Connect with us

Top News

Porozumienie w sprawie North Stream 2: Ukraina i Polska obawiają się o bezpieczeństwo

Published

on

Umowa na Nort Stream 2
Ukraina i Polska obawiają się bezpieczeństwa

North Stream 2 od wielu lat zaciemnia relacje między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi. Kontrowersyjny projekt rurociągu dobiega końca i obie strony znalazły kompromis. Nacisk kładziony jest na wsparcie dla Ukrainy – ale są tam szczęśliwi.

Umowa między Stanami Zjednoczonymi a Niemcami o połączeniu gazociągu North Stream 2 na Morzu Bałtyckim spotkała się z krytyką na Ukrainie iw Polsce. Oba kraje ostrzegły we wspólnym oświadczeniu swoich ministerstw spraw zagranicznych, że porozumienie w sprawie konfliktu wokół niemiecko-rosyjskiego planu „stworzyło polityczne, militarne i energetyczne zagrożenie dla Ukrainy i Europy Środkowej”. Jednocześnie zwiększa zdolność Rosji do dalszej destabilizacji sytuacji bezpieczeństwa w Europie. Dotychczasowe programy nie były wystarczające, aby „skutecznie kontrolować zagrożenia, jakie stwarza Nord Stream 2”.

Berlin i Waszyngton ogłosiły w środę przełom w trwającej od roku kontrowersji wokół niemiecko-rosyjskiego gazociągu bałtyckiego. Oba kraje wydały wspólne oświadczenie wyrażające poparcie dla Ukrainy. Prawie ukończony gazociąg bałtycki powinien sprowadzać rosyjski gaz do Niemiec – z wyjątkiem Ukrainy, która jest uzależniona od dochodów z transportu gazu. Stany Zjednoczone od lat ostro krytykują Northstream 2 i nadal sprzeciwiają się planowi, ale teraz chcą uniknąć dalszych sankcji.

Wspólna deklaracja ostrzega Rosję, by nie wykorzystywała energii jako politycznej „broni” ani nie dokonywała dalszych aktów agresji na Ukrainę. W przeciwnym razie Niemcy będą działać na szczeblu krajowym i wywierać presję na skuteczne działania w UE, w tym sankcje. Jego celem jest ograniczenie możliwości eksportu Rosji do Europy w sektorze energetycznym, w tym gazowym, lub podjęcie skutecznych działań w innych istotnych gospodarczo obszarach.

Niemcy zobowiązują się m.in. do użycia wszelkich środków, by wpłynąć na przedłużenie do 10 lat wygasającej w 2024 r. umowy o przesył gazu z Rosją przez Ukrainę. W tym celu należy wyznaczyć specjalnego wysłannika. Negocjacje powinny rozpocząć się jak najszybciej, ale nie później niż 1 września. Stany Zjednoczone zobowiązały się do pełnego poparcia tych wysiłków.

Niemcy obiecują też wsparcie techniczne w połączeniu ukraińskiej sieci energetycznej z europejską. Należy wesprzeć Ukrainę, aby mniej polegała na rosyjskim gazie. Niemcy chcą stworzyć i zarządzać „zielonym funduszem” na poprawę transformacji energetycznej, efektywności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego na Ukrainie.

Oznaki dobrych relacji

Sekretarz stanu Haiko Mass poczuł ulgę, gdy znalazł „konstruktywne rozwiązanie” ze Stanami Zjednoczonymi. „Jako sojusznik atlantycki jesteśmy zaangażowani po stronie Ukrainy” – powiedział polityk socjaldemokratów. Peter Bayer, koordynator rządu niemieckiego ds. Atlantyku, powiedział w Waszyngtonie: „To dobry dzień dla stosunków atlantyckich i przyjaźni niemiecko-amerykańskiej”. Postęp powinien pomóc na największym etapie konfliktu w upragnionym wznowieniu stosunków niemiecko-amerykańskich po trudnych latach rządów byłego prezydenta USA Donalda Trumpa. „Porozumienie to pokazuje również, że Niemcy i Stany Zjednoczone ponownie zbliżają się do siebie” – powiedział federalny minister gospodarki Peter Altmeyer.

