Connect with us

Top News

Zorza polarna w Niemczech? Prawdopodobieństwo jest bardzo duże

Published

on

Zorza polarna w Niemczech?  Prawdopodobieństwo jest bardzo duże

Prawdziwy spektakl czeka BW kolejnej nocy. Zorza polarna jest już widoczna na niebie i szanse na to są duże również w niedzielny wieczór.

W nocy na niebie całych Niemiec widać było zorzę polarną. Jest to spowodowane ekstremalną burzą słoneczną o najwyższym poziomie 5.


Centrum prognoz pogody kosmicznej amerykańskiej Narodowej Służby Meteorologicznej (NOAA) twierdzi, że burza słoneczna będzie kontynuowana przez cały weekend. W Europie burza słoneczna wywołała imponującą zorzę polarną, ale pojawiły się też ostrzeżenia przed zakłóceniami. NOAA twierdzi, że może to mieć wpływ na GPS, sieci energetyczne, statki kosmiczne, nawigację satelitarną i inne technologie. Władze powiadomiły operatorów satelitarnych i sieci energetycznych oraz linie lotnicze, aby podjęli środki ostrożności zapobiegające możliwym zakłóceniom.

Na Instagramie kilku użytkowników zgłosiło, że w sobotni wieczór widziało zorzę polarną:

Zorza polarna będzie widoczna także następnej nocy

Następnej nocy nad Badenią-Wirtembergią można będzie zobaczyć zorzę polarną. Są one spowodowane eksplozjami ze Słońca – w skrócie burzami słonecznymi. Według Caroline Liefke z Domu Astronomicznego w Heidelbergu zjawisko na niebie rozpoczęło się w sobotni wieczór. Już w piątkowy wieczór niebo w dzielnicy Karlsruhe czy Main-Dauber rozjaśniło się.

Uwe Gradwohl z redakcji SWR Science wyjaśnia, jak wygląda idealna prognoza na nadchodzące noce:


Meteorolog: szanse na zorzę polarną mogą nie być dobre

Ogólnie rzecz biorąc, im dalej na północ, tym większe prawdopodobieństwo. Liefke twierdzi, że możliwości są większe w Odenwaldzie niż w Jeziorze Bodeńskim. Pogoda również dopisuje: według meteorologa SWR Bernda Madlenera w sobotę wieczorem spodziewanych jest tylko kilka chmur, a w niedzielę wieczorem warunki będą dobre. „Szanse zobaczenia zorzy polarnej są wysokie i nie mogą być lepsze”.

Badenia-Wirtembergia/Nadrenia-Palatynat

Spektakularne zjawisko naturalne
Dlatego zorzę polarną można zobaczyć w BW i RLP

Dzień dobry RLP

SWR1 Nadrenia-Palatynat

W przeciwieństwie do Norwegii, Szwecji czy Alaski, Badenia-Wirtembergia nie spodziewa się zielonej ani niebieskiej zorzy polarnej. Martin Federspiel z Planetarium Freiburg twierdzi, że widać czerwone światło. Trudno jednak dokładnie przewidzieć, kiedy burza słoneczna przetnie Europę wraz ze zorzą polarną – inaczej niż na przykład zaćmienie słońca. Astrofizyk zaleca jednak obserwowanie nieba od godziny 10 lub ustawienie kamery, aby zobaczyć, co się stanie. W szczególności prawdopodobieństwo zobaczenia zorzy polarnej w południowych Niemczech jest również wysokie tuż przed wschodem słońca w sobotę, mówi Uwe Gradwohl z redakcji SWR Science.

Caroline Liefke z Domu Astronomicznego w Heidelbergu udziela wskazówek, jak najlepiej zobaczyć zorzę polarną: Potrzebujesz dobrego widoku na północ – czyli bez dużych domów i drzew na drodze. Im dalej od świateł miasta, tym lepiej.


Pobierz wideo (46,1 MB | MP4)

Aparat w telefonie komórkowym pozwala zobaczyć słabą zorzę polarną

Jeśli zorza polarna jest zbyt słaba, aby zobaczyć ją gołym okiem, można ją zobaczyć Poznaj to dzięki prostemu trikowi: Zwykle wystarczy trzymać telefon komórkowy do góry nogami na parapecie okna z włączonym aparatem i bardzo długim czasem naświetlania, Lifke powiedział SWR pod koniec marca. Powinno być tak ciemno, jak to możliwe. Ważny jest także dobry widok na północ.

„Na zdjęciu zwykle wychodzą kolory” – mówi Lifke. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy na niebie nie ma żadnych kolorów lub jest tylko bezbarwna zasłona. Współpracuje oczywiście z aparatem na statywie.

Cykle słoneczne również odgrywają ważną rolę w zorzy polarnej. W szczytowym okresie burze słoneczne są bardzo częste i widać zorzę polarną. Oto jak wygląda cykl i więcej informacji:

SWR Aktualności na Instagramie

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Published

on

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Berlin. Ukraina ma większe problemy niż braki amunicji. Polska chce pomóc legionowi. Jak dobrowolna jest rekrutacja?

Continue Reading

Top News

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

Published

on

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

W szkole średniej w Wedel pod Hamburgiem wykładowca został dźgnięty nożem. Z obrażeniami zagrażającymi życiu trafił do szpitala. W centrum śledztwa znajduje się czterech braci z Syrii, ale nie muszą oni przebywać w areszcie.

