Connect with us

Economy

Co Unia Europejska planuje stawić czoła wzrostowi cen gazu i energii elektrycznej?

Published

on

Wspólne zakupy gazu, nowe zasady dla rynku energii elektrycznej: Komisja Europejska rozważa daleko idące inicjatywy w odpowiedzi na gwałtowny wzrost cen gazu i energii elektrycznej. Jednocześnie debata ujawnia różnice między rządami UE w zakresie polityki energetycznej. W poniedziałek i wtorek ministrowie finansów UE omówili delikatną kwestię na spotkaniu w Luksemburgu. Jak Olaf Schultz, jego minister spraw zagranicznych. Ale najważniejsze stwierdzenie tego dnia padło 1600 kilometrów na północny wschód, w stolicy Estonii Tallinie.

tam Zrezygnowany Na wtorkowej konferencji prasowej przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​trzeba się zastanowić, czy iw jaki sposób można oddzielić cenę energii elektrycznej od ceny gazu. Ponadto szefowie państw i rządów muszą zająć się strategicznymi rezerwami gazu UE na szczycie za dwa tygodnie. Komisarz ds. gospodarczych von der Lenz, Paolo Gentiloni, był już wcześniej w Luksemburgu wytłumaczyćŻe jego agencja rozważa wspólne zakupy gazu dla krajów członkowskich – wyniki mogą zostać przedstawione w połowie grudnia, razem z innymi unijnymi przepisami dotyczącymi rynku energii. Ale jest jeszcze za wcześnie, aby poznać szczegóły.

Von der Leyen i Gentiloni otrzymali roszczenia z Hiszpanii i Francji. Hiszpański rząd przekonuje, że Unia Europejska powinna brać przykład z sukcesu wspólnego zamówienia na szczepionki przeciw Covid. Według Madrytu, gdyby związek zamawiał gaz w ten sposób, miałby większą siłę przetargową z dostawcami i mógłby gromadzić rezerwy strategiczne, które pomogłyby przeciwdziałać gwałtownym wzrostom cen.

Ponadto Hiszpania i Francja wzywają do zmiany zasad hurtowego rynku energii elektrycznej. Francuski minister finansów Bruno Le Maire Powiedziała Przed spotkaniem w Luksemburgu powiedział, że “nie akceptuje już uzależnienia cen prądu od cen gazu”. Wymagany jest „bezpośredni związek między średnim kosztem produkcji energii elektrycznej we wszystkich krajach a cenami płaconymi przez konsumentów”. Do tej pory najdroższa elektrownia ustalała cenę na europejskich rynkach energii elektrycznej.

READ  Aldi i Lidl: Duży wzrost cen!

Francja czuje się poszkodowana, ponieważ ceny zależą od drogich elektrowni gazowych

Skutkuje to niższymi cenami, gdy popyt może zostać zaspokojony przez elektrownie wiatrowe, wodne, słoneczne i jądrowe o bardzo niskich kosztach operacyjnych. Ale w dzisiejszych czasach konieczne jest również spalanie drogiego gazu w elektrowniach: oznacza to, że ceny energii elektrycznej rosną wraz ze wzrostem cen gazu. Francuski minister Le Maire uważa to za szczególnie niesprawiedliwe, ponieważ jego kraj produkuje elektryczność stosunkowo tanio – dzięki licznym reaktorom jądrowym. Ponieważ jednak średnie krajowe koszty nie są jeszcze decydujące dla ceny energii elektrycznej, francuskie ceny zależą od drogich elektrowni gazowych „w Niemczech i gdzie indziej”, jak skarżył się Le Maire w zeszłym tygodniu. sieć.

Ten system był wielokrotnie wzywany w przeszłości – bez rezultatu. Ale teraz komisarz von der Leyen wysuwa tę samą krytykę. Wasz organ chce również przedstawić w przyszłym tygodniu tak zwany zestaw narzędzi: zalecenia dotyczące tego, w jaki sposób państwa członkowskie mogą złagodzić krótkoterminowe konsekwencje wyższych cen dla konsumentów i przedsiębiorstw.

Dowody miały być pierwotnie przedstawione we wtorek, ale komisja chce nadal dzielić się pomysłami z rządami. Na spotkaniu ministerialnym komisarz Gentiloni podkreślił znaczenie „ograniczenia w czasie i ukierunkowania” tych krajowych programów pomocy oraz „poszanowania zasad rynku wewnętrznego i wsparcia”. Rządy Hiszpanii i Włoch obniżyły już podatki od energii, podczas gdy Francja ograniczyła ceny energii elektrycznej i gazu.

