Connect with us

Economy

Analiza: czy rozszerzenie Unii Europejskiej na wschód nie powiodło się?

Published

on

Białoruski dyktator Łukaszenko woli flirtować z Putinem niż z von der Leyen: Dlaczego Unii Europejskiej nie udaje się przekonać Wschodu do swoich wartości?

Wyraz oczu był głęboki, ciepły uścisk. Kamery pstryknęły, zabrzmiały trąbki. Kiedy 1 maja 2004 r. Niemiecki minister spraw zagranicznych Joschka Fischer i jego polski odpowiednik Vladzimierz Simosevic symbolicznie otworzyli granicę między Frankfurtem nad Odrą a Slopesami, znaczenie tej akcji politycznej było jasne dla wszystkich zainteresowanych. W tych godzinach świętowano nie mniej niż ostateczne zwycięstwo nad podziałem Europy. Piętnaście lat po upadku żelaznej kurtyny ekspansja na wschód miała na celu zniesienie granicy między Wschodem a Zachodem. Setki osób tej samej nocy przeszło przez most na Odrze i po raz pierwszy skorzystało ze swobody przemieszczania się.

Kraje Europy Wschodniej sprzeciwiły się bramie ja Zapukałem – i usłyszeli. Od tego czasu większość krajów, które przystąpiły do ​​UE, rozwinęło się pozytywnie z gospodarczego punktu widzenia. Jednak powrót do przeszłości nie jest bynajmniej jasny: do dnia dzisiejszego nie udało się uzgodnić wspólnego rozumienia tego, co Europa powinna uosabiać poza wsparciem monetarnym. Co może być bardziej niebezpieczne: obecny konflikt z Białorusią pokazuje, że Zachód i jego wartości straciły część swojego atrakcyjności dla niektórych i są w trakcie upadku. Rosja Jest przeciwnik gotowy do zamieszek, które mogą wywołać masowe niepokoje w społeczeństwie.

Viktor Urban nieustannie testuje swoje granice

Białoruś, licząca dziewięć i pół miliona mieszkańców, mogłaby być łącznikiem między Wschodem a Zachodem. Ale relacje między Mińskiem a Bruksela mrożony. Białoruś jest jedynym krajem w Europie Wschodniej, który nie jest nawet członkiem Rady Europy – częściowo dlatego, że kraj ten odmawia zniesienia kary śmierci.

Z drugiej strony, problemy z innymi krajami są bardziej podobne do petityzyny – ale dla Unii Europejskiej jest solą w oku. W Polsce reformy sądownictwa od lat wywołują ogromne niezadowolenie w Komisji Europejskiej. Władze Warszawy wielokrotnie wzywają ludzi do poddania się. Ponadto ze względu na rzekome lekceważenie podstawowych wartości Unii Europejskiej procedury prawne zgodnie z art. 7 traktatów Unii Europejskiej są z tym niezgodne. PolskaI ledwo robi postępy.

READ  Banana Cotta Strawberry Cake: ciasto bez pieczenia - atrakcja każdego stolika kawowego

Na Węgrzech Viktor Orban doskonale wie, że będzie wyglądał staro bez europejskiego rynku wewnętrznego i pieniędzy pochodzących z Brukseli, ale to nie powstrzymuje go przed ciągłym testowaniem swoich ograniczeń. Lepiej niż z Ursula von der Leyen Prawicowy populista flirtuje z rosyjskim prezydentem Władimir Putin. A jeśli chodzi o niego, lubi przeszkadzać Europejczykom w ponownym nałożeniu sankcji na Moskwę.

Aleksander Łukaszenko (z lewej) wita Władimira Putina na spotkaniu w listopadzie 2017 roku.

Zdjęcie: dpa

W ten sposób Europa przekształciła się w stowarzyszenie gospodarcze, a dla wielu mieszkańców Europy Wschodniej Unia Europejska nie osiągnęła jeszcze zbioru wartości. Było to widoczne w ogromnych nierozwiązanych sporach w polityce azylowej i uchodźczej. Jest to obecnie widoczne w debacie na temat tego, jak daleko powinna zajść ochrona klimatu. Można to również dostrzec w zrozumieniu, czym jest państwo konstytucyjne. Same linie podziału trwale paraliżują politykę europejską.

Czy ekspansja Unii Europejskiej na wschód nie powiodła się?

