Connect with us

Economy

Kompaktowe drukarki 3D SLS z Polski zmieniają rynek

Published

on

Kompaktowe drukarki 3D SLS z Polski zmieniają rynek

– Post sponsorowany przez Sinterit –

Po ponad trzydziestu latach wolności gospodarczej polskie firmy zadomowiły się w zaawansowanych technologicznie sektorach gospodarki. Jedną z takich branż jest produkcja addytywna. Duża liczba uczelni technicznych pod względem inwestycji z Europy Zachodniej zapewniła powstanie dużej liczby innowacyjnych start-upów. Jedną z takich firm jest Sinterit, znana z produkcji kompaktowych drukarek 3D SLS.

W międzyczasie Sinterit rozrósł się do firmy o imponującej skali. W sumie na całym świecie zainstalowano już ponad tysiąc drukarek 3D Sinterit. Dlatego firma jest jedną z najważniejszych w branży i wyznacza standardy dla kompaktowych drukarek 3D SLS.

Założenie Sinteret

Sinterit powstał w Polsce w 2014 roku. Wtedy nie było jasne, czy udało się znaleźć producenta opartego na technologiach SLS. W tym czasie druk 3D kwitł dzięki tanim maszynom FDM. Jednak patent na technologię SLS również wygasł w tym roku, otwierając nowe możliwości dla spiekania.

Trzej założyciele firmy, Michał, Konrad i Paweł, mieli wizję, by mogli ułatwić dostęp do zaawansowanej, najlepszej w swojej klasie technologii SLS.

Unikalną zaletą tej technologii jest to, że wymaga ona bardziej zaawansowanej wiedzy z zakresu użytkowania lasera i kontroli temperatury. Jednocześnie SLS oferuje klientom więcej możliwości zastosowania.

Technologia SLS jest od lat wykorzystywana przez najbardziej zaawansowane firmy technologiczne na świecie. Niemal całkowity brak ograniczeń fizycznych i inżynierskich (wydruki z drukarek SLS nie wymagają konstrukcji wsporczych w przeciwieństwie do technologii FDM czy SLA), wysoka rozdzielczość i trwałość wydruków sprawiły, że SLS stało się niezbędnym narzędziem pracy dla inżynierów i działów R&D.

Jednak jedną wadą użytkowania była wysoka cena w porównaniu do drukarek FDM i SLA. Nawet najmniejsza dostępna drukarka SLS została wyceniona na ponad 100 000 USD.

Spiek Lisa

Jednak rok 2014 był punktem zwrotnym, ponieważ do tego czasu wygasł patent na technologię, a firmy takie jak Sinterit były w stanie wprowadzić na rynek nowe, przystępne rozwiązania. W 2015 roku Sinterit wprowadził Lisę, najmniejszą na świecie drukarkę SLS, w cenie 5000 euro.

READ  Niewiele kobiet i brak nagród z matematyki

To otworzyło drzwi do świata innowacyjnych technologii SLS dla małych firm. Przy 5% więcej niż inne przemysłowe rozwiązania SLS, firmy otrzymują tę samą technologię i jakość od Sinterit.

Jedynymi wadami były długie czasy drukowania i mniejsza przestrzeń robocza. Były to jednak tylko oczywiste słabości. Dla firm, które wcześniej musiały zlecać drukowanie 3D na zewnątrz, czas drukowania za pomocą drukarki Lisa był nadal szybszym rozwiązaniem. Maszyna może pracować samodzielnie i bez nadzoru. Na przykład użytkownicy mogą przetwarzać zadania drukowania zaprojektowane i opracowane w ciągu dnia roboczego w weekend.

Trzy lata później na rynku pojawiła się większa drukarka 3D Lisa PRO firmy Sinterit. Firmy, które musiały drukować większe przedmioty, mogą również polegać na rozwiązaniach do szczelinowania. Maszyna dyktuje również rozwój większej liczby centrów. Tym samym firma zaprezentowała szeroką gamę materiałów.

Do tej pory większość producentów drukarek SLS skupia się na jednym lub dwóch rodzajach materiałów. Lisa PRO posiadała wbudowaną komorę azotową, która zmieniając środowisko drukowania umożliwiała eksperymentowanie z pełną gamą materiałów.

Sinterit oferuje dziewięć różnych proszków, ale wraz z wprowadzeniem na rynek Lisa PRO klienci mogą również drukować na własnych materiałach. To unikalne rozwiązanie jest szczególnie popularne na uczelniach, gdzie dotychczas nie było możliwe testowanie nowych materiałów na tak dużą skalę i przy tak niskim koszcie.

