Connect with us

Top News

Twarde stanowisko w sprawie migracji: „Polski rząd czerpie korzyści z konfliktu granicznego”

Published

on

Surowe podejście do kwestii migracji
„Polski rząd czerpie korzyści z konfliktu granicznego”

Eskaluje konflikt na granicy z Białorusią. Ale polski rząd czerpie korzyści „na krótką metę”, tak jak robi to szef Fundacji Conrada Adinayara. W Warszawie, wyjaśnia w wywiadzie David Gregos. Wreszcie nagłówek przedstawia krajowe kwestie polityczne, takie jak inflacja lub kontrowersje dotyczące prawa aborcyjnego. Ponadto sceptycznie nastawiony do UE PiS i sojusz dwóch mniejszych partnerów mogą wyrobić sobie markę w dwóch obszarach: migracji i krytyki Brukseli.

ntv.de: Jak konflikt graniczny wpływa na polską politykę?

David Gregos: Kryzys jest obecnie głównym tematem debaty politycznej w Polsce. Rząd czerpie korzyści z konfliktu granicznego, przynajmniej w krótkim okresie. To dlatego, że zawsze zajmowała bardzo twarde stanowisko w kwestiach migracji.

Jak można powiedzieć, że to się opłaca?

David Gregos kieruje międzynarodowym biurem Fundacji Conrada Adinayara w Polsce.

(Zdjęcie: Prywatne)

Kryzys graniczny to inflacja, obecnie siedem do ośmiu procent, pogarszająca się sytuacja epidemiczna i Kontrowersje wokół prawa aborcyjnego. Rząd jest pod presją we wszystkich tych kwestiach, w niektórych przypadkach był ostro krytykowany i nie ma za nim większości. Wielkie protesty społeczne raz po raz spotykają się z powszechnym sprzeciwem wobec nich.

Konflikt z Białorusią sprawia, że ​​zapominasz?

Rząd stara się wyrobić sobie markę w dwóch obszarach: migracji – klasycznym narzędziu populistów – oraz kontrowersji z UE. Polityka zagraniczna i europejska to tutaj zmiana w polityce wewnętrznej. Na przykład wszystko, co robi się przeciwko Brukseli, to atakowanie własnego elektoratu i mobilizowanie go.

Czy rząd postrzega kryzys przede wszystkim jako problem narodowy?

Tak, jako zadanie i wyzwanie narodowe. Oto sedno oficjalnych komunikatów rzeczników rządu lub przywódców partii rządzących. Jest to interesujące, gdy przyjrzymy się rozmiarom imigracji: według Komisji Europejskiej do lipca tego roku w Unii doszło do 85 000 nielegalnych przekroczeń granicznych. Na granicy polsko-białoruskiej utknęło około 4000 do 5000 migrantów, a około 1000 nielegalnych przejść granicznych. Kryzys jest więc przedstawiany jako większy, niż jest w rzeczywistości.

Prezydent Angela Merkel spotkała się we wtorek z białoruskim władcą Aleksandrem Łukaszenką Telefon. Jak to jest pozyskiwane?

Rozmowa telefoniczna spotkała się z wielką krytyką, ponieważ jest postrzegana jako praktyczne uznanie białoruskiego reżimu, a Merkel prowadzi rozmowy z praktycznym dyktatorem. Został ostro skrytykowany w Polsce.

Jak polska opozycja reaguje na dotkliwe represje na granicy?

Opozycji trudno jest wypracować własne, widoczne stanowisko izolacji od władz. Ale pytanie brzmi, czy odmowa pomocy europejskiej, na przykład, przez firmę Frontex, zajmującą się ochroną granic, jest błędem. Szczególnie silna siła oporu, Donald Duskin Cywilny PO, Mniej krytycznie ocenia twarde stanowisko rządu niż brak współpracy z UE.

Czy są żądania, aby ludzie na granicy byli akceptowani?

O ile wiem, nie ma siły politycznej, która chciałaby zaakceptować imigrantów. Z lewicy jest tylko chwilowa krytyka budowy muru granicznego i żądania pomocy ludziom.

Jak media relacjonują kryzys?

