Connect with us

Top News

Polska: Nowy przywódca sojuszu transatlantyckiego

Published

on

Polska: Nowy przywódca sojuszu transatlantyckiego

miSymbolicznym momentem było powitanie w Waszyngtonie prezydenta Polski Andrzeja Dudy i nowego premiera Donalda Tuska przez prezydenta USA Joe Bidena. Dokładnie 25 lat temu, 12 marca 1999 roku, Polska oficjalnie przystąpiła do NATO wraz z uzyskaniem niepodległości przez Czechy i Missouri na Węgrzech.

Wizyta w Białym Domu nie tylko upamiętnia ćwierćwiecze obecności Polski w sojuszu zachodnim, ale jest także potężnym symbolem teraźniejszości. Kiedy Rosja od dwóch lat prowadzi brutalną agresywną wojnę z sąsiadami Polski, sojusz między Warszawą a Waszyngtonem jest silniejszy i ważniejszy niż kiedykolwiek.

Czytaj

Polska jest krajem głęboko podzielonym politycznie, ale nie jeśli chodzi o stanowisko wobec Ukrainy i agresji Rosji. Wizyta w Waszyngtonie również to odzwierciedla. Prezydent Polski Duda, przedstawiciel prawicowo-nacjonalistycznej partii PiS, podróżuje z premierem Tuskiem z powracającej od jesieni do władzy konserwatywnej Platformy Obywatelskiej (PO).

„Politycznie różnimy się niemal we wszystkim, ale w kwestiach bezpieczeństwa musimy i będziemy współpracować” – zapowiedział Tusk w dniu wyjazdu do Waszyngtonu. Nie będzie pustych obietnic. Zanim Polska pojawiła się w Ameryce The Washington Post publikuje zaproszenie do Tuty. Wzywa kraje NATO do zwiększenia wydatków na obronę do trzech procent produktu krajowego brutto (PKB).

„Obecny limit (Dwa procent, przyp. red.) „Dziesięć lat temu Rosja nadal nie przeprowadziła na Ukrainie operacji wojskowej na dużą skalę, niszcząc tamtejsze osady i zabijając tam ludność cywilną” – pisze Duda. „Dziś potrzebujemy większej siły militarnej i odbudowy sektora obronnego w Europie”.

Czytaj

Polski żołnierz podczas ćwiczeń NATO

Tusk wspiera natychmiastowe raportowanie. „Prezydent ma dobrą wolę mobilizacji państw członkowskich NATO. Próbuje zawstydzić tych, którzy nie uczęszczają nawet na dwa procent. Jego inicjatywa pomoże w dalszej mobilizacji niektórych krajów” – powiedział polski premier.

READ  Raport: Gwałtowny wzrost nielegalnej imigracji do Niemiec przez Białoruś

Być może wskazówka skierowana do Niemiec. Rząd federalny po raz pierwszy od trzech dekad podaje planowane wydatki na obronę w wysokości dwóch procent PKB na rok 2024, ale dzięki specjalnemu funduszowi dla Bundeswehry w wysokości 100 miliardów dolarów będzie to tylko pięć lat.

„Jedność przy stole była interesująca”

W Gabinecie Owalnym Duda i Tusk rozmawiali z Bidenem przez ponad pół godziny. Za zamkniętymi drzwiami mówi się o bezpieczeństwie europejskich granic, zwiększeniu wsparcia militarnego dla Ukrainy i współpracy w sektorze energetycznym, w tym nuklearnym.

W odróżnieniu od Niemiec, Polska nie wycofuje się z energetyki jądrowej, lecz przyłącza się do niej i korzysta z know-how z USA. Pierwsza elektrownia jądrowa w gminie Choczewo oparta jest na najnowszych reaktorach AP100 amerykańskiej firmy Westinghouse. Podczas pobytu w USA Duda odwiedził podobną elektrownię w stanie Georgia.

