Connect with us

Economy

Pozew w Kalifornii odrzucony – pierwsze zwycięstwo Bayera w sporze o glifosat – Gospodarka

Published

on

Firma Bayer AG po raz pierwszy odniosła prawne zwycięstwo w Stanach Zjednoczonych w długotrwałym sporze o glifosat chwastobójczy.

W swoim pozwie w sądzie w Los Angeles w połowie września matka obwiniała agenta za to, że jej syn miał chłoniaka Burkitta, rzadki i poważny rodzaj raka. Według skargi, dziewczynka została narażona na działanie herbicydu, gdy matka spryskała nim swoją posiadłość. Chłopiec miał zaledwie cztery lata, kiedy w 2016 roku zdiagnozowano u niego chłoniaka Burkitta. Ten chłoniak jest jednym z najszybciej rozwijających się rodzajów nowotworów.

Ale kalifornijski sąd stwierdził, że lek nie był nieodłączną przyczyną raka dziecka. „Orzeczenie jury w kwestii związku przyczynowego na naszą korzyść kończy postępowanie sądowe i jest zgodne zarówno z oceną odpowiedzialnych organów regulacyjnych na całym świecie, jak i obszernymi odkryciami naukowymi z czterech dekad” – napisała niemiecka grupa w oświadczeniu w środę wieczorem.

Adwokat powodów powiedział, że rozważają apelację. Orzeczenie jest czwartym tego rodzaju, związanym ze związkiem znanym jako Roundup. Bayer przegrał w poprzednich trzech.

W sierpniu ubiegłego roku grupa z siedzibą w Leverkusen podjęła działania w Sądzie Najwyższym Stanów Zjednoczonych. Bayer złożył tam wniosek o rozpatrzenie tzw. sprawy Hardmana.

W tej sprawie federalny sąd apelacyjny w San Francisco podtrzymał w maju skazanie grupy za zapłacenie milionów odszkodowania Edwinowi Hardmanowi, który miał raka i od lat używał Roundup. Powodem podanym w sprawie był między innymi fakt, że Monsanto nie ostrzegło dostatecznie zagrożeń dla zdrowia związanych z używaniem Roundupu.

W maju Bayer zakończył postępowanie ugodowe w celu osiągnięcia ugody w wysokości 1 miliarda USD z dziesiątkami tysięcy powodów. Zamiast tego grupa opracowała pięciopunktowy plan, aby zająć się przyszłym ryzykiem prawnym Roundupu.

Czy herbicyd powoduje raka?

W 2018 roku Bayer poniósł ogromne ryzyko prawne dotyczące glifosatu i innych produktów rolnych, kupując amerykańskiego giganta nasion Monsanto, który kosztował ponad 60 miliardów dolarów.

READ  Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii, literatury, ekonomii i pokoju

Po tym, jak Bayer otrzymał wyroki w sprawie poważnych odszkodowań w pierwszych trzech procesach sądowych, coraz więcej osób oskarżało firmę o rozwój raka poprzez użycie środka chwastobójczego Monsanto.

Grupa z siedzibą w Leverkusen zawsze potwierdza, że ​​raport Roundup jest bezpieczny, jeśli jest prawidłowo stosowany i powołuje się na odpowiednie oceny m.in. amerykańskiej Agencji Ochrony Środowiska EPA i organów nadzoru w Unii Europejskiej i Niemczech. Jednak Międzynarodowa Agencja Badań nad Rakiem, będąca częścią Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), stwierdziła w 2015 r., że glifosat jest „prawdopodobnie czynnikiem rakotwórczym u ludzi”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

W Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech olej napędowy i benzyna kosztują mniej

Published

on

Hanower. Jest niedziela: ADAC ogłosił najwyższą w historii cenę oleju napędowego w Niemczech – 1,55 euro za litr. Cena benzyny również zbliża się do rekordowego poziomu z 2012 roku. Dlatego wielu kierowców przyciąga tankowanie za granicą, ponieważ paliwo jest zwykle znacznie tańsze, zwłaszcza we wschodnich krajach sąsiednich.

Turystyka na zbiornikach wodnych wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni, zapewnia Florian Hurdigen z ADAC Südbayern. Po drugiej stronie granicy można czasem zobaczyć kolejki na stacjach benzynowych. Jednak objazdy nie zawsze są opłacalne: „Przejazd przez granicę tylko w celu uzupełnienia paliwa jest szczególnie opłacalny, gdy różnice cenowe są duże, a odległości bardzo krótkie”, mówi ekspert ADAC ds. cen paliw Jürgen Albrecht. „Ponieważ trzeba również wziąć pod uwagę wymagany czas i zużycie samochodu”.

Inaczej jest w przypadku urlopowiczów, którzy i tak przejeżdżają przez granicę, ponieważ spędzają wakacje za granicą. Korzystasz również z małych spreadów.

