Connect with us

Top News

Socjolog Allmendinger krytykuje złość z powodu limitu zasiłków rodzicielskich

Published

on

Socjolog Allmendinger krytykuje złość z powodu limitu zasiłków rodzicielskich

Rząd federalny chce ograniczyć zasiłek rodzicielski: jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pary z dochodem podlegającym opodatkowaniu w wysokości 150 000 EUR lub więcej nie będą już otrzymywać zasiłku rodzicielskiego.

Wiadomość ta wywołała spore poruszenie na początku tego tygodnia. Rodzice wyrazili swoje opinie na portalach społecznościowych, a petycja zebrała już ponad pół miliona podpisów do piątku wieczorem. LK Hannock, wiceprzewodniczący Niemieckiej Konfederacji Związków Zawodowych (DGB), ostro skrytykował tę decyzję: „Obcinanie zasiłków rodzicielskich w tej chwili to szaleństwo polityki równości płci” – powiedział – propozycja pozbawiona sensu i powodu. „. Widzi zagrożoną równość kobiet i mężczyzn, która pierwotnie była darem rodziców. Ale są też inne głosy. Jeden należy do socjologa Jutty Allmendinger.

Socjolog obserwuje nierówności w postrzeganiu w społeczeństwie

Allmendinger jest członkiem Bawarskiej Akademii Nauk. „Około pół miliona osób podpisało tę petycję – więcej niż ofiary – i jest to coś, o czym myślę w tych dniach” – mówi. Plan obniżenia świadczeń rodzicielskich dla zamożnych rodzin jest interpretowany jako wycofanie świadczeń socjalnych dla wszystkich członków społeczeństwa. „Ale to zniechęca, że ​​dotyczy to tylko bogatych” – mówi socjolog.

Pomimo zasiłku rodzicielskiego podział pracy opiekuńczej rzadko jest równy

Dotyczy to stosunkowo niewielu par w górnych pięciu procentach rozkładu dochodów. „Nawet ofiary nikt nie powie, że doprowadzi to do ubóstwa lub niebezpiecznych sytuacji” – mówi Allmendinger. Jego zdaniem zasiłek rodzicielski – w obecnej formie – i tak nie jest kluczem do większej równości.

Gdy w 2007 r. wprowadzono zasiłek rodzicielski, jednym z celów było zachęcenie lepiej zarabiających mężczyzn do korzystania z urlopów rodzicielskich i dłuższej opieki nad dziećmi. Socjolog zwraca jednak uwagę, że cel równego podziału pracy zarobkowej i utrzymania między interesariuszy nie jest spełniony. „Wciąż jest dużo miejsca na poprawę”. Według niej 98 proc. kobiet otrzymuje zasiłek wychowawczy – przez ok. 13 miesięcy. Z drugiej strony samce to tylko 44 procent, a potomstwem opiekują się średnio przez trzy miesiące.

READ  Polska: Jason Doyle wygrywa League Stars / wyścig żużlowy

Konsekwencje par zarabiających tyle samo

Wśród dobrze zarabiających mężczyzn grupa korzystających z urlopów rodzicielskich jest jeszcze mniejsza. Zasiłek Rodzicielski musiał być zachętą dla menedżerów, dyrektorów szkół i polityków. „W związku z tym zadaję sobie pytanie, dlaczego właśnie teraz wysuwamy ten argument, skoro grupa nie była w stanie zidentyfikować go jako przełomu od czasu wprowadzenia zasiłku rodzicielskiego w 2007 r.”, mówi Allmendinger.

Może to być ekscytujące z partnerami, którzy na tym zarabiają: „Można się domyślić, że zaangażowane kobiety mają teraz większą siłę przetargową. Mogą powiedzieć:„ Ja nic nie mam, ty nic nie masz, więc podzielmy się teraz. Prawdziwe konsekwencje nie są jeszcze przewidywalny.

Allmendinger: Ograniczanie jest „odpowiednie” — ale nie natychmiastowe

Wobec opcji przedstawionych przez ministra finansów Lindnera (FDP) ministrowi rodziny Pausowi (Zieloni) – a mianowicie ogólnego obniżenia zasiłku rodzicielskiego – socjolog Allmendinger uważa ograniczenie za „odpowiednie”. „Jako pani Bass zdecydowałabym, że gdybym musiała oszczędzać, zrobiłabym to z rodzinami o wyższych dochodach”. Z drugiej strony uważa, że ​​błędem byłoby wprowadzanie od razu limitów zasiłku rodzicielskiego. Potrzebny jest okres przejściowy, aby zaniepokojeni rodzice mogli się dostosować.

