Connect with us

Top News

Śmierć ryb w Odrze: Baerbach z wyraźną prośbą o Polskę: „Konsekwencje dotykają nas wszystkich”

Published

on

Śmierć ryb w Odrze: Baerbach z wyraźną prośbą o Polskę: „Konsekwencje dotykają nas wszystkich”
  1. Strona główna
  2. świat

Stworzone przez:

włącznie z: Yasina Hip, Martina Liebl

Trwają poszukiwania przyczyny śmiertelności ryb w Odrze. Badacze trzymają się teorii trujących alg. Pasek wiadomości.

Zaktualizowano 1 września, 19:01: Wydra wydaje się wracać do zdrowia po ogromnym zabiciu ryb. Podczas pobierania próbek na jednym odcinku w Briscoe-Fingenheard koło Frankfurtu nad Odrą stwierdzono 19 zdrowych gatunków ryb. Poinformował o tym naukowiec z Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Poczdamie-Sacrow, Daniel Hühn.

Ponad 1800 złowionych ryb obejmuje wszystko, od osobników młodocianych po byliny. Instytut w Poczdamie prowadzi badania nad ekologią ryb w wodach śródlądowych.

Beerbock wyraźnie apeluje do Polski: „Konsekwencje dotykają nas wszystkich”

Aktualizacja z 1 września, 17:57: Annalena Bierbach chce lepszej współpracy z Polską w sprawie tajemniczej śmierci ryb na Odrze. „Woda nie zna granic, a jej konsekwencje dotykają nas wszystkich. Dlatego jest dla mnie osobiście ważne, abyśmy w Niemczech i w Polsce rozmawiali o Odrze razem – nie bez, ani nawet przeciwko sobie” – powiedział w Reitwein na łamach Reitwein. Czwartek.

W gminie Odra polityk Zielonych w swojej pracy jako poseł do Bundestagu z Brandenburgii wpadł na pomysł obecnego stanu rzeki. Współpraca z Polską dotyczy wszystkich kwestii: wyjaśnienia kwestii zabijania ryb, ale także pytań o dalsze użytkowanie i rozwój odry. „Musimy rozmawiać ze sobą więcej, a nie mniej” – potwierdził Baerbach.

Wymieranie ryb w Odrze: zdjęcia satelitarne pokazują masowe zakwity glonów na początku sierpnia

Aktualizacja z 1 września, 14:18: Po śmierci ryb w odrze poszukiwania przyczyny trwają. Z kosmosu widać nawet jedno zjawisko katastrofy ekologicznej: masywne zakwity glonów w Odrze. Nowe szacunki danych pokazują, że wartości wzrosły już 19 i 20 lipca.

W dniach 3-4 sierpnia 2022 r. nastąpił gwałtowny wzrost. Zostało to ogłoszone w czwartek (1 września) przez Instytut Ekologii Słodkowodnej i Rybołówstwa Śródlądowego im. Leibniza (IGP). W ciągu tygodnia, między 10 a 11 sierpnia, nad Odrą rozprzestrzeniły się zakwity glonów. Dopiero pod koniec sierpnia glony powróciły do ​​średniego poziomu z początku lipca. Zdaniem naukowców nie można jeszcze ostatecznie ocenić, czy zakwity glonów w lipcu i sierpniu są bezpośrednio związane z zabijaniem ryb.

READ  PiS flirtuje z „Polexitem”: dziewięciu na dziesięciu Polaków chce pozostać w UE

Według ekspertów IGB za masową śmierć ryb odpowiadają toksyczne glony. Właściwie gatunki glonów Prymenesium parvum Występuje tylko w słonawej wodzie. Ogromny wzrost rośliny był możliwy tylko dlatego, że woda w rzece była silnie skoncentrowana w soli. Ale skąd pochodzi sól?

Wymieranie ryb w Odrze: zdjęcia satelitarne pokazują masowe zakwity glonów na przełomie lipca i sierpnia. © Brockman Consulting/IGP

Stężenia chlorofilu w odrze pomogły naukowcom jako wskaźnik zakwitów glonów. Analiza opiera się na danych z satelity Copernicus o nazwie „Satellite Sentinel 2” wyposażonego w czujniki optyczne.

