Connect with us

Top News

Twarde stanowisko w sprawie migracji: „Polski rząd czerpie korzyści z konfliktu granicznego”

Published

on

Surowe podejście do kwestii migracji
„Polski rząd czerpie korzyści z konfliktu granicznego”

Eskaluje konflikt na granicy z Białorusią. Ale polski rząd czerpie korzyści „na krótką metę”, tak jak robi to szef Fundacji Conrada Adinayara. W Warszawie, wyjaśnia w wywiadzie David Gregos. Wreszcie nagłówek przedstawia krajowe kwestie polityczne, takie jak inflacja lub kontrowersje dotyczące prawa aborcyjnego. Ponadto sceptycznie nastawiony do UE PiS i sojusz dwóch mniejszych partnerów mogą wyrobić sobie markę w dwóch obszarach: migracji i krytyki Brukseli.

ntv.de: Jak konflikt graniczny wpływa na polską politykę?

David Gregos: Kryzys jest obecnie głównym tematem debaty politycznej w Polsce. Rząd czerpie korzyści z konfliktu granicznego, przynajmniej w krótkim okresie. To dlatego, że zawsze zajmowała bardzo twarde stanowisko w kwestiach migracji.

Jak można powiedzieć, że to się opłaca?

David Gregos kieruje międzynarodowym biurem Fundacji Conrada Adinayara w Polsce.

(Zdjęcie: Prywatne)

Kryzys graniczny to inflacja, obecnie siedem do ośmiu procent, pogarszająca się sytuacja epidemiczna i Kontrowersje wokół prawa aborcyjnego. Rząd jest pod presją we wszystkich tych kwestiach, w niektórych przypadkach był ostro krytykowany i nie ma za nim większości. Wielkie protesty społeczne raz po raz spotykają się z powszechnym sprzeciwem wobec nich.

Konflikt z Białorusią sprawia, że ​​zapominasz?

Rząd stara się wyrobić sobie markę w dwóch obszarach: migracji – klasycznym narzędziu populistów – oraz kontrowersji z UE. Polityka zagraniczna i europejska to tutaj zmiana w polityce wewnętrznej. Na przykład wszystko, co robi się przeciwko Brukseli, to atakowanie własnego elektoratu i mobilizowanie go.

Czy rząd postrzega kryzys przede wszystkim jako problem narodowy?

Tak, jako zadanie i wyzwanie narodowe. Oto sedno oficjalnych komunikatów rzeczników rządu lub przywódców partii rządzących. Jest to interesujące, gdy przyjrzymy się rozmiarom imigracji: według Komisji Europejskiej do lipca tego roku w Unii doszło do 85 000 nielegalnych przekroczeń granicznych. Na granicy polsko-białoruskiej utknęło około 4000 do 5000 migrantów, a około 1000 nielegalnych przejść granicznych. Kryzys jest więc przedstawiany jako większy, niż jest w rzeczywistości.

Prezydent Angela Merkel spotkała się we wtorek z białoruskim władcą Aleksandrem Łukaszenką Telefon. Jak to jest pozyskiwane?

Rozmowa telefoniczna spotkała się z wielką krytyką, ponieważ jest postrzegana jako praktyczne uznanie białoruskiego reżimu, a Merkel prowadzi rozmowy z praktycznym dyktatorem. Został ostro skrytykowany w Polsce.

Jak polska opozycja reaguje na dotkliwe represje na granicy?

Opozycji trudno jest wypracować własne, widoczne stanowisko izolacji od władz. Ale pytanie brzmi, czy odmowa pomocy europejskiej, na przykład, przez firmę Frontex, zajmującą się ochroną granic, jest błędem. Szczególnie silna siła oporu, Donald Duskin Cywilny PO, Mniej krytycznie ocenia twarde stanowisko rządu niż brak współpracy z UE.

Czy są żądania, aby ludzie na granicy byli akceptowani?

O ile wiem, nie ma siły politycznej, która chciałaby zaakceptować imigrantów. Z lewicy jest tylko chwilowa krytyka budowy muru granicznego i żądania pomocy ludziom.

Jak media relacjonują kryzys?