Imponujące zdjęcia z granicy robią państwowe media. Zwłaszcza zdjęcia zrobione w ciągu ostatnich kilku dni, kiedy ogromny imigrant próbował przekroczyć granicę. Z drugiej strony, wdrożenie stanu wyjątkowego na granicy zostało skrytykowane przez środowiska społeczne, ponieważ ogranicza bezpłatne przekazy w mediach i rodzi pytanie, czy polscy pogranicznicy i wojsko chcą coś zatuszować.

Jakie jest twarde stanowisko PiS i rządu?

Podobnie jak w przypadku innych kwestii, stanowisko rządu można rozumieć za pomocą trzech głównych pojęć: suwerenności, niezależności i bezpieczeństwa. Skupiamy się na tych trzech elementach – a PiS i jego sojusznicy cieszą się wśród ludzi sukcesem. Kiedy w 2019 roku były przewodniczący Rady UE Donald Tusk wrócił do Polski, w opozycji panował pewien optymizm. Ale dzięki kwestii migracji i jej krytyce UE, rząd powrócił. Opozycja nie może nic zrobić, aby się temu przeciwstawić, przynajmniej na krótką metę.

A średnio czy długoterminowa?

W miarę jak kryzys się stabilizuje, ludzie wciąż są spychani do granic możliwości, a postępy są kontynuowane, pojawia się pytanie, czy zaangażowanie UE i Frontexu nie będzie zbyt skuteczne. Ponadto polski rząd chce wzmocnić forty graniczne wykorzystując fundusze unijne. Na dłuższą metę te pytania mogą osłabić rząd w konfrontacji z krytyką UE.

Właśnie dzisiaj zapadł kolejny wyrok ETS przeciwko polskiej reformie sądownictwa.

Ten Wyrok przeciwko Ministrowi Sprawiedliwości Dołącza do bardzo długich wyroków przeciwko Polsce. W zasadzie PiS trochę przysiada. Przekonuje, że to, co zmieniło się od fuzji w 2004 roku, to nie Polska, ale UE stała się legalną wspólnotą.

Jak to usprawiedliwia?

We wszystkich wyrokach rząd krytykuje Brukselę i ETS za brak zasług w obszarach pozawspólnotowych – na przykład powoływanie sędziów lub powołanie organu regulacyjnego. Podstawowe pytanie dla PiS brzmi: jeśli obszar prawny nie jest jeszcze uspołeczniony, to czy Bruksela może to zrobić? Są dwa etapy prawne z rzędu, które mam nadzieję będą kontynuowane jeszcze przez jakiś czas. Bruksela nie podjęła małych działań przeciwko Polsce, ponieważ poważne sankcje wymagają konsensusu w Radzie UE, co jest niepraktyczne.

Jeśli chodzi o różne perspektywy prawne, to czy polski rząd nie zamierza opuścić UE?

Dokładnie tak. Czołowe siły rządu i PiS wielokrotnie podkreślały, że debatę nad tzw. polexitem prowadzi przede wszystkim opozycja i media. To nie do końca prawda, bo w kontekście PiS zawsze są tacy, którzy głośno nawołują do wyjścia z UE lub domagają się niepodległej Polski w rozluźnionej UE. Ale czołowe postacie PiS, Jarosław Kaczyński czy premier Mateusz Morawiecki, Nie dąż do Polexitu własnymi słowami. Jego celem jest ponowne omówienie celu i celu UE. Pytanie brzmi, czy Polska może to osiągnąć przy sprzecznym kursie rządu.

Marcus Lipold rozmawiał z Davidem Gregos

READ  Rowery Europe Wool z Polski na całą Europę
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

„Na woli”: Lotterbach – „Niegodny tego zaszczytu”

Published

on

mDzięki szczepionkom przypominającym, ograniczeniu kontaktu i ograniczeniom wobec osób niezaszczepionych politycy próbują przełamać czwartą falę korony. Chociaż istnieje obawa, że ​​sektory takie jak standardowy handel detaliczny lub sektor imprez ucierpią bardziej niż kiedykolwiek wcześniej, nowy wariant Omikrona budzi obawy opinii publicznej dotyczące mutanta, który nie radzi sobie z układem odpornościowym i szczepionkami.

Nie ma co do tego wątpliwości: koronawirus nadal mocno trzyma się życia społecznego, a rozmowy z nim pokazują.