Oder-Fischmorgen: „Obecny kryzys się skończył”

Zaktualizowano z 31 sierpnia, 16:17: Po tajemniczej śmierci ryb na Odrze Brandenburgia znów wyjaśniła sprawę. „Poważny kryzys się skończył”, powiedział w środę w Poczdamie minister środowiska Axel Vogel (Zieloni) komisji ds. środowiska brandenburskiego parlamentu. Wartości tlenu i chlorofilu spadają i rosną w kierunku normalnych wartości. „Od kilku dni nie zarejestrowaliśmy żadnej martwej ryby”.

Według Vogla rozwielitki — małe wodne skorupiaki używane jako kontrola — już nie umierały. W wielu miejscach jest także wskaźnikiem relaksu. Jednak dokładna przyczyna wciąż nie została ostatecznie wyjaśniona.

Śmiertelność ryb w Odrze w pobliżu Brandenburgii: czy przyczyn jest wiele?

Od początku sierpnia z polsko-niemieckiej rzeki granicznej wydobyto tony martwych ryb. Według danych setki substancji chemicznych mogą Minister Środowiska Unii Steffi Lemke (Zielony) jako kofaktory katastrofy ekologicznej. Eksperci uważają, że głównym powodem jest wysokie zasolenie w rzece wraz z niską wodą, wysoką temperaturą i toksycznymi glonami. Ostateczny raport panelu ekspertów na temat przyczyn takiego stanu rzeczy powinien być dostępny do końca września.

Wschód słońca nad Odrą, granica polsko-niemiecka: Wymieranie ryb pozostaje tajemnicą.  Jedyna pozytywna wiadomość: po kilku latach populacja mogła się wyzdrowieć
Wschód słońca nad Odrą, granica polsko-niemiecka: Wymieranie ryb pozostaje tajemnicą. Jedyna pozytywna wiadomość: po kilku latach populacja mogła się wyzdrowieć. © Patrick Pleul/dpa

Zaktualizowano 30 sierpnia o 6:16: Największą śmiertelność ryb w Odrze zaobserwowano w Brandenburgii 9 sierpnia 2022 r. Kapitan statku znalazł w rzece martwe ryby i poinformował o tym Urząd Dróg Wodnych i Żeglugi Odra-Hawela. Powód jest początkowo nieznany. Znaczenie może mieć wiele czynników.

Jedno jest pewne: zabicie wydry to katastrofa ekologiczna. Wpływa na cały ekosystem w odrze – małże, mięczaki (mięczaki), glony i bakterie. 10 000 młodych jesiotrów bałtyckich zmarło lub zostało uszkodzonych w dwóch wyciągach reintrodukcyjnych.

READ  Strajki ostrzegawcze na północy: najpierw lotniska, potem transport lokalny | NDR.de - Aktualności

Polska stara się obecnie zwiększyć zaopatrzenie rzeki w tlen za pomocą pomp i zapobiegać wybijaniu ryb. Podobno z sukcesem, według nadawcy telewizyjnego TVP3. Sytuacja w Odrze znacznie się poprawiła. Ryby nie umierają już od tlenu. Niedawno było to tylko 300 kilogramów dziennie zamiast 28 ton.

Albo ryby zabijają: czy śmierć martwych ryb trwa nadal na dnie rzeki?

Ale zwłoki na dnie rzeki mogą być odpowiedzialne za kolejne śmiertelne ryby – wyjaśnia w RBP polski inżynier gospodarki wodnej Piotr Parasiewicz. – Na dnie rzeki mamy dużo zwłok – nie tylko ryb, ale i innych organizmów – które się psują. Mamy procesy fermentacyjne, które zużywają tlen – mówi Parasiewicz. Dlatego na dno spływa woda beztlenowa ze wszystkimi składnikami odżywczymi.

„W rezultacie płynie tu coś w rodzaju płynnego nawozu. A to nadal będzie prowadzić do śmiertelności ryb”, ostrzega inżynier ds. gospodarki wodnej. „Robimy wszystko, co w naszej mocy, aby to powstrzymać, ale jest to bardzo trudne”.

Śmiertelność ryb w odrze: setki możliwych substancji chemicznych

Zaktualizowano 29 sierpnia o godzinie 15:30: Według federalnej ministra środowiska Steffi Lemke, śmiertelność ryb w Odrze jest spowodowana „upałem, niskim stanem wody i antropogenicznymi zrzutami”. Na niemiecko-polskim spotkaniu w Bad Saarow polityk Partii Zielonych powiedział, że kilkaset chemikaliów może być kwestionowanych. Jednak dokładne stwierdzenia dotyczące charakteru zrzutów chemicznych można sformułować dopiero po udostępnieniu ekspertyzy. Będzie dostępny do 30 września.