Sława przyszła z Moskwy: „Porozumienie to pozwala nam spokojnie zakończyć budowę North Stream 2 i rozpocząć pełną eksploatację” – powiedział Władimir Zabarow z Rady Federalnej rosyjskiego parlamentu przy Agencji Interfax. Jednocześnie postawił warunki przedłużenia umowy transportowej: Ukraina musi okazać się „konstruktywnym partnerem”. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że negocjacje z państwową firmą Ria Novosti w sprawie nowego kontraktu transportowego powinny być czysto „biznesowe”.

Jak wyjaśnił operator w połowie lipca, połączenie gazociągiem nad Morzem Bałtyckim powinno zostać ukończone w ciągu kilku tygodni. . „Spodziewamy się, że budowa zostanie ukończona do końca sierpnia”, powiedział Handelspllot Matthias Warnick, dyrektor generalny Nortstream 2AG. Połączenie rurowe jest teraz gotowe w 98 procentach. Celem jest uruchomienie eksploatacji gazociągu w tym roku.

Prezydent USA Joe Biden i prezydent Angela Merkel zapoczątkowali w ostatni czwartek nowy początek w stosunkach niemiecko-amerykańskich w Waszyngtonie, po trudnych latach rządów poprzednika Bidena, Donalda Trumpa. W Stanach Zjednoczonych od wielu lat istnieje ponadpartyjny sprzeciw wobec North Stream 2. Tak więc umowa ta prawdopodobnie spotka się z silnym sprzeciwem w Kongresie. Tam wielu Republikanów odrzuciło ten plan i zażądało sankcji, podobnie jak Demokraci Bidena. Krytycy postrzegają rurociąg jako geopolityczny projekt Rosji, który zagraża bezpieczeństwu energetycznemu Europy. Narzekają też, że połączenie gazociągiem jest szkodliwe dla Ukrainy. Kijów jest uzależniony od miliardowych dochodów z transportu rosyjskiego gazu. Zwolennicy gazociągu z kolei zarzucają Stanom Zjednoczonym, że chcą sprzedawać w Europie tylko własny, droższy gaz.

READ  Epidemia korony w Polsce: niespokojni przeciwnicy szczepionek w górach
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Czy Hendrik Vost nie jest następcą Lashetta?

Published

on

Według doniesień medialnych Hendrik Vost Zainaugurowany jako nowy premier Nadrenii Północnej-Westfalii. Teraz sekretarz generalny CDU zaprzecza państwu.

CDU Nadrenii Północnej-Westfalii zdementowało medialne doniesienia o następcy Armina Lacheta na stanowisku premiera i głowy państwa CDU. Pojawiły się spekulacje, że władze stanowe CDU „jednogłośnie” wyraziły w poniedziałek wieczorem zainteresowanie tym, by po nim przyszedł minister transportu NRW Hendrik Vost.

Sekretarz generalny NRW-CDU Joseph Hoenzergen zaprzeczył temu we wtorek w Düsseldorfie i potwierdził w oświadczeniu procedurę stosowaną przez administratora stanu: „Witając ofertę administratora państwa Armina Lachetta, komisja parlamentarna ds. nadchodzącej reorganizacji przeprowadzi w tym tygodniu niezbędne rozmowy i dalej.”

Mapa drogowa do renowacji

Istnieje harmonogram restrukturyzacji treści i personelu. Nowa władza państwowa zostanie wybrana na konwencji partii państwowej 23 października w Peelfeld. Lashett „dużo wcześniej” przedłoży państwowemu komitetowi wykonawczemu plan pracowniczy, który zagwarantuje sukces NRW-CDU również w przyszłości.

Herbert Reul, minister spraw wewnętrznych Nadrenii Północnej-Westfalii, ostrzegł przed podjęciem nadzwyczajnej decyzji w sprawie następcy. „Myślę, że łamanie karty do głosowania na kandydata powyżej kolana jest złe” – powiedział we wtorek Colner Stat-Answer. Partia jako całość musi stać za wspólnym rozwiązaniem. Jeśli lubieżny spadkobierca zostanie uznany za pilny, kandydaci opozycji na październikowej konwencji partii państwowej powinni się obawiać.

W okresie poprzedzającym wybory federalne Lacet ogłosił, że pojedzie do Berlina „bez biletu powrotnego” – nawet jeśli nie będzie prezydentem. Oczekuje się, że pozostanie premierem do 26 października sesji Bundestagu.