Drukarki przemysłowe Sinterit SLS

Podczas gdy Sinterit był do zeszłego roku niekwestionowanym światowym liderem rynku w segmencie kompaktowych SLS, amerykańska firma Formlabs, znana z produkcji drukarek SLA, od wielu lat pracuje nad swoją odpowiedzią. Zapowiedziany w 2016 roku bezpiecznik Fuse 1 został zainstalowany u pierwszego klienta pięć lat później, w marcu 2021 roku.

Prawdziwa rewolucja nastąpiła jesienią, kiedy na rynku pojawiły się dwie długo oczekiwane drukarki Sinterit. Lisa X, najszybsza i największa kompaktowa drukarka firmy; oraz NILS 480, pierwsza polska drukarka SLS dla przemysłu.

READ  Lotnisko w Hamburgu: Ryanair podrożał i odwołał dwa popularne kierunki

Obserwatorzy branży postrzegają to jako odpowiedź na FUSE 1, który pojawił się kilka miesięcy temu. Jednak prawda jest bardziej skomplikowana. Przed pojawieniem się nowych drukarek Sinterit zainstalował już ponad tysiąc swoich maszyn na całym świecie. Umożliwiło to producentowi zebranie opinii od użytkowników. Te komentarze napędzały rozwój nowych drukarek 3D.

Sinterit zdał sobie sprawę, że dla wielu użytkowników ważna jest nie tylko sama drukarka, ale cały system. Od oprogramowania, które pozwala na bardziej efektywne umieszczanie wydruków w komorze drukarki, po wydajne narzędzia do obróbki końcowej wydrukowanych części i odzyskiwania niewykorzystanego proszku.

Odzyskiwanie proszku do drukowania SLS

Główną zaletą technologii SLS jest możliwość odzyskania niewykorzystanego proszku. Proszek, który nie spieka się podczas druku, a służy jedynie jako nośnik dla drukowanych form, po odpowiednim odświeżeniu może być ponownie użyty.

Chemicy pracujący nad mieszankami proszkowymi Sinterit osiągnęli bardzo dobre wyniki, dzięki czemu ich puder nie potrzebuje dużo środków nawilżających. Dzięki temu odzysk materiału jest wysoki, a kolejne wydruki są bardzo ekonomiczne.

O Sintercie

Sinterit zatrudnia ponad 100 pracowników i szybko się rozwija. Firma przeniosła się do nowej, większej lokalizacji przed pandemią Covid-19. Okres światowego spowolnienia gospodarczego można również wykorzystać do intensywnych prac badawczo-rozwojowych.

Doświadczenia związane z pandemią koronawirusa, która zakłóciła łańcuchy dostaw, sprawiły, że Sinteret zbudował szeroką bazę lokalnych dostawców. Dzięki temu prawie wszystkie półprodukty potrzebne do budowy drukarek mogą być produkowane w Polsce. Wszystkie drukarki produkowane są w całości w Krakowie. Pozwala to na bezpieczną produkcję nawet w najbardziej stresujących czasach.

blisko
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.

Published

on

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.
  1. Strona główna
  2. konsument

Naciska

Przypomnienia nie kończą się jednak na czekoladzie. A teraz miało to wpływ na popularną odmianę czekolady Ritter Sport. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia.

Kassel – Czekolada cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od tego, czy ma służyć jako poprawiacz nastroju, nagroda czy przekąska pomiędzy. Niektórzy lubią chrupiące, inni rozpływające się w ustach. Marka Ritter Sport cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników czekolady. Marka stale wprowadza nowe rodzaje swoich produktów. Ale w przypadku jednej grupy należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zmienne mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia.

twórca Alfreda Rittera GmbH
projekt Jogurt Ritter Sport z mleczną czekoladą
Dotyczy daty przydatności do spożycia 02.03.2025
Jednostka opakowania 100 gramów

Plastikowe elementy poszczególnych batoników: Znajdują się tam ostrzeżenia dotyczące spożywania czekolady „Ritter Sport”.

Firma Alfred Ritter GmbH wycofała z rynku produkt „Ritter Sport Filled Milk Chocolate” w wersji „jogurtowej” – poinformował na swojej stronie internetowej Federalny Urząd ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności. Grocerieswarning.de wspomniany. Według firmy poszczególne panele mogą zawierać części z tworzywa sztucznego. Z tego powodu konsumenci powinni unikać uszkodzonej czekolady.

Ciała obce, takie jak odłamki plastiku, odłamki szkła lub części metalowe, mogą spowodować poważne obrażenia jamy ustnej i gardła. Skutkiem są często obrażenia wewnętrzne lub krwawienie. Niedawno wycofano z obrotu produkt wędliniarski Kaufland, ponieważ zawierał ciała obce, których spożycie mogło zagrażać życiu.

Wycofanie z rynku dotyczy słynnej czekolady „Ritter Sport”. © Leon Koegeler/photothek.de/Imago

Problem dotyczył trzech partii jogurtu sportowego Ritter's.