Martwe ryby w Odrze: 300 ton martwych ryb (zdjęcie z 16 sierpnia) zebrano w Brandenburgii iw Polsce.
Martwe ryby w Odrze: 300 ton martwych ryb (zdjęcie z 16 sierpnia) zebrano w Brandenburgii iw Polsce. © Christian Thiel/Imaego

„Oczywiście, to trudna dyskusja na tak trudny temat” – powiedział Lemke na marginesie spotkania ze swoim polskim odpowiednikiem w Moskwie. Na początku katastrofy obarczano stronę polską opieszałym przepływem informacji. W międzyczasie jednak obie strony zgodziły się, że liczba gatunków w Odrze powinna zostać zaktualizowana, co potwierdziła Anna Moskwa.

READ  Autor Stephen Cwin o zmianie reżimu w Polsce

Katastrofa ekologiczna na odrze: zagadki o przyczynie śmiertelności ryb

Raport z 29 sierpnia

Bad Charo – Zdjęcia z granicy polsko-niemieckiej szokują. W ciągu kilku dni z odry wydobyto tony martwych ryb. Jeszcze kilka dni temu po obu stronach rzeki znajdowało się około 300 ton tusz rybnych. A dokładna przyczyna katastrofy ekologicznej jest wciąż niejasna. Eksperci podejrzewają, że wysoka zawartość soli w odrze jest główną przyczyną silnego wzrostu toksycznego gatunku glonów. W połączeniu z niskim stanem wody i utrzymującymi się wysokimi temperaturami, czynniki te mogą być przyczyną masowego wymierania ryb.

Polska chce zaprezentować pierwsze wyniki laboratoryjne Odry

W kontekście klęski żywiołowej w Bad Charo w Brandenburgii odbywa się obecnie posiedzenie Polsko-Niemieckiej Rady Ochrony Środowiska. Celem jest Przyczyny śmiertelności ryb Według federalnej ministra środowiska Steffi Lemke wyjaśnienie zostało dokonane. Polityk Partii Zielonych chce też, aby „taka katastrofa nigdy się nie powtórzyła”. Brandenburscy ministrowie środowiska Lemke i Axel Vogel mają nadzieję na poważną wymianę zdań i stworzenie podstaw współpracy dwustronnej dla przyszłości Odry.

200 ton martwych ryb
Z odry wydobyto już 200 ton martwych ryb. © Patrick Pleul/dpa

Polska Minister środowiska Anna Moskwa chce zaprezentować pierwsze wyniki badań wody z różnych laboratoriów. Główny nacisk kładziony jest na spożycie soli. Axel Vogel mówi: „Do dziś nie wiemy, jak i w jakim stopniu dostała się na Odrę”.

Polska nalega na poszerzenie Odry – Niemcy są temu przeciwne

Inna sprawa wywołuje debaty: poszerzenie rzeki, które jest popychane przede wszystkim przez stronę polską. Unijny minister środowiska Lemke opowiada się za wstrzymaniem ekspansji: „W tym kontekście rozszerzenie odry granicznej jest bardzo problematyczne i należy je powstrzymać już teraz”. Rozważając kryzys klimatyczny i jego konsekwencje, wezwał. Inny cel ze wzbogaconą wodą. Axel Vogel podkreśla to samo. Jego kraj odwołał się od polskiego raportu oceny oddziaływania na środowisko, który został odrzucony.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

UE musi uczestniczyć: Polska rozbudowuje fortyfikacje na swojej wschodniej granicy

Published

on

UE musi uczestniczyć: Polska rozbudowuje fortyfikacje na swojej wschodniej granicy

Unia Europejska musi w tym uczestniczyć
Polska rozbudowuje fortyfikacje na swojej wschodniej granicy

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

Wysoki płot z elektronicznym systemem monitoringu od dwóch lat chroni granicę Polski z Białorusią. Polska buduje bunkry i okopy wzdłuż granicy z Kaliningradem. Według premiera Tuska jest to początek prac nad wzmocnieniem całej wschodniej granicy.