Każdy, kto patrzy na to wszystko, nieuchronnie dochodzi do niepokojącego pytania: czy ekspansja Unii Europejskiej na wschód nie powiodła się? Mówiąc najprościej, odpowiedź na to pytanie jest trudna. Dusan Reljic zajmuje się tym tematem od wielu lat. Jest dyrektorem brukselskiego biura politycznego think tanku Foundation for Science and Policy (SWP). Nie interesuje go lekkomyślne sądy – zwłaszcza, że ​​rządzących trzeba odróżniać od społeczeństwa. Nie chce śpiewać łabędziej piosenki, aby rozszerzyć się na wschód. „Biorąc pod uwagę siłę swojego jednolitego rynku i bliskość geograficzną, Unia Europejska jest nie tylko preferowanym partnerem gospodarczym dla krajów Europy Wschodniej” – mówi. „Tak jak poprzednio, Unia Europejska jest bardzo atrakcyjna jako model społeczno-polityczny”.

Premier Węgier Viktor Orban znajdował się w częstych konfliktach z innymi krajami Unii Europejskiej.

Zdjęcie: Ludovic Marine dpa

Ponieważ opiera się na rządach prawa i demokracji, Unia Europejska jest postrzegana jako alternatywa dla „kapitalizmu politycznego”, jaki rozwinął się w państwach-następcach Związku Radzieckiego i Chinach. „Ta forma organizacji społeczeństwa i gospodarki opiera się na relacjach między skorumpowanymi politykami i przestępczymi oligarchami, dzięki czemu rozkwita siła kleptokracji – bezczelne osobiste wzbogacenie kosztem zwykłych ludzi” – mówi Relijcik. Ten stan rzeczy można utrzymać jedynie poprzez coraz większe represje polityczne. pod kontrolą.

READ  Saksoński eksport ponownie rośnie pomimo pandemii | Darmowa prasa

Europa Wschodnia nie jest blokiem monolitycznym

Jednak Europy Wschodniej nie można opisać jako jednorodnego bloku o tych samych interesach. O ile Łukaszenko jest jedyną gwarancją Rosji, że Białoruś pozostanie w strefie wpływów Kremla i tym samym bastionem przeciwko NATO i Unii Europejskiej, o tyle np. W Polsce i Rumunii panuje duża nieufność, że Unia Europejska nie jest wystarczy. Wbrew roszczeniom Władimira Putina u władzy. Ale bez względu na to, jakie stanowisko zajmiesz: Rosja jest wszechobecna na Wschodzie jako wróg lub przyjaciel.

„Unia Europejska to nowoczesny wynalazek z wieloma różnymi kontrahentami” – mówi ekspert z Europy Wschodniej Dusan Relijic. Związki między Białorusią a Białorusią istniały zawsze i niektórzy z zewnątrz uważają je za jedyne. Jednak większość ludzi na Białorusi prawdopodobnie zda sobie sprawę, że dyktator Łukaszenko może go zatrzymać przede wszystkim, ponieważ jest w uścisku dyktatora Putina. „Dodatkowo ukraińska tragedia jest ciągłym ostrzeżeniem dla wszystkiego, czego Rosja może, a czego Zachód – w tym Unia Europejska – nie może zrobić w regionie byłego Związku Radzieckiego: tworzyć fakty siłą” – stwierdza Relic.

Co jeszcze może przekonać Europa?

Jak więc Europa może przekonać? Jak zamierzasz przekonać autorytarne rządy do wprowadzenia reform, które są sprzeczne z ich pretensjami do władzy? W jaki sposób Unia Europejska pozostaje magnesem dla demokracji w krajach Wschodu? Jak można powstrzymać wpływy Kremla? „Myślę, że Ukraina, Białoruś i Mołdawia nie budziły nadziei na przystąpienie, różnice społeczno-gospodarcze są na to zbyt duże” – mówi Dusan Reljic. „Ale także większe wsparcie ekonomiczne i bardziej inkluzywne uczestnictwo we wszystkich formach integracji europejskiej”.

Przepaść między Unią Europejską a Europą Wschodnią również się pogłębia, ponieważ różne fundusze rozwojowe w ramach Unii Europejskiej oraz pożyczki na odbudowę niedawno udzielone przez Unię dają słabszym gospodarczo krajom możliwość nadrobienia zaległości. Tempo wzrostu gospodarczego w Polsce wyniosło 4,5% w 2019 roku, a Rumunii 4,2%, Węgry 4,9 procent – większość została sfinansowana przez Brukselę lub przynajmniej wspierana przez europejskie klauzule ramowe.