Dla trzech partii zamieszczono ostrzeżenie dotyczące spożycia, preferowane przed 3 lutego 2025 r. Klienci, którzy zakupili produkt, którego dotyczy ten problem, nie powinni go spożywać, lecz powinni zwrócić go do sklepu.

Przypomnienia dotyczące słodyczy nie są rzadkością. Niedawno wszczęto ogólnokrajową akcję wycofywania słodyczy w związku z odkryciem możliwego genetycznie szkodliwego działania słodyczy po ich spożyciu. W zeszłym roku popularne słodycze zostały wycofane ze względu na ryzyko salmonelli.

READ  Analiza: czy rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód nie powiodło się?
Continue Reading

Economy

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

Published

on

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

W 2023 roku Polska po raz pierwszy zastąpi Chiny w roli najważniejszego partnera handlowego Berlina. Według aktualnej analizy Banku Inwestycyjnego w Berlinie (IBB) eksport do sąsiedniego kraju wzrósł łącznie o 9,2 proc., osiągając kwotę 1,18 mld euro.

Ogółem handel zagraniczny Berlina z Polską wyniósł 4,11 mld euro. Całkowity wolumen handlu z Chinami, składający się z importu (2,76 mld euro) i eksportu (1,25 mld euro), wyniósł zaledwie cztery miliardy euro.

Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.
Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.

© Stock.adobe.com

Przede wszystkim wzrósł import z Polski. Wolumen wzrósł o 925 mln euro do 2,93 mld euro. Głównym importem był surowiec tytoniowy i wyroby tytoniowe (1,09 mln euro). Polska jest jednym z największych na świecie eksporterów wyrobów tytoniowych i znaczącym ich producentem.

Polacy kupowali przede wszystkim części samochodowe i produkty farmaceutyczne

Eksport podwozi, silników, produktów farmaceutycznych oraz sprzętu do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej z Berlina do Polski znacznie wzrósł, podczas gdy eksport produktów naftowych i wyrobów z tworzyw sztucznych spadł.

Zdaniem ekspertów IBB, Chiny stanowią obecnie dla Berlina największe ryzyko polityczne w handlu zagranicznym, a powodem tego jest duże uzależnienie od chińskich produktów. Ogólnie rzecz biorąc, pokazuje to, że stosunki handlowe Berlina stają się coraz bardziej zróżnicowane i „koncentrują się na rynkach wschodzących, takich jak Polska”.

Continue Reading

Economy

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Published

on

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Incydent w Nowym Jorku
Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Lista części, które samoloty Boeinga gubią podczas lotu, jest coraz dłuższa. Ale na szczęście incydent w Nowym Jorku również przebiegł gładko. Po zaginionym chipie awaryjnym nie ma jednak śladu.

Tuż po starcie w piątek inny samolot Boeinga stracił część samolotu. Jak podają agencje informacyjne AP i Reuters, w samolocie linii Delta Airlines doszło do awaryjnego poślizgu. Piloci poczuli wibracje w samolocie i zawrócili. Samolot bezpiecznie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku, skąd również wystartował.

Linie Delta Air Lines podały, że po starcie piloci otrzymali ostrzeżenie o awaryjnym poślizgu po prawej stronie samolotu i usłyszeli nietypowy dźwięk Boeinga 767 dochodzący z tego obszaru. Następnie według doniesień piloci ogłosili sytuację awaryjną, aby można było szybko wrócić na lot. na lotnisko. Linie lotnicze podały, że samolot zbudowany w 1990 r. wylądował i skierował się do bramki o własnych siłach.

Mówi się, że na pokładzie samolotu, który miał lecieć do Los Angeles, było 176 pasażerów, dwóch pilotów i pięć stewardów. Według doniesień Delta pasażerowie zostali przeniesieni innym samolotem do Kalifornii. Uszkodzony samolot został wycofany z eksploatacji w celu dalszych badań. Współpracują ze śledczymi i nadal szukają zaginionego chipa. Agencja podała, że ​​Federalna Administracja Lotnicza prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie incydentów.

Ten wypadek jest jednym z ostatnich z serii niefortunnych wypadków, które miały miejsce u producenta samolotów Boeing. Na początku stycznia zamieszanie wywołała część kadłuba, która w nowym 737 MAX 9 po prostu odłamała się podczas lotu. Cudem nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń. Samolot Alaska Airlines udało się bezpiecznie wylądować. Na początku marca tuż po starcie inny Boeing 777 stracił oponę. Uszkodzonych zostało kilka samochodów. Miesiąc później samolot 737-800 musiał zawrócić, ponieważ osłona silnika oddzieliła się podczas startu i uderzyła w klapę skrzydła.

READ  Banken - Frankfurt nad Menem - Polnische Kredite belasten Commerzbank: dennoch Gewinn? - Wirtschaft
Continue Reading

Trending