Connect with us

Economy

Tajemniczy system obrony przeciwrakietowej niszczy rosyjskie myśliwce

Published

on

Tajemniczy system obrony przeciwrakietowej niszczy rosyjskie myśliwce
  1. Strona główna
  2. Polityka

Ukrainie udało się zestrzelić kilka rosyjskich myśliwców. Można w tym celu wykorzystać zachodnie rakiety krótkiego zasięgu, a także zmodyfikować stare systemy.

KIJÓW/MOSKWA – W ciągu dziesięciu dni Rosja straciła pięć myśliwców podczas operacji na Ukrainie. Tak wysokiego poziomu strat w rosyjskich siłach powietrznych nigdy nie było od początku wojny na Ukrainie. Poinformował o tym ukraiński tygodnik Poczta Kijowska Wskazuje na kilku ekspertów wojskowych, którzy niezależnie potwierdzili, że doszło do strzelaniny.

System obrony powietrznej Patriot. Ukraina niedawno zmodernizowała przestarzałe systemy obronne i była w stanie zestrzelić kilka rosyjskich samolotów Su-25. (Awatar) © Paul Supernack/DPA

Wśród zestrzelonych samolotów było kilka SU-25 Grach, samolotu opancerzonego z czasów radzieckich. Źródła wojskowe podały, że armia ukraińska wystrzeliła rakiety przeciwlotnicze w kierunku obwodu donieckiego we wschodniej Ukrainie i południowego obwodu zaporoskiego.

Ukraina prawdopodobnie zestrzeliła pięć rosyjskich myśliwców: modernizacja starszych systemów zakończyła się sukcesem

Do Ukraińskiej Agencji Informacyjnej UNIAN Oleksandr Sztubun, rzecznik armii ukraińskiej na południu kraju, wyjaśnił strzelaninę przez Ukrainę. Rosnące wykorzystanie przez Rosję poddźwiękowych Su-25 w pobliżu frontu do wsparcia rosyjskich sił lądowych sprawiło, że samolot znalazł się w zasięgu ukraińskich systemów obrony powietrznej.

„Su-25 nie może atakować z większej odległości, więc wróg musi podlecieć bliżej. W rezultacie w ciągu ostatnich 10 dni zestrzeliliśmy pięć samolotów” – dodał Stubun. Wszystkie zabójstwa miały miejsce na obszarach narażonych na intensywne walki naziemne W ostatnich tygodniach Rosyjskie Siły Powietrzne zintensyfikowały ataki na linie ukraińskie.

Rosyjskie Siły Powietrzne ponoszą straty: stare ukraińskie zapasy się wyczerpały

Armia ukraińska nie ujawniła, jaki rodzaj systemu obrony powietrznej odpowiada za zestrzeliwanie rosyjskich myśliwców. W przeszłości obrona powietrzna opierała się głównie na przenośnych rakietach przeciwlotniczych, takich jak polski Grom czy amerykański Stinger. Jednak według doniesień mediów zapasy się wyczerpały.

W rezultacie, według Sił Powietrznych Ukrainy, wskaźnik rozmieszczenia Sił Powietrznych Rosji latem 2023 r. był ponad dwukrotnie większy niż w 2022 r. Następnie jesienią Stany Zjednoczone ogłosiły, że dostarczą Ukrainie AIM-9 rakiety. Według sekretarza obrony USA Lloyda Austina rakiety te zostaną wykorzystane w nowym systemie obrony powietrznej, który „dostarczymy Ukrainie w najbliższej przyszłości” – powiedział w połowie października.

Ukraina może poszczycić się sukcesami: kilka strzelanin na rosyjskich Su-25 w październiku

Prawdopodobny scenariusz zakłada zestrzelenie przebudowanego pojazdu. AIM-9 to pocisk wykorzystujący promieniowanie podczerwone do namierzania celu, opracowany podczas zimnej wojny i używany głównie na krótkim dystansie. Stany Zjednoczone po raz pierwszy ogłosiły plany dostarczenia rakiet na Ukrainę w kwietniu 2023 roku. Wtedy prawdopodobnie rakiety miały zostać zestrzelone przez ukraińskie myśliwce.

Ale według raportu strony ukraińskiej Szybka obrona Ukraińskie Siły Zbrojne eksperymentują z modernizacją i konwersją przestarzałych systemów przeciwlotniczych z czasów radzieckich. Zastosowany zostanie optyczny radar śledzący, który umożliwi identyfikację i zwalczanie rosyjskich samolotów myśliwskich. Dzięki temu Su-25 mogłyby znaleźć się w zasięgu, zwłaszcza podczas lotu blisko ziemi.