READ  Repos: With Hydrogen in the Future: A Municipal Economy Journal

Kraje Europy Wschodniej spoza Unii Europejskiej nie mogą liczyć na taką solidarność. „Ludzie już dawno to zrozumieli i dlatego migrują – na przykład miliony Ukraińców do Polski, a później na Zachód” – mówi Relijek. „Dobrobyt nie nadchodzi do Europy Wschodniej, więc przenoszą się tam, gdzie mogą się rozwijać. Ten rozlew krwi krytycznie osłabia Europę Wschodnią. Pozostają ci sfrustrowani z Europy, którzy marzą o dawnej władzy”.

Możesz również przeczytać o tym:

Chcemy poznać Twoją opinię: Więc Augsburger Allgemeine współpracuje z Civey Opinion Research Institute. Przeczytaj tutaj, czego dotyczą reprezentatywne ankiety i dlaczego warto się zarejestrować.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

AstraZeneca zarabia miliardy na sprzedaży (ale bez zysku) ze szczepionki przeciw Covid

Published

on

Brytyjska Szwedzka Firma Farmaceutyczna AstraZeneca W pierwszej połowie 2021 roku zarobiła 1,2 miliarda dolarów ze sprzedaży swojej szczepionki. Firma poinformowała, że ​​do ponad 170 krajów dostarczono około 319 milionów paczek, w tym około 97 milionów w Unii Europejskiej. AstraZeneca sprzedaje szczepionkę po kosztach – bez zysku.

AstraZeneca opracowała swoją szczepionkę we współpracy z Uniwersytetem Oksfordzkim i jest jednym z wiodących producentów na świecie. Całkowite przychody firmy wzrosły o około jedną czwartą do 15,5 miliarda dolarów w pierwszej połowie 2021 roku Wielka Brytania Szczepionka miała kluczowe znaczenie dla kampanii szczepień, która została szybko wdrożona.

AstraZeneca planuje również osiągnąć długoterminowy wzrost poprzez przejęcie amerykańskiej firmy biotechnologicznej Alexion. Ten „kamień milowy” umożliwi firmie lepszą pozycję w dziedzinie immunologii i chorób rzadkich, mówi prezes firmy Pascal Soriot. AstraZeneca sfinalizowała przejęcie Alexion o wartości 39 miliardów dolarów kilka dni temu, co czyni ją największym przejęciem w historii firmy farmaceutycznej.

Jednak zwiększone wydatki i dobrowolne zobowiązanie grupy do niezarabiania na szczepionce na koronawirusa wywierają presję na marże. W sumie zyski spadły z 756 milionów dolarów w zeszłym roku do 550 milionów dolarów. Analitycy mieli niższą sprzedaż na poślizgu, ale spodziewali się wyższych zysków.

Wraz z zamknięciem wielomiliardowego przejęcia Alexion w lipcu, AstraZeneca również zaktualizowała swoje cele na bieżący rok, zgodnie z oczekiwaniami. W związku z tym sprzedaż w bieżącym roku powinna wzrosnąć w niskim przedziale dwudziestu procent. Zysk na akcję skorygowany o efekty specjalne powinien wzrosnąć wyraźniej: w tym przypadku planowany jest wzrost z 5,05 USD do 5,40 USD.

READ  Corona rządzi w supermarkecie: Aldi, Rewe, Edeka, Lidl - co się obecnie zmieniło w Juki
Continue Reading

Economy

Odżywianie – Teterow – Schlachthof Teterow: operatorzy inwestują miliony więcej – Ekonomia

Published

on

Teterow (dpa/mv) – Firma przetwórstwa mięsnego Danish Crown będzie nadal inwestować w jedyną dużą ubojnię w Meklemburgii-Pomorzu Przednim w Teterowie (powiat Rostock). Dyrektor zarządzający Danish Crown Teterower Fleisch GmbH powiedział w czwartek, że na nadchodzący rok podatkowy zostanie przeznaczonych 2,5 miliona euro. Duńczycy, uważani za jednych z największych europejskich rzeźników bydła, przejęli Teterow w 2017 roku. Od tego czasu zainwestowano 10 milionów euro, powiedział Rohlov. W 2019 r. zaprzestano uboju trzody chlewnej ze względu na koszty.