Jest jednak kilka rzeczy do rozważenia podczas tankowania za granicą, na przykład w krajach, w których nie ma euro. Przegląd:

Możesz zaoszczędzić na tankowaniu w tych krajach

  • Austria: W Austrii kierowcy obecnie płacą morze Ze średnią 1,35 euro za litr oleju napędowego i 1,38 euro za litr benzyny premium. Niższe ceny wynikają z niższych podatków, aw Austrii nie ma podatku od emisji CO₂, co spowodowało, że paliwo w Niemczech jest droższe od początku roku. Niskie ceny paliw przyciągają ludzi w pobliżu granicy: jak donosiły lokalne media, w okolicach Pasawy powstały korki spowodowane przez turystów tankowców.
  • Republika Czeska: Diesel jest obecnie nieco tańszy w Czechach o 1,31 euro, podczas gdy cena litra benzyny wynosi średnio 1,38 euro, tyle samo co w Austrii. Ponieważ Czechy nie należą do strefy euro, podczas tankowania należy zwracać uwagę na potencjalne opłaty kursowe. Jeśli płacisz kartą, przy kasie zostaniesz zapytany, czy chcesz zapłacić w euro, czy w koronach czeskich – zawsze warto wybrać lokalną walutę. Bo jeśli przeliczysz kwotę na euro, płacisz dodatkową opłatę.
  • Polska: Poza Bułgarią i Rumunią, Polska ma obecnie najniższe ceny paliw w Europie. Według ADAC litr oleju napędowego w Polsce kosztuje obecnie równowartość 1,30 euro, a benzyna też jest dostępna za 1,27 euro. Tutaj też kierowcy muszą upewnić się, że przy płatności kartą cena jest liczona w złotówkach, a nie w euro. Jeśli chcesz zabrać ze sobą benzynę w zapasowym kanistrze, trzymaj się wytycznych: władze zezwalają na wwóz bezcłowego paliwa tylko 20 litrów w puszkach zapasowych obok pełnego baku samochodu. Ze względów bezpieczeństwa ADAC zaleca maksymalnie dziesięć litrów.
  • Węgry: Jeśli spędzasz wakacje na Wschodzie, możesz również zaoszczędzić na tankowaniu na Węgrzech. Litr oleju napędowego kosztuje równowartość 1,40 euro, a supersamochód jest tańszy, bo 1,36 euro. Jednak, podobnie jak w innych krajach, obowiązuje następująca zasada: w obszarach turystycznych, takich jak na przykład Balaton, ceny paliwa są zwykle znacznie wyższe niż w odległych obszarach. Na Węgrzech na wielu stacjach benzynowych często zdarza się, że pracownik przejmuje jednocześnie zadanie tankowania i sprawdzania ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju. Oczekuje się porady dla tej usługi.

W tych krajach tankowanie jest droższe niż w Niemczech

  • Holandia: Jeśli chodzi o tankowanie, Holandia jest jednym z najdroższych krajów Unii Europejskiej. Więc każdy, kto tu spędza wakacje, powinien ponownie napełnić baki w Niemczech. Ceny wynoszą obecnie 1,61 € za litr oleju napędowego i 1,98 € za litr supersamochodu. Stacje benzynowe są bardzo popularne w Holandii. Kierowcy muszą najpierw trzymać kartę debetową lub kredytową przed stacją, a następnie mogą ją wypełnić. Koszt napełnienia zbiornika zostanie wówczas odliczony bezpośrednio z karty.
  • Dania: W Danii olej napędowy kosztuje obecnie średnio 1,72 euro, litr 1,90 euro. Bardzo popularne są tu stacje benzynowe. Ponieważ Dania również nie należy do strefy euro, warto po odczytaniu karty wybrać opcję rozliczenia w koronie duńskiej. Jeśli chcesz zapłacić rachunek w euro, musisz uiścić opłatę.

Tankowanie jest obecnie nieco droższe w Belgia (Diesel 1,61 euro, super 1,65 euro) Francja (diesel 1,58 euro, super 1,67 euro) i in Włochy (Diesel 1,62 euro, super 1,76 euro).

READ  Panie, nie kupiłbyś mi Mercedes-Benz

Continue Reading

Economy

Danone ogłasza podwyżki cen

Published

on

Oczekuje się, że produkty Fruchtzwerge, Actimel, Volvic i Milupa-Danone wkrótce będą droższe. Chociaż sprzedaż grupy ostatnio wzrosła.

Mimo rosnącej sprzedaży firma spożywcza Danone obawia się rosnących kosztów. To, co początkowo zaczęło się od wyższych cen surowców, ostatnio wzrosło ze względu na daleko idące ograniczenia w łańcuchu dostaw, powiedział we wtorek dyrektor finansowy Jürgen Esser, kiedy w Paryżu zaprezentowano sprzedaż za trzeci kwartał.

Firma chce teraz temu przeciwdziałać, podnosząc ceny i zwiększając wydajność. Oprócz problemów z zakupem surowców wiele firm skarży się również na ogromne wzrosty kosztów logistyki. Zarząd potwierdził jednak swoją prognozę na ten rok.

Danone ostatnio zwiększył sprzedaż

W trzecim kwartale Danone zwiększył swoją sprzedaż o 5,8 proc. do prawie 6,2 mld euro. Skorygowany o efekty walutowe, a także przejęcia i sprzedaż, wzrost wyniósł 3,8 proc. Tym samym utrzymał się trend wzrostowy z poprzedniego kwartału.

Wszystkie obszary przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, przy czym w szczególności kontynuował silny rozwój branży mleczarskiej i warzywnej. Ale dział wodociągowy i dział żywności specjalistycznej również się regenerowały.

W 2021 r. Danone nadal spodziewa się powrotu rentownego wzrostu w drugiej połowie roku. Spółka wypracowała niższe przychody przez pierwsze sześć miesięcy po słabym pierwszym kwartale. Grupa nie podała żadnych informacji o zysku.

READ  Dow zamyka się na minusie: rekord działający na giełdach w USA zwolnił
Continue Reading

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Trending