Fakt, że prezes Gentiloni von der Leyen jest również zamieszany w tę sprawę, pokazuje, jak poważnie komisja traktuje kryzys cen gazu. Nic dziwnego: w końcu debata na temat wpływu na obywateli może zagrozić częściom Zielonego Ładu, ambitnego unijnego programu ochrony klimatu. Przed spotkaniem ministerialnym polski rząd ostrzegł, że UE musi teraz “kompleksowo” rozważyć swoje społeczne konsekwencje, jeśli chodzi o pakiet ochrony klimatu, np. plan rozszerzenia handlu emisjami o mieszkalnictwo i transport. Propozycja Komisji spowodowała, że ​​benzyna, ropa i gaz byłyby droższe w ogrzewaniu. Wiele rządów i tak krytykowało to – nawet przed doświadczeniami ostatnich kilku tygodni.

READ  Bilans Grupy Greiner jako lustro dla Corony

Paryż promuje i przedstawia krajową energię jądrową jako przyjazną dla klimatu alternatywę

Francja wykorzystuje również furię gazową jako pretekst do promowania energetyki jądrowej. „Jeśli mamy wygrać walkę ze zmianami klimatycznymi, potrzebujemy elektrowni jądrowych i większych inwestycji w energię jądrową”. Powiedziała Le Mer w Luksemburgu. Kwestią sporną w UE jest to, czy reaktory jądrowe należy uznać za zielone inwestycje. Komitet obecnie przygotowuje coś, co nazywa się Kategoria, obszerny katalog norm określających działalność gospodarczą przyjazną środowisku i klimatowi. W najbliższych tygodniach organ wprowadzi ustawę o ocenie energetyki jądrowej, a Le Maire chce wpłynąć na tę ustawę na jego korzyść. Inne rządy, takie jak Niemcy i Austria, odrzucają zieloną pieczęć reaktorów jądrowych.

Wydaje się, że Komisja planuje teraz stworzenie odrębnej kategorii dla elektrowni jądrowych i gazowych. Nie powinna być postrzegana jako ekologiczna, ale jako niezbędna technologia przejściowa o stosunkowo niskiej emisji gazów cieplarnianych. Z Paryża mówi się, że rząd francuski może żyć z tym kompromisem. Jednak Le Maire nadal chwalił korzyści płynące z energii jądrowej dla Unii Europejskiej. Lepiej dmuchać na zimne.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

W Austrii, Czechach, Polsce i na Węgrzech olej napędowy i benzyna kosztują mniej

Published

on

Hanower. Jest niedziela: ADAC ogłosił najwyższą w historii cenę oleju napędowego w Niemczech – 1,55 euro za litr. Cena benzyny również zbliża się do rekordowego poziomu z 2012 roku. Dlatego wielu kierowców przyciąga tankowanie za granicą, ponieważ paliwo jest zwykle znacznie tańsze, zwłaszcza we wschodnich krajach sąsiednich.

Turystyka na zbiornikach wodnych wzrosła w ciągu ostatnich kilku dni, zapewnia Florian Hurdigen z ADAC Südbayern. Po drugiej stronie granicy można czasem zobaczyć kolejki na stacjach benzynowych. Jednak objazdy nie zawsze są opłacalne: „Przejazd przez granicę tylko w celu uzupełnienia paliwa jest szczególnie opłacalny, gdy różnice cenowe są duże, a odległości bardzo krótkie”, mówi ekspert ADAC ds. cen paliw Jürgen Albrecht. „Ponieważ trzeba również wziąć pod uwagę wymagany czas i zużycie samochodu”.

Inaczej jest w przypadku urlopowiczów, którzy i tak przejeżdżają przez granicę, ponieważ spędzają wakacje za granicą. Korzystasz również z małych spreadów.

Jest jednak kilka rzeczy do rozważenia podczas tankowania za granicą, na przykład w krajach, w których nie ma euro. Przegląd:

Możesz zaoszczędzić na tankowaniu w tych krajach

  • Austria: W Austrii kierowcy obecnie płacą morze Ze średnią 1,35 euro za litr oleju napędowego i 1,38 euro za litr benzyny premium. Niższe ceny wynikają z niższych podatków, aw Austrii nie ma podatku od emisji CO₂, co spowodowało, że paliwo w Niemczech jest droższe od początku roku. Niskie ceny paliw przyciągają ludzi w pobliżu granicy: jak donosiły lokalne media, w okolicach Pasawy powstały korki spowodowane przez turystów tankowców.
  • Republika Czeska: Diesel jest obecnie nieco tańszy w Czechach o 1,31 euro, podczas gdy cena litra benzyny wynosi średnio 1,38 euro, tyle samo co w Austrii. Ponieważ Czechy nie należą do strefy euro, podczas tankowania należy zwracać uwagę na potencjalne opłaty kursowe. Jeśli płacisz kartą, przy kasie zostaniesz zapytany, czy chcesz zapłacić w euro, czy w koronach czeskich – zawsze warto wybrać lokalną walutę. Bo jeśli przeliczysz kwotę na euro, płacisz dodatkową opłatę.
  • Polska: Poza Bułgarią i Rumunią, Polska ma obecnie najniższe ceny paliw w Europie. Według ADAC litr oleju napędowego w Polsce kosztuje obecnie równowartość 1,30 euro, a benzyna też jest dostępna za 1,27 euro. Tutaj też kierowcy muszą upewnić się, że przy płatności kartą cena jest liczona w złotówkach, a nie w euro. Jeśli chcesz zabrać ze sobą benzynę w zapasowym kanistrze, trzymaj się wytycznych: władze zezwalają na wwóz bezcłowego paliwa tylko 20 litrów w puszkach zapasowych obok pełnego baku samochodu. Ze względów bezpieczeństwa ADAC zaleca maksymalnie dziesięć litrów.
  • Węgry: Jeśli spędzasz wakacje na Wschodzie, możesz również zaoszczędzić na tankowaniu na Węgrzech. Litr oleju napędowego kosztuje równowartość 1,40 euro, a supersamochód jest tańszy, bo 1,36 euro. Jednak, podobnie jak w innych krajach, obowiązuje następująca zasada: w obszarach turystycznych, takich jak na przykład Balaton, ceny paliwa są zwykle znacznie wyższe niż w odległych obszarach. Na Węgrzech na wielu stacjach benzynowych często zdarza się, że pracownik przejmuje jednocześnie zadanie tankowania i sprawdzania ciśnienia w oponach oraz poziomu oleju. Oczekuje się porady dla tej usługi.