„Obowiązkowe szczepienia dla tych, którzy nie są zaszczepieni i zablokowani – w jaki sposób rządy federalne i stanowe odzyskują kontrolę?” Zapytała gości Anne Will w niedzielny wieczór. Ich program ARD. Oprócz premiera Bawarii Markusa Södera (CSU), ekspert ds. zdrowia SPD Karl Lauterbach, rzecznik ds. polityki wewnętrznej FDP Konstantin Kuhle i dziennikarz „Süddeutsche Zeitung” Cerstin Gammelin zostali również zaproszeni przez recenzenta. Lekarz medycyny ratunkowej Carola Holsner.

Czytaj

Opisał w trzeźwych słowach napiętą sytuację w republikańskich izbach przyjęć. „Jesteśmy w ciągłym ruchu, przez całą dobę” – wyjaśnił lekarz i bloger medyczny znany jako „Doc Caro”. „Niektórzy ludzie potrzebują łóżek do intensywnej opieki, my tego nie mamy”.

Anne Will w rozmowie z Carolą Holsner

Anne Will w rozmowie z Carolą Holsner

Źródło: NDR / Wolfgang Borrs / JM

Jak mówi Holzner, kontakt telefoniczny w poszukiwaniu wolnego miejsca w pobliżu lub często w sąsiednim obszarze, a także ruch uliczny w tym miejscu, to strata cennego czasu.

Lauterbach postrzega „Annę Will” jako „powód do niepokoju”

Na tle wysokiej zachorowalności, stosunkowo niskiego wskaźnika zaszczepienia i nierozwiązanej sytuacji w kontekście nowego wariantu. Polityk SPD, Lauterbach, powiedział, że dane z Izraela i Wielkiej Brytanii dotyczące rozprzestrzeniania się Omigran wśród już zaszczepionych są „niepokojące”. „Widać, że wariant Omigron nadrabia zaległości szybciej, niż się spodziewaliśmy”.

Epidemiolog jak najszybciej zaleca szczepionkę przypominającą i obiecuje dobry efekt ochronny. „Prawdopodobieństwo, że Omigran odniesie sukces w szczepionce przypominającej, jest bardzo niskie”.

Tutaj znajdziesz treści z Twittera

Aby komunikować się lub wyświetlać treści na Twitterze i innych sieciach społecznościowych, potrzebujemy Twojej zgody.

We wszystkich innych przypadkach ryzyko jest większe, wyjaśnił Lauterbach i podsumował: „Teraz właściwie szczepimy się z czasem”. W związku z tym najszybszą metodą wyboru szczepionki przypominającej, aby uniknąć blokowania, jest ta, którą nie uważa za możliwą. Ale nie mógł rządzić.

Zapytany przez rzeczoznawcę Ann Will, czy przemawiała już tutaj jako przyszły minister zdrowia, Lauterbach odpowiedział twierdząco. „SPD ma wielu ludzi, którzy potrafią to zrobić lepiej” – powiedzieli socjaldemokraci.

Jego koledzy dyskutujący stali się jeszcze jaśniejsi. Holsner, podobnie jak on sam, upierał się, że zna wielu kolegów, którzy chętnie objęliby urząd w Lotharbach – jako kogoś z terenu. Dodając doktora i dziękując mu za pochlebny adres za komplement, powiedział, że nie będzie nikogo, kto by go sprawnie wypełnił.

Minister zdrowia Soder lubi Lotterback

Były też pochwały i wsparcie rywalizacji politycznej z Bawarii. „Cieszę się z tego” – powiedział szef CSU Söder o poglądzie Lauterbacha na ewentualną nominację. Poznanie siebie nie trwa długo, a teraz ma potrzebny „podstawowy kompas”.

– Pochodziliśmy z bardzo różnych biegunów, ale często mieliśmy podobne stanowiska; tak, podziwiam go i szanuję – powiedział premier Bawarii i nie napotkał w grupie żadnych sprzeczności.

Czytaj

Carl Lauterbach jest uważany za gorącego kandydata na stanowisko ministra zdrowia

Jednak Soder musiał usprawiedliwiać się najniebezpieczniejszymi warunkami koronowymi w swoim stanie. Między innymi obwiniał za to tradycyjnie silne podejrzenia dotyczące szczepionek i skłonność do „ezoterycznych i innych alternatywnych terapii”.