Zestrzelenie rosyjskich samolotów podczas wojny na Ukrainie: odpowiedzialne są za to zmodyfikowane wyrzutnie rakiet?

Możliwe jest również, że rosyjskie samoloty zostały zestrzelone przez sowiecką wyrzutnię ciężkich rakiet Buk. Został również zmodyfikowany i może strzelać amerykańskimi rakietami przeciwlotniczymi RIM-7. Drugi scenariusz to brytyjski pocisk o nazwie AIM-132 ASRAAM. Kilka takich rakiet Ukraina otrzymała z Londynu w sierpniu tego roku, a na polu walki znajdują się one od początku października.

Według raportu Poczta Kijowska Czy trzy zachodnie rakiety krótkiego zasięgu były w stanie zestrzelić Su-25, gdzie do tej pory były używane, pozostaje tajemnicą wojskową.

Rekordowe wydatki na wojsko: skazanie Rosji na „wieczną wojnę” o gospodarkę? (fmo)

READ  Wiadomość DHL „Nie mogliśmy dostarczyć paczki” może kosztować 700 euro
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.

Published

on

Pamiętam słynną czekoladę „Ritter Sport”.
  1. Strona główna
  2. konsument

Naciska

Przypomnienia nie kończą się jednak na czekoladzie. A teraz miało to wpływ na popularną odmianę czekolady Ritter Sport. Stanowi to zagrożenie dla zdrowia.

Kassel – Czekolada cieszy się dużym zainteresowaniem, niezależnie od tego, czy ma służyć jako poprawiacz nastroju, nagroda czy przekąska pomiędzy. Niektórzy lubią chrupiące, inni rozpływające się w ustach. Marka Ritter Sport cieszy się szczególną popularnością wśród miłośników czekolady. Marka stale wprowadza nowe rodzaje swoich produktów. Ale w przypadku jednej grupy należy zachować szczególną ostrożność. Niektóre zmienne mogą stwarzać ryzyko dla zdrowia.

twórca Alfreda Rittera GmbH
projekt Jogurt Ritter Sport z mleczną czekoladą
Dotyczy daty przydatności do spożycia 02.03.2025
Jednostka opakowania 100 gramów

Plastikowe elementy poszczególnych batoników: Znajdują się tam ostrzeżenia dotyczące spożywania czekolady „Ritter Sport”.

Firma Alfred Ritter GmbH wycofała z rynku produkt „Ritter Sport Filled Milk Chocolate” w wersji „jogurtowej” – poinformował na swojej stronie internetowej Federalny Urząd ds. Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności. Grocerieswarning.de wspomniany. Według firmy poszczególne panele mogą zawierać części z tworzywa sztucznego. Z tego powodu konsumenci powinni unikać uszkodzonej czekolady.

Ciała obce, takie jak odłamki plastiku, odłamki szkła lub części metalowe, mogą spowodować poważne obrażenia jamy ustnej i gardła. Skutkiem są często obrażenia wewnętrzne lub krwawienie. Niedawno wycofano z obrotu produkt wędliniarski Kaufland, ponieważ zawierał ciała obce, których spożycie mogło zagrażać życiu.

Wycofanie z rynku dotyczy słynnej czekolady „Ritter Sport”. © Leon Koegeler/photothek.de/Imago

Problem dotyczył trzech partii jogurtu sportowego Ritter's.

Dla trzech partii zamieszczono ostrzeżenie dotyczące spożycia, preferowane przed 3 lutego 2025 r. Klienci, którzy zakupili produkt, którego dotyczy ten problem, nie powinni go spożywać, lecz powinni zwrócić go do sklepu.

Przypomnienia dotyczące słodyczy nie są rzadkością. Niedawno wszczęto ogólnokrajową akcję wycofywania słodyczy w związku z odkryciem możliwego genetycznie szkodliwego działania słodyczy po ich spożyciu. W zeszłym roku popularne słodycze zostały wycofane ze względu na ryzyko salmonelli.