Imponujące zdjęcia z granicy robią państwowe media. Zwłaszcza zdjęcia zrobione w ciągu ostatnich kilku dni, kiedy ogromny imigrant próbował przekroczyć granicę. Z drugiej strony, wdrożenie stanu wyjątkowego na granicy zostało skrytykowane przez środowiska społeczne, ponieważ ogranicza bezpłatne przekazy w mediach i rodzi pytanie, czy polscy pogranicznicy i wojsko chcą coś zatuszować.

Jakie jest twarde stanowisko PiS i rządu?

Podobnie jak w przypadku innych kwestii, stanowisko rządu można rozumieć za pomocą trzech głównych pojęć: suwerenności, niezależności i bezpieczeństwa. Skupiamy się na tych trzech elementach – a PiS i jego sojusznicy cieszą się wśród ludzi sukcesem. Kiedy w 2019 roku były przewodniczący Rady UE Donald Tusk wrócił do Polski, w opozycji panował pewien optymizm. Ale dzięki kwestii migracji i jej krytyce UE, rząd powrócił. Opozycja nie może nic zrobić, aby się temu przeciwstawić, przynajmniej na krótką metę.

A średnio czy długoterminowa?

W miarę jak kryzys się stabilizuje, ludzie wciąż są spychani do granic możliwości, a postępy są kontynuowane, pojawia się pytanie, czy zaangażowanie UE i Frontexu nie będzie zbyt skuteczne. Ponadto polski rząd chce wzmocnić forty graniczne wykorzystując fundusze unijne. Na dłuższą metę te pytania mogą osłabić rząd w konfrontacji z krytyką UE.

Właśnie dzisiaj zapadł kolejny wyrok ETS przeciwko polskiej reformie sądownictwa.

Ten Wyrok przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości Dołącza do bardzo długich wyroków przeciwko Polsce. W zasadzie PiS trochę przysiada. Przekonuje, że to, co zmieniło się od fuzji w 2004 roku, to nie Polska, ale UE stała się legalną wspólnotą.

Jak to usprawiedliwia?

We wszystkich wyrokach rząd krytykuje Brukselę i ETS za brak zasług w obszarach pozawspólnotowych – na przykład powoływanie sędziów lub powołanie organu regulacyjnego. Podstawowe pytanie dla PiS brzmi: jeśli obszar prawny nie jest jeszcze uspołeczniony, to czy Bruksela może to zrobić? Są dwa etapy prawne z rzędu, które mam nadzieję będą kontynuowane jeszcze przez jakiś czas. Bruksela nie podjęła małych działań przeciwko Polsce, ponieważ poważne sankcje wymagają konsensusu w Radzie UE, co jest niepraktyczne.

Jeśli chodzi o różne perspektywy prawne, to czy polski rząd nie zamierza opuścić UE?

Dokładnie tak. Czołowe siły rządu i PiS wielokrotnie podkreślały, że debatę nad tzw. polexitem prowadzi przede wszystkim opozycja i media. To nie do końca prawda, bo w kontekście PiS zawsze są tacy, którzy głośno nawołują do wyjścia z UE lub domagają się niepodległej Polski w rozluźnionej UE. Ale czołowe postacie PiS, Jarosław Kaczyński czy premier Mateusz Morawiecki, Nie dąż do Polexitu własnymi słowami. Jego celem jest ponowne omówienie celu i celu UE. Pytanie brzmi, czy Polska może to osiągnąć przy sprzecznym kursie rządu.

Marcus Lipold rozmawiał z Davidem Gregos

READ  Polska: Nowy polski rząd rozwiązał media publiczne
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Europlatano eksportuje do Polski prawie 400 000 kg bananów ‹ Portal Owocowy

Published

on

7 maja 2024 r

Pod koniec 2023 roku Europlatano rozpoczęło negocjacje w sprawie wysyłki bananów z Wysp Kanaryjskich do Polski. RevistaMercados.com. Jak wynika z artykułu, pierwsza ciężarówka została wysłana do Polski w styczniu tego roku, gdzie dotarły banany (więcej…)