W końcu obowiązkowe szczepienie jest jedyną szansą na wyjście z obecnego tam iz powrotem. Soder początkowo podejrzewał, że może dosięgnąć część społeczności, ale w końcu doprowadzi to do pokoju, ponieważ wielu przekona się, że szczepionka nie jest zła.

„Grupy hardkorowe i ekstremistyczne nie dadzą się na nas naciskać, to nie zadziała” – powiedział polityk CSU, który podobnie jak poprzednio przyznał się do tego z koleżanką socjaldemokratyczną i koleżanką socjaldemokratyczną.

„Ci ludzie nie są godni tego zaszczytu”.

„Rząd nie powinien dać się szantażować” – powiedział członek SPD Lauterbach. „Kiedy jesteśmy pod presją ulicy, nie jest całkowicie wątpliwe, aby naruszyć naszą zdolność do czynności prawnych. Na pewno nie zasługują na ten szacunek” – brzmiał jasno jego osąd.

Kamelin również mocno wierzył, że wprowadzenie obowiązkowych szczepionek „podzieli to mniej niż odwieczną debatę na ten temat”. Jednocześnie dziennikarka „Süddeutsche Zeitung” zaapelowała do działaczy społecznych, takich jak kościoły, o podjęcie wspólnych wysiłków na rzecz zaangażowania ludzi na terenach o niskim wskaźniku szczepień.

Czytaj

Anna Schneider - 05.2021 Autor Photo Die Weld Sesja zdjęciowa

Ostrzegawcze sprzeciwy wobec kontrowersyjnego posunięcia wyszły tylko ze strony Kuhleya, który chciał w pełni poprzeć wymóg szczepień personelu pielęgniarskiego związany z placówką. „Nie mogę dziś powiedzieć, czy w końcu zagłosuję za szczepionką publiczną” – powiedział polityk FDP, zwracając uwagę na brak zdecydowanej opinii. W związku z tym zadawał sobie pytania, takie jak bezpłatny wybór szczepionek, rozważenie nowych szczepionek oraz udzielanie informacji i porad obywatelom.

Tutaj znajdziesz treści z Twittera

Aby komunikować się lub wyświetlać treści na Twitterze i innych sieciach społecznościowych, potrzebujemy Twojej zgody.

Obowiązkowe przyjęcie szczepionki i wizyta ma problemy

„Nie mamy teraz czasu, aby o tym rozmawiać” – powiedział lekarz pogotowia Holzner całemu szpitalowi. Ponadto lekarz zwrócił uwagę, że w domu jest problem z przyjęciem obowiązkowej szczepionki, ponieważ dawno została ona wykluczona lub odrzucona przez polityków – m.in. uczestników Tolkiena Sodera i Lotterbacha.

Ewaluator przekonywał, że obowiązkowe szczepienia mogą wejść w życie w lutym lub marcu, ujawniając dalsze braki w walce z poważnymi niedoborami. Kalkulacja znów stała się jasna ze słów Loterbacha, przynajmniej w oparciu o oczekiwany efekt: jeśli stało się jasne, że ogólna obowiązkowa szczepionka już będzie na miejscu, wielu uważało to za nieuniknione. Szczepionka. Tak wiele nadziei na działanie wydaje się teraz dla wielu ostatnią nadzieją.

Czytaj

Z drugiej strony „Doc Caro” nadal polega na perswazji. Powiedział w programie, że mógłby przekonać się do zaszczepienia „dziewięć na dziesięć”. Pod koniec „Anne Will” pozwolono jej wyjaśnić, jak na co dzień radzi sobie z zaszczepionymi podejrzanymi.

Rozmowa ze sobą jest ważna. „Mówię im bardzo prosto: masz wybór, możesz się zarazić lub zaszczepić i być może zarazić się, ale nie poważnie zachorować”. W każdym razie zainfekowany. Stała w obliczu faktu, że ryzyko, że osoba nie zostanie zaszczepiona, jest wielokrotnie wyższe.

Tutaj znajdziesz treści z Twittera

Aby komunikować się lub wyświetlać treści na Twitterze i innych sieciach społecznościowych, potrzebujemy Twojej zgody.

