Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Pierwszy lot na Marsa helikopterem „Ibdaa” najwcześniej w poniedziałek

NASA

Pierwszy lot na Marsa helikopterem „Ibdaa” najwcześniej w poniedziałek

Mały „pomysłowość” helikoptera na Marsie.

obrazek: dpa

Mały helikopter Ibdaa już dawno powinien polecieć na Marsa. Nowa próba rozpocznie się najprawdopodobniej w poniedziałek.

Waszyngton. Pierwszy lot helikopterem nad inną planetą, kilkakrotnie opóźniany, ma odbyć się najwcześniej w poniedziałek.NASA ogłosiła, że ​​kolejna próba startu została zaplanowana wczesnym rankiem w poniedziałek (6:30 czasu środkowoeuropejskiego). Ta próba może być również opóźniona w krótkim czasie.

Pierwszy lot małego śmigłowca “Creativity”, który wylądował na Marsie łazikiem “Persevering” w lutym, został zaplanowany na 11 kwietnia, a następnie przełożony na 14 kwietnia z powodu problemów technicznych, a następnie ponownie przełożony. NASA powiedziała, że ​​inżynierowie NASA pracują obecnie nad rozwiązaniem problemów z oprogramowaniem helikoptera. Śmigłowiec zasilany akumulatorami litowo-jonowymi jest w zasadzie gotowy do użycia iw dobrym stanie.

1,8-kilogramowa „kreatywność” (niem. Pomysłowość) wzniesie się podczas pierwszego lotu testowego na wysokość około trzech metrów, zawiśnie tam przez trzydzieści sekund, a następnie wyląduje ponownie na Marsie. Będzie to pierwszy lot samolotu na inną planetę.

Helikopter musi stawić czoła ekstremalnym warunkom: na Marsie w nocy jest zimno do minus 90 stopni, grawitacja planety jest mniejsza, a atmosfera jest znacznie cieńsza. Mały helikopter został umieszczony w brzuchu „wytrwałości” (niem. Wytrzymałości) pod koniec lutego – po 203 dniach lotu i 472 milionach kilometrów – ryzykownym manewrem w suchym marsjańskim jeziorze zwanym „Jezero Crater”. „Wytrwałość” ma na celu zbadanie tego jeziora, które ma średnicę około 45 km, w ciągu najbliższych dwóch lat.

© dpa-infocom, dpa: 210417-99-246743 / 3


READ  Nvidia konkuruje z Intelem w zakresie procesorów do centrów danych