READ  Konflikt o praworządność: UE karze Węgry i ratuje Polskę
Continue Reading

Top News

List z obozu Merz pokazuje podział bardziej niż kiedykolwiek

Published

on

List z obozu Merz pokazuje podział bardziej niż kiedykolwiek
  1. Strona główna
  2. Polityka

Naciskać

Szef UJ Johannes Winkel (po lewej) zawiera układ z Danielem Guntherem – „Drogi Danielu Gunther, jakiej partii jesteś członkiem? © IMAGO (2) / penofoto / agencja informacyjna dts

Konferencja partii CDU ma utorować drogę do wyborów federalnych, ale obecnie wybuchł stary konflikt. Za kulisami lecą iskry.

BERLIN – Sondaże są wysokie CDU Część urzędników partyjnych w pałacu Konrada Adenauera marzy już o scenariuszu prezydenckim. Friedrich Merz może uważać się za dobrego kandydata na urząd kanclerza, ale po nominację mogą sięgnąć potężni książęta stanowi CDU z Nadrenii Północnej-Westfalii (Henrik Wüst), Hesji (Boris Rhein) czy Szlezwiku-Holsztynu (Daniel Günther). siebie – w tym szefa CSU Marek Soder Pozostawiając wszystkie opcje otwarte.

W środku tej osobistej debaty CDU rozpoczyna federalną konferencję partyjną, która ma ostatecznie zasygnalizować oderwanie się od ery Merkel czwartym podstawowym programem w historii partii CDU. W rzeczywistości. Daniel Gunther z Dalekiej Północy po raz kolejny wywołał zamieszanie w obozie MERS. Nerwy są napięte po upublicznieniu listu.

Przed konferencją CDU: Daniel Günther chce zwabić wyborców Zielonych do Unii – w kierunku Merkel

Gunther powiedział gazetom Grupa Medialna Funke: „Nie możemy obecnie dotrzeć do wielu z tych, którzy głosowali na CDU pod rządami Merkel, ale nie są oni nieosiągalni”. „Centrystyczny kurs Angeli Merkel to jej przepis na sukces”. „W takiej sytuacji Unia powinna naprawdę znajdować się w lepszej sytuacji niż obecnie”. W wyborach w 2021 roku Unia uzyskała zaledwie 24,1 proc.

Merz, przewodniczący komisji parlamentarnej ds. Unii w Bundestagu, powiedział o Güntherze: „Jestem wdzięczny za każde słowo i każdy wkład w partię zaangażowaną w ten cel”. W 2002 roku związek został wydalony przez frakcję. Od tego czasu stosunki uległy poważnemu pogorszeniu. Podobnie jak w latach poprzednich Merkel nie chciała przyjąć zaproszenia na konferencję partii CDU. Merz jest oskarżany przez krytyków o uczynienie CDU bardziej konserwatywną niż za Merkel.

READ  Nadawanie publiczne: Dyrektorzy ponoszą własne wydatki

Obóz Merz kontratakuje: szef UJ Winkel „zaskoczony i zirytowany” listem Daniela Gunthera

Słowa Gunthera wywołały znaczne poruszenie w obozie Merz. Lider „Junge Union” Johannes Winkel napisał list zapalający – i tak się stało. Zdjęcie– Kierował redakcją. Winkel wspomniał o „Drogim Danielu Guntherze” i zapytał: „Do której partii jesteś członkiem?” Pyta go. Winkel był „zaskoczony i zirytowany”.

Wydaje się, że tendencja Merkel jest solą w oku nowego kierownictwa partii. Winkel w dalszym ciągu pisze do premiera Szlezwiku-Holsztynu: „Nie uważam pana za polityka, który myśli wstecz i żyje wczoraj”.

Merkel też oczerniała szefa UJ: „Oczywiście, że CDU ma Angela Merkel „Mamy za co być wdzięczni”. Ale: „Angela Merkel też ma wiele powodów do wdzięczności CDU. Partia otworzyła jej światową karierę polityczną i umożliwiła ją raz po raz. To rozczarowujące, że jest teraz poza partią. Notabene Angela Merkel jest nieobecna na konferencji partyjnej – uważana jest za „białego słonia na sali”.