Czterech podejrzanych braci znów jest na wolności po krwawym ataku na ośrodek edukacji dla dorosłych w Wedel pod Hamburgiem. Rzecznik Departamentu Policji Itzehoe powiedział, że nie było bezpośrednich podejrzeń wobec Syryjczyków w wieku 17, 19 i 21 lat, co umożliwiłoby wydanie nakazu aresztowania. To oni jednak znajdują się w centrum śledztwa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​67-letni wykładowca muzyki z Dornesch (dzielnica Pinneberg) został ciężko ranny po tym, jak w piątkowe popołudnie na parkingu Centrum Edukacji Dorosłych Wedel został ugodzony nożem przez dwóch mężczyzn. Rzecznik powiedział, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Tło zbrodni jest nadal niejasne

Wkrótce po popełnieniu przestępstwa w Vedel aresztowano czterech braci. W piątek policja początkowo podała jedynie, że aresztowano dwóch 21-letnich braci. Dodał, że tło zbrodni jest nadal niejasne.

Rzecznik policji zapytany o relacje łączące sprawcę z ofiarą nie udzielił żadnych konkretnych informacji. – Może się znają – powiedziała po prostu. Nie chciała ani potwierdzać, ani zaprzeczać, że byli to uczniowie wykładowcy.

Burmistrz był tym zszokowany

Obecna burmistrz Weidel, Julia Fisouli-Alto (CDU), z przerażeniem zareagowała na weekendowy atak. „Jestem głęboko zszokowany i przerażony, że coś takiego wydarzyło się w naszym małym miasteczku” – powiedział. Twoje myśli i najgłębsze współczucie są z rannym mężczyzną i jego rodziną. Początkowo nie miał żadnych informacji o stanie 67-latka.

Fisauli-Aalto podziękował służbom ratunkowym. Ciekawie jest zobaczyć, jak różne zespoły policji, służb ratunkowych i straży pożarnej sprawnie współpracują, aby ratować i chronić życie ludzkie. Wedel leży w dzielnicy Pinberg w Szlezwiku-Holsztynie i bezpośrednio od zachodu graniczy z Hamburgiem.

READ  + Wojna ukraińska na blogu z wiadomościami +

nie/ylau

Continue Reading

Top News

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Published

on

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Dobra wiadomość dla osób często podróżujących i podróżujących służbowo: Polskie Linie Lotnicze LOT całkowicie wyremontują i znacznie powiększą salonik biznesowy Polonez w strefie Schengen na Lotnisku Chopina, globalnym węźle linii lotniczej.


Prace rozpoczęły się w tym miesiącu i zakończą się w grudniu 2024 roku. Salon będzie miał nowoczesny wystrój, który łączy w sobie funkcjonalność i wygodę, odzwierciedlając jednocześnie nową tożsamość marki linii i polską gościnność. Jednocześnie salon powiększy się o ponad 150 mkw. do łącznej powierzchni 860 mkw.

Na warszawskim lotnisku Polskie Linie Lotnicze LOT, będące członkiem Star Alliance, koordynują większość lotów krajowych i międzynarodowych. Przykładowo goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii mogą szybko i łatwo przesiąść się linią lotniczą w Warszawie na dalsze loty na przykład do Polski i Europy, ale także do krajów bałtyckich, Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Indii, na Daleki Ameryka Wschodnia i Północna.

Salonik Polonaise Business Lounge znajduje się w strefie odlotów bezpośrednio za kontrolą bezpieczeństwa. Otwarte codziennie od 5:00 do 23:00. Dodatkowi członkowie ze statusem Lat Business Class, Miles i Honor Circle, Senator lub Regular Flyer oraz goście ze statusem Star Alliance Gold mają prawo dostępu. Goście mogą tu korzystać z wielu udogodnień, w tym bezpłatnego Wi-Fi, ciepłych i zimnych posiłków oraz przekąsek, dwóch barów, pryszniców i bezpłatnych zabiegów w Salon Yonelle Spa.

„Naszym jasnym celem jest płynna kontynuacja tej działalności dla naszych gości nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością uczynienia naszego salonu biznesowego w strefie Schengen na Lotnisku Chopina jeszcze piękniejszym, wygodniejszym i przestronnym” – mówi Amit Ray, dyrektor ds. globalnej sprzedaży korporacyjnej i strategicznej, DACH Markets, Włochy i Indie. Dużo polskich linii lotniczych. „Jeśli chodzi o Polskie Linie Lotnicze Lot, w zeszłym roku ogłosiliśmy remont poczekalni biznesowej Polonaise, otwarcie własnej poczekalni na lotnisku Chicago O’Hare oraz całkowite przeprojektowanie wnętrza naszego Boeinga Dreamlinera. Flota do przeprojektowania”.

READ  15 000 gości na państwowych dożynkach w Neu Kaliß | NDR.de - Aktualności

Poza salonikiem biznesowym Polonaise, Polskie Linie Lotnicze LOT obsługują salonik biznesowy LOT Mazurek w strefie non-Schengen Lotniska Chopina w Warszawie. Oferuje podobny kompleksowy zakres usług i jest otwarty codziennie od 6:15 do 23:00.

Źródło: Informacja prasowa LOT

Continue Reading

Trending