Polska chce wzmocnić swoją wschodnią granicę. Premier Donald Tusk uzasadnił to stwierdzeniem, że reżim na sąsiedniej Białorusi stwarza coraz większe zagrożenie ze strony zorganizowanej migracji i agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie. „Rozpoczęliśmy poważne prace nad budową nowoczesnych fortyfikacji na wschodniej granicy Polski” – powiedział Tusk funkcjonariuszom straży granicznej i żołnierzom w Karakule, na granicy polsko-białoruskiej. Ponieważ wschodnia granica Polski jest także zewnętrzną granicą UE, całej społeczności międzynarodowej trzeba inwestować w fortyfikacje.

Latem 2022 roku Polska zabezpieczyła obszary lądowe wzdłuż 418-kilometrowej granicy z Białorusią płotem o wysokości 5,5 metra i elektronicznym systemem monitoringu. Minister obrony Polski Władysław Kosiniak-Kamysz powiedział niedawno, że jego kraj zbuduje bunkry i okopy na granicy z Rosją, na Białorusi i w Kaliningradzie.

Rośnie napięcie z Białorusią

Stosunki między krajem należącym do UE i NATO, Polską a autorytarną Białorusią, są od dawna napięte. Polska jest jednym z najważniejszych militarnych zwolenników Ukrainy atakowanej przez Rosję. Białoruś jest bliskim sojusznikiem Moskwy. Ponadto Polska i UE oskarżają prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenkę o sprowadzanie od 2021 r. w zorganizowany sposób migrantów z obszarów dotkniętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE w celu wywarcia presji na Zachód.

W ostatnim czasie napięcie między obydwoma krajami narasta. Na początku tygodnia polski sędzia uciekł na Białoruś i tam ubiegał się o azyl. Obecnie polska prokuratura prowadzi wobec niego śledztwo w związku z podejrzeniem współpracy z zagranicznymi służbami specjalnymi, po uzyskaniu także tajnych dokumentów.

Tuż po ucieczce sędziego polska straż graniczna na granicy białoruskiej odebrała opuszczonego rosyjskiego żołnierza, który wcześniej pełnił służbę bojową na Ukrainie. Dołączył do emigrantów w cywilnych ubraniach, którzy nielegalnie przekraczali granicę z Polską.

READ  Strajki ostrzegawcze na północy: najpierw lotniska, potem transport lokalny | NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Top News

Zorza polarna w Niemczech? Prawdopodobieństwo jest bardzo duże

Published

on

Zorza polarna w Niemczech?  Prawdopodobieństwo jest bardzo duże

Prawdziwy spektakl czeka BW kolejnej nocy. Zorza polarna jest już widoczna na niebie i szanse na to są duże również w niedzielny wieczór.

W nocy na niebie całych Niemiec widać było zorzę polarną. Jest to spowodowane ekstremalną burzą słoneczną o najwyższym poziomie 5.






Centrum prognoz pogody kosmicznej amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej (NOAA) twierdzi, że burza słoneczna będzie kontynuowana przez cały weekend. W Europie burza słoneczna wywołała imponującą zorzę polarną, ale pojawiły się też ostrzeżenia przed zakłóceniami. NOAA twierdzi, że może to mieć wpływ na GPS, sieci energetyczne, statki kosmiczne, nawigację satelitarną i inne technologie. Władze powiadomiły operatorów satelitarnych i sieci energetycznych oraz linie lotnicze, aby podjęli środki ostrożności zapobiegające możliwym zakłóceniom.

Na Instagramie kilku użytkowników zgłosiło, że w sobotni wieczór widziało zorzę polarną:

Zorza polarna będzie widoczna także następnej nocy

Następnej nocy nad Badenią-Wirtembergią można będzie zobaczyć zorzę polarną. Są one spowodowane eksplozjami ze Słońca – w skrócie burzami słonecznymi. Według Caroline Liefke z Domu Astronomicznego w Heidelbergu zjawisko na niebie rozpoczęło się w sobotni wieczór. Już w piątkowy wieczór niebo w dzielnicy Karlsruhe czy Main-Dauber rozjaśniło się.