Konferencja Partii Federalnej CDU 2024: W poniedziałek główny temat reelekcji Merza – „Porozmawiajmy o tym” o krytyce Güntera

Sekretarz generalny Karsten Linnmann przewidział ożywioną konferencję partii na konferencji prasowej w niedzielne popołudnie. Opisał tezy Daniela Gunthera jako „całkowicie systematyczne”. Jest stanowczy: „Będziemy o tym rozmawiać”.

CDU rozpoczyna w poniedziałek trzydniowy maraton konferencji partyjnych przemówieniem lidera partii Friedricha Merza, który niedawno odrzucił koalicję z AfD. Głównym tematem pierwszego dnia popołudniowego spotkania delegatów w Berlinie jest pierwsza reelekcja 68-letniego Sauerlandera. (Jaco/DPA)

Continue Reading

Top News

Reakcja Europy na postępy Putina: Polska wyraża alarm

Published

on

Reakcja Europy na postępy Putina: Polska wyraża alarm
  1. Strona główna
  2. Polityka

Naciskać

W obliczu zagrożeń ze strony Moskwy Polska chce wzmocnić unijną strategię bezpieczeństwa. Ma zostać utworzona ciężka brygada sił reakcji UE.

WARSZAWA — Władimir Putin oddycha Polsce, a powtarzające się groźby ze strony Moskwy powodują niepokój kraju na zewnętrznej granicy Europy. Polska wzywa obecnie do utworzenia „ciężkich sił” europejskich sił interwencyjnych, które można by natychmiast rozmieścić w obszarach objętych kryzysem.

Ponieważ nawet bez pomocy NATO i armii amerykańskiej UE musi być gotowa na wypadek ataku przeciwko rosyjskiej armii. Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski wyraził zaniepokojenie zagrożeniem ze wschodu. „Nie byłby zaskoczony”, gdyby Putin zaatakował jego kraj.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski wezwał, aby ciężkie siły UE działały niezależnie od NATO i armii USA. © Image Alliance/dpa | Kay Nietfeldt

Ciężka Brygada jako europejska obrona przed Rosją – niezależna od NATO

Jak powiedział minister w rozmowie z Polskim Radiem, ciężka brygada mogłaby zostać wysłana także do Afryki Północnej czy na Bałkany. Świat TVP Ogłoszono to w środę (1 maja). „Nie musimy polegać na zasobach USA w przypadku każdej sytuacji nadzwyczajnej na naszej granicy, na przykład jestem zwolennikiem ciężkiej brygady UE jako siły szybkiego reagowania w przypadku problemu o niskim priorytecie na Bałkanach lub w Afryce Północnej”.

Choć rosyjski autokrata zdecydowanie odrzucił spekulacje na temat ataku Moskwy na państwo członkowskie NATO, określając je jako „czysty nonsens”, Sikorski obawia się, że najgorsze może się wydarzyć, jeśli Kijów przegra wojnę na Ukrainie. „Mamy wybór: albo pokonana armia rosyjska poza granicami Ukrainy, albo zwycięska armia rosyjska na granicach Polski. Putin zrobi wtedy to samo, co Hitler zrobił z Czechosłowacją; „weźmie przemysł i ludzi na Ukrainie i zmobilizuje je kontynuować” – przekonuje polski minister.

Duda nazywa cel 3 proc. NATO ze względu na „rosnące ambicje imperialne Rosji”

Niedawno prezydent Andrzej Duda wezwał pozostałych członków NATO do zwiększenia wydatków na obronność do trzech procent PKB w świetle rosnącego zagrożenia ze wschodu. „Biorąc pod uwagę wojnę na Ukrainie i rosnące imperialistyczne ambicje Rosji, narody NATO muszą działać odważnie i bezkompromisowo” – oświadczył prezydent na krótko przed swoją podróżą do Waszyngtonu w połowie marca.

Tymczasem Polska już wydaje 4 proc. swojego PKB na wydatki na obronność, „aby dać dobry przykład i zachęcić innych”. Wiadomości Euro Prezydent zacytował. (SiSchr)

READ  Bliskie związki SPD z byłym prezydentem Schrder
Continue Reading

Trending