Temat wspólnego użycia broni nuklearnej, znany jako „dzielenie się bronią nuklearną”, mógł również pojawić się podczas rozmów w Białym Domu. Amerykańska broń nuklearna była przez dziesięciolecia przechowywana w tym celu w Niemczech, ale nie w Polsce. „Jedność przy stole była imponująca. Na każdym etapie negocjacji mieliśmy wspólne stanowisko ze stroną amerykańską” – powiedział Tusk po spotkaniu z prezydentem USA Bidenem.

Dwa dni po powrocie z USA weźmie udział w trójstronnym spotkaniu weimarskim z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i Olafem Scholzem w Berlinie. Wśród trzech głównych sojuszników Ukrainy w UE panuje mniejsza jedność.

Czytaj

Kanclerz Olaf Scholes odwiedza siły Bundeswehry

Spotkanie poprzedził pozorny spór Scholza z Macronem w sprawie strategii Ukrainy. Francuzi przedstawili opcję na przyszłość, zgodnie z którą zachodni gracze mogliby wspierać Ukrainę w terenie, na przykład podczas szkoleń lub rozminowywania, co Scholes stanowczo odrzucił.

Różnice pozostają do chwili obecnej nierozwiązane i wywierają presję na UE w czasie, gdy pilnie potrzebna jest jedność. Wie o tym także Tusk, który cieszy się w Brukseli dużą reputacją. 1 stycznia 2025 r. Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Europy i będzie wówczas reprezentować UE na zewnątrz.

READ  Zanieczyszczenia - Chałupki - Znowu martwe ryby w Odrze: przegląd postępowania z Polską - wiedza

Bez względu na to, kto wygra listopadowe wybory prezydenckie w USA, ważnym priorytetem będzie zbliżenie z USA. Z nieoficjalnych doniesień wynika, że ​​na prośbę administracji Bidena Duda i Tusk nie spotkają się jednak w Waszyngtonie z ekipą kandydata republikanów Donalda Trumpa.

„Zagrożone jest życie tysięcy ludzi”

Tymczasem polski prezydent spotyka się na Kapitolu z czołowymi przedstawicielami partii Demokratycznej i Republikańskiej. Duda pochwalił rozmowy ze spikerem Izby Reprezentantów Mikiem Johnsonem. Ale to Republikanie Johnsona, pod wpływem Trumpa, blokują pakiet pomocowy o wartości 60 miliardów dolarów dla Ukrainy, który jest pilnie potrzebny do wojny.

„To nie jest farsa polityczna” – powiedział Tusk po spotkaniu. „Zagrożone jest życie tysięcy ludzi. Jestem pewien, że spiker Johnson jest tego świadomy”. Przecież kiedy on i Duda byli w Waszyngtonie, Amerykanie ogłosili nowy pakiet 300 milionów dolarów dla Ukrainy. Krok ważny, ale zbyt mały jak na potrzeby Ukrainy.

Czytaj

Fińscy żołnierze: Kraj przystępuje do NATO

Polska chce wpuścić do kraju jeszcze większą liczbę żołnierzy amerykańskich, aby rozwiać obawy przed możliwą agresją Rosji na jedno z państw NATO w Europie Środkowo-Wschodniej. W Polsce w ramach natowskiego nadzoru powietrznego i dwustronnej operacji Atlantic Resolve stacjonuje obecnie około 10 000 żołnierzy amerykańskich. Jak dotąd nie było sygnału z Waszyngtonu, aby zwiększyć liczbę żołnierzy.

Polska pracuje więc nad własną obronnością i inwestuje dużo pieniędzy w ulepszanie swojej armii. Pieniądze płyną także do firm amerykańskich. „Ameryka jest potęgą i naszym kręgosłupem, jeśli chodzi o bezpieczeństwo, ponieważ Polska jest jej największym sojusznikiem” – powiedział Duda.

Jednak ludzie wiedzą, że zbudowanie silnej armii w Warszawie nie jest łatwe. „Nasza armia jest dobrze wyposażona” – mówi polski prezydent. Jednak ze względu na możliwości produkcyjne i finanse nie da się zrobić wszystkiego na raz.