Według Niemieckiej Agencji Prasowej na posiedzeniu zarządu państwowego pojawiły się nazwiska niektórych następców – najprawdopodobniej Van Vost

READ  Epidemia korony w Polsce: niespokojni przeciwnicy szczepionek w górach
Continue Reading

Top News

Granica z Białorusią: Polska chce przedłużyć stan wyjątkowy

Published

on

Stan na: 27.09.2021 20:36

Od miesięcy ludzie wjeżdżają nielegalnie do UE przez Białoruś. Polska obwinia za to białoruskiego władcę Łukaszenkę. Rząd w Warszawie chce przedłużyć stan wyjątkowy wzdłuż granicy.

Polska chce przedłużyć stan wyjątkowy na Białorusi, zewnętrznej granicy UE, o 60 dni. Wynika to z nielegalnych imigrantów z sąsiedniego kraju. Minister spraw wewnętrznych Mariusz Kamiński powiedział w Warszawie, że zaproponuje rządowi zwrócenie się do prezydenta o przedłużenie. Sytuacja na granicy jest tragiczna. „Doszło do wielu prowokacyjnych incydentów z udziałem umundurowanych sił białoruskich i prób naruszenia integralności naszej granicy” – powiedział Kaminsky.

Polski rząd oskarża białoruskiego władcę Aleksandra Łukaszenkę o zorganizowane sprowadzanie uchodźców z obszarów objętych kryzysem na zewnętrzną granicę UE. Oprócz Polski na wzmożony napływ migrantów z granicy z Białorusią, zwłaszcza z Bliskiego Wschodu, narzekają także Litwa i Łotwa.

Polska próbowała 9400 przepraw

Polski parlament musi zgodzić się na przedłużenie stanu wyjątkowego na granicy. Kamiński mówi, że od początku sierpnia próbował ponad 9400 nielegalnych przejść. Transfer został zablokowany w około 8200 przypadkach. Około 1200 uchodźców zostało aresztowanych i wywiezionych do obozów bezpieczeństwa. Z grupy 200 imigrantów 50 miało powiązania z organizacjami islamskimi lub przestępczymi. „Są to młodzi, wyszkoleni na wojnie mężczyźni, którzy brali udział w organizacjach zbrojnych na Bliskim Wschodzie” – powiedział Kamiński.

2 września Polska ogłosiła na 30 dni graniczny stan wyjątkowy o szerokości 3 km i długości 418 km. Zakaz wstępu mają m.in. dziennikarze i organizacje pomocowe. Minister obrony Polski Mariusz Błaszczyk powiedział, że można wysłać więcej żołnierzy na granicę. Obecnie na służbie jest 2500 żołnierzy, 4000 funkcjonariuszy straży granicznej i 600 policjantów.

Białoruś reaguje na sankcje

Łukaszenka zapowiedział pod koniec maja, że ​​Białoruś nie będzie blokować dalszej imigracji do Unii Europejskiej. Zareagował na zaostrzenie zachodnich sankcji wobec swojego kraju. Unia Europejska (UE), Stany Zjednoczone i Wielka Brytania nałożyły sankcje na represje Łukaszenki po kontrowersyjnej reelekcji w sierpniu 2020 roku. Unia Europejska oczekuje teraz odwetu białoruskich władców. Uważa się, że władze białoruskie sprowadzały ludzi do kraju i przemycały przez granice krajów wschodnich UE.

READ  Kontrowersje wokół kopalni odkrywkowej Toro: ETS nakłada na Polskę 500 000 euro dziennie

„Bardzo niekorzystna sytuacja”

Łukaszenka zaprzeczył oskarżeniu. Imigranci korzystali z ruchu bezwizowego na Białoruś, aby podróżować do Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Łukaszenko powiedział, że jego kraj dobrze traktował imigrantów i zapewnił im ubrania, drewno na opał i szalik. „Ale zimą zamarzają na śmierć”. Na granicy dochodzi do katastrofy humanitarnej.

Łukaszenka powiedział, że sytuację pogorszyły działania straży granicznej w sąsiednich krajach. Mówił o “bardzo niekorzystnej sytuacji” na granicy UE. Sąsiadujące państwa popadły w konflikt z Białorusią. Według niego, Białoruś od dwóch miesięcy opiekuje się 32 migrantami, którzy utknęli na granicy. „Nie chcesz zostać na Białorusi. Nalegasz na wyjazd do Niemiec” – powiedział Łukaszenka.