Uwe Gradwohl z redakcji SWR Science wyjaśnia, jak wygląda idealna prognoza na nadchodzące noce:






Meteorolog: szanse na zorzę polarną mogą nie być dobre

Ogólnie rzecz biorąc, im dalej na północ, tym większe prawdopodobieństwo. Liefke twierdzi, że możliwości są większe w Odenwaldzie niż w Jeziorze Bodeńskim. Pogoda również dopisuje: według meteorologa SWR Bernda Madlenera w sobotę wieczorem spodziewanych jest tylko kilka chmur, a w niedzielę wieczorem warunki będą dobre. „Szanse zobaczenia zorzy polarnej są wysokie i nie mogą być lepsze”.

Badenia-Wirtembergia/Nadrenia-Palatynat

Spektakularne zjawisko naturalne
Dlatego zorzę polarną można zobaczyć w BW i RLP

Dzień dobry RLP

SWR1 Nadrenia-Palatynat

W przeciwieństwie do Norwegii, Szwecji czy Alaski, Badenia-Wirtembergia nie spodziewa się zielonej ani niebieskiej zorzy polarnej. Martin Federspiel z Planetarium Freiburg twierdzi, że widać czerwone światło. Trudno jednak dokładnie przewidzieć, kiedy burza słoneczna przetnie Europę wraz ze zorzą polarną – inaczej niż na przykład zaćmienie słońca. Astrofizyk zaleca jednak obserwowanie nieba od godziny 10 lub ustawienie kamery, aby zobaczyć, co się stanie. W szczególności prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej w południowych Niemczech jest również wysokie tuż przed wschodem słońca w sobotę, mówi Uwe Gradwohl z redakcji SWR Science.

Caroline Liefke z Domu Astronomicznego w Heidelbergu udziela wskazówek, jak najlepiej zobaczyć zorzę polarną: Potrzebujesz dobrego widoku na północ – czyli bez dużych domów i drzew na drodze. Im dalej od świateł miasta, tym lepiej.






Pobierz wideo (46,1 MB | MP4)

Aparat w telefonie komórkowym pozwala zobaczyć słabą zorzę polarną

Jeśli zorza polarna jest zbyt słaba, aby zobaczyć ją gołym okiem, można ją zobaczyć Poznaj to dzięki prostemu trikowi: Zwykle wystarczy trzymać telefon komórkowy do góry nogami na parapecie okna z włączonym aparatem i bardzo długim czasem naświetlania, Lifke powiedział SWR pod koniec marca. Powinno być tak ciemno, jak to możliwe. Ważny jest także dobry widok na północ.

„Na zdjęciu zwykle wychodzą kolory” – mówi Lifke. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy na niebie nie ma żadnych kolorów lub jest tylko bezbarwna zasłona. Współpracuje oczywiście z aparatem na statywie.

Cykle słoneczne również odgrywają ważną rolę w zorzy polarnej. W szczytowym okresie burze słoneczne są bardzo częste i widać zorzę polarną. Oto jak wygląda cykl i więcej informacji:

SWR Aktualności na Instagramie

Continue Reading

Top News

W Kanale Gliwickim znaleziono kilka martwych ryb

Published

on

W Kanale Gliwickim znaleziono kilka martwych ryb

W zeszłym roku polskie władze podjęły działania po zgłoszeniu wymierania ryb w Kanale Kliwickim (zdjęcie archiwalne). (Krzysztof Świderski / PAP / dpa / Krzysztof Świderski)
Obecnie woda w kanale jest okresowo badana. Zainstalowano także specjalne siatki zapobiegające dalszej migracji zakażonych ryb. Wstępne eksperymenty na martwych rybach sugerują jedno Ogłoszenie Jak wynika z raportu, przyczyną może być nagła zmiana środowiska.

Zeszłego lata w Kanale Clevis było już wiele martwych ryb

Kanał Kleivitz, otwarty w 1939 roku, ma długość 41 kilometrów i łączy górnośląskie miasto Kleivitz (Kliwis) z Odrą. Latem ubiegłego roku odnaleziono tam już dużą liczbę martwych ryb. Władze nakazały wówczas wzbogacić wodę w tlen.

Latem 2022 roku w Odrze zdechła duża ryba. Eksperci z Niemiec i Polski doszli do wniosku, że za śmierć ryb w dużej mierze odpowiadają toksyczne skutki zakwitu toksycznych złotych alg Prymenesium parvum.

Ta wiadomość została wysłana 11 maja 2024 roku w programie Deutschlandfunk.

READ  Mniej lekcji niemieckiego dla polskich dzieci w wieku szkolnym Europa | DW
Continue Reading

Trending