Treści stron trzecich można znaleźć tutaj

Twoja odwołalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych jest konieczna, ponieważ zgoda ta jest wymagana przez dostawców zewnętrznych, aby dostawcy treści osadzonych mogli wyświetlać treści osadzone. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „ON”, wyrażasz na to zgodę (możesz w każdej chwili zrezygnować). Obejmuje to Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do krajów trzecich, w tym do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Możesz wycofać swoją zgodę w dowolnym momencie, korzystając z przełącznika i prywatności na dole strony.

W Gruzji Duda odwiedził także bazę wojskową w Fort Stewart. W dowództwie 3. Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych obserwował na poligonie główne czołgi bojowe M1A2 Abrams i helikoptery szturmowe AH64 Apache. Waszyngton zgodził się sprzedać Polsce ponad 1800 rakiet i udzielić kredytu w wysokości 2 miliardów dolarów na zakup 96 nowoczesnych helikopterów.

READ  Plaga nudibranch w ogrodach heskich: co pomaga na ślimaki | hessenschau.de

Zaangażowanie Polski na rzecz Ukrainy i bezpieczeństwa europejskiego zostało docenione przez NATO. „Polska wzmacnia całe NATO” – powiedział sekretarz generalny Jens Stoltenberg, gdy spotkał się z nim w Brukseli w drodze powrotnej z USA.

Nawet jeśli odrzucimy gesty polityczne, to po 25 latach członkostwa w NATO wydaje się, że głos Polski naprawdę rozbrzmiewa w świecie.

Michał Wodziński

Michał Wodziński

Źródło: Upday/Axel Springer

Michał Wodziński jest redaktorem naczelnym polskiej gazety „Fakt”, wydawanej przez Ringier Axel Springer Polska – polską spółkę zależną Axel Springer Verlag, która jest również właścicielem WELT.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Published

on

Zełenski idzie bez żołnierzy – pomaga przy polskim „Legionie”.

Berlin. Ukraina ma większe problemy niż braki amunicji. Polska chce pomóc legionowi. Jak dobrowolna jest rekrutacja?

Continue Reading

Top News

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

Published

on

Pchnięcie Wedla: Czterech podejrzanych ponownie ucieka

W szkole średniej w Wedel pod Hamburgiem wykładowca został dźgnięty nożem. Z obrażeniami zagrażającymi życiu trafił do szpitala. W centrum śledztwa znajduje się czterech braci z Syrii, ale nie muszą oni przebywać w areszcie.

Czterech podejrzanych braci znów jest na wolności po krwawym ataku na ośrodek edukacji dla dorosłych w Wedel pod Hamburgiem. Rzecznik Departamentu Policji Itzehoe powiedział, że nie było bezpośrednich podejrzeń wobec Syryjczyków w wieku 17, 19 i 21 lat, co umożliwiłoby wydanie nakazu aresztowania. To oni jednak znajdują się w centrum śledztwa.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że ​​67-letni wykładowca muzyki z Dornesch (dzielnica Pinneberg) został ciężko ranny po tym, jak w piątkowe popołudnie na parkingu Centrum Edukacji Dorosłych Wedel został ugodzony nożem przez dwóch mężczyzn. Rzecznik powiedział, że jego życiu zagraża niebezpieczeństwo.

Tło zbrodni jest nadal niejasne

Wkrótce po popełnieniu przestępstwa w Vedel aresztowano czterech braci. W piątek policja początkowo podała jedynie, że aresztowano dwóch 21-letnich braci. Dodał, że tło zbrodni jest nadal niejasne.

Rzecznik policji zapytany o relacje łączące sprawcę z ofiarą nie udzielił żadnych konkretnych informacji. – Może się znają – powiedziała po prostu. Nie chciała ani potwierdzać, ani zaprzeczać, że byli to uczniowie wykładowcy.