Organizacje pozarządowe ostrzegają przed kryzysem humanitarnym

Kościół katolicki w Polsce wezwał do zwrócenia większej uwagi na sytuację uchodźców. „Trudna sytuacja tych ludzi jest naszym losem” – powiedział abp Wojciech z Gwinei. „Nawet jeśli nadal są brutalnie wykorzystywane w walce politycznej, nie możemy przestać traktować ich jak naszych braci”.

Organizacje pozarządowe ostrzegały niedawno przed kryzysem humanitarnym na obszarach przygranicznych spowodowanym spadającymi temperaturami. Oskarżają też rząd w Warszawie o uniemożliwienie ludziom ubiegania się o azyl z naruszeniem prawa międzynarodowego. Co najmniej sześciu migrantów zginęło w ciągu ostatnich dwóch miesięcy na granicach UE z Białorusią.

Continue Reading

Top News

Po rezygnacji z CDU – były lider partii Rehberg przejmuje NDR.de – Aktualności – McLenberg – Zachodniopomorskie

Published

on

Status: 27.09.2021 19:50

Po „katastrofalnym” wieczorze dla CDU w wyborach stanowych w MV Michael Zack i Wolfgang Waltmல்லller zrezygnowali z funkcji lidera partii i sekretarza generalnego. Eckhardt Rehberg jest tymczasowo odpowiedzialny i gotowy do wznowienia współpracy rządowej.

Po przegranej w wyborach landowych CDU w Meklemburgii-Pomorzu Przednim będzie musiało zająć kilka czołowych miejsc. Prezydent stanu Michael Zack oraz były przewodniczący komisji parlamentarnej i sekretarz generalny Wolfgang Waltmல்லller zrezygnowali ze swoich stanowisk dzień po wyborach. W niedzielę CDU uzyskało najgorszy wynik w wyborach stanowych w kraju – 13,3 proc.

Przyszłość państwowej CDU jest otwarta

W osobistym oświadczeniu Zack powiedział, że wyniki wyborów mówią jasnym językiem. On jest odpowiedzialny za koniec. W swoim oświadczeniu Zack mówi o nowym początku pod względem kadrowym i właściwym trendzie politycznym w nadchodzących wyborach federalnych. Zach wróci do Vorpommern-Greifswald jako starosta.

Rehberg: CDU jest gotowe do rządu

Przez pewien czas były przywódca stanu Eckhard Rehberg przejmie stanowisko głowy państwa po odejściu z mody. Mimo osobistej niepewności CDU będzie gotowa do wznowienia współpracy rządu z SPD. Według Rehberga, rozszerzony szef partii w poniedziałek wieczorem przemawiał za zbadaniem rozmów z socjaldemokratami, a SPD powinna przekazać je CDU.

Dodatkowe informacje

Michael Zack, przewodniczący stanowej CDU, rezygnuje po podjęciu decyzji o porażce wyborczej. Sekretarz generalny CDU Wolfgang Waltmல்லller również ustępuje. Dalej

Dzień po wyborach federalnych premier Berlina i McLeanberg-Pomorza Zachodniego Manuela Svesick (SPD) wystąpi na scenie w Willy Brand House.  © dpa-Bildfunk Zdjęcie: Brita Peterson

Premier Swazik SPD jest w najlepszej formie od 2002 roku. Z drugiej strony CDU uległo awarii. Dalej

Olaf Scholes, minister finansów i kandydat SPD na prezydenta, jedzie samochodem po rundzie ZDF w Berlinie Top Candidates w wyborach federalnych w 2021 roku.  © dpa-Bildfunk Zdjęcie: Wolfgang Kumm

Według wstępnej oficjalnej decyzji SPD będzie silną siłą. Ale CDU i CSU pracują nad utworzeniem rządu. Dalej

Stół barowy i urna wyborcza przed flagą Meklemburgii-Pomorza Przedniego.  Ot Fotolia.com, iStockphoto Zdjęcie: Martina Berg, ericsphotography

Wiadomości, informacje ogólne, analizy i portrety: W naszym dokumencie zbieramy wszystkie raporty dotyczące Roku Superwyborczego w MV. Dalej

Ten temat w projekcie:

NDR 1 Radio SN | 27.09.2021 | 8:00.

Logo NTR
READ  Polska: Rząd podnosi zarzuty przeciwko niemieckiemu wymiarowi sprawiedliwości za wydawanie wyroków przeciwko Dariuszowi Oko .owi
Continue Reading

Trending