Connect with us

entertainment

Polska alegoria ok. 1900: skarb dotychczas nieodkryty Sztuka | BR . etap kultury

Published

on

Prosto w tryb wejścia do Wystawa „Silent Rebels” w Galerii Sztuki w Monachium Istnieje obraz, który pod względem treści symbolicznej nie pozostawia wiele do życzenia. Ze świecącymi kolorami głupiec ubrany na czerwono wydaje się być głęboko pochłonięty i zamyślony melancholijnie. Myśliciel w masce klauna, samotny, rzucił się na siebie i swój świat myśli, podczas gdy w tle wyraźnie odbywa się wspaniała impreza. Malarz Jan Matejko, jeden z najwybitniejszych polskich malarzy historycznych, nadał klaunowi rysy twarzy.

Ponury głupiec

Obraz zatytułowany „Stańczyk” to obraz głupi, smutny, a jednocześnie bardzo popularny w Polsce. W końcu wydaje się reprezentować status kraju, a raczej jego poczucie tożsamości narodowej, kraju, który został mocno uderzony Która nie istniała pod uciskiem regionalnym i kulturowym od III rozbioru w 1795 do 1918 roku i była okupowana przez trzy wielkie mocarstwa: Rosję, Prusy i Habsburgów. Polski szok do dziś. Polska czarna plama na mapie. Naród, który nawet w tym momencie nie zatracił całkowicie swojej tożsamości, ale dopiero jego artyści około 1900 roku, obdarzeni pewnością siebie i wielkim talentem, wysunęli egzystencjalne roszczenia do wolności, przebudzenia i samookreślenia.

Jan Matejko "stanzic"1862, z wystawy "Cisi buntownicy.  Polska symbolika ok. 1900" w Kunsthalle Monachium |  Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie

„Stańczyk” Jana Matejki, 1862

Niewiele lub nic nie wiadomo w Niemczech o wielu wydarzeniach historycznych i kulturowych w Polsce – mówi wstydliwie dyrektor HypoKunsthalle w Monachium Roger Diedrin: „Dwanaście lat temu byłem w Polsce po raz pierwszy i ze smutkiem zwiedzałem muzea. z tego, jakość i upór tej sztuki i od razu pomyślałem, że powinienem zrobić z tego wystawę. Teraz nareszcie czas. I w obliczu jakiegoś interesu: „Wspaniale! Wspaniale! Ale nie rozumiem, o co w tym wszystkim chodzi. Opowieści mitów, teksty literackie, o których nigdy wcześniej nie słyszałem. Z klasyczną edukacją nie da się tu więcej osiągnąć. „

wiosenne zdjęcia jako ostrza

Ferdynand Roschik "Chmura"1902, z wystawy "Cisi buntownicy.  Polska symbolika ok. 1900" w Kunsthalle Monachium |  Foto: © Pracownia Fotografii Cyfrowej w Muzeum Narodowym w Poznaniu

„Chmura” Ferdinanda Roschika

READ  Wszystko, co się liczy: Sam Eisenstein nagle opuszcza serię RTL

Faktycznie ważne ośrodki artystyczne powstały w Warszawie około 1890 roku, ale zwłaszcza w Krakowie młodzi artyści silnie motywowali się do grupy artystów „Młody Polskiej”, Junges Polen, określanej z jednej strony mitami i legendami, ale także wiejskie sceny, pejzaże i fotografie szukały na wpół buntowniczej pewności siebie. „To, co teraz widzimy na wystawie, to głównie młodzi polscy artyści. Ogólnie tematyka jest bardzo zróżnicowana, można to znaleźć w pracach o literaturze, legendach ludowych itp., więc zakres jest bardzo prosty, bardzo duży” – mówi kurator Nerina Santorius. Pejzaże nastrojowe stają się ważne i pełnią funkcję kompensacyjną utraty statusu, co widać na przykładzie filmu Bachlandschaft Władysława Podkowińskiego czy małego formatu wypełnionego dynamicznymi pejzażami Jana Stanisławskiego. Zdjęcie Ferdynanda Ruszczyca z chmurą już wygląda jak wezwanie do wolności. Zdjęcia wiosny symbolizują koniec paraliżu narodowego i ideę nowego początku. Wielka malarka Olga Poznańska tworzy obrazy zwiewne i przejrzyste. Jej delikatny wizerunek dziewczynki z chryzantemami słusznie uważany jest za ikonę polskiego malarstwa. Josef Mahover zaprojektował bogato zdobione i wykwintne wnętrza, a także dostojny portret żony, promieniującej szlachetnością.

kolorowa otchłań

Wojciech Weiss ukazuje się jako dumny ojciec, po czym wraca w otchłań duszy ze swoją alegorią „Dämon im Cafe”, namalowaną w 1904 roku. widziany tylko z dwoma pracami. W tym pastelowe wrażenie Plant, pasa zieleni wokół Krakowa. Słynny portret Wahna Budkwinsky’ego „Szala”, przedstawiający nagą kobietę w transie na koniu i wywołującą wówczas skandal, jest dostępny tylko w formie małego szkicu. Wystawę jednak zdecydowanie warto zobaczyć, bo czas odkryć nieznanych w tym kraju mistrzów rozkwitu polskiego malarstwa.