Burmistrz był tym zszokowany

Obecna burmistrz Weidel, Julia Fisouli-Alto (CDU), z przerażeniem zareagowała na weekendowy atak. „Jestem głęboko zszokowany i przerażony, że coś takiego wydarzyło się w naszym małym miasteczku” – powiedział. Twoje myśli i najgłębsze współczucie są z rannym mężczyzną i jego rodziną. Początkowo nie miał żadnych informacji o stanie 67-latka.

Fisauli-Aalto podziękował służbom ratunkowym. Ciekawie jest zobaczyć, jak różne zespoły policji, służb ratunkowych i straży pożarnej sprawnie współpracują, aby ratować i chronić życie ludzkie. Wedel leży w dzielnicy Pinberg w Szlezwiku-Holsztynie i bezpośrednio od zachodu graniczy z Hamburgiem.

READ  Polscy kierowcy ciężarówek nie chcą ratować Wielkiej Brytanii

nie/ylau

Continue Reading

Top News

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Published

on

Polskie Linie Lotnicze Lot modernizują i rozbudowują salonik biznesowy w Warszawie

Dobra wiadomość dla osób często podróżujących i podróżujących służbowo: Polskie Linie Lotnicze LOT całkowicie wyremontują i znacznie powiększą salonik biznesowy Polonez w strefie Schengen na Lotnisku Chopina, globalnym węźle linii lotniczej.


Prace rozpoczęły się w tym miesiącu i zakończą się w grudniu 2024 roku. Salon będzie miał nowoczesny wystrój, który łączy w sobie funkcjonalność i wygodę, odzwierciedlając jednocześnie nową tożsamość marki linii i polską gościnność. Jednocześnie salon powiększy się o ponad 150 mkw. do łącznej powierzchni 860 mkw.

Na warszawskim lotnisku Polskie Linie Lotnicze LOT, będące członkiem Star Alliance, koordynują większość lotów krajowych i międzynarodowych. Przykładowo goście z Niemiec, Austrii i Szwajcarii mogą szybko i łatwo przesiąść się linią lotniczą w Warszawie na dalsze loty na przykład do Polski i Europy, ale także do krajów bałtyckich, Azji Środkowej, Bliskiego Wschodu i Indii, na Daleki Ameryka Wschodnia i Północna.

Salonik Polonaise Business Lounge znajduje się w strefie odlotów bezpośrednio za kontrolą bezpieczeństwa. Otwarte codziennie od 5:00 do 23:00. Dodatkowi członkowie ze statusem Lat Business Class, Miles i Honor Circle, Senator lub Regular Flyer oraz goście ze statusem Star Alliance Gold mają prawo dostępu. Goście mogą tu korzystać z wielu udogodnień, w tym bezpłatnego Wi-Fi, ciepłych i zimnych posiłków oraz przekąsek, dwóch barów, pryszniców i bezpłatnych zabiegów w Salon Yonelle Spa.

„Naszym jasnym celem jest płynna kontynuacja tej działalności dla naszych gości nie tylko w powietrzu, ale także na ziemi. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani możliwością uczynienia naszego salonu biznesowego w strefie Schengen na Lotnisku Chopina jeszcze piękniejszym, wygodniejszym i przestronnym” – mówi Amit Ray, dyrektor ds. globalnej sprzedaży korporacyjnej i strategicznej, DACH Markets, Włochy i Indie. Dużo polskich linii lotniczych. „Jeśli chodzi o Polskie Linie Lotnicze Lot, w zeszłym roku ogłosiliśmy remont poczekalni biznesowej Polonaise, otwarcie własnej poczekalni na lotnisku Chicago O’Hare oraz całkowite przeprojektowanie wnętrza naszego Boeinga Dreamlinera. Flota do przeprojektowania”.

READ  „Musimy być jak Niemcy!”

Poza salonikiem biznesowym Polonaise, Polskie Linie Lotnicze LOT obsługują salonik biznesowy LOT Mazurek w strefie non-Schengen Lotniska Chopina w Warszawie. Oferuje podobny kompleksowy zakres usług i jest otwarty codziennie od 6:15 do 23:00.

Źródło: Informacja prasowa LOT

Continue Reading

Trending