„Chcemy pozycjonować się szerzej w Tetero” – powiedział Rohlov. W chlewniach, które stały się puste, mięso zwierząt gospodarskich jest krojone i dzielone znacznie częściej niż wcześniej. „Teraz sami przetwarzamy około 70 procent wołowiny, w 2017 roku było to tylko 20 procent”. W efekcie około 200 mężczyzn i kobiet będzie nadal zatrudnionych. Nie ma już umów o pracę. Na przykład współpracują z siecią steków, aby zapewnić, że skóry Uckermärker są przetwarzane na skóry ze świadectwem pochodzenia.

Obecnie Teterower ubija i przetwarza około 110 000 sztuk bydła rocznie, w tym duże ilości do standardów ekologicznych. Zwierzęta pochodzą od rolników z Saksonii-Anhalt, Brandenburgii, Meklemburgii-Pomorza Przedniego i Polski. Towary mrożone są eksportowane do Francji, Hiszpanii, Włoch, Chin itp. Powiedziała, że ​​oddzielenie od sekcji świń, które jest powszechne w rzeźni, nie wpływa na eksport wołowiny do Chin. Po pojawieniu się afrykańskiego pomoru świń Chiny przestały importować wieprzowinę z Niemiec.

© dpa-infocom, dpa: 210729-99-591922 / 2

READ  Najbardziej poszukiwany pojazd elektroniczny w testach
Continue Reading

Economy

Nadpodaż: Volkswagen może kupić Europcar

Published

on

Stan: 28.07.2021 22:11

Wypożyczalnia samochodów powinna wkrótce ponownie stać się częścią imperium Volkswagena: Volkswagen odkupuje Europcar za 2,5 miliarda euro. Wieczorem francuska firma przyjęła ofertę z Wolfsburga.

Prezes Volkswagena, Herbert Diess, faktycznie chciał zmniejszyć i zmniejszyć grupę z jej dwunastoma markami. Firma z Wolfsburga porzuciła niedawno większość luksusowej marki Bugatti.

Nieznacznie zwiększono szerokość opętania

Ale teraz Diess chce ponownie rozszerzyć imperium VW – o wypożyczalnię samochodów. W ramach konsorcjum z zarządzającym aktywami Atestor i największym importerem VW w Holandii, Pon Holdings, VW nabywa Europcar. Oferta została zwiększona o jeden cent do 50 centów na akcję. Odpowiada to około 2,5 miliarda euro.

Obie strony zgodziły się teraz na umowę. Wieczorem Europcar ogłosił, że przyjmie ofertę. Rada Nadzorcza VW zatwierdziła transakcję.

Z Europcar do wiodącego dostawcy mobilności

Umowa ma sens również z punktu widzenia Volkswagena. Prezes VW Diess ogłosił, że Europcar powinien odgrywać kluczową rolę w tworzeniu platformy dla mobilności. Wiodąca europejska wypożyczalnia samochodów posiada rozległą sieć terminali na lotniskach, dworcach kolejowych i w centrach miast. „Zarządzając swoją nowoczesną flotą i rozległą siecią stacji, Europcar pomoże Volkswagenowi szybciej osiągnąć ambitne cele w zakresie rozszerzania usług mobilności” – wyjaśnił Dies. Klienci coraz częściej korzystają z formularzy subskrypcji i car-sharingu jako alternatywy dla własnego samochodu.

Volkswagen jest już zaangażowany w car sharing pod marką WeShare i oferuje usługi ride-hailing z Moia. Praca ta zostanie rozszerzona w ciągu najbliższych kilku lat. Grupa chce przekształcić się z producenta klasycznych samochodów w konglomerat technologiczny, który oprócz pojazdów zarabia na oprogramowaniu i usługach cyfrowych.

Ożenił się ponownie po rozwodzie 15 lat temu

Europcar był już własnością Volkswagena pod koniec lat 90-tych. W 2006 roku firma z Wolfsburga sprzedała wypożyczalnię samochodów, ponieważ nie była już odpowiednia dla jej podstawowej działalności. Podczas pandemii Corona Europcar wszedł w najgorszy kryzys w swojej historii. Francja i Hiszpania musiały pomóc w pożyczkach awaryjnych. Główny akcjonariusz Europcar Eurazeo odszedł. Aby przetrwać, wypożyczalnia samochodów zmniejszyła swoją flotę pojazdów o prawie połowę.

READ  Ambitne plany: po mieszanych liczbach kwartalnych: w ten sposób NEL ASA pozycjonuje się na przyszłość dzięki partnerstwu Wiadomość

Continue Reading

Trending