Siła Cichej Rebelii

Wystawę „Cichy buntownicy. Polska symbolika około 1900” można oglądać od 25 marca do 7 sierpnia 2022 w Kunsthalle Munich.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

entertainment

Polski reżyser jest związany ze szpitalem z Cannes

Published

on

Polski reżyser Jerzy Skolimowski, którego film „EO” rywalizuje na Festiwalu Filmowym w Cannes, rozmawiał z Cannes z przekazem wideo ze szpitala w Warszawie.

Podstawy w skrócie

  • 84-latek powiedział w piątek, że był tak podekscytowany pokazem swojego filmu w Cannes, że nie mógł długo spać.

Z powodu braku snu upadł na ulicę i uderzył głową o chodnik. Z tego powodu musiał jechać do szpitala i nie mógł pojechać na Lazurowe Wybrzeże na premierę swojego filmu.

„EO” opowiada historię osła – z punktu widzenia zwierzęcia. We wzruszającym filmie, moderowanym małymi dialogami, widzowie śledzą różne sceny z życia osła. Zabiera go m.in. do cyrku i bitwy dorożkami.

W swojej wiadomości wideo Skolimowski naśladował odgłosy swojego „osła”, jak to nazwał. Ciągle powtarzał: „Och, och, och, och”. Osioł jest żywym stworzeniem, tak jak my. „Protestuję przeciwko przemysłowemu ubojowi zwierząt i przeciwko przemysłowi futrzarskiemu” – powiedział Skolimovsky.

Więcej na ten temat:

cyrk


READ  Po pojawieniu się ZDF: Celebryci otrzymują groźby śmierci
Continue Reading

entertainment

Organizatorzy ESC: Anomalia w drugim półfinale – Kultura i rozrywka

Published

on

Turyn/Genewa (dpa) – Organizatorzy Konkursu Piosenki Eurowizji (ESC) stwierdzili nieprawidłowości w głosowaniu po Grand Prix Turynu. Wpłynęło to na drugi półfinał, poinformowała w piątek Europejska Unia Nadawców (EBU).

Z wypowiedzi organizatorów wynika, że ​​trybunały arbitrażowe w niektórych uczestniczących krajach mogły przyznawać sobie punkty.

Continue Reading

entertainment

„Uderzyłem w dno”: Gisele Bundchen otwarcie mówi o zaburzeniach lękowych

Published

on

Zaktualizowano 19.05.2022 22:02

  • Modelka Gisele Bundchen cierpiała w przeszłości na zaburzenia lękowe.
  • W wywiadzie 41-latek szczerze o tym mówił.
  • Wspomniała między innymi, że czasami czuła się tak, jakby znalazła się na dnie.

Dowiedz się więcej wiadomości o celebrytach tutaj

Gisele Bundchen daje szczery wgląd w swoje przeszłe życie. Modelka znana jest z uroczej osobowości i promiennego uśmiechu. Ale Bündchen nie zawsze czuła się naprawdę szczęśliwa, mówi. w jednym Wywiad z brytyjskim „Vogue” Otworzyłem się na temat mojego wyniszczającego zaburzenia lękowego i ataków paniki.

„Na zewnątrz wyglądało na to, że miałem to wszystko, gdy miałem zaledwie 22 lata. Wewnątrz czułem się, jakbym uderzył w dno” – mówi model.

Formularz przeszedł wypłatę

Gdy miała dwadzieścia kilka lat, była nałogowym palaczem i co wieczór piła butelkę wina. „Wyobraź sobie, co to zrobiło z moją głową” — mówi matka dwójki dzieci. Półtora roku później poszedłem na fizjoterapię za radą koleżanki. Szybko nazwał to kompleksową rehabilitacją, podczas której Bündchen przez kilka miesięcy cierpiał na ciężkie migreny.

Ale w tamtym czasie nie miała innego wyjścia. „Pamiętam, jak mówił do mnie: ‚Cóż, chcesz żyć? „To było takie proste” – mówi Bundchen.Do dziś 41-latek budzi się o 5 rano, aby medytować i ćwiczyć.

Szczęśliwe małżeństwo z Tomem Bradym

Modelka Gisele Bundchen Był jednym z najbardziej udanych modeli w branży od późnych lat 90-tych. Przez lata była twarzą marki bieliźnianej Victoria’s Secret. Była w prywatnym związku z Leonardo DiCaprio od 2000 do 2005. Od 2009 jest żoną zawodowego piłkarza Toma Brady. Mają dwoje dzieci, syna Benjamina i córkę Vivian.
© 1 & 1 Mail & Media / spot w wiadomościach

Hailey Bieber dzieli się z publicznością przerażającym momentem swojego życia. 10 marca amerykańskie media poinformowały, że modelka jest w szpitalu. Kilka dni później do domu wróciła żona Justina Biebera. Zasugerowała, że ​​powodem jej hospitalizacji był udar mózgu – ale nie wyjaśniła przyczyn. Teraz 25-latka przerwała milczenie. W filmie szczerze mówiła o tym przerażającym incydencie: „To był przerażający moment w moim życiu. Przez głowę przeszło mi tyle myśli. Bałem się, skąd to się bierze? Czy doznam trwałego uszkodzenia z tego powodu? ”

READ  Czy zespół znów będzie koncertował w 2023 roku? Ogłaszam daty, ale teraz jest zamieszanie...
Continue Reading

Trending