W tych krajach tankowanie jest droższe niż w Niemczech

  • Holandia: Jeśli chodzi o tankowanie, Holandia jest jednym z najdroższych krajów Unii Europejskiej. Więc każdy, kto tu spędza wakacje, powinien ponownie napełnić baki w Niemczech. Ceny wynoszą obecnie 1,61 € za litr oleju napędowego i 1,98 € za litr supersamochodu. Stacje benzynowe są bardzo popularne w Holandii. Kierowcy muszą najpierw trzymać kartę debetową lub kredytową przed stacją, a następnie mogą ją wypełnić. Koszt napełnienia zbiornika zostanie wówczas odliczony bezpośrednio z karty.
  • Dania: W Danii olej napędowy kosztuje obecnie średnio 1,72 euro, litr 1,90 euro. Bardzo popularne są tu stacje benzynowe. Ponieważ Dania również nie należy do strefy euro, warto po odczytaniu karty wybrać opcję rozliczenia w koronie duńskiej. Jeśli chcesz zapłacić rachunek w euro, musisz uiścić opłatę.

Tankowanie jest obecnie nieco droższe w Belgia (Diesel 1,61 euro, super 1,65 euro) Francja (diesel 1,58 euro, super 1,67 euro) i in Włochy (Diesel 1,62 euro, super 1,76 euro).

READ  Zamrożone wycofanie 2021: ciała obce w produkcie stają się zagrożeniem

Continue Reading

Economy

Danone ogłasza podwyżki cen

Published

on

Oczekuje się, że produkty Fruchtzwerge, Actimel, Volvic i Milupa-Danone wkrótce będą droższe. Chociaż sprzedaż grupy ostatnio wzrosła.

Mimo rosnącej sprzedaży firma spożywcza Danone obawia się rosnących kosztów. To, co początkowo zaczęło się od wyższych cen surowców, ostatnio wzrosło ze względu na daleko idące ograniczenia w łańcuchu dostaw, powiedział we wtorek dyrektor finansowy Jürgen Esser, kiedy w Paryżu zaprezentowano sprzedaż za trzeci kwartał.

Firma chce teraz temu przeciwdziałać, podnosząc ceny i zwiększając wydajność. Oprócz problemów z zakupem surowców wiele firm skarży się również na ogromne wzrosty kosztów logistyki. Zarząd potwierdził jednak swoją prognozę na ten rok.

Danone ostatnio zwiększył sprzedaż

W trzecim kwartale Danone zwiększył swoją sprzedaż o 5,8 proc. do prawie 6,2 mld euro. Skorygowany o efekty walutowe, a także przejęcia i sprzedaż, wzrost wyniósł 3,8 proc. Tym samym utrzymał się trend wzrostowy z poprzedniego kwartału.

Wszystkie obszary przyczyniły się do wzrostu sprzedaży, przy czym w szczególności kontynuował silny rozwój branży mleczarskiej i warzywnej. Ale dział wodociągowy i dział żywności specjalistycznej również się regenerowały.

W 2021 r. Danone nadal spodziewa się powrotu rentownego wzrostu w drugiej połowie roku. Spółka wypracowała niższe przychody przez pierwsze sześć miesięcy po słabym pierwszym kwartale. Grupa nie podała żadnych informacji o zysku.

READ  tanie tytuły jakości w Europie | giełdy
Continue Reading

Economy

N26 osiąga większą niż oczekiwano rundę finansowania – Gospodarka

Published

on

Neo-Bank N26 otrzymał duży zastrzyk środków. Pomimo gniewu na regulatora bankowego Baffina, jest on większy niż oczekiwano. Ale w pewnym momencie N26 musi pójść na ustępstwa wobec Baffina.

Continue Reading

Trending