Kolejnym kontrargumentem byłyby skutki uboczne szczepionki koronowej. „Jeśli jestem zaszczepiona, pojawiają się skutki uboczne. Jeśli nie jestem zaszczepiona, to nie” – często pyta. „Wtedy mówię: to nieprawda” – kontynuował Holzner Wspomniany do badania. To pokazuje, że ryzyko zawału mięśnia sercowego jest wielokrotnie wyższe w przypadku infekcji niż w przypadku szczepienia. Wyjaśnia również proces powstawania szczepionek mRNA. „Wtedy faktycznie dostaję jedno lub drugie”.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Używamy odtwarzacza z Podigee Provider do naszych podcastów WELT. Aby wyświetlić odtwarzacz podcastów, wyświetlać treści w Podigee i innych sieciach społecznościowych oraz komunikować się, wymagana jest Twoja zgoda.

READ  Postęp kampanii szczepień: ponownie ponad milion szczepionek
Continue Reading

Top News

Z kopalni w Polsce uratowano zaginiętą osobę – trwają poszukiwania drugiego mężczyzny

Published

on

Pracownik zostaje uratowany po trzęsieniu ziemi w polskiej kopalni. Poszukiwania trwają przez sekundę.

Krótko o podstawach

  • W polskiej kopalni doszło do wstrząsu.
  • Tymczasem uwięziony robotnik został uratowany.
  • Poszukiwania drugiego pracownika trwały.

Ratownicy ratują uwięzionego pracownika po trzęsieniu ziemi w kopalni na południu Polski. Drugie poszukiwanie kontynuowano w niedzielę w trudnych warunkach. Uratowany został ranny, ale jego życie nie było zagrożone, poinformował szpital.

Epicentrum zostało zgłoszone w sobotę o godzinie 9 rano w Galerii Bielszowice w Rudzie Śląskiej, jak podała agencja PAP i lokalne stacje telewizyjne.

Siedmiu pracowników w niebezpiecznym obszarze

W tym czasie, według kierownictwa kopalni, na głębokości około 780 metrów w niebezpiecznym obszarze znajdowało się siedmiu robotników. Najpierw uratowano 5 z nich bez szwanku. Jednak kontakt z dwoma górnikami w wieku 31 i 42 lat został początkowo całkowicie odcięty. Tak rozpoczęło się dziś rano polowanie na wielką skalę.

W niedzielę wieczorem ratownicy nawiązali kontakt głosowy i wzrokowy z zaginionym człowiekiem i ostatecznie go uwolnili. Rzecznik górnictwa powiedział, że na wpół leżał, na wpół siedział i był zamknięty w wąskiej przestrzeni.

Z drugą zaginiętą osobą nie było kontaktu do niedzielnego popołudnia. Wcześniej informowano, że ratownicy będą drążyć tunele ratownicze, aby dotrzeć do osób pozostawionych na mieliźnie z różnych kierunków. Niewiele było też miejsca dla ratowników, którzy mogliby przenieść się w nieco zasypany obszar. Możesz robić postępy tylko „cal po calu”, wyjaśnił rzecznik firmy. Twoje bezpieczeństwo jest gwarantowane.


READ  Po wypadku na autostradzie A1 w pobliżu Parspatell: Kierowca nadal ucieka z NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Top News

Lindner na konferencji FDP: „Porozumienie koalicyjne posuwa nas do przodu”

Published

on

Status: 05.12.2021 14:08

FDP głosowało w sprawie umowy Traffic Lighting Alliance na specjalnej konferencji partyjnej. Lider partii Lindner prowadził kampanię na rzecz porozumienia w obecności przedstawicieli. Jednocześnie wezwał swoją partię do omówienia obowiązkowej szczepionki koronowej.

Lider FDP Christian Lindner prowadził energiczną kampanię na rzecz porozumienia koalicyjnego ze swoją partią SPD i Zielonymi. „To jest umowa koalicyjna dla polityki centrum, która chce posuwać nasz kraj naprzód, bez przesuwania go w lewo” – powiedział Lindner na Konferencji Partii Cyfrowej Liberałów, która musi głosować nad porozumieniem.

FDP uważa się za gwaranta umiarkowanego kursu w przyszłym sojuszu z SPD i Zielonymi. – powiedział Lindner.

Nowe startupy, solidne finanse, cyfryzacja

Lider FDP, który jest jednocześnie ministrem finansów w planowanej Koalicji Oświetlenia Transportowego, podkreślił, że porozumienie odnowiło liberalną obietnicę edukacji i promocji. Reprezentuje świadomość społeczno-polityczną, zapewnia solidne finansowanie i obejmuje cyfryzację państwa i społeczeństwa.

Lindner pośrednio złożył specjalny hołd następnemu prezydentowi, Olafowi Scholesowi (SPD), za jego rolę w rozmowach o sygnalizacji świetlnej. „Nie zawsze nam to ułatwialiśmy” – powiedział szef FDP. Chciałbym zaznaczyć, że rozmowy charakteryzowały się szacunkiem i „wysiłkiem w celu zrozumienia, zwłaszcza mianowanego przez Kanclerza Federalnego, który potrafił w znaczący sposób zintegrować wcześniej podzielonych”.

„Największa liberalizacja od dziesięcioleci”

„Planujemy największą liberalizację od lat 90., być może od lat 70.”, powiedział wiceprzewodniczący FDP Johannes Vogel na początku konferencji partyjnej. Wokalne programy reform oświetlenia ulicznego dotyczące prawa obywatelskiego, prawa imigracyjnego, prawa rodzinnego, wejścia na akcje emerytalne i legalizacji marihuany.

W sobotę SPD miała już ponad 98 procent głosów delegatów Kongresu. Koalicja zatwierdziła porozumienie. W poniedziałek spodziewane jest również zakończenie strajku Zielonych.

READ  Migracja - Berlin - Stowarzyszenie Policji Przeciwko Ograniczeniom na Granicy Polski - Polityka

Krytyka obecnego zarządzania kryzysowego

Epidemia korony była tematem zjazdu partii: Lindner ostro skrytykował obecną państwową administrację kryzysową. „Ogólny obraz przedstawiony przez odpowiedzialną społeczność stanową w ciągu ostatnich kilku tygodni od rządu federalnego i stanowego, rządu federalnego i zbiórki funduszy nie jest satysfakcjonujący” – powiedział Linder. „Dlatego radzę wszystkim, aby nie robili tego ponownie” – dodał.

Linder wezwał swoją partię do omówienia obowiązkowych szczepień. Zaznaczył, że możemy odejść od negatywnego stanowiska, jakie do tej pory mieliśmy w tej sprawie. „Jednak różne argumenty i niska preferencja do szczepień skłoniły mnie do myślenia” – powiedział Lindner. „Ta debata jest wrażliwa dla naszej społeczności, ponieważ może prowadzić do podziałów” – przyznał, ponieważ jest to bardzo osobista koncepcja etyczna. Dlatego konieczna jest szczegółowa dyskusja. Lindner poparł plan wyeliminowania konieczności głosowania komisji parlamentarnej nad ogólną obowiązkową szczepionką.

Więcej zachęty w szczepionkach

Szef FDP bronił bardziej ukierunkowanych środków kontroli korony i wezwał do większej liczby szczepień. „Wszyscy spodziewali się, że ta zima będzie inna niż w zeszłym roku ze względu na dostępność szczepionek” – powiedział. „To przekonanie nie zostało potwierdzone”. Czwarta fala, z dramatyczną liczbą infekcji, stanowi nowe szczególne niebezpieczeństwo. Jest teraz przedmiotem strategii, która „nieustannie walczy z ryzykiem, ale jednocześnie bardziej chroni życie społeczne”.

Lindner podkreślił, że należy teraz rozwinąć odpowiedzialność za ograniczenie kontaktów i szczepień, aby nie podejmować działań koronacyjnych. „Droga do niewypłacalności jest w twoich rękach” – zaapelował do obywateli. W przypadku epidemii „nie chodzi o wolność czy opiekę zdrowotną, ale o właściwą równowagę tych dwóch”. Lindner przyznał, że wizerunek „odpowiedzialnej wspólnoty stanowej” rządu, parlamentu, rządu federalnego i krajów związkowych był „niezadowalający” w fazie przejściowej po wyborach federalnych.

READ  Mienie skonfiskowane po wojnie: polskie prawo irytuje USA i Izrael
Continue Reading

Trending