobiorców, a także wstrzykują więcej pieniędzy w sytuacjach awaryjnych. Firmy, które zaciągnęły pożyczki prywatne, dobrze przetrwały pandemię. Pomimo trudnych okoliczności Międzynarodowy Fundusz Walutowy uważa, że ​​pożyczki prywatne są stabilniejsze niż finansowanie bankowe. Mniej niepowodzeń.

Konflikt interesów oraz łączne kwoty kredytów

Dla pożyczkobiorców oprócz narzuconego sobie losu w postaci obciążenia długiem istnieją jeszcze inne niedogodności. Większość pożyczek prywatnych jest udzielana przez inwestorów, których faktyczna działalność nie polega jedynie na finansowaniu przedsiębiorstw, ale na inwestowaniu w przedsiębiorstwa („private equity”). Jeżeli inwestor – czyli współwłaściciel – stanie się jednocześnie wierzycielem, istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu interesów. Inwestor może mieć możliwość dyktowania warunków kredytu.

Jest oczywiste, że MFW postrzega ryzyko nieprzejrzystych konfliktów interesów jako główny problem. O rozbieżnościach tych wspomniano trzykrotnie w Raporcie o globalnej stabilności finansowej. MFW obawia się także, że nie ogranicza się już do specjalistów w finansowaniu prywatnych pożyczek. Fundusze również coraz częściej zwracają się do małych prywatnych inwestorów i pozyskują od nich pieniądze, aby mogli je przekształcić w wielomilionowe pożyczki.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy ostrzega przed zagrożeniami systemowymi

Rządowe i międzynarodowe organy nadzoru finansowego w mniejszym stopniu interesują się pojedynczymi spółkami, których właściciele ponoszą ryzyko egzotyczne; Zamiast tego skupiają się na całych gospodarkach. Ponieważ działalność prywatnych funduszy pożyczkowych nie jest regulowana przez państwo, informacji i danych jest niewiele: organy nadzoru nie mają o tym pojęcia. MFW jest zaniepokojony dalszym rozwojem biznesu. Istnieje ryzyko, jeśli kilku pożyczkodawców wycofa się w tym samym czasie z powodu poważnego niedoboru środków: „Może to mieć wpływ na inne rynki i całą gospodarkę”.

READ  Polska gotowa do zamknięcia rosyjskiego gazociągu - EURACTIV.com

Sprawa dotarła do Europejskiego Banku Centralnego. Kwadrans temu Elizabeth MacColl, szefowa nadzoru bankowego w Europejskim Banku Centralnym, rozmawiała z międzynarodowymi ekspertami na temat zagrożeń, jakie niosą ze sobą prywatne pożyczki dla systemu finansowego. Uważnie monitorujesz sytuację. Zapytany o to Bundesbank mówił o „drugorzędnym znaczeniu” dla Niemiec. Pożyczki prywatne i związane z nimi ryzyko wydają się „obecnie mniej istotne” – napisała FRA. Obydwa organy potwierdzają, że uważnie monitorują rynek.

Continue Reading

Economy

Protesty – Polscy rolnicy rozsypują zboże z Ukrainy – Gospodarka

Published

on

Protesty – Polscy rolnicy rozsypują zboże z Ukrainy – Gospodarka

Warszawa (dpa) – Polscy rolnicy otworzyli ukraińskie wagony towarowe załadowane zbożem na przejściu granicznym Medica, zamykając na krótko tory na strategicznie ważnej linii kolejowej. Rzeczniczka lokalnej policji powiedziała agencji prasowej PAP, że grupa 25 rolników uciekła z miejsca demonstracji przy wiejskiej drodze w stronę pobliskiej linii kolejowej. Procedura zakończyła się kilka minut po negocjacjach z funkcjonariuszami policji. Na tory dotarła niewielka ilość zboża.

Na nagraniu wideo udostępnionym w sieciach społecznościowych ukraińskiej telewizji publicznej widać rolników wyładowujących kukurydzę z kilku ciężarówek z kilku ciężarówek z sąsiedniego kraju i śpiewających polski hymn narodowy.

Protesty przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej

Koleje Ukraińskie potwierdziły zdarzenie, które miało miejsce na polskiej stacji granicznej w Medica. Obydwa otwarte wagony zbożowe przeznaczone były dla Niemiec. Na tej stacji znajduje się około 40 ukraińskich pojazdów przewożących towary rolne. Koleje Polskie i Ambasada Ukrainy w Polsce zostały poinformowane o „nieuprawnionej ingerencji w funkcjonowanie kolei”.

Rozwiązanie to wpisuje się w ogólnokrajowe protesty rolników. Są skierowane przeciwko polityce rolnej Unii Europejskiej, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy. Rolnicy już dawno zamknęli przejścia graniczne z sąsiednim krajem na wschodzie w Dorohosku, Hrybinie, Korczui i Medica. We wtorek zamknęli autostrady, ronda i skrzyżowania w 200 miejscach.

„My, rolnicy z całej Polski, jako pierwsi wyciągnęliśmy przyjacielską dłoń i powitaliśmy naszych braci z Ukrainy. Teraz to my jesteśmy przez nich krzywdzeni” – powiedział w radiu „Inni” Roman Kondro z inicjatywy „Oszukana Wieś”. Organizacje mafijne sprowadzają to zboże do Polski. Nie da się tego inaczej powiedzieć.”

Polscy rolnicy skarżą się też, że unijny Zielony Ład nakłada na nich nowe warunki, a zboża i inne produkty rolne z Ukrainy, które można wyprodukować taniej, mogą trafiać na rynek bez tych warunków.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych w Kijowie wezwało Warszawę do zakończenia blokady i podjęcia działań przeciwko „retoryce antyukraińskiej”. „Nie ma żadnego uzasadnienia dla blokady granicy polsko-ukraińskiej, bez względu na towarzyszące jej hasła” – napisał na Facebooku rzecznik MSZ Ołeh Nikołenko.

READ  Polska - Tony Narodowe - Gospodarka

© dpa-infocom, dpa:240220-99-59318/4

Continue Reading

Trending