READ  Stern TV: klient dm rozwiązuje problem - wszyscy to wiedzą
Continue Reading

Economy

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

Published

on

Polska po raz pierwszy została najważniejszym partnerem handlowym Berlina

W 2023 roku Polska po raz pierwszy zastąpi Chiny w roli najważniejszego partnera handlowego Berlina. Według aktualnej analizy Banku Inwestycyjnego w Berlinie (IBB) eksport do sąsiedniego kraju wzrósł łącznie o 9,2 proc., osiągając kwotę 1,18 mld euro.

Ogółem handel zagraniczny Berlina z Polską wyniósł 4,11 mld euro. Całkowity wolumen handlu z Chinami, składający się z importu (2,76 mld euro) i eksportu (1,25 mld euro), wyniósł zaledwie cztery miliardy euro.

Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.
Produkty farmaceutyczne należą do eksportu stolicy Niemiec.

© Stock.adobe.com

Przede wszystkim wzrósł import z Polski. Wolumen wzrósł o 925 mln euro do 2,93 mld euro. Głównym importem był surowiec tytoniowy i wyroby tytoniowe (1,09 mln euro). Polska jest jednym z największych na świecie eksporterów wyrobów tytoniowych i znaczącym ich producentem.

Polacy kupowali przede wszystkim części samochodowe i produkty farmaceutyczne

Eksport podwozi, silników, produktów farmaceutycznych oraz sprzętu do wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej z Berlina do Polski znacznie wzrósł, podczas gdy eksport produktów naftowych i wyrobów z tworzyw sztucznych spadł.

Zdaniem ekspertów IBB, Chiny stanowią obecnie dla Berlina największe ryzyko polityczne w handlu zagranicznym, a powodem tego jest duże uzależnienie od chińskich produktów. Ogólnie rzecz biorąc, pokazuje to, że stosunki handlowe Berlina stają się coraz bardziej zróżnicowane i „koncentrują się na rynkach wschodzących, takich jak Polska”.

Continue Reading

Economy

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Published

on

Incydent w Nowym Jorku: Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Incydent w Nowym Jorku
Samolot Boeinga wpada w awaryjny poślizg podczas lotu

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Lista części, które samoloty Boeinga gubią podczas lotu, jest coraz dłuższa. Ale na szczęście incydent w Nowym Jorku również przebiegł gładko. Po zaginionym chipie awaryjnym nie ma jednak śladu.

Tuż po starcie w piątek inny samolot Boeinga stracił część samolotu. Jak podają agencje informacyjne AP i Reuters, w samolocie linii Delta Airlines doszło do awaryjnego poślizgu. Piloci poczuli wibracje w samolocie i zawrócili. Samolot bezpiecznie wylądował na międzynarodowym lotnisku im. Johna F. Kennedy'ego w Nowym Jorku, skąd również wystartował.

Linie Delta Air Lines podały, że po starcie piloci otrzymali ostrzeżenie o awaryjnym poślizgu po prawej stronie samolotu i usłyszeli nietypowy dźwięk Boeinga 767 dochodzący z tego obszaru. Następnie według doniesień piloci ogłosili sytuację awaryjną, aby można było szybko wrócić na lot. na lotnisko. Linie lotnicze podały, że samolot zbudowany w 1990 r. wylądował i skierował się do bramki o własnych siłach.

Mówi się, że na pokładzie samolotu, który miał lecieć do Los Angeles, było 176 pasażerów, dwóch pilotów i pięć stewardów. Według doniesień Delta pasażerowie zostali przeniesieni innym samolotem do Kalifornii. Uszkodzony samolot został wycofany z eksploatacji w celu dalszych badań. Współpracują ze śledczymi i nadal szukają zaginionego chipa. Agencja podała, że ​​Federalna Administracja Lotnicza prowadzi obecnie dochodzenie w sprawie incydentów.

Ten wypadek jest jednym z ostatnich z serii niefortunnych wypadków, które miały miejsce u producenta samolotów Boeing. Na początku stycznia zamieszanie wywołała część kadłuba, która w nowym 737 MAX 9 po prostu odłamała się podczas lotu. Cudem nikt z pasażerów nie odniósł obrażeń. Samolot Alaska Airlines udało się bezpiecznie wylądować. Na początku marca tuż po starcie inny Boeing 777 stracił oponę. Uszkodzonych zostało kilka samochodów. Miesiąc później samolot 737-800 musiał zawrócić, ponieważ osłona silnika oddzieliła się podczas startu i uderzyła w klapę skrzydła.

READ  Stern TV: klient dm rozwiązuje problem - wszyscy to wiedzą
Continue Reading

Trending