Czy urlop rodzicielski jest nadal obowiązkowy dla ojców?

Zdaniem naukowca, aby płaca rodzicielska rzeczywiście stała się narzędziem większej równości płci, polityka musi odwrócić drugie koło: zachęcać ojców do korzystania z dłuższych miesięcy urlopu rodzicielskiego. Pomysł Allmendingera: rodziny powinny otrzymywać wynagrodzenie za pełne 14 miesięcy tylko wtedy, gdy ojciec opiekuje się dzieckiem przez co najmniej cztery lub pięć miesięcy – a nie tylko dwa, jak ma to miejsce teraz. Jego zdaniem premie przy równomiernym rozłożeniu miesięcy urlopu rodzicielskiego prowadzą do sukcesu.

Socjolog martwi się o tych, którzy nie słuchają

Zdaniem socjologa fakt, że już ponad pół miliona osób przyłączyło się do petycji w sprawie ratowania zasiłku rodzicielskiego dla najlepiej zarabiających, świadczy o ogromnej sile sieciowej tej grupy. „Oni są bardziej skłonni do obrony niż wiele osób, które nie mają publicznego głosu, którego potrzebują. To niebezpieczny proces, a my go tutaj doświadczamy” – mówi socjolog. Petycja o podwyższenie minimalnego zasiłku rodzicielskiego do 300 euro dla rodziców o niskich dochodach zebrała bardzo mało podpisów. Około trzech milionów dzieci żyje obecnie w ubóstwie.

READ  Blog informacyjny o wojnie na Ukrainie: Polska krytykuje manewry rosyjskich samolotów bojowych – za granicą

Ojcostwo rodzinne to zasiłek rodzicielski – i podstawowa ochrona dziecka

Reinhard Rucker kilka lat temu został ojcem i podobnie jak jego żona wziął siedem miesięcy urlopu rodzicielskiego. 35-latek mówi, że zamknięcie świadczeń rodzicielskich jest ekscytujące, w tym praca. Wraz z innymi współpracownikami jest zaangażowany w sieć ojców firmy. Prawdopodobnie nie będzie miał na niego wpływu cięcie, mówi, ale: „Widzę ryzyko cofnięcia się o krok w kwestii równości”.

Rucker, podobnie jak Allmendinger, widzi potrzebę nadrobienia zaległości w zakresie podstawowej ochrony dzieci, czyli wsparcia dzieci dorastających w biedzie. Nie rozumie, dlaczego pieniądze są trzymane u dzieci lub rodziców. „Myślę, że powinniśmy zakończyć rozwód i zarobić dużo więcej pieniędzy”.

Socjolog Jutta Allmendinger jest tego samego zdania. Odkryli, że dzięki temu można łatwo zaoszczędzić miliardy. Ale sojusznik, FDP, nie ma tego.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Published

on

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Berlin. Ukraina ma większe problemy niż braki amunicji. Polska chce pomóc legionowi. Jak dobrowolna jest rekrutacja?

Continue Reading

Top News

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

Published

on

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

W szkole średniej w Wedel pod Hamburgiem wykładowca został dźgnięty nożem. Z obrażeniami zagrażającymi życiu trafił do szpitala. W centrum śledztwa znajduje się czterech braci z Syrii, ale nie muszą oni przebywać w areszcie.

Czterech podejrzanych braci znów jest na wolności po krwawym ataku na ośrodek edukacji dla dorosłych w Wedel pod Hamburgiem. Rzecznik Departamentu Policji Itzehoe powiedział, że nie było bezpośrednich podejrzeń wobec Syryjczyków w wieku 17, 19 i 21 lat, co umożliwiłoby wydanie nakazu aresztowania. To oni jednak znajdują się w centrum śledztwa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​67-letni wykładowca muzyki z Dornesch (dzielnica Pinneberg) został ciężko ranny po tym, jak w piątkowe popołudnie na parkingu Centrum Edukacji Dorosłych Wedel został ugodzony nożem przez dwóch mężczyzn. Rzecznik powiedział, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Tło zbrodni jest nadal niejasne

Wkrótce po popełnieniu przestępstwa w Vedel aresztowano czterech braci. W piątek policja początkowo podała jedynie, że aresztowano dwóch 21-letnich braci. Dodał, że tło zbrodni jest nadal niejasne.

Rzecznik policji zapytany o relacje łączące sprawcę z ofiarą nie udzielił żadnych konkretnych informacji. – Może się znają – powiedziała po prostu. Nie chciała ani potwierdzać, ani zaprzeczać, że byli to uczniowie wykładowcy.

Burmistrz był tym zszokowany

Obecna burmistrz Weidel, Julia Fisouli-Alto (CDU), z przerażeniem zareagowała na weekendowy atak. „Jestem głęboko zszokowany i przerażony, że coś takiego wydarzyło się w naszym małym miasteczku” – powiedział. Twoje myśli i najgłębsze współczucie są z rannym mężczyzną i jego rodziną. Początkowo nie miał żadnych informacji o stanie 67-latka.

Fisauli-Aalto podziękował służbom ratunkowym. Ciekawie jest zobaczyć, jak różne zespoły policji, służb ratunkowych i straży pożarnej sprawnie współpracują, aby ratować i chronić życie ludzkie. Wedel leży w dzielnicy Pinberg w Szlezwiku-Holsztynie i bezpośrednio od zachodu graniczy z Hamburgiem.

READ  Można już legalnie zamawiać rośliny konopi

nie/ylau

Continue Reading

Top News

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Published

on

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Dobra wiadomość dla osób często podróżujących i podróżujących służbowo: Polskie Linie Lotnicze LOT całkowicie wyremontują i znacznie powiększą salonik biznesowy Polonez w strefie Schengen na Lotnisku Chopina, globalnym węźle linii lotniczej.


Prace rozpoczęły się w tym miesiącu i zakończą się w grudniu 2024 roku. Salon będzie miał nowoczesny wystrój, który łączy w sobie funkcjonalność i wygodę, odzwierciedlając jednocześnie nową tożsamość marki linii i polską gościnność. Jednocześnie salon powiększy się o ponad 150 mkw. do łącznej powierzchni 860 mkw.

Na warszawskim lotnisku Polskie Linie Lotnicze LOT, będące członkiem Star Alliance, koordynują większość lotów krajowych i międzynarodowych. Przykładowo goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii mogą szybko i łatwo przesiąść się linią lotniczą w Warszawie na dalsze loty na przykład do Polski i Europy, ale także do krajów bałtyckich, Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Indii, na Daleki Ameryka Wschodnia i Północna.

Salonik Polonaise Business Lounge znajduje się w strefie odlotów bezpośrednio za kontrolą bezpieczeństwa. Otwarte codziennie od 5:00 do 23:00. Dodatkowi członkowie ze statusem Lat Business Class, Miles i Honor Circle, Senator lub Regular Flyer oraz goście ze statusem Star Alliance Gold mają prawo dostępu. Goście mogą tu korzystać z wielu udogodnień, w tym bezpłatnego Wi-Fi, ciepłych i zimnych posiłków oraz przekąsek, dwóch barów, pryszniców i bezpłatnych zabiegów w Salon Yonelle Spa.

„Naszym jasnym celem jest płynna kontynuacja tej działalności dla naszych gości nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością uczynienia naszego salonu biznesowego w strefie Schengen na Lotnisku Chopina jeszcze piękniejszym, wygodniejszym i przestronnym” – mówi Amit Ray, dyrektor ds. globalnej sprzedaży korporacyjnej i strategicznej, DACH Markets, Włochy i Indie. Dużo polskich linii lotniczych. „Jeśli chodzi o Polskie Linie Lotnicze Lot, w zeszłym roku ogłosiliśmy remont poczekalni biznesowej Polonaise, otwarcie własnej poczekalni na lotnisku Chicago O’Hare oraz całkowite przeprojektowanie wnętrza naszego Boeinga Dreamlinera. Flota do przeprojektowania”.

READ  Sygnalizacja świetlna zgadza się na reformę naturalizacji: FDP wygrywa z Pfizerem | Polityka

Poza salonikiem biznesowym Polonaise, Polskie Linie Lotnicze LOT obsługują salonik biznesowy LOT Mazurek w strefie non-Schengen Lotniska Chopina w Warszawie. Oferuje podobny kompleksowy zakres usług i jest otwarty codziennie od 6:15 do 23:00.

Źródło: Informacja prasowa LOT